Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 549859 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #930 dnia: Lipiec 25, 2017, 22:57 »
Pamietajcie, ze czasy sie zmeiniaja. Podany przeze mnie klaster silnikow to co prawda tylko okolo 1N sily ciagu, ale nawet on jest w stanie  przepchac te ruskie szpargaly  na nowa orbite,  zgodna z ta chinska:
[root@synergia bin]# python
Python 2.7.5 (default, Nov  6 2016, 00:28:07)
[GCC 4.8.5 20150623 (Red Hat 4.8.5-11)] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>> import math
>>> 2.0*math.sin((8*math.pi/180.0)/2.0)*7.66
1.0686691777599997
>>> 2.0*math.sin((8*math.pi/180.0)/2.0)*7.66*1000
1068.6691777599997
>>> 50*1000*_
53433458.88799998
>>> 2.0*math.sin((8*math.pi/180.0)/2.0)*7.66*1000
1068.6691777599997
>>> 2.0*math.sin((8*math.pi/180.0)/2.0)*7.66*1000*50*1000
53433458.88799999
>>> 2.0*math.sin((8*math.pi/180.0)/2.0)*7.66*1000*50*1000/(365*86400)
1.6943638663115166
>>>
Sami widzicie, ze teoretycznie starczy 1.6 roku zakladajac ze moduly rosyjskie to okolo 50 ton.
Obliczenia oczywiscie mocno oparte o "stale sufitowe", Z powazaniem
                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #931 dnia: Lipiec 26, 2017, 00:06 »
Chińczycy mogą latać na 51o. Inklinacja ograniczona jest od dołu - minimalna wartość jest z grubsza równa szerokości geograficznej kosmodromu (nie da się np. polecieć z Bajkonuru na orbitę równikową). Na wyższą inklinację (nawet 90o, czyli orbitę polarną) zawsze polecieć można.

Można, ale będzie strata na masie użytecznej. To może uniemożliwić wynoszenie wystarczająco ciężkich ładunków.

Przy kilku stopniach różnica w udźwigu jest znikoma. Problemem może być zmiana strefy zrzutu wypalonych stopni rakietowych, ale Jiuquan jest na takim odludziu, że to mało prawdopodobne.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2017, 00:22 wysłana przez Borys »

velo

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #932 dnia: Sierpień 03, 2017, 11:09 »
Możliwe, że w ramach ping-ponga sankcji również NASA dostanie po łapkach

https://arstechnica.com/science/2017/07/russian-official-on-new-us-sanctions-and-nasa-nothing-lasts-forever/

Ważne słowa Rogozina - However, Russia's chief space official, Dmitry Rogozin, warned Saturday that such a situation may not be tolerable forever. "They (the United States) have an interesting approach, they try not to harm areas in which they are interested," he said in a television interview. "They say that 'space is outside politics.' We take the 'space is outside politics' slogan into account, but nothing lasts forever."

Wydaje mi się jednak, że NASA dziś jest w skrajnie lepszej sytuacji niż w 2014. Wówczas Commercial Crew rzeczywiście był w powijakach. Gdyby doszło do sytuacji, że Rosjanie nie pozwolą na wynoszenie Amerykanów Sojuzami to wydaje się, że da się parę rzeczy przyśpieszyć.

- Np Bresnik by musiał posiedzieć kilka miesięcy więcej - by ruszył na dobre Commercial Crew
- Testy Commercial Crew pewnie dałoby się coś przyśpieszyć
- Moge sobie wyobrazić Dragona 2, który leci bez załogi, ale przystosowany jest do sprowadzenia załogi na Ziemie
- Mogę sobie również wyobrazić, ze ktoś załogi testowych Dragonów / Boeingow będa zwiększone o "zmiennika".

Mało kto podkresla, ale to NASA dostarcza energii do rosyjskich modułów, więc Amerykanie też mają tu nieco możliwości dodatkowych działań.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #933 dnia: Sierpień 03, 2017, 11:24 »
Mam nadzieję, że to tylko panika u niektórych osób, a nie prawdziwe ryzyko sankcji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #933 dnia: Sierpień 03, 2017, 11:24 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #934 dnia: Sierpień 03, 2017, 22:37 »
Nie wyobrażam sobie aby Rosjanie zabronili "wynoszenia" na orbitę amerykańskich astronautów. Popatrzmy na to z perspektywy ISS, nie z Ziemi. I jak, następnie Ruskie postawią mur graniczny w węźle PMA-1 - ZARJA? Wg mnie groźby Rosjan nie za bardzo trzymałyby się "kupy". Natomiast sensowne byłoby w takiej sytuacji drastyczne ukrócenie udziału Rosji w programie ISS i np. zwinięcie ostatnich żagli np. do 2020 roku, do tego czasu Amerykanie zapewne będą mieć wreszcie swój środek transportu załogi. W przypadku takiego nazwijmy to - czarnego scenariusza - Ruskie mogłyby odsprzedać swoją część stacji ESA/NASA (oczywiście za konkretną kasę). Putin może sobie z Trumpem uprawiać dalej MMA, ale w przypadku ISS takie siłowanie się na rękę nie przejdzie tak łatwo jak sterta wzajemnych sankcji dyplomatycznych i gospodarczych.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2017, 22:41 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #935 dnia: Sierpień 03, 2017, 22:39 »
To ograniczenie współpracy, w szczególności w dostawach Progressami i Sojuzami może rzeczywiście nastąpić. Natomiast chyba niczego więcej bym się nie spodziewał, chociaż kto tam wie?

