Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1040627 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2730 dnia: Czerwiec 05, 2018, 11:00 »
To dobra wiadomość, aczkolwiek łazik obecnie nie ma możliwości przesiania próbek, zanim zostaną dostarczone do SAM.

Ciekawe jakie będą rezultaty badań tych nieprzesianych próbek? Mam nadzieję, że nie odbije się to zbytnio na jakości badań...

Poza tym kolejna nowa wiadomość od Curiosity. Łazik coś ciekawego odkrył na Vera Rubin Ridge i NASA nam się o tym pochwali na konfie, pojutrze o 18:00 GMT:

NASA's Mars rover Curiosity has apparently found something intriguing on Mars, and the space agency will unveil the discovery Thursday (June 7).

The space agency revealed few details about what will be announced Thursday, but the "live discussion" will feature "new science results from NASA's Mars Curiosity rover," according to a NASA announcement. Why all the secrecy? "The results are embargoed by the journal Science until then," NASA wrote in the statement.

That means NASA won't release any details until the press conference, which is scheduled for 2 p.m. EDT (1800 GMT) on Thursday. You can watch the Mars announcement live on Space.com, courtesy of NASA TV.


https://www.space.com/40792-nasa-mars-rover-curiosity-announcement-june-2018.html

 8)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24669
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2731 dnia: Czerwiec 06, 2018, 18:57 »
MSL: udane zebranie próbek
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 6 CZERWCA 2018

(...) Po pierwszych udanych testach wiercenia w maju 2018 nadszedł czas na pozyskanie próbek skał. Zebranie próbek okazało się być trudnym zadaniem – początkowo nie udało się zebrać wystarczającej próbki skał do badania za pomocą instrumentu Sample Analysis at Mars (SAM). Inżynierowie JPL postanowili skorzystać z nowo opracowanej techniki, którą nazwano “feed extended sample transfer”. Dzięki tej technice udało się wprowadzić wystarczającą ilość materiału do SAM.

Aktualnie wiertło łazika jest w pozycji wysuniętej. Oznacza to, że nie ma już możliwości przesiania próbek do dokładnych ilości, zanim zostaną one dostarczone do SAM. Niemniej jednak ponowna możliwość skorzystania z instrumentu SAM jest ważna dla całej misji MSL.

Aktualnie (stan na 5 czerwca 2018) łazik MSL przejechał już 20913 metrów.

(NASA)
https://kosmonauta.net/2018/06/msl-udane-zebranie-probek/
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7149

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2732 dnia: Czerwiec 07, 2018, 09:17 »
Z informacji NASA wynika, że dziś mają być przedstawione dwa odkrycia, jakie dokonał Curiosity. Na facebooku piszą oni o dwóch odkryciach, na poniższej stronie o odkryciach liczbie mnogiej.

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-to-host-live-discussion-on-new-mars-science-results/

Również w Science mają być artykuły o tych odkryciach, więc sprawa nie jst najświeższej daty. Ale i tak warto poczekać co tam NASAowcy na Marsie znaleźli  :D Patrzyłem na stronę Science ale tam jeszcze w temacie cisza. Chyba konfa NASA będzie razem z udostępnieniem najnowszego numeru pisma?


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2733 dnia: Czerwiec 07, 2018, 09:26 »
Ekoplaneto, o tej godzinie w USA wszyscy śpią! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2733 dnia: Czerwiec 07, 2018, 09:26 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2734 dnia: Czerwiec 07, 2018, 09:45 »
Ekoplaneto, o tej godzinie w USA wszyscy śpią! :)

Jak Sputnik 1 wystartował to też wszyscy w USA spali  ;)  ;D

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3814
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2735 dnia: Czerwiec 07, 2018, 11:33 »
. Chyba konfa NASA będzie razem z udostępnieniem najnowszego numeru pisma?

Z tego co patrzyłem to konferencja będzie dziś o 20.00 naszego czasu. Transmisja na NASA TV.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2736 dnia: Czerwiec 07, 2018, 19:15 »
45 minut do konferencji!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2737 dnia: Czerwiec 07, 2018, 19:58 »
Zaraz początek konferencji!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2738 dnia: Czerwiec 07, 2018, 20:02 »
Nie chodzi o odkrycie życia. :P

Ale chodzi o związki organiczne. Za pomocą instrumentu SAM.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2739 dnia: Czerwiec 07, 2018, 20:10 »
Wykryto sezonową zmienność ilości metanu - jest go mniej więcej 3x więcej na przełomie marsjańskiego lata i jesieni.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2740 dnia: Czerwiec 07, 2018, 20:23 »
Ponadto, wykryto związki organiczne w skałach.

