Ankieta

Najważniejsze wydarzenie w 2018 roku?

1. Pierwszy start rakiety SpaceX Falcon Heavy - największej będącej obecnie w użyciu rakiety nośnej
26 (26.5%)
2. Setny lot Ariane 5
0 (0%)
3. Ponad 100 startów w tym roku! Tego od dawna nie było!
3 (3.1%)
4. Pomiędzy wojskiem a technologiami satelitarnymi - rosyjskie manewry na orbicie - czy to początek militaryzacji kosmosu?
0 (0%)
5. Misja RemoveDEBRIS - satelity testującego technologie redukcji "śmieci kosmicznych"
0 (0%)
6. Rozpoczęcie lotów operacyjnych przez Electrona - przykład nowej generacji małych rakiet nośnych
1 (1%)
7.  Doprowadzenie do zaawansowanego etapu planów budowy międzynarodowej stacji wokółksiężycowej Gateway
6 (6.1%)
8. Postępy w realizacji programu NASA NextSTEP - budowy habitatu dla stacji Gateway
2 (2%)
9. Postępy w realizacji programu budowy prywatnych statków SpaceX Dragon 2 i Boeing CST-100 Starliner
9 (9.2%)
10. Awaria Sojuza MS-10 - pierwszy od kilkudziesięciu lat nieudany start statku Sojuz [wydarzenie negatywne, ale istotne]
6 (6.1%)
11. Testy indyjskiego systemu ratowniczego dla pojazdu załogowego
0 (0%)
12. Pierwszy "kosmiczny" lot VSS Unity
2 (2%)
13. Start i lądowanie na Marsie sondy InSight
9 (9.2%)
14. Start sondy słonecznej Parker Solar Probe
5 (5.1%)
15. Start międzynarodowej misji BepiColombo
2 (2%)
16. Start Chang'e 4 - lądownika, który jako pierwszy wyląduje po drugiej stronie Księżyca
7 (7.1%)
17. Voyager 2 przekracza heliopauzę
6 (6.1%)
18. Wykrycie rekordowej ilości małych obiektów przelatujących obok Ziemi (ok 70.)
1 (1%)
19. Hayabusa 2 dociera do Ryugu a OSIRIS-REx do Bennu
3 (3.1%)
20. Duża burza na Marsie - Opportunity milczy
0 (0%)
21. Okres minimum aktywności słonecznej
0 (0%)
22. Początek misji TESS: nowy teleskop poszukujący egzoplanety
8 (8.2%)
23. Odkrycie GJ 699 b - egzoplanety gwiazdy Barnarda
0 (0%)
24. Pierwsze egzoplanety poza naszą Drogą Mleczną
2 (2%)

Głosów w sumie: 31

Głosowanie skończone: