Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1040195 razy)

docktor i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2595 dnia: Listopad 09, 2017, 22:33 »
Kilka ostatnio wykonanych przez Curiosity fotografii (sol 1869)







Zastanawiam się już dość długo czy te szare granulki w skale to hematyt? podobne są do bluberreis widzianych przez Opportunity na Meridiani Planum. Tylko, że kuleczki z Gale Crater wydają się mniejsze od tych z Meridiani Planum.



https://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=#/?slide=1869


Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23262
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2596 dnia: Listopad 09, 2017, 22:47 »
A może jakieś zlepieniowe ziarenka?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2597 dnia: Listopad 09, 2017, 23:12 »
A może jakieś zlepieniowe ziarenka?

Nie wiem. Wiem, że tego typu ziarenka spotykane były już w obrębie Murray Formation. A może to ziarna pochodzenia eolicznego? Szkoda, że nie ma informacji w sprawie tych zagadkowych minikuleczek  :(

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2598 dnia: Listopad 14, 2017, 19:26 »
Jeszcze we wrześniu Curiosity zidentyfikował hematyt w badanych skałach

In an area on Mars’ ‘Vera Rubin Ridge’ where the Curiosity team sought to determine whether dust coatings are hiding rocks’ hematite content, the rover found a promising target — a rock called ‘Christmas Cove.’

On September 16, 2017, during the 1,118th Martian day of Curiosity’s work on the planet, the rover’s wire-bristled brush — the Dust Removal Tool — brushed an area about 2.5 inches (6 cm) across.


“Removing dust from part of the Christmas Cove target was part of an experiment to check whether dust is subduing the apparent indications of hematite in some of the area’s bedrock,” the rover-team researchers explained.

“The brushed area’s purplish tint in an image from the MAHLI was characteristic of fine-grained hematite, an iron-oxide mineral that can provide information about ancient environmental conditions.”

“Brushing of this target also exposed details in the fine layering and bright veins within the bedrock of this part of Vera Rubin Ridge.”



http://www.sci-news.com/space/curiosity-hematite-mars-05420.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2598 dnia: Listopad 14, 2017, 19:26 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2599 dnia: Listopad 18, 2017, 20:55 »
Piękne fotografie z sol 1877, przedstawiające okolice w tym podnóże Aeolis Mons/Mount Sharp









https://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=#/?slide=1877






Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2600 dnia: Listopad 19, 2017, 15:27 »
Ostatnia obrazkowa aktualizacja lokalizacji Curiosity  :)



https://mars.nasa.gov/msl/mission/whereistherovernow/

Tyle, że teraz mamy sol 1800 i ciekawe gdzie dziś przebywa łazik?  8)

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2601 dnia: Listopad 19, 2017, 19:27 »
Ostatnie obrazki są z sol 1879.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2602 dnia: Listopad 19, 2017, 19:32 »
Ostatnie obrazki są z sol 1879.

Wiem. Ale ja umieszczam zdjęcia najbardziej interesujące i najlepiej jak są kolorowe. Juram zawsze możesz dodać jakieś fotografie jakbym coś interesującego pominął  :)

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2603 dnia: Listopad 19, 2017, 20:47 »
OK. Najciekawsze i tak dopiero przed nami. Curiosity musi najpierw dojechać do podstawy Mt Sharp.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2604 dnia: Listopad 19, 2017, 21:01 »
A skad wiecie, moze wlasnie dol tego krateru jest geologicznie duzo ciekawszy?

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23262
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2605 dnia: Listopad 19, 2017, 21:11 »
A skad wiecie, moze wlasnie dol tego krateru jest geologicznie duzo ciekawszy?