velo

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #936 dnia: Sierpień 04, 2017, 14:59 »
Russianspaceweb donosi zaś, że zbiorniki modułu MLM Nauka będzie czyszczony specjalną "pralką"

http://russianspaceweb.com/iss-fgb2-mlm-tanks.html#rig

Trzeba bedzie teraz zbiorniki rozciąć i zacząć operacje czyszczenia.

Ciąg dalszy odyseji MLM na pewno nastąpi.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #937 dnia: Sierpień 04, 2017, 19:46 »
Ciekawa informacja, ale dziwne, że nie chcą po prostu nowych zbiorników zainstalować. Czy to takie trudne?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #938 dnia: Sierpień 04, 2017, 20:06 »
Sluchajcie, podajcie choc jeden powod, dla ktorego oni maja potrzebe poniesienia kosztow wyniesienia tego modulu w kosmos?;-)
BTW, bardzo dobrze ze trenuja caly czas obsluge tego modulu , szkoda ze na Zieemi;-) Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #939 dnia: Sierpień 04, 2017, 21:13 »
Ciekawa informacja, ale dziwne, że nie chcą po prostu nowych zbiorników zainstalować. Czy to takie trudne?

Podobno są tak stare, że nawet w muzeach nie ma maszyn zdolnych do ich produkcji :P Próbowano zastąpić zbiorniki innymi, od Progressa, NEM, FGB-2 (moduł zapasowy Zarya), ale albo okazywały się zbyt małe, albo wymagały cięcia radiatorów i nie mieściły się w osłonie Protona albo... też były zanieczyszczone opiłkami.

Cytuj
The repair team had hoped to wash contaminants from the tanks, but it had recently been determined that all efforts to cleanse the vessels had failed. To make matters worse, these tanks had been built decades ago and their key components were no longer in production, in particular, the pipes used for manufacturing the tanks' stringers and the metallic tape used to build sections of their internal bellows.

GKNPTs Khrunichev estimated that the revival of the tanks' production would require 240 new items of manufacturing hardware and around 50 thousand work hours.
http://russianspaceweb.com/iss-fgb2-mlm-2017.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #940 dnia: Sierpień 04, 2017, 21:34 »
Sluchajcie, podajcie choc jeden powod, dla ktorego oni maja potrzebe poniesienia kosztow wyniesienia tego modulu w kosmos?;-)
BTW, bardzo dobrze ze trenuja caly czas obsluge tego modulu , szkoda ze na Zieemi;-) Z powazaniem
                       Adam Przybyla

Jak to? Jest jeden! Duma narodowa! :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #941 dnia: Sierpień 04, 2017, 21:59 »
Sluchajcie, podajcie choc jeden powod, dla ktorego oni maja potrzebe poniesienia kosztow wyniesienia tego modulu w kosmos?;-)
BTW, bardzo dobrze ze trenuja caly czas obsluge tego modulu , szkoda ze na Zieemi;-) Z powazaniem
                       Adam Przybyla

Jak to? Jest jeden! Duma narodowa! :)
           ... obstawiam, ze cos tam inne wyciagna do propagandy;-) A cos mi sie wydaje, ze ostatnio to przedkladaja "diengi" nad dume;-)
Duma im ucierpi dopiero jak amerykanie rusza ze stacja poza LEO bez nich;-) Z powazaniem
                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #942 dnia: Sierpień 04, 2017, 22:43 »
To ograniczenie współpracy, w szczególności w dostawach Progressami i Sojuzami może rzeczywiście nastąpić. Natomiast chyba niczego więcej bym się nie spodziewał, chociaż kto tam wie?

Myślę, że dla Rosjan obecność na ISS jest nawet ważniejsza niż dla Amerykanów. ISS to obecnie jedyny spektakularny projekt kosmiczny, w jakim Rosja uczestniczy, nie mówiąc oczywiście o zapowiedziach. Bez tego strzelaliby tylko komercyjnie Sojuzami i Protonami i praktycznie spadliby do drugiej ligi. Byłoby o ichnim programie głośno tylko przy okazji kolejnych wykrytych malwersacji. Program Federacji straciłby cel, bo wychodząc z ISS tym samym Rosja wyszłaby z DSG, i co najwyżej jak obecnie Chiny - jeden start na kilka lat. Poza tym i tak NASA finansuje im wielką część nakładów na ISS.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #943 dnia: Sierpień 05, 2017, 00:08 »
Dokladnie, gdyby nie ISS to Rosja w kosmosie wygladalaby slabiej niz Indie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #944 dnia: Sierpień 05, 2017, 06:35 »
Bez przesady. Indie jeszcze nie mają załogowca.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #944 dnia: Sierpień 05, 2017, 06:35 »