Autor Wątek: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)  (Przeczytany 27948 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 24, 2015, 23:30 »
Po dwóch latach dyskusji dziesiątek naukowców, NASA ogłosiła program badań astrobiologicznych na najbliższe lata. Opisała go w pięknym 256-stronnicowym dokumencie. Prawdziwa perła dla zainteresowanych astrobiologią: https://astrobiology.nasa.gov/media/medialibrary/2015/10/NASA_Astrobiology_Strategy_2015_151008.pdf

Poniżej zwięzłe opracowanie. Sól tematu! :)

Astrobiologia to szukanie odpowiedzi na trzy podstawowe pytania:
> Jak powstaje i ewoluuje życie? (Skąd jesteśmy?)
> Czy istnieje życie poza ziemskim? (Czy jesteśmy sami?)
> Jaka jest przyszłość ziemskiego życia? (Dokąd zmierzamy?)

Na podstawie dyskusji program podzielono na sześć głównych zagadnień:

1. Identyfikacja abiotycznych źródeł związków organicznych - Pierwsze organizmy powstały z abiotycznych molekuł organicznych. By zrozumieć z jakich, należy dokładnie poznać procesy, które stoją za akumulacją związków organicznych bez udziału życia i odnieść je do pierwotnych warunków na Ziemi. Najlepszy przykład to aminokwasy. Nie wiemy dlaczego cała ziemska biochemia używa tylko 20 głównych aminokwasów (i kilkunastu pośrednich), podczas gdy w samym meteorycie Murchison wykryto 66 różnych aminokwasów. Mogło to wynikać z braku dostępności innych aminokwasów na młodej Ziemi, z przypadkowego użycia określonych aminokwasów które po przekroczeniu pewnego punktu w ewolucji chemicznej już nie mogły być zastąpione innymi, lub też z powodu zalet określonych aminokwasów które dały w środowisku młodej Ziemi dały przewagę używającym ich jednostkom podlegającym ewolucji.
- Jak poszczególne środowiska modyfikują produkcję związków organicznych?
- Czy meteoryty i komety były istotne dla związków organicznych na młodej Ziemi?
- Skąd wzięły się związki które dały początek życiu?
- Które związki są typowe dla poszczególnych źródeł?
- Dlaczego życie bazuje na wąskim zakresie związków organicznych?

2. Synteza i funkcje makromolekuł w kontekście powstawania życia - Życie jest oparte o makromolekuły, a konkretniej o polimery. Tak samo jak w przypadku aminokwasów, biopolimery są dość wąskim wyborem spośród wszystkich dostępnych polimerów. By rozwiązać tą zagadkę, kluczowe jest zbadanie chemicznych cech, dzięki którym funkcjonują ewoluujące systemy polimerów (czyli życie).
- W jaki dokładnie sposób przebiegają reakcje, w których powstają makromolekuły?
- Jak powstaje ewolucja chemiczna i przekazywanie informacji?
- Jakie są chemiczne alternatywy?
- Jaka jest rola środowiska?
- Jak tworzą się fizykochemiczne efekty w makromolekułach?
- Jakie są ostatnie kroki prowadzące do działających makromolekuł?
- Co doprowadziło do złożonych makromolekuł?

3. Pierwsze organizmy i ich rozwój - Historia rozwoju życia na Ziemi jest jedyną jaką znamy. Jej lepsze poznanie bezpośrednio przełoży się na dokładniejsze teorie w astrobiologii. Życie na pozostałych planetach powinno zależeć od środowiska w jakim się rozwinęło, ale w historii Ziemi odnotowano pewne uniwersalne rozwiązania, które wielokrotnie rozwinęły się niezależnie: przede wszystkim wielokomórkowość. Identyfikacja podobnych, niezależnych i uniwersalnych elementów pozwoliłaby na częściowe przewidywanie jakiego życia szukamy i w jaki sposób możemy je znaleźć. Tym razem nie przetłumaczę pytań (bo ich ilość w tym zagadnieniu dochodzi do setki) i podam tylko grupy pytań, po szczegóły odsyłam do niesamowicie ciekawego oryginału.
- Teoretyczne rozważania na temat źródła i dynamiki ewolucji
- Kluczowe rozwiązania, które wprowadziły wczesne organizmy
- Genetyczne, metaboliczne i ekologiczne cechy pierwszych organizmów
- Dynamika rozwoju poszczególnych gałęzi ewolucyjnych
- Typowe cechy organizmów ziemskich

4. Ewolucja organizmów i środowiska - Organizmy wpływają na środowisko i jednocześnie środowisko wpływa na organizmy. Zrozumienie relacji pomiędzy organizmami i środowiskiem powinno być przydatne w szukaniu życia poza Ziemią. Przykładem takich relacji może być wpływ na całą planetę rozwoju fotosyntezy, wielokomórkowości lub inteligencji.
- Zmiany klimatu, skład atmosfery i gleby w sprzężeniu z biosferą w dziejach Ziemi
- Dynamika ewolucji biologicznej w połączeniu z geochemiczną
- Lepsze zrozumienie limitów życia dzięki badaniom nad mikrobami

5. Identyfikacja, szukanie, charakteryzacja środowisk pod kątem przeżycia i markerów biologicznych - Zdolność do utrzymania życia generalnie jest utożsamiana z obecnością wody. Wraz z odkrywaniem coraz większej ilości wodnych środowisk (zarówno w układzie słonecznym jak i poza nim), potrzebne są bardziej precyzyjne cechy. Należy stworzyć narzędzia do oceniania czy dane środowisko może być i czy jest zasiedlone przez życie. W przypadku egzoplanet obecność tlenu w atmosferze jest mało użyteczna, ponieważ znamy już co najmniej 4 scenariusze, w których w atmosferze może być dużo tlenu pochodzenia abiotycznego.
- W jaki sposób możemy oszacować zdolność do podtrzymania życia w skali układu, planety, regionu?
- Jak możemy zwiększyć przydatność markerów życia w układzie słonecznym i poza nim?
- W jaki sposób możemy zidentyfikować potencjalnie żywe rejony w układzie słonecznym?
- Jak możemy rozpoznać egzoplanety zdolne do utrzymania życia?

6. Światy zdolne do utrzymania życia - Mamy tylko jeden przykład świata, na którym rozwinęło się życie. W oparciu o niego powstał model ekosfery, ale jak bliski jest rzeczywistości? Szukamy planet podobnych do Ziemi, jednak ziemskie życie prawdopodobnie rozwinęło się w warunkach znacnie odbiegających od dzisiejszych oceanów i umiarkowanej temperatury.
- Czym są fundamentalne składniki i procesy definiujące potencjalnie żywe środowisko?
- Jaki wpływ na utrzymanie życia mają zewnętrzne czynniki?
- Co Ziemia mówi nam o głównych właściwościach żywego środowiska?
- Jakie procesy na innych typach planet mogą utworzyć potencjalnie żywe nisze?
- Jak zdolność do utrzymania życia zmienia się w czasie?

Na koniec dokument omawia problemy wspólne dla całej astrobiologii: definicja życia, rozpoznanie życia, granica pomiędzy chemią abiotyczną a życiem, rozpoznawanie życia opartego na innych elementach niż ziemskie, rozpoznawanie technologicznych cywilizacji. Świetnie zostało to opisane, ale żeby to zreferować musiałbym tłumaczyć słowo w słowo kilkanaście kartek A4. Zapraszam do zapoznania się z dokumentem, jest niesamowicie ciekawy.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 31, 2015, 09:56 »
Wrześniowe badania nad możliwością podtrzymania życia przez planety orbitujące czerwone karły (The Potential of Planets Orbiting Red Dwarf Stars to Support Oxygenic Photosynthesis and Complex Life, http://news.sciencemag.org/space/2015/10/small-dim-stars-could-still-support-life ) sugerują, że po kilku miliardach lat istnienia czerwonego karła promieniowanie jest porównywalne do tego jakie generuje Słońce. Dodatkowo wyliczenia wskazują, że taka gwiazda zapewnia wystarczającą ilość energii do fotosyntezy. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia żywych egzoplanet, według autorów nawet o trzy rzędy wielkości.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 31, 2015, 11:54 »
Ciekawa informacja, aczkolwiek wciąż pozostaje problem flarowania takich czerwonych karłów...

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 03, 2015, 09:12 »
http://astrobiology.nasa.gov

