Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 128451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #435 dnia: Marzec 09, 2021, 18:36 »
A jak szanse na najbliższy poranek? Warto obserwować poranną paczkę Starlinków?

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #436 dnia: Marzec 09, 2021, 19:49 »
Moim zdaniem warto. Oglądałem ostatnie przeloty dzisiaj i wczoraj rano, i choć są już wyraźnie słabsze i lecą rzadziej, nadal robią wrażenie. Jak się nie odsunie planowany na jutro o 04:00 CET start Falcona 9 z kolejnymi Starlinkami, będzie też szansa na obserwację przelotu drugiego stopnia po 04:21 CET jeszcze przed wypuszczeniem satelitów.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2021, 19:50 wysłana przez TomIR »

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #437 dnia: Marzec 09, 2021, 20:19 »
Moi drodzy!  Chwalę się!   
Udało mi się z pomocą dwóch osób ustalić orbitę dla Falcona który 4 marca wyniósł na orbitę Starlinki-20 (L17) !  :D

Po wyniesieniu Starlinków przez kolejne poranki przed nimi leciał bardzo jasny obiekt. Dla mnie to było pewne, że to rakieta Falcon 9 która jeszcze się nie spaliła. Jednak w oficjalnych źródłach nie było żadnej wzmianki o tym i nigdzie nie było danych TLE tak by można było wyliczyć orbitę (tzw. TLE).
8 marca napisałem na zagranicznej grupie Satobs gdzie siedzą sami spece od satelitów. Oto mój post o nazwie:

Need TLE for Falcon R/B Limax7 via Seesat-l (Mon Mar 08 2021 - 13:09:45 UTC)
http://satobs.org/seesat/Mar-2021/index.html

Napisał do mnie Ted Molczan, że pomoże wyliczyć orbitę lecz potrzebuje bym naniósł na mapę trasę przelotu Falcona i dokładne godziny. A że dziś (9 marca 2021) miałem pogodny poranek, byłem z aparatem i czekałem na przelot Starlinków i w dodatku o 4:50 zauważyłem szybko lecącego Falcona to nie pozostało nic innego jak nagrać to!  Pół dnia opisywałem filmik, zaznaczyłem gwiazdy na filmiku i dodałem w rogu upływający czas (wykorzystałem zegarek ze Stellarium hihihi).
Oto ten filmik


Chcę też podziękować Andy War którego filmik z przelotu z 6 marca 2021 również pomógł przy wyliczeniu orbity Falcona !
Ted Molczan ZROBIŁ TO !! przed chwileczką dostałem wiadomość.
Mamy TLE dla Falcona !  ;D ;D ;D
Oto jego odpowiedź:
http://satobs.org/seesat/Mar-2021/0074.html

a tu TLE:
Falcon 9 R/B                                             281 X 282 km
1 92004U 21565A   21065.16791667  .01845038  00000-0  40100-2 0    00
2 92004  52.9988 175.9979 0001000   0.0000  71.9086 15.97575395    03

Teraz możemy go,  śledzić, przynajmniej przez kilka najbliższych poranków. Być może teraz szybko opublikują oficjalne TLE i uda się określić kiedy i gdzie Falcon się spali!

Cała historia to wspaniały przykład jak my zwykli amatorzy możemy wnieść wkład w poważniejsze astro!  ;)
Jestem mega szczęśliwy! 

Więc oficjalnie jutro 10 marca 2021 Falcon przeleci wyjdzie z cienia Ziemi w Psach Gończych o 4:32:32 i przeleci u mnie przez zenit !
Dwie mapki poniżej.
ALE ! musicie mapki sami sobie wygenerować bo Falcon na tak niskiej orbicie u Was może być w innym miejscu na niebie.
Kto mieszka na północy polski będzie miał przelot bliżej południowego horyzontu, a kto mieszka na południu Polski ten będzie miał przelot bliżej północnego horyzontu.
U mnie w zenicie!
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #438 dnia: Marzec 09, 2021, 21:03 »
Adamie, chylę czoło, dokonałeś naprawdę fajnej rzeczy! Gratulacje! Oczywiście jako prenumerator Seesat-L wiedziałem już od rana, co się święci :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #438 dnia: Marzec 09, 2021, 21:03 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #439 dnia: Marzec 09, 2021, 21:14 »
Gratulacje Adamie! Świetna robota!

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #440 dnia: Marzec 09, 2021, 23:06 »
SUPER obserwacje! Adam, szczery podziw za chciejstwo, zwłaszcza, że pogoda w kratkę i temperatury mało zachęcające do wyłażenia z chałupy i rozkładania sprzętu. Zrobiłem niżej symulacje dla Lublina na jutrzejszy poranek (10 marca) z przelotów Falcona 9 w pierwszym przelocie po starcie Starlink-21 z zapakowaną nową paczką L20 starlinków (niski i krótki przelot o ile dojdzie jutro do startu o 4:00 naszego czasu), Falcona 9 R/B pozostałego po Starlink-20 (zgodnie ze świeżo ustalonym TLEs)...
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2021, 23:28 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #441 dnia: Marzec 09, 2021, 23:15 »
... oraz z przelotu Starlink-train niedługo po Falconie 9 R/B (na zrzutach widać różnicę w położeniu trajektorii Falcona 9 R/B i Starlink-train). Jak widać starlinki z niedawnego pociągu już się bardzo pogubiły - prowadzi Starlink-2146 a reszta rozwaliła się za nim już na 3/4 nieba. W ostatnim załaczniku jest plik zbiorczy TLEs, w którym umieściłem dane dla Falcona 9 R/B (Starlink-20), dane przedstartowe dla Starlink-21, dane orbitalne wszystkich satelitów ze Starlink-train (Starlink-20/L17), oraz dane orbitalne dla 100 jaśniejszych satelitów (żeby nie pomylić interesujących nas obiektów z innymi łatwo dostrzegalnymi satelitami).
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2021, 23:27 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #442 dnia: Marzec 09, 2021, 23:50 »
Co prawda nie jest to związane z tematem, ale zadaję to pytanie, bo sporo aktywnych obserwatorów nieba czyta aktualnie ten temat. Szukam archiwalnych danych TLEs z sierpnia zeszłego roku dla:

