Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1040838 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2700 dnia: Kwiecień 23, 2018, 14:55 »
Ludzi tez chcesz sterylizować przed lotem?:P

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2701 dnia: Kwiecień 23, 2018, 17:14 »
Ludzi tez chcesz sterylizować przed lotem?:P

To jest oczywiste! A co się stanie, jeśli jakiś astronauta z Ziemi pozna Marsjankę? Nie chcę myśleć o konsekwencjach!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2702 dnia: Kwiecień 24, 2018, 08:13 »
Ludzi tez chcesz sterylizować przed lotem?:P

To jest oczywiste! A co się stanie, jeśli jakiś astronauta z Ziemi pozna Marsjankę? Nie chcę myśleć o konsekwencjach!

Nie spodziewałem się, że poprawność obyczajowa zawita do tego wątku  ;D

Pisząc poważnie. Na obecną chwilę ważne jest aby poznać sytuację mikrobiologiczną Marsa zanim przybędą tam ludzie. Czy jest tam powierzchniowe życie czy też nie ma. Przybycie człowieka nieuchronnie spowoduje zakażenie lądowiska mikrobami ziemskimi. Miejmy tylko nadzieję, że Słoneczko i Mars będą na bieżąco czyścili ,,biologiczne śmieci" przez nas pozostawiane na powierzchni planety....

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2703 dnia: Kwiecień 24, 2018, 08:24 »
Łazik ostatnio skręcił w kierunku zachodnim. Lokalizacja z sol 2030 (23 kwietnia 2018):



https://mars.nasa.gov/msl/mission/whereistherovernow/?ImageID=9304

Kilka fotek z sola 2030









https://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=#/?slide=2030

A propos kół, to zespół misji MSL pracuje nad zminimalizowaniem zużywania się kół, wybierając jak najmniej inwazyjną trasę bez utraty naukowych korzyści z misji. Poza tym czynione są szacunki na jak długo koła wystarczą. Jak na razie wygląda na to, że łazik da radę jeszcze pojeździć dość długo.

Curiosity drove a little over 16 m to the west this weekend. The rover is currently skirting around the southern edge of a small, blocky impact crater on its way north off the Vera Rubin Ridge. One of the activities we did this weekend was use MAHLI to take images of the rover wheels. We do this activity, dubbed Full MAHLI Wheel Imaging (or FMWI in NASA acronym speak), every few hundred meters to track damage to Curiosity's wheels caused by the terrain. It's important for us to take this observation in order to estimate how much farther the rover will be able to drive before the wheels become inoperable, and also to understand if the sharp edges of the broken wheels risk damaging the nearby cables. So far, we estimate we're in pretty great shape for our plans to drive a lot farther up Mt. Sharp!

For the last few years, we've been actively working to mitigate wheel damage in several ways. JPL engineers developed some smart driving algorithms called "traction control" that reduce forces on Curiosity's wheels as the rover climb over rocks. Geologists like myself also help by planning drive paths over terrain that is safer for the wheels. We do this on a sol-to-sol basis in tactically staffed roles known as Surface Properties Scientist (SPS), which is what I did today. Strategically, we also work with the orbital datasets to predict what the terrain ahead will look like, and we use these predictions to choose long-term paths that will be easiest on the wheels without sacrificing science. If you look closely at the rover path from the last few sols in the orbital data, you may notice we've been driving along terrain that looks darker and bluer in this false color image compared to the nearby bright, tan rocks. This path corresponds to terrain that is filled with pebbles and hard-packed sand, and we think it's a little nicer for the wheels than the bright bedrock, which can sometimes have sharp edges. The geologic term for these sharp edged rocks is ventifacts, and they are formed by wind erosion over millions of years. While they probably won't hurt the wheels too much, we'd prefer to avoid them when possible.

https://mars.nasa.gov/msl/mission/mars-rover-curiosity-mission-updates/





Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2703 dnia: Kwiecień 24, 2018, 08:24 »

velo

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2704 dnia: Kwiecień 24, 2018, 09:44 »
A propos dyskusji parę postów wyżej - nie da się wysterylizować całkowicie ludzi. Tak duża ilość drobnoustrojów żyje w symbiozie w człowiekiem, że całkowita sterylizacja zabiłaby również astronautę.

