Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1040429 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1965 dnia: Maj 12, 2013, 10:56 »
Warto tu dodać, że po drodze do Mt Sharp mogą się zdarzyć ciekawe miejsca do badań, gdzie łazik się tez zatrzyma na kilka tygodni... :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1966 dnia: Maj 13, 2013, 10:34 »
Nie będę przypominał ile Oppoortunity siedział w Endurance, Victorii i Cape York.

Pewnie, że tam siedział. Ale w tych kraterach mieliśmy do czynienie z odkrywkami geologicznymi - odsłoniętymi warstwami skalnymi dokumentującymi poszczególne okresy w dziejach tamtych okolic. A, ze łazik badał warstwę po warstwie to musiało to trochę potrwać. A po drugie za szybko to jeździć w kraterach łazikom chyba nie wolno?  ;)

A jestem ciekaw. Czy Curiosity ma możliwość wykonywania badań w swym wewnętrznym laboratorium (SAM) podczas jazdy? Czy też w czasie takich badań musi nieruchomo stać?

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1967 dnia: Maj 13, 2013, 14:30 »
Pewnie, że tam siedział. Ale w tych kraterach mieliśmy do czynienie z odkrywkami geologicznymi - odsłoniętymi warstwami skalnymi dokumentującymi poszczególne okresy w dziejach tamtych okolic. A, ze łazik badał warstwę po warstwie to musiało to trochę potrwać. A po drugie za szybko to jeździć w kraterach łazikom chyba nie wolno?  ;)
Tutaj też jest pełno odsłonięć, co najmniej z 3 jednostek.

A jestem ciekaw. Czy Curiosity ma możliwość wykonywania badań w swym wewnętrznym laboratorium (SAM) podczas jazdy? Czy też w czasie takich badań musi nieruchomo stać?
Musi stać, bo SAM za dużo energii pobiera. Wcześniej też bateria musi być naładowana przez RTG.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1968 dnia: Maj 13, 2013, 15:51 »
Musi stać, bo SAM za dużo energii pobiera. Wcześniej też bateria musi być naładowana przez RTG.

Hmm To straszny pożeracz energii ten SAM. A szkoda, bo miałem nadzieję, że łazik będzie mógł jeździć ,,trawiąc" pobrane próbki do SAM  ;)

Teraz widzę, jak nasze wynalazki techniki są marne w porównaniu do dzieł natury   :P
Jakby tak zwierzęta musiały się nie ruszać trawiąc pobrany pokarm, to nasz świat byłby mniej ciekawy  ::)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1968 dnia: Maj 13, 2013, 15:51 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1969 dnia: Maj 13, 2013, 16:13 »
Teraz widzę, jak nasze wynalazki techniki są marne w porównaniu do dzieł natury   :P
Jakby tak zwierzęta musiały się nie ruszać trawiąc pobrany pokarm, to nasz świat byłby mniej ciekawy  ::)

Ja tam wolałbym trawić nie ruszając się...

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1970 dnia: Maj 13, 2013, 16:35 »
Teraz widzę, jak nasze wynalazki techniki są marne w porównaniu do dzieł natury   :P
Jakby tak zwierzęta musiały się nie ruszać trawiąc pobrany pokarm, to nasz świat byłby mniej ciekawy  ::)
Sypnij kilka miliardów na nowego łazika z ASRG lub większą ilością RTG to pogadamy ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1971 dnia: Maj 14, 2013, 12:02 »
Ja tam wolałbym trawić nie ruszając się...

Taa A w tym czasie jakiś drapieżnik zjadłby Ciebie, albo żona (jeśli jesteś zamężny) częstowała po głowie wałkiem, że się objadłeś a teraz się lenisz  ;D

Sypnij kilka miliardów na nowego łazika z ASRG lub większą ilością RTG to pogadamy ;)

Aha! Czyli jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Przynajmniej taki łazik, trawiący i jednocześnie jeżdżący dziś jest możliwy do zbudowania. Lepszy to niżby był w sferze Science-Fiction.

