Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1040428 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2280 dnia: Wrzesień 05, 2014, 21:56 »
Jedni chca jechac wolniej i wiercic w skalkach drudzy chca szybciej dojechac do celu...

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2281 dnia: Wrzesień 06, 2014, 10:02 »
Szczerze mówiąc też po tej misji spodziewałem się większych efektów, głównie w szukaniu śladów życia, ale nic nie mówiłem, bo interesuję się tym tylko amatorsko, mówiąc wprost - nie znam się na tym. Okazuje się jednak, że miałem dobre odczucia, podobnie myślą w komisji oceniającej różne misje. Niemniej jednak oby nigdy dla tej misji nie zabrakło finansowania, nawet w przypadku skromnych efektów.
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2282 dnia: Wrzesień 06, 2014, 11:23 »
Ponoć tą komisję zdenerwował fakt, że nikt z ekipy Curiosity nie pojawił się u nich i nie odpowiedział na ich wątpliwości. Pojawiło się nawet określenie "too big to fail".

Ale moim zdaniem kopa naukowego misja i tak już dostarczyła a przyniesie więcej u podnóża Mt Sharp. Tego w misjach marsjańskich jeszcze nie było, żeby z bliska zbadać taki teren.

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2283 dnia: Wrzesień 06, 2014, 13:50 »
Szczerze mówiąc też po tej misji spodziewałem się większych efektów, głównie w szukaniu śladów życia, ale nic nie mówiłem, bo interesuję się tym tylko amatorsko, mówiąc wprost - nie znam się na tym. Okazuje się jednak, że miałem dobre odczucia, podobnie myślą w komisji oceniającej różne misje. Niemniej jednak oby nigdy dla tej misji nie zabrakło finansowania, nawet w przypadku skromnych efektów.

Tej misji mysle nie zabraknie finansowania, za duzo juz do tej pory kosztowala.
Niestety taka recenzja nie jest dobra dla ewentualnych przyszlych misji tego typu :(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2283 dnia: Wrzesień 06, 2014, 13:50 »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2284 dnia: Wrzesień 06, 2014, 14:26 »
Badacze są sami sobie winni - z dużej chmury mały deszcz. Obiecali 19 km w 668 solach, a było 8 km po 668 solach. Jeśli były badania czegoś tak niesamowitego, że spowolniły MSL o więcej niż połowę to musiałem je przeoczyć...

Oczywiście ja, wy, każdy rozumie że "nie można się spieszyć" ale po co było obiecywać takie tempo :(
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2014, 15:05 wysłana przez Rafał »

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2285 dnia: Wrzesień 06, 2014, 17:03 »
Tu akurat chodzi o niewydajne wykorzystywanie instrumentów i brak rozsądnego planowania badań naukowych.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2286 dnia: Wrzesień 06, 2014, 20:20 »
Tu akurat chodzi o niewydajne wykorzystywanie instrumentów i brak rozsądnego planowania badań naukowych.

A jak w takiej ocenie wypadły/wypadały MERy?
Szkoda, że nikt z zespołu naukowego MSL nie przyjechał. Nie świadczy to dobrze o nich  :(
Z drugiej strony myślę, że instrumenty nie mogą być bardzo eksploatowane, żeby jeszcze mogły posłużyć przy wspinaczce na Mount Sharp. Może z tego wynika mała ilość nowych, cennych odkryć?
A do tego obsuwa z powodu uszkadzania się kół, czy tak?

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2287 dnia: Wrzesień 06, 2014, 20:50 »
głównie w szukaniu śladów życia,
Szukanie sladow zycia nigdy nie bylo celem tej misji, raczej proba odpowiedzi na pytanie czy zycie kiedykolwiek moglo tam istniec.

Jeśli były badania czegoś tak niesamowitego, że spowolniły MSL o więcej niż połowę to musiałem je przeoczyć...
Trzeba sie przyzwyczaic do tego ze nie wszystko musi przynosic spektakularne rezultaty. Moze wiercic badac i nic specjalnego zaskakujacego nie odkryc.  Z drugiej strony spedzii kupe czasu w Yellowknife Bay i zebrali mnostwo informacji - geologicznie ciekawy teren. Mars jest jaki jest i jak komus sie marzyly znajdywanie sladow mikrobow to raczej sie przeliczyl.