Ruszyła nowa strona instytutu astrobiologii przy NASA. Nie tylko świetna estetycznie, ale pojawiło się też bardzo dużo czytelnie ułożonych treści, m.in. miejsca w których prowadzone są badania astrobiologiczne (w Europie to Hiszpania i Włochy), instytuty, poradniki odnośnie kariery badawczej w astrobiologii i wiele innych.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 03, 2015, 09:12 »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 13, 2016, 01:31 »
Zaproponowano mutację, która doprowadziła do wielokomórkowości u zwierząt. Badacze skupili się na białku rusztowania, które odpowiada za orientację podziału komórki. Odpowiednia orientacja względem sąsiadujących komórek jest kluczowa dla poprawnego funkcjonowania wielokomórkowego organizmu. Na podstawie eksperymentów molekularnych, odnaleziono białko enzymatyczne, które przez tylko jedną mutację mogło stać się białkiem rusztowania. Jest to kolejna cegiełka sugerująca wysokie prawdopodobieństwo rozwoju życia wielokomórkowego. Zgodnie z aktualnymi badaniami, wielokomórkowość pojawiła się w toku ewolucji wielokrotnie i niezależnie w różnych grupach. Doskonale referuje to świetna grafika poglądowa z pracy http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2991404/ gdzie pełne koła reprezentują grupy wielokomórkowych organizmów, półpełne częściowo wielokomórkowych, puste jednokomórkowych, natomiast samo drzewo zostało przedstawione tak by pokazać najbliższych krewnych dla wielokomórkowców.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 02, 2016, 09:21 »
Wyjątkowo o astrobiologicznym niusie można poczytać po polsku: Grzyby i porosty przetrwały w warunkach kosmicznych

Oryginał nie jest już tak optymistyczny i sensacyjny medialnie. Przez 18 miesięcy organizmy z Antarktydy były wystawione na działanie warunków zbliżonych do marsjańskich na ISS. Przeżyło mniej niż 10% próbek. Według analiz DNA, względnie nieuszkodzony genotyp zachowało 60% komórek. Wyniki potwierdzają poprzednie eksperymenty (1, 2, 3, 4), czyli powierzchnia Marsa jest wysterylizowana przynajmniej z ewentualnych ziemskich odpowiedników życia, natomiast można na niej znaleźć ewentualne biologiczne pozostałości.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 29, 2016, 00:19 »
Sposoby poszukiwania życia na Marsie zaczynają sę się na Ziemi :


In a harsh environment with very little water and intense ultraviolet radiation, most life in the extreme Atacama Desert in Chile exists as microbial colonies underground or inside rocks.

Researchers at NASA hypothesize that the same may be true if life exists on Mars.

The cold and dry conditions on Mars open the possibility that evidence for life may be found below the surface where negative effects of radiation are mitigated, in the form of organic molecules known as biomarkers. But until humans set foot on the Red Planet, obtaining samples from below the surface of Mars will require the ability to identify a location of high probability for current or ancient life, place a drill, and control the operation robotically.

http://www.nasa.gov/feature/ames/nasa-tests-life-detection-drill-in-earth-s-driest-place
http://www.pulskosmosu.pl/2016/02/29/nasa-testuje-wiertlo-do-wykrywania-zycia/
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2016, 07:16 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 09, 2016, 09:08 »
Występowanie egzoksiężyców może  wskazywać na istnienie życia:

Exomoons might have Earth-like environments

Overall, as we continue to hunt for another Earth somewhere out there, it seems likely that a twin of Earth, but without a moon accompanying it, would not look familiar. Finding exomoons is a key part of finding somewhere like here.

Meanwhile, we shouldn't be discouraged by the fact that most exoplanets found so far are bloated gaseous beasts, with hostile environments unlikely to support life as we know it. What we don't know yet, crucially, is whether these exoplanets have moons. This prospect is exciting, because exomoons are expected to be smaller rocky or icy bodies, possibly hosting oceans and atmospheres.

http://www.spacedaily.com/reports/Eying_exomoons_in_the_search_for_E_T__999.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 13, 2016, 05:34 »
Pojawił się pomysł zawężenie poszukiwań inteligentnych cywilizacji do wycinka nieba , skąd potencjalni tamtejsi rozumni mogliby  obserwować tranzyt Ziemi na tle tarczy Słońca.

According to the researchers, the probability that extraterrestrials are already deliberately sending us signals is much higher in this part of the sky. This strategy reduces the region that needs to be searched to about two thousandths of the sky, drastically reducing the amount of data to be analyzed.

They suggest that future searches focus on that part of the sky in which distant observers can notice the yearly transit of the Earth in front of the Sun. Observers in this zone could have discovered Earth with the same techniques that are used by terrestrial astronomers to discover and characterize exoplanets.

http://www.spacedaily.com/reports/Searching_for_Extraterrestrials_Who_Might_Have_Found_Us_First_999.html
http://www.spacedaily.com/reports/What_if_extraterrestrial_observers_called_but_nobody_heard_999.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2016, 16:09 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 20, 2016, 06:31 »
Obecność tlenu na egzoplanetach niekoniecznie musi świadczyć o występowaniu tam życia

Previous research from the Virtual Planetary Laboratory has found that some worlds can create oxygen "abiotically," or by nonliving means. This is more likely in the case of planets orbiting low-mass stars, which are smaller and dimmer than our sun and the most common in the universe.