Niestety/stety trzeba być świadomym. Jak człowiek poleci na Marsa to dojdzie do kontaminacji biologicznej tej planety.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2705 dnia: Kwiecień 24, 2018, 10:02 »
Dlatego też maksimum trzeba wycisnąć z misji bezzałogowych, zanim człowiek z buciorami się wepchnie na Marsa!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2706 dnia: Kwiecień 24, 2018, 10:03 »
A propos dyskusji parę postów wyżej - nie da się wysterylizować całkowicie ludzi. Tak duża ilość drobnoustrojów żyje w symbiozie w człowiekiem, że całkowita sterylizacja zabiłaby również astronautę.

Niestety/stety trzeba być świadomym. Jak człowiek poleci na Marsa to dojdzie do kontaminacji biologicznej tej planety.

Podobno w człowieku więcej jest komórek drobnoustrojów niż komórek ludzkich  :) Niestety w pełni nie da się wysterylizować człowieka nie szkodząc jego organizmowi  :( Dlatego ważne jest zanim tam osobiście polecimy sprawdzić co tam na powierzchni ewentualnie żyje.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2707 dnia: Kwiecień 24, 2018, 23:50 »
Czy ktoś z was wierzy, że za pomocą misji robotycznych uda się coś znaleźć? Według mnie szanse są na to bliskie zeru. 
Mars ma powierzchnię wielkością podobną do powierzchni lądów Ziemi. Tysiące ludzi przez setki lat badało powierzchnię naszej planety i nadal nie zbadaliśmy jej dokładnie, o tym co jest pod jej powierzchnią nie wspomnę. A wy liczycie, że kilka pojazdów przemieszczających się kilka metrów dziennie będzie w stanie tego dokonać?:)
Tak naprawdę dopiero stała obecność ludzi i codzienne badania całej planety mogą dać jakieś rezultaty. A gdybyśmy chcieli stwierdzić na 100% że Mars jest jałowy to w ogóle może nie być wykonalne. Dlatego cała ta ochrona planetarna jest bez sensu. Dodatkowe utrudnienie już trudnego zadania.

Offline winged

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2708 dnia: Kwiecień 24, 2018, 23:55 »
Wysyłanie ludzi jest lepsze jesli chodzi o efekty w stosunku do czasu a wysyłanie sond jest lepsze jeśli chodzi o efekty w stosunku do kosztów. NASA ma nielimitowany czas na zbadanie Marsa i limitowany budżet więc wysyłają sondy.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2709 dnia: Kwiecień 25, 2018, 00:08 »
Wysyłanie ludzi jest lepsze jesli chodzi o efekty w stosunku do czasu a wysyłanie sond jest lepsze jeśli chodzi o efekty w stosunku do kosztów. NASA ma nielimitowany czas na zbadanie Marsa i limitowany budżet więc wysyłają sondy.

To ja rozumiem i nie z tym się spieram:) Odnosiłem się do wypowiedzi wyżej na temat ochrony mikrobiologicznej Marsa. Poza tym chodzi mi też o sam sens zastanawiania się nad niewysłaniem łazika w potencjalnie rokujące miejsce, chociaż jego celem jest własnie między innymi poszukiwanie śladów życia. On powinien tam jechać w lini prostej na pełnym gazie:D Nie widzę w tym logiki.
A już wypowiedź Kanarka mnie najbardziej zdziwiła:
A jeśli MSL coś by wykrył, a potem całe lata naukowcy by się kłócili, czy to zanieczyszczenie czy nie? :P

Moim zdaniem stosowane środki nie są "przegięciem".

Bo wychodzi, że najgorszy scenariusz to gdybyśmy coś znaleźli:P A kłócić się i tak będą dopóki takie wykrycie nie będzie powtórzone przynajmniej kilka razy.

PS. Chyba trzeba te posty wydzielić do osobnego tematu gdzie moglibyśmy dokończyć dyskusje;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2710 dnia: Kwiecień 25, 2018, 07:42 »
To ja rozumiem i nie z tym się spieram:) Odnosiłem się do wypowiedzi wyżej na temat ochrony mikrobiologicznej Marsa. Poza tym chodzi mi też o sam sens zastanawiania się nad niewysłaniem łazika w potencjalnie rokujące miejsce, chociaż jego celem jest własnie między innymi poszukiwanie śladów życia. On powinien tam jechać w lini prostej na pełnym gazie:D Nie widzę w tym logiki.

A już wypowiedź Kanarka mnie najbardziej zdziwiła:
A jeśli MSL coś by wykrył, a potem całe lata naukowcy by się kłócili, czy to zanieczyszczenie czy nie? :P

Moim zdaniem stosowane środki nie są "przegięciem".

