Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 559074 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #510 dnia: Październik 14, 2014, 15:15 »
Jeszcze jakby dorobili lądownik na bazie kapsuły PTR wówczas mogą lecieć.

Co to jest kapsuła PTR?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #511 dnia: Październik 14, 2014, 15:42 »
Jeszcze jakby dorobili lądownik na bazie kapsuły PTR wówczas mogą lecieć.

Co to jest kapsuła PTR?

Miało być PTK  :( i tak poprawiłem w tamtym poście, żeby nie siać zamętu.
Dzięki JSZ za uwagę  :)
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2014, 15:45 wysłana przez ekoplaneta »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #512 dnia: Październik 14, 2014, 16:30 »
Inna sprawa jak Rosja zbiednieje na naszych sankcjach, wówczas dobrze będzie jeśli wyślę jakakolwiek sondę pomyślnie w przyszłej dekadzie  ::) Przecież podobnie jak w NASA sprawa rozbije się o pieniądze. Jeśli będą to zobaczymy Rosjan na Księżycu. Jeśli nie dalej rosyjska kosmonautyka będzie wegetować jak to dziś się dzieje  :(
Ano właśnie. Moim zdaniem można powiedzieć w skrócie, że powodzenie realizacji kosmicznych planów Rosji zależy głownie od tego czy ceny ropy naftowej i gazu będą rosły czy spadały w najbliższym dziesięcioleciu i dwudziestoleciu, oraz od tego czy popyt na te produkty w światowej gospodarce będzie rósł czy spadał. Pozostałe sankcje mają tu bardzo ograniczony wpływ.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #513 dnia: Październik 14, 2014, 16:32 »
Miało być PTK  :( i tak poprawiłem w tamtym poście, żeby nie siać zamętu.

Ale czy miałby to być zestaw dwóch PTK, z których jeden wylądowałby? Jak potem wróci? Trzeba by dołączyć jakąś platformę startową i mocny silnik + paliwo na poruszenie taką wielką krypę. Na to Angara nie wystarczy. Aby to miało sens, lądownik musi być znacznie, znacznie mniejszy i lżejszy. Trzeba więc zbudować coś nowego, bardzo lekkiego.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #513 dnia: Październik 14, 2014, 16:32 »

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #514 dnia: Październik 14, 2014, 17:37 »
Zawsze jest opcja podobna do programu Constellation. Jedna Angara wyniesie na ziemską orbitę orbitę lądownik, a druga Rusa z powiększonym modułem serwisowym. Nadal jednak wydaje mi się to ciut za mało, ich połączone siły to jakieś 50 ton. Całkiem możliwe, że Roskosmos liczy na ten niedawno ogłoszony ciężki wariant Angary.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #515 dnia: Październik 14, 2014, 18:05 »
JSZ podczas proponowanej przeze mnie misji księżycowej made in Russia miałem na myśli lot dwóch statków opartych o kapsułę stosowaną w pojeździe PTK. Otóż podobnie jak w programie Apollo, jeden pojazd byłby to PTK, zaś do niego wzorem LMa byłby doczepiony lądownik z kapsułą PTK +silnikami i zbiornikami z paliwem m.in. na powrót z Księżyca na LMO.. Oczywiście zapomniałem o tym, iż taka kapsuła byłaby zbyt ciężka na te cele, co słusznie mi wypomniałeś  :) Ale zawsze można zastosować odchudzoną wersję takiej kapsuły, żeby nie musieć budować od nowa kabiny lądownika - taki ,,odchudzony PTK" z łapami i zbiornikami paliwa  ;)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #516 dnia: Październik 19, 2014, 09:54 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #517 dnia: Październik 19, 2014, 19:04 »
JSZ podczas proponowanej przeze mnie misji księżycowej made in Russia miałem na myśli lot dwóch statków opartych o kapsułę stosowaną w pojeździe PTK. Otóż podobnie jak w programie Apollo, jeden pojazd byłby to PTK, zaś do niego wzorem LMa byłby doczepiony lądownik z kapsułą PTK +silnikami i zbiornikami z paliwem m.in. na powrót z Księżyca na LMO.. Oczywiście zapomniałem o tym, iż taka kapsuła byłaby zbyt ciężka na te cele, co słusznie mi wypomniałeś  :) Ale zawsze można zastosować odchudzoną wersję takiej kapsuły, żeby nie musieć budować od nowa kabiny lądownika - taki ,,odchudzony PTK" z łapami i zbiornikami paliwa  ;)
Od biedy ruscy już mieli 1 osobowy lądownik z końca lat 60 ( chyba był kompletny ) tylko N1 nie chciała "współpracować"