The first abiotic method they identified results when the star's ultraviolet light splits apart carbon dioxide (CO2) molecules, freeing some of the oxygen atoms to form into O2, the kind of oxygen present in Earth's atmosphere.

The giveaway that this particular oxygen biosignature might not indicate life came when the researchers, through computer modeling, found that the process produces not only oxygen but also significant and potentially detectable amounts of carbon monoxide. "So if we saw carbon dioxide and carbon monoxide together in the atmosphere of a rocky planet, we would know to be very suspicious that future oxygen detections would mean life," Schwieterman said.

The team also found an indicator for abiotic oxygen resulting from starlight similarly breaking down atmospheric water, H2O, allowing hydrogen to escape and leaving vast quantities of oxygen - far more than the Earth has ever had in its atmosphere.

http://www.spacedaily.com/reports/Is_it_life_or_merely_the_illusion_of_life_999.html

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 28, 2016, 09:06 »
Słynny genetyk prof. Craig Venter stworzył najmniejszy organizm świata, ma 473 genomy ( media ogłosiły: sztuczne życie w wersji 3.0 ).

http://whatnext.pl/maly-moze-byc-genom-powstal-nowy-rekordzista/
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 30, 2016, 12:30 »
Nowe dane z narzędzi badawczych pozwalają dokładniej szacować prawdopodobieństwo istnienie cywilizacji we Wszechświecie.


Using this approach, Frank and Sullivan calculate how unlikely advanced life must be if there has never been another example among the universe's ten billion trillion stars, or even among our own Milky Way galaxy's hundred billion.

The result? By applying the new exoplanet data to the universe's 2 x 10 to the 22nd power stars, Frank and Sullivan find that human civilization is likely to be unique in the cosmos only if the odds of a civilization developing on a habitable planet are less than about one in 10 billion trillion, or one part in 10 to the 22th power.

"One in 10 billion trillion is incredibly small," says Frank. "To me, this implies that other intelligent, technology producing species very likely have evolved before us. Think of it this way. Before our result you'd be considered a pessimist if you imagined the probability of evolving a civilization on a habitable planet were, say, one in a trillion. But even that guess, one chance in a trillion, implies that what has happened here on Earth with humanity has in fact happened about a 10 billion other times over cosmic history!"

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160428095339.htm

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 30, 2016, 13:08 »
"One in 10 billion trillion is incredibly small," says Frank. "To me, this implies that other intelligent, technology producing species very likely have evolved before us. Think of it this way. Before our result you'd be considered a pessimist if you imagined the probability of evolving a civilization on a habitable planet were, say, one in a trillion. But even that guess, one chance in a trillion, implies that what has happened here on Earth with humanity has in fact happened about a 10 billion other times over cosmic history!"

No tak, tylko że nawet gdyby wszystkie te cywilizacje zdarzyły się w obserwowalnym wycinku Wszechświata (~91G ly średnicy), średnia odległość między nimi wynosiłaby jakieś 35 milionów lat świetlnych. To trzy razy więcej niż średnica Grupy Lokalnej.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 12, 2016, 16:11 »
http://online.liebertpub.com/doi/full/10.1089/ast.2015.1404
Pierwsze rozsądniejsze podejście do tematu biosygnatur w atmosferach egzoplanet. Badacze proponują listę wszystkich stabilnych lotnych molekuł, które prawdopodobnie będą wykrywane na innych światach. W oparciu o hipotezę: jakikolwiek gaz może być potencjalnie produkowany przez nieznane formy życia, ale można stwierdzić które nie powinny być produkowane abiogenicznie.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 19, 2016, 23:37 »
http://www.seti.org/seti-institute/identifying-regions-mars-past-life-signs
W artykule same oczywistości, ale jest całkiem fajna grafika z hipotetyczną historią biologiczno-geologiczną Marsa. Poszukiwania źródła zawiodły mnie do konferencyjnego streszczenia, w którym jest opis:
Cytat: tłumaczenie
Zakładając wczesną kolonizację lądu, biosfera przetrwałaby na pustyni w postaci populacji glebowych dostosowanych do temperatury, zasolenia, promieniowania i źródeł wody takich jak deszcz czy śnieg. Wraz z ubytkiem wody biosfera zmniejszałaby się. Przeżycie organizmów w mniejszym stopniu zależałoby od fizjologii, a w większym stopniu od wyboru środowiska i dostępności przezroczystych skał, porowatych kamieni i higroskopijnych soli.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 19, 2016, 23:37 »