Co ciekawe, metan w atmosferze Marsa musi pochodzić ze skał, a nie np od meteorytów.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2741 dnia: Czerwiec 07, 2018, 20:33 »
Te związki organiczne w skałach są dość złożone. A to dlatego, że podgrzanie w SAM do 500 stopni uwolniło tylko niewielkie związki organiczne. Naukowcy podejrzewają też, że znajduje się tam siarka (ważna dla życia), która zwiększa stabilność złożonych związków organicznych w skałach Czerwonej Planety.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 844
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2742 dnia: Czerwiec 07, 2018, 20:37 »
Na Tytanie też jest metan :D
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2743 dnia: Czerwiec 07, 2018, 20:39 »
Na Tytanie też jest metan :D

Ależ to prawda, tyle że tam metan jest pochodzenia nieorganicznego. Tutaj - to nie jest takie pewne!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2744 dnia: Czerwiec 07, 2018, 21:16 »
Dopiero teraz usiadłem przy komputerze i widzę, że Curiosity poczynił bardzo ciekawe odkrycia!

Po pierwsze pomiary metanu w atmosferze w miejscu przebywania Curiosity pokazują wzrost stężenia tego gazu latem zaś spadek zimą. Bardzo ciekawa sprawa! Takie sezonowe zmiany wykluczają ich pochodzenie z impaktów. Bo meteoryty chyba tak regularnie na Marsa nie spadają.

In the second paper, scientists describe the discovery of seasonal variations in methane in the Martian atmosphere over the course of nearly three Mars years, which is almost six Earth years. This variation was detected by Curiosity's Sample Analysis at Mars (SAM) instrument suite.

Water-rock chemistry might have generated the methane, but scientists cannot rule out the possibility of biological origins. Methane previously had been detected in Mars' atmosphere in large, unpredictable plumes. This new result shows that low levels of methane within Gale Crater repeatedly peak in warm, summer months and drop in the winter every year.


https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7154



https://svs.gsfc.nasa.gov/vis/a010000/a012900/a012967/SEASONAL.jpg

Regularny wzrost stężenia metanu latem sugeruje moim zdaniem jego biologiczne pochodzenie. Choć mogą to też być źródła abiotyczne np. regularne utlenianie się odmarzających w sezonie letnim jakiś hydratów, zmarzliny zawierającej węgiel itp. Trudno mi wyobrazić tak regularny proces abiotyczny produkujący metan  :) Choć historia badań Czerwonej Planety nakazuje nam wielką ostrożność po tym jak kiedyś daliśmy się nabrać na występowanie pasm Sintona na Marsie czy regularne ciemnienie marsjańskich pustyń postępujące wraz z marsjańską wiosną z rejonów podbiegunowych ku równikowi, co miało sugerować wzrost  roślinności. Czy letmie pikowanie steżenia atmosferycznego metanu yo nowy odpowiednik pasm Sintona? Pożyjemy zobaczymy, choć cieszę się, że jednak marsjańska atmosfera jest dynamiczna a nie martwa jak kiedyś nam się mogła wydawać  :D

Po drugie łazik wykrył występowanie złożonych związków organicznych i to w wierzchnich warstwach skał sprzed 3 miliardów lat  :) To dobra wiadomość dla egzobiologów. Bo skoro przez miliardy lat promieniowanie UV nie rozłożyło tych związków na czynniki pierwsze istnieje szansa iż więcej takich związków może skrywać się w głębszych warstwach gruntu planety  :) Szkoda, że nie podano z których konkretnie skał pochodzą wykryte związki organiczne. Jest tylko informacja iż pochodzą one z mułowców, a takie jak wiem znajdują się w obrębie Murray Formation  :)

"The Martian surface is exposed to radiation from space. Both radiation and harsh chemicals break down organic matter," said Eigenbrode. "Finding ancient organic molecules in the top five centimeters of rock that was deposited when Mars may have been habitable, bodes well for us to learn the story of organic molecules on Mars with future missions that will drill deeper."

To identify organic material in the Martian soil, Curiosity drilled into sedimentary rocks known as mudstone from four areas in Gale Crater. This mudstone gradually formed billions of years ago from silt that accumulated at the bottom of the ancient lake. The rock samples were analyzed by SAM, which uses an oven to heat the samples (in excess of 900 degrees Fahrenheit, or 500 degrees Celsius) to release organic molecules from the powdered rock.

SAM measured small organic molecules that came off the mudstone sample -fragments of larger organic molecules that don't vaporize easily. Some of these fragments contain sulfur, which could have helped preserve them in the same way sulfur is used to make car tires more durable, according to Eigenbrode.

The results also indicate organic carbon concentrations on the order of 10 parts per million or more. This is close to the amount observed in Martian meteorites and about 100 times greater than prior detections of organic carbon on Mars' surface. Some of the molecules identified include thiophenes, benzene, toluene, and small carbon chains, such as propane or butene.


https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7154

Naprawdę dzisiaj ogłoszone odkrycie daje energii i argumentów na dalsze poszukiwania związków organicznych, źródeł i pochodzenia oraz przeprowadzenia w przyszłości bardziej ambitnych misji w tym Mars Sample Return!

 8)

Tutaj link do artykułu z Science  :)

http://www.sciencemag.org/news/2018/06/nasa-rover-hits-organic-pay-dirt-mars

A tutaj więcej materiałów graficznych z konferencji:

https://svs.gsfc.nasa.gov/12967

 8)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2018, 21:22 wysłana przez ekoplaneta »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2744 dnia: Czerwiec 07, 2018, 21:16 »