A te miliardy w mojej kieszeni to już czyste sajens fikszyn  ;D  :P
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2013, 12:04 wysłana przez ekoplaneta »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3848
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1972 dnia: Maj 15, 2013, 08:07 »
ok, porozmawialiśmy sobie o konsumpcji, czy planiści zarezerwowali już jakiś konkretny dzionek na rozpoczęcie dalszego etapu jazdy w stronę wspomnianej góry? Mamy połowę maja, koniunkcja już się jakiś czas temu zakończyła. Pora ruszać! ;)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline jaro738

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • You're GO for TLI
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1973 dnia: Maj 15, 2013, 08:48 »
jeszcze wiercenia wcześniej w planie

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1974 dnia: Maj 15, 2013, 10:40 »
ok, porozmawialiśmy sobie o konsumpcji, czy planiści zarezerwowali już jakiś konkretny dzionek na rozpoczęcie dalszego etapu jazdy w stronę wspomnianej góry? Mamy połowę maja, koniunkcja już się jakiś czas temu zakończyła. Pora ruszać! ;)
Żeby dowiedzieć się co aktualnie jest w planach wystarczy przeczytać kilkanaście słów kilka postów wyżej.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1975 dnia: Maj 15, 2013, 21:49 »
Aha! Czyli jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę.
Chyba raczej chodzi o co dostajesz za co. Nikt nie bedzie pompowal pieniedzy w cos malo potrzebnego. Pomijajac sprawe konsumpcji energii przez SAMa nie sadze aby laboratorium ktore jezdzi po wybojach i analizuje w tym samym czasie bylo dla naukowcow takie wazne, na dodatek czasami chcesz zanalizowac cos ponownie w tym samym miejscu, bo tak zreszta wyglada praca ludzkiego mozgu - jest to proces wybitnie liniowy, analizuja, dostaja wyniki, patrza co z tego wynika i czy to ma sens, jada dalej. itp. To tak jak ktos szukajacy zlota na ziemi, pokopie, pozbiera, popatrzy czy dostal zloto i wtedy dopiero idzie dalej....

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3848
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1976 dnia: Maj 17, 2013, 08:36 »
ok, porozmawialiśmy sobie o konsumpcji, czy planiści zarezerwowali już jakiś konkretny dzionek na rozpoczęcie dalszego etapu jazdy w stronę wspomnianej góry? Mamy połowę maja, koniunkcja już się jakiś czas temu zakończyła. Pora ruszać! ;)
Żeby dowiedzieć się co aktualnie jest w planach wystarczy przeczytać kilkanaście słów kilka postów wyżej.

Kilka postów wyżej powiadasz? Konkretna data? Dekada w danym miesiącu? Co będzie w danym przedziale czasu robił i gdzie pojedzie? Jakoś nie mogę tego namierzyć. Będę wdzięczny za wyprowadzenie mnie z tego mroku totalnej zapewne niewiedzy i naprowadzenie mnie na ściężkę światła.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1977 dnia: Maj 17, 2013, 09:56 »
Oczywiste jest, że nie ma konkretnej daty, mówi się o drugiej połowie roku. Przecież wiercenia potrwają co najmniej miesiąc. Nic się szybko nie robi.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3848
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1978 dnia: Maj 18, 2013, 07:45 »
W drugiej połowie roku? Była mowa dotychczas o wznowieniu jazdy, w kierunku Mount Sharp, już w maju. A wiercenia to zdaje się - trwają już od grudnia 2012 i wiem doskonale, że nic na szybko się nie robi...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1979 dnia: Maj 22, 2013, 20:14 »
Podczas Sol 279 (19 maja) Curiosity wykonał koleje wiercenie. Tym razem w skale "Cumberland". Wykonano otwór o głębokości około 6.6 cm i średnicy 1,6 cm. Próbka powinna w ciągu najbliższych kilku dni powędrować do analizy.

Co do jego głównego celu, czyli zboczy Mt. Sharp, znów wspominają, że po wykonaniu kilku "bardzo priorytetowych" obserwacji łazik ruszy w drogę. Podróż ma trwać miesiąc.

http://mars.jpl.nasa.gov/msl/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1475

Animacja przed/po, sol 275:
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA16935

Odwiert sfotografowany za pomocą MAHLI, Sol 279:
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA16936

Pojawiła się aktualizacja autoportretu łazika z Sol 177. Dodano obszar gdzie MSL używał wiertła (skała "John Klein").
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA16937

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2013, 19:09 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #1979 dnia: Maj 22, 2013, 20:14 »