Krytyka krytka a MSL ciagle dostal ocene Very Good/Good, lepiej niz Mars Express ktory dostal Good/Fair.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2014, 21:21 wysłana przez olasek »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2288 dnia: Wrzesień 06, 2014, 21:41 »
Trzeba sie przyzwyczaic do tego ze nie wszystko musi przynosic spektakularne rezultaty. Moze wiercic badac i nic specjalnego zaskakujacego nie odkryc.  Z drugiej strony spedzii kupe czasu w Yellowknife Bay i zebrali mnostwo informacji - geologicznie ciekawy teren. Mars jest jaki jest i jak komus sie marzyly znajdywanie sladow mikrobow to raczej sie przeliczyl.

No właśnie. Mars z perspektywy szarego człowieczka to nudna planeta - tylko kamienie, kamienie i piasek  ;D
Po początkowych etapie eksploracji - gdzie odkrycia czają się za przysłowiowym każdym kamieniem, (era wczesnych orbiterów, MERów) przychodzi czas na bardziej rutynowe i nudne dla zwykłego zjadacza chleba badania.
Zresztą MSL wykrył związki organiczne w regolicie Marsa, co po niepowodzeniu Vikingów w tym dziele okazało się niespodzianką. Odkryto ślady pradawnego wyschłego strumienia na dnie krateru Gale. Przeprowadzono badania atmosfery. No i co najważniejsze dla przyszłych misji, w tym załogowych - odkryto, że Mars miejscami ma powierzchnię przypominającą papier ścierny  ::)

Czy badano z jakich izotopów węgla składają się te związki organiczne? Wyniki z tych badań mogłyby rzutować na ewentualność istnienia życia na Czerwonej Planecie  :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2014, 21:43 wysłana przez ekoplaneta »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2289 dnia: Wrzesień 06, 2014, 23:24 »
głównie w szukaniu śladów życia,
Szukanie sladow zycia nigdy nie bylo celem tej misji, raczej proba odpowiedzi na pytanie czy zycie kiedykolwiek moglo tam istniec.
No przecież właśnie piszę "śladów życia" a nie "życia", czyli szukaniu odpowiedzi na pytanie, czy życie kiedykolwiek tam mogło istnieć.
The Dark Side of the Moon

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2290 dnia: Wrzesień 07, 2014, 00:38 »
No przecież właśnie piszę "śladów życia" a nie "życia", czyli szukaniu odpowiedzi na pytanie, czy życie kiedykolwiek tam mogło istnieć.
W moim zrozumieniu "slady zycia" a "czy zycie moglo tam byc" to zupelnie dwa rozne niezalezne pytania. MSL nigdy nie byl nastawiony na to pierwsze.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2291 dnia: Wrzesień 10, 2014, 23:14 »
Czy ta konfa ma coś wspólnego z oceną misji przez komisję?
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2014-305

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2292 dnia: Wrzesień 11, 2014, 21:20 »
Czy ta konfa ma coś wspólnego z oceną misji przez komisję?
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2014-305
Raczej z tym, że MSL dojechał do podnóża Mt Sharp. Dodatkowo postanowiono zmodyfikować trasę. W końcu zacznie się robić ciekawie:

http://mars.jpl.nasa.gov/msl/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1705

Starta i nowa trasa:
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/images/NASA-MSL-MRO-Curiosity-Rover--HIRISE-Traverse-Map-Pahrump-Hills-pia18475-full.jpg
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2293 dnia: Wrzesień 11, 2014, 22:26 »
O kurcze! Już dojechał? Myślałem, że to będzie pod koniec roku!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2294 dnia: Wrzesień 11, 2014, 22:29 »
O kurcze! Już dojechał? Myślałem, że to będzie pod koniec roku!
Ja też podobnie myślałem  ;D
Super, ze wreszcie dojechał!  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2294 dnia: Wrzesień 11, 2014, 22:29 »