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #518 dnia: Październik 25, 2014, 19:52 »
Roskosmos ogłosił, że nie przekaże ukraińskiemu Jużmaszowi silnika RD-171M do napędu rakiety nośnej Zenit. Rozmowy na ten temat trwały od wielu miesięcy.
Według gazety Izwiestia, Roskosmos nie przekaże ukraińskiemu PO Jużmasz silnika RD-171M. Miał on zostać użyty do napędu rakiety nośnej Zenit. Ta z kolei ma wynieść na orbitę pierwszego ukraińskiego satelitę geostacjonarnego Libidz. Rozmowy na temat dostawy toczą się od wielu miesięcy. Strona ukraińska domaga się, by nastąpiła ona bez uprzednich przedpłat, na co nie zgadzają się Rosjanie. Roskosmos blokuje też dostawy komponentów systemu sterowania rakiety, których nie produkują Ukraińcy.

Po wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju, Ukraina zastosowała wobec FR embargo na dostawy komponentów niezbędnych do produkcji systemów lotniczo-zbrojeniowych i kosmicznych. Efektem jest podobna odpowiedź strony rosyjskiej. W przypadku dostawy silnika RD-171M wystarczającym powodem braku dostawy są jednak problemy z płatnościami. Władze dniepropietrowskiego Jużmaszu nie kryją, że ich przedsiębiorstwo jest w praktyce bankrutem. Nie jest więc w stanie realizować płatności przewidywanych w kontrakcie podpisanym jeszcze w 2013.

Embargo na dostawy do Rosji spowodowało gwałtowny spadek sprzedaży Jużmaszu. Już w ubiegłym roku Roskosmos przestał kupować rakiety Zenit (wcześniej kupował po 2-3 rocznie). W 2014 RKK Energia zawiesiła realizację programu Morskoj start, który przewidywał starty rakiet Zenit z platformy morskiej. W tej sytuacji zapotrzebowanie na Zenity zmalało praktycznie do zera.

Najprawdopodobniej upadnie też program przebudowy rakiet strategicznych R-36M na rakiety nośne Dniepr. Są one przeznaczone do wynoszenia małych satelitów rosyjsko-ukraińsko-kazachskiej kompanii Kosmotras. Wszystko wskazuje na to, że strona rosyjska będzie w przyszłości sama lub wspólnie z Kazachstanem kontynuowała ten lub podobny program. Z minimalnym udziałem PO Jużmasz. Lub nawet bez niego.

Na budowę satelity Libidz Ukraina wydała ponad 250 mln USD. Jest on gotowy do startu już od połowy roku. PO Jużmasz szukał więc pomocy finansowej w kontynuowaniu programu we władzach obwodu dniepropietrowskiego. Gubernator Igor Kołomojski, miliarder i oligarcha, obiecał wsparcie, ale obietnica ta nie została zrealizowana, stąd powrót do rozmów z Roskosmosem. Jak dotąd, nieskutecznych.

W związku z kryzysem finansowym PO Jużmasz opuszcza coraz więcej specjalistów. Według magazynu Kapitał, od początku roku zwolniło się ich ponad 700. Z powodu braku zarówno comiesięcznych wypłat, jak i pracy. Według ocen analityków, ta sytuacja może doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa.
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=14716

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #519 dnia: Październik 25, 2014, 20:47 »
Ciekawe co na to Orbital? Jeszcze się okaże, że silniki będą najmniejszym problemem Antaresa.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #520 dnia: Październik 26, 2014, 19:14 »
Od biedy ruscy już mieli 1 osobowy lądownik z końca lat 60 ( chyba był kompletny ) tylko N1 nie chciała "współpracować"
Tak, pokazano go w TV jak stoi w rogu w jakiejs hali i rdzewieje.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #521 dnia: Listopad 03, 2014, 21:56 »
Filmik sprzed kilku dni z Plesiecka - przygotowania Angary A5 do pierwszego startu. Rakieta widać zmontowana, brakuje chyba tylko 3-go stopnia Briz-M. Zdaje się jakieś elektryczne układy są sprawdzane.


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #522 dnia: Listopad 10, 2014, 20:03 »
Angara A5 ponoć już na kosmodromie: http://structure.mil.ru/structure/forces/cosmic/news/more.htm?id=11999492@egNews.

Na NSF opublikowano ciekawe ujęcie z transportu, szkoda, że nie podając źródła:


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #523 dnia: Listopad 16, 2014, 21:35 »
Angara A5 już w pionie. Nasuwa się porównanie z nieodżałowaną Energią, może dlatego, że też ma cztery potężne boostery:



Źródło: http://www.spetsstroy.ru/pressroom/spsnews/28207/

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #524 dnia: Listopad 17, 2014, 05:45 »
Gdyby taka " zabawka" startowała z Gujany to by udźwig nieźle podskoczył a tak Rosjanie mają bardzo niekorzystne położenie kosmodronu :(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #524 dnia: Listopad 17, 2014, 05:45 »