Bo wychodzi, że najgorszy scenariusz to gdybyśmy coś znaleźli:P A kłócić się i tak będą dopóki takie wykrycie nie będzie powtórzone przynajmniej kilka razy.

PS. Chyba trzeba te posty wydzielić do osobnego tematu gdzie moglibyśmy dokończyć dyskusje;)

Żeby MSL był wysterylizowany przynajmniej jak lądowniki Viking to można by zaryzykować i wysłać go do tego potencjalnie życiowego miejsca. Jednak nie był on w ogóle sterylizowany tylko składany w clean roomie. Podobnie było z MERami i chyba z Pathfinderem. Swego czasu narzekałem, że NASA nie sterylizuje lądowników i łazików  :P Ale któż by się przejmował głosem eko?  ;)  Do tego wysłali łazika do szukania związków organicznych nie wysterylizowanego. To moim zdaniem już poważne zaniedbanie. Ciekawe czy Mars Rover 2020 i Exo Mars 2020 będą sterylizowane? Mam nadzieję, że tak, choć znając praktykę to założyłbym się o piwo, że polecą takim samym sanitarnym trybem jak MSL  :P

W całym tym bałaganie chodzi o to, żeby poznać dobrze mikrobiologiczny stan początkowy Marsa zanim polecą tam Ziemianie, oczywiście rozumni Ziemianie  ;) Zgodzę się z jednym z przedmówców, że dokładne zbadanie całego Marsa za pomocą kilku a nawet dajmy kilkudziesięciu sond raczej nie jest możliwe. Ale myślę, że stan przeciętny tego środowiska można uchwycić i takie badania jednak coś mogą nam powiedzieć.
Poza tym nie wiem czemu a przynajmniej nie słyszałem, żeby ktoś badał mikrobiologiczny wpływ ludzi na otoczenie, choćby na Ziemi np. na Antarktydzie czy pustyni Atacama? Można by założyć doświadczenie, że gdzieś w wybranym miejscu na Antarktydzie najpierw posyłamy roboty do zbadania stanu początkowego mikrobów. Po jakimś czasie założono by bazę np. typu zubrinowskich habitatów i przez jakiś czas zasiedlonych. Po opuszczeniu tychże habitatów badano by czy i jakie nowe mikroby się wprowadziły i ewentualnie przeżyły w tym wybranym miejscu. Dałoby może nam jakieś pojęcie dotyczące trwałości mikrospor w nieprzyjaznym środowisku. Zresztą każde poważniejsze laboratorium mogłoby zrobić podobne doświadczenie w zamkniętej hali z symulowanymi warunkami marsjańskimi i to nie przed dni czy tygodnie ale lata a nawet dekady. Po jakimś czasie od wyjścia człowieka w takim pomieszczeniu (w symulowanym skafandrze kosmicznym) badano by obecność i skład mikroflory tego pomieszczenia. Chyba największą przeszkodą byłyby koszty energii na chłodzenie tego pomieszczenia, użytkowanie lamp UV i urządzeń symulujących promieniowanie kosmiczne i słoneczne na powierzchni Marsa. W przypadku dużych kosztów można by śledzić tego typu zmiany w dużym odpowiedniku akwarium.

Niestety, żadne ziemskie doświadczenia nie zasymulują nam skutków ewentualnego zetknięcia się form żywych pochodzących z różnych globów :( Dlatego zanim polecą ludzie powinniśmy zbadać próbki marsjańskiego gruntu na Ziemi (oczywiście mikrobiologicznie zabezpieczonych).... Niestety misja Mars Sample Return nie jest nawet zatwierdzona i tylko Chińczycy deklarują jej przeprowadzenie pod koniec przyszłej dekady... A żeby w miarę poznać powierzchnię Marsa takich misji powinno być w miarę jak najwięcej a najlepiej statystyczna próba minimalna czyli 30  ;)  :D
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2018, 08:21 wysłana przez ekoplaneta »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2711 dnia: Kwiecień 25, 2018, 14:47 »
Panowie - nie wierzcie wikipedii i chłopskiemu rozumowi ;). Oczywiście, że człowieka oraz jego otoczenie da się wysterylizować mikrobiologicznie. W każdym standardowym laboratorium biologicznym stosuje się intensywne spryskiwanie etanolem, korzystanie z jednorazowych nakryć, rękawiczek, końcówek, probówek itd., a także regularne autoklawowanie (121'C) oraz (w części) ekspozycję UV, dzięki czemu uśmiercamy wszystkie mikroorganizmy. Nie można byłoby prowadzić badań na specyficznych szczepach bakterii, komórek, wirusów jeśli do szalek i probówek wpychalibyśmy ludzkie mikroby i komórki badacza. Ba, chirurgia by nie istniała bez możliwości wysterylizowania mikrobiologicznie człowieka i jego otoczenia.

