Autor Wątek: Space Architecture  (Przeczytany 5501 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pawel87

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Space Architecture
« dnia: Czerwiec 14, 2013, 23:28 »
Witam,

jestem architektem z ok. dwuletnim doświadczeniem w pracy w zawodzie. Jakiś czas temu wpadłem na pomysł rozpoczęcia nowego kierunku studiów - poważnie myślę o Lotnictwie i Kosmonautyce na WACIE lub MEiL'u w Warszawie. Wzięło mi się to głównie z moich zainteresowań lataniem - jestem bowiem czynnym pilotem, ale nie tylko o to chodzi. Parę miesięcy temu przeczytałem artykuł o SPACE ARCHITEKTACH.. czyli architektach z dodatkowym, inżynieryjnym fakultetem projektujących przestrzeń dla ludzi w kosmosie. Rzekomo to zawód przyszłości - pytanie jak odległej. W zasadzie ma to sens - architektura to w końcu nie tylko problemy estetyczne ale także konstrukcyjne, funkcjonalne, ergonomiczne, psychologiczne itd. Nawiązałem kontakt z kilkoma osobami ze stowarzyszenia spacearchitect.org i dowiedziałem się, że póki co to w branży zbyt wielu opcji nie ma. Duże organizacje takie jak NASA czy ESA traktują problem dość powierzchownie (jeżeli w ogóle). Istnieją co prawda prywatne biura projektowe posiadające umowy z właśnie takimi organizacjami, część z nich opracowuje habitaty, inne wnętrza pojazdów kosmicznych.. ale jest ich bardzo mało i mam wrażenie, że przechodzą obecnie ciężki czas. Podejrzewam jednak, że "tłuste" lata jeszcze wrócą i jest to tylko kwestia czasu. Bardziej martwią mnie studia. Nie wiem czy kierunki i uczelnie jakie wybrałem przygotują mnie pod kątem tego co mnie interesuje. Do stopnia inżyniera potrzeba 3,5 / 4 lat - nie chciałbym obudzić się z ręką w nocniku po tym czasie i stwierdzić, że źle wybrałem. Dodam, że biorę pod uwagę jedynie studia zaoczne i oczywiście ze względów finansowych ograniczam raczej wybór do Polski (i ewentualnie Niemiec lecz jedynie w wersji ang.). Być może jest na tym forum ktoś o podobnych zainteresowaniach.. albo student/absolwent który mógłby cos podpowiedzieć? Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi!

Pozdrawiam

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 15, 2013, 09:59 »
Ciekawy temat! Sądzę, że jakoś wspólnie na forum dostarczymy Tobie odpowiedzi.

Z mojej strony mogę napisać, że (wariant realistyczno-optymistyczny) pierwszych "kosmicznych habitatów" możemy się spodziewać raczej w przyszłej dekadzie - byłyby to prywatne stacje orbitalne, m.in. dla celów turystycznych. Będą to amerykańskie konstrukcje - europejskich czy innych raczej tak szybko byśmy się nie spodziewali. Mówię tutaj np o pompowanych modułach firmy Bigelow Aerospace.

O ile na zewnątrz kształt i wygląd wydaje się być raczej "zaklepany", to z pewnością jakieś prace trzeba będzie przeprowadzić we wnętrzu takiego modułu - szczególnie, jeśli miałby on spełniać role turystyczne i (albo) naukowe. Możliwe, że tutaj by było jakieś miejsce dla Ciebie. Ale jak do tego "dotrzeć" - nie sposób mi na to odpowiedzieć, szczególnie z perspektywy Polski/Europy. 