Dobre pytanie. :) Generalnie NASA mówiła o kanionie w Mt Sharp jako strukturze przecinającej wiele warstw z przeszłości Marsa. Z kolei dno krateru jest bardziej "wierzchnymi" warstwami, bez głębszego spojrzenia w przeszłość mokrej Czerwonej Planety.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2606 dnia: Listopad 21, 2017, 20:41 »
Dobre pytanie. :) Generalnie NASA mówiła o kanionie w Mt Sharp jako strukturze przecinającej wiele warstw z przeszłości Marsa. Z kolei dno krateru jest bardziej "wierzchnymi" warstwami, bez głębszego spojrzenia w przeszłość mokrej Czerwonej Planety.

Hmm Tak naprawdę to nie wiadomo czy Aeolis Mons jest starsza czy młodsza od dna krateru. Gdzieś w necie spotkałem info, że ta góra mogla powstać w wyniku działania wiatru długo po tym jak wyschło jezioro dna krateru Gale. Wówczas okolice po których jeździł Curiosity zawierają skały opowiadające o najstarszych dziejach krateru. Ale pożyjemy zobaczymy gdzie leży racja :-) Oby tylko łazik dojechał cały i zdrowy do Aeolis Mons i zdołała się wdrapać przynajmniej kilometr w zwyż Mount Sharp!

Chciałem przed chwilą zobaczyć zaktualizowaną mapkę trasy Curiosity, niestety stronka łazika jak i cała stronka NASA padła i nie daje się otworzyć. Czyżby Marsjanie albo Omamuanie  ;) zasabotowali stronkę agencji?

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23262
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2607 dnia: Listopad 21, 2017, 20:50 »
Hmm a to nie jest tak, że ta góra jest wzniesieniem centralnym krateru, czyli powstałym w wyniku uderzenia? Dopiero potem na niej nakładały się kolejne warstwy skał, też wraz z wodą?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2608 dnia: Listopad 21, 2017, 23:05 »
Hmm a to nie jest tak, że ta góra jest wzniesieniem centralnym krateru, czyli powstałym w wyniku uderzenia? Dopiero potem na niej nakładały się kolejne warstwy skał, też wraz z wodą?

Tak naprawdę to wiemy, że nic nie wiemy  ;)

Marsjanie/Omamuanie skończyli banowanie stron NASA  ;)  :D

Okazuje się, że łazik w ostatnich solach skupił się na poszukiwaniu śladów lodu wodnego na powierzchni gruntu krateru Gale  :D

Sols 1879-1881: Stay frosty!
Today's three-sol plan was all about picking interesting targets to explore at our Thanksgiving stopover point, including setting up for our winter 'frost detection' experiments, and getting SAM ready to do some power-hungry analysis while we stay put.

We're only a few sols from southern winter solstice in Gale Crater on Mars, which means it's pretty much the coldest time of year and the best time for Curiosity to try to see water frost on the surface. If we see frost formation, this provides a lot of information for atmospheric scientists like me, who can use it to test models of when and how much frost should form on different types of surfaces, and to better understand how atmospheric water interacts with the surface and subsurface. The problem is that, even in winter, the temperatures in Gale only just dip below the frost point and then only right before dawn. Also, when we've tried looking in previous years, we seem to have been unlucky: the last time we looked for winter frost, the experiment ran on what turned out to be the warmest night of the week. But this just means we have to stay alert to have a good chance of seeing it. [...]


https://mars.nasa.gov/msl/mission/mars-rover-curiosity-mission-updates/

Ciekawe czy poszukiwania wodnego szronu się udały?  :)

Poniżej zdjęcia z sol 1881. Niestety szronu wodnego nie widać  ;)





A w górnym lewym rogu poniższego zdjęcia widać coś okrągłego. Ciekawe czy to jakiś otoczak czy odpowiednik Blue Berry z Meridiani Planum?



https://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=#/?slide=1881

Mapka z lokalizacją łazika na sol 1877



https://mars.nasa.gov/msl/mission/whereistherovernow/





Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2609 dnia: Listopad 28, 2017, 08:02 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2609 dnia: Listopad 28, 2017, 08:02 »