Marsonauci z pewnością będą mieli dokładnie sterylizowane skafandry z użyciem powyższych technik, które w 100% zabezpieczą powierzchnię Marsa przed czymkolwiek żywym. Jedyne ryzyko to możliwość rozbicia się na Marsie z rozrzuceniem resztek astronautów, ale chyba nikt nie przewiduje, że będziemy lądować w środku Jezera.

Ad MSL: nie ma żadnych narzędzi do wykrycia życia na Marsie, o ile nie będzie kicało i miało dużych uszu  ;D. Kolejne łaziki również takich narzędzi nie mają mieć - mikroskopu nie zabierają na pokład. Wynika to z bardzo praktycznych przyczyn: tego życia tam nie powinno być, a przynajmniej nie w miejscach, które są wystawione na UV i ekstremalne wahania temperatur. Także dyskutujemy o hipotezie, która w NASA została raczej odrzucona.

Żeby MSL był wysterylizowany przynajmniej jak lądowniki Viking to można by zaryzykować i wysłać go do tego potencjalnie życiowego miejsca. Jednak nie był on w ogóle sterylizowany tylko składany w clean roomie.
Clean room jest wysterylizowany, ponadto próżnia zapewnia sterylizację promieniowaniem, brakiem gazu i ekstremalnymi temperaturami. Dwa tygodnie ekspozycji na przestrzeń kosmiczną wystarcza na zabicie wszystkich mikrobów: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2832349/ - a na Marsa sondy lecą wielokrotnie dłużej.

Poza tym nie wiem czemu a przynajmniej nie słyszałem, żeby ktoś badał mikrobiologiczny wpływ ludzi na otoczenie, choćby na Ziemi np. na Antarktydzie czy pustyni Atacama?
19 tysięcy publikacji: https://scholar.google.pl/scholar?hl=en&as_sdt=0%2C5&q=antarctic+microbiology+human+contamination . Polecam zwłaszcza review: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2015.00151/full

Zresztą każde poważniejsze laboratorium mogłoby zrobić podobne doświadczenie w zamkniętej hali z symulowanymi warunkami marsjańskimi i to nie przed dni czy tygodnie ale lata a nawet dekady. Po jakimś czasie od wyjścia człowieka w takim pomieszczeniu (w symulowanym skafandrze kosmicznym) badano by obecność i skład mikroflory tego pomieszczenia. Chyba największą przeszkodą byłyby koszty energii na chłodzenie tego pomieszczenia, użytkowanie lamp UV i urządzeń symulujących promieniowanie kosmiczne i słoneczne na powierzchni Marsa. W przypadku dużych kosztów można by śledzić tego typu zmiany w dużym odpowiedniku akwarium.
Zgadza się, wiele laboratoriów kontroluje skuteczność sterylizacji. Standardowo robią to również w clean roomach! Co więcej, robią to nie tylko laboratoria, ale też firmy zajmujące się produkcją żywności i napojów. To naprawdę pospolite działanie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2712 dnia: Kwiecień 25, 2018, 14:56 »
Dzięki za linki! :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2713 dnia: Kwiecień 25, 2018, 15:13 »
Dzięki za linki! :)

Też przyłączam się do podziekowań za linki  :)

Jeśli jest tak dobrze to czemu bakterie mają szansę zajechać na gapę do Marsa w brzuchu Tesli Roadstera? O ile Tesla dojedzie ;) na Marsa. Przecież taka histeria swego czasu była....

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2714 dnia: Kwiecień 25, 2018, 17:13 »
Sprawa jest też taka, że we wnętrzu Tesli z pewnością mogą być jakieś przestrzenie, gdzie mogło wiele rzeczy się wcisnąć już dawno temu, a po starcie zamarznąć.

Ciekawe, czy MSL i inne łaziki był tak projektowany, by możliwa była sterylizacja po produkcji i integracji. Hmm, może warto poszukać prezentacji/papierów?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2714 dnia: Kwiecień 25, 2018, 17:13 »