GEO Protected Zone
GEO Protected Zone Plus

... chciałem zidentyfikować R/B po locie na GTO. Udało mi się utrwalić moim cieniutkim sprzętem na foto (time-lapse) takiego odległego cudaka w ciekawym przelocie :o i fajnie byłoby się dowiedzieć co to za zwłoki?!  8)
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2021, 23:52 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #443 dnia: Marzec 10, 2021, 11:15 »
Adamie, chylę czoło, dokonałeś naprawdę fajnej rzeczy! Gratulacje! Oczywiście jako prenumerator Seesat-L wiedziałem już od rana, co się święci :)

Gratulacje Adamie! Świetna robota!

SUPER obserwacje! Adam, szczery podziw za chciejstwo, zwłaszcza, że pogoda w kratkę i temperatury mało zachęcające do wyłażenia z chałupy i rozkładania sprzętu. Zrobiłem niżej symulacje dla Lublina na jutrzejszy poranek (10 marca) z przelotów Falcona 9 w pierwszym przelocie po starcie Starlink-21 z zapakowaną nową paczką L20 starlinków (niski i krótki przelot o ile dojdzie jutro do startu o 4:00 naszego czasu), Falcona 9 R/B pozostałego po Starlink-20 (zgodnie ze świeżo ustalonym TLEs)...


Dzięki :D
Trochę żałuję, że dziś odpuściłem i nie wstałem na Falcona i Starlinki ale musiałem odespać. Jutro planuję wstać :)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #444 dnia: Marzec 10, 2021, 11:16 »
Co prawda nie jest to związane z tematem, ale zadaję to pytanie, bo sporo aktywnych obserwatorów nieba czyta aktualnie ten temat. Szukam archiwalnych danych TLEs z sierpnia zeszłego roku dla:

GEO Protected Zone
GEO Protected Zone Plus

... chciałem zidentyfikować R/B po locie na GTO. Udało mi się utrwalić moim cieniutkim sprzętem na foto (time-lapse) takiego odległego cudaka w ciekawym przelocie :o i fajnie byłoby się dowiedzieć co to za zwłoki?!  8)

Podaj datę i i rejon nieba lub fotki :)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #445 dnia: Marzec 10, 2021, 12:31 »
Obserwowałem poranny przelot. Moim zdaniem też piękny widok - mocno rozłożone te satelity na długim pasie. Niektóre blisko siebie. Niektóre flarują.

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2566
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #446 dnia: Marzec 10, 2021, 18:46 »
Próbowałem teraz obserwować przelot pierwszej części paczki L19 wystrzelonej 16 lutego przy elewacji ok. 70 stopni, ale niestety za jasno. No i widać, że front się zbliża, po słonecznym dniu chmur przybywa.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #447 dnia: Marzec 11, 2021, 10:30 »
Dziś ponownie obserwowałem o nagrałem przelot Falcona  :D
Jasny i szybki. Ted Molczan dość dobrze wyliczył orbitę. Falcon spóźnił się tylko 2 minuty

Jutro zapluję ponownie, oraz na dziś wyniesione Starlinki ;)


Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #448 dnia: Marzec 11, 2021, 18:44 »
Również oglądałem przelot Falcona i rzeczywiście spóźnił się ok. 2 minuty względem prognoz na podstawie podanych TLE.
Sznurka Starlinków niestety się już nie dopatrzyłem - po 05:12 jest już chyba u mnie zbyt widno :(.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #449 dnia: Marzec 11, 2021, 22:51 »
U mnie spadł śnieg  >:( , a pogoda w najbliższych dniach ma być tragiczna praktycznie w całej Polsce! Więc na razie odpuszczam tematy obserwacyjne - chyba trzeba będzie poczekać na cieplejsze "białe noce". Póki co zamierzam się przyjrzeć bliżej zgromadzonym w zeszłym roku materiałom foto, bo już kilka fajnych rzeczy tam odkryłem!  :) Udało mi się w końcu przegrać dane z padającego dysku przenośnego i okazuje się, że nawet z nieciekawych na pierwszy rzut oka fotek nocnego nieba, robionych cieniutkim sprzętem, można wydobyć coś interesującego.  :o Jak opracuję zdjęcia to dam linka do materiałów. Stąd wyżej moje pytanie o archiwalne pliki TLEs dla odległych obiektów z sierpnia zeszłego roku (10-08-2020 / 22:01:27 - 22:42:09, poniżej gwiazdozbioru Orła - okolice GEO).
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2021, 22:54 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #449 dnia: Marzec 11, 2021, 22:51 »