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 15, 2013, 11:55 »
Witam,

jestem architektem z ok. dwuletnim doświadczeniem w pracy w zawodzie. Jakiś czas temu wpadłem na pomysł rozpoczęcia nowego kierunku studiów - poważnie myślę o Lotnictwie i Kosmonautyce na WACIE lub MEiL'u w Warszawie. Wzięło mi się to głównie z moich zainteresowań lataniem - jestem bowiem czynnym pilotem, ale nie tylko o to chodzi. Parę miesięcy temu przeczytałem artykuł o SPACE ARCHITEKTACH.. czyli architektach z dodatkowym, inżynieryjnym fakultetem projektujących przestrzeń dla ludzi w kosmosie. Rzekomo to zawód przyszłości - pytanie jak odległej. W zasadzie ma to sens - architektura to w końcu nie tylko problemy estetyczne ale także konstrukcyjne, funkcjonalne, ergonomiczne, psychologiczne itd. Nawiązałem kontakt z kilkoma osobami ze stowarzyszenia spacearchitect.org i dowiedziałem się, że póki co to w branży zbyt wielu opcji nie ma. Duże organizacje takie jak NASA czy ESA traktują problem dość powierzchownie (jeżeli w ogóle). Istnieją co prawda prywatne biura projektowe posiadające umowy z właśnie takimi organizacjami, część z nich opracowuje habitaty, inne wnętrza pojazdów kosmicznych.. ale jest ich bardzo mało i mam wrażenie, że przechodzą obecnie ciężki czas. Podejrzewam jednak, że "tłuste" lata jeszcze wrócą i jest to tylko kwestia czasu. Bardziej martwią mnie studia. Nie wiem czy kierunki i uczelnie jakie wybrałem przygotują mnie pod kątem tego co mnie interesuje. Do stopnia inżyniera potrzeba 3,5 / 4 lat - nie chciałbym obudzić się z ręką w nocniku po tym czasie i stwierdzić, że źle wybrałem. Dodam, że biorę pod uwagę jedynie studia zaoczne i oczywiście ze względów finansowych ograniczam raczej wybór do Polski (i ewentualnie Niemiec lecz jedynie w wersji ang.). Być może jest na tym forum ktoś o podobnych zainteresowaniach.. albo student/absolwent który mógłby cos podpowiedzieć? Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi!

Pozdrawiam

Witamy Ciebie Pawle na Forum. Chyba jeszcze nie mieliśmy w naszym forumowym zespole lotnika. Na szczęście dzięki Tobie się to zmienia  ;)

Offline Pawel87

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2013, 21:39 »
Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi! Prawdopodobnie zdecyduję się na WAT - dowiedziałem się, że w najbliższym czasie powstanie tam ciekawa jednostka - Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że Polska w tej dziedzinie potęgą nie jest i nie będzie.. ale lepszy rydz niż nic ;) Do wysłania papierów zostały mi ok. 2 tyg, potem zamykają rekrutację - może jednak jest jednak tu ktoś z owej uczelni?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2013, 21:39 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 17, 2013, 00:17 »
Powodzenia! Jeśli się uda - daj nam znać. :)

velo

  • Gość
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 17, 2013, 01:16 »
Skontaktuj się z naszym oddziałem Mars Society - Pamiętam, że tam ktoś po architekturze zrobił projekt bazy marsjańskiej :)

Może będą mogli coś doradzić :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 17, 2013, 11:02 »
Wg. mnie to będzie raczej mała (żeby nie powiedzieć mikroskopijna) nisza na rynku, więc jeśli chcesz się tym zająć na poważnie to postaraj się o jakieś gwarancje, bo wątpię, że dla pierwszego lepszego (bez obrazy) absolwenta kierunku firmy otworzą swoje podwoje.

PS. Do każdego "rzekomo to zawód przyszłości" trzeba przeprowadzić analizę czasu oczekiwania na stworzenie sektora rynkowego i zapotrzebowanie na pracowników w danym sektorze (jak się zamyka w liczbie ok. 50 na całym świecie to można sobie "wyobrazić" szansę na angaż).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2013, 11:13 wysłana przez jsc »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 17, 2013, 12:31 »
PS. Do każdego "rzekomo to zawód przyszłości" trzeba przeprowadzić analizę czasu oczekiwania na stworzenie sektora rynkowego i zapotrzebowanie na pracowników w danym sektorze (jak się zamyka w liczbie ok. 50 na całym świecie to można sobie "wyobrazić" szansę na angaż).

W tym konkretnym przypadku rzeczywiście liczba osób pracujących w danej "niszy" może być rzeczywiście maciupcia.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 17, 2013, 13:05 »
I dlatego napisałem, żeby najpierw szukał gwarancji, a później w to inwestował.

Offline Pawel87

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 17, 2013, 14:24 »
Macie rację, oczywiście zdaje sobie sprawę, że nie ma dużego popytu na takie usługi. Pocieszam się, że po takim kierunku można projektować również inne, ciekawe rzeczy. Może nie aż tak ciekawe - ale ciągle interesujące. Decyduję się tylko na studia zaoczne właśnie po to żeby nie "wtopić".. i nie stracić zupełnie czasu na cos co może okazać się złym wyborem. Chce więc to trochę potraktować jako weekendowe hobby..

A jeżeli chodzi o gwarancję to chyba nikt nigdy nie jest w stanie takiej dać. Nie tylko w tym konkretnym przypadku ale ogólnie tak już jakoś jest. No chyba, że ma się wujka na stanowisku dyrektorskim. To co innego. Przed miesiącem dość intensywnie wymieniałem korespondencję z jednym, atrakcyjnym biurem ze Szwecji. Biuro to, zupełnie prywatne, zajmuje się głównie industrial designem i architekturą. Z założenia projektują rzeczy związane z kosmosem, a jeżeli nie to starają się adaptować kosmiczną technologię przy zwykłych, ziemskich projektach. Już ostrzyłem sobie zęby ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Napisali, że póki co nie mają projektu w którym mógłbym wziąć udział.. Podejrzewam, że chodziło właśnie o brak drugiego fakultetu ;/ Liczę, że po ewentualnych studiach stanę się bardziej atrakcyjny dla tego typu przedsiębiorstw, których poza tym jednym znalazłem jeszcze kilka.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 18, 2013, 09:10 »
Biuro to, zupełnie prywatne, zajmuje się głównie industrial designem i architekturą. Z założenia projektują rzeczy związane z kosmosem, a jeżeli nie to starają się adaptować kosmiczną technologię przy zwykłych, ziemskich projektach.

Ciekawe czy jest coś takiego w sferze podwodnej (bazy głębinowe i/lub łodzie podwodnej), bo jeśli tak to można się spodziewać już jako takiego poziomu zatrudnienia jak i co sprytniejszych kierownictw firm to możliwość adaptacji do tego nowego rynku, który w dłuższej okresie czasu (tzn. po solidnym rozruchu kolonizacji kosmosu i pojawieniu się potrzeby regularnego transportu międzyplanetarnego) jest perspektywiczny.

Offline Pawel87

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 19, 2013, 01:24 »
Myślę, że z pewnością ktoś to musi robić. Istnieją również biura architektoniczne nastawione na projekty zlokalizowane w środowiskach ekstremalnych - głównie sprowadza się to do różnego rodzaju stacji badawczych na Antarktydzie i w podobnych miejscach.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 19, 2013, 11:41 »
Mi chodziło o pewną przestrzeń na pewne działania komercyjne, co gwarantowałoby perspektywiczny wzrost branży, bez uzależniania się od środków publicznych. Wg. mnie takie warunki oferują obecnie obszary podwodne, a Antarktyda czeka dopiero na efekt cieplarniany (a ten może się opóźnić lub w ogóle zawieść).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 19, 2013, 14:12 »
Myślę, że z pewnością ktoś to musi robić. Istnieją również biura architektoniczne nastawione na projekty zlokalizowane w środowiskach ekstremalnych - głównie sprowadza się to do różnego rodzaju stacji badawczych na Antarktydzie i w podobnych miejscach.

Z mojego doświadczenia (:P) inżynieryjnego wynika, że często są pewne "nisze", które na pozór wydawałyby się być bardzo małe i "elitarne" - a tymczasem jest na nie duże zapotrzebowanie. Dlatego Pawle osobiście bym Cię zachęcał, byś przynajmniej przez kilka miesięcy badał interesujący Ciebie temat, m.in. poprzez wyjazd na jakąś konferencję i dopiero wówczas stwierdził, na ile dana branża jest perspektywiczna i czy się w niej widzisz.

Często też się zdarza, że w szerokim gronie tematy się zbytnio uogólnia, co może doprowadzić do uznania danej branży technologicznej za nieprzystępną. Lepiej jednak się upewnić w tym temacie i nie polegać jedynie na "wiedzy ogólnej". :)

Offline Pawel87

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 13, 2013, 20:38 »
Witam,

dzięki za odpowiedzi! Ostatecznie zrezygnowałem z WATu i postanowiłem pójść na Politechnikę Warszawską (MEiL). Zacząłem także robić mały research potencjalnych miejsc pracy poza tymi bezpośrednio związanymi ze Space Architecture. Trochę tak żeby samego siebie przekonać, że mam wiele opcji szukając w przyszłości  pracy jako architekt i absolwent budowy maszyn z lotniczą specjalizacją w jednym. Założyłem, że ewentualna firma musi zajmować się czymś na użytek ludzi - a więc pojazdy lub miejsca stałego pobytu (aspekty ergonomiczno - funkcjonalno - psychologiczne z architektury), warunki w jakich produkt miałby funkcjonować powinny nie być standardowe - najlepiej żeby w jakiś sposób wiązało się to z lotnictwem / kosmonautyką (ze względu na doświadczenie lotnicze i specjalizację na drugich studiach) oraz żeby znaczenie miał sam design produktu (aspekty estetyczne, znów z architektury). Bazując na tych warunkach dokopałem się do trzech firm projektujących.. latające samochody (Moller, Pal-V, Terrafugia) :) Tak, wiem - dość innowacyjne ale w zasadzie wszystko pasuje. Być może przyjdzie wam do głowy cos jeszcze co można by podciągnąć pod wymagane założenia? Dodam, że lokalizacja nie ma dla mnie większego znaczenia..

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Space Architecture
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 13, 2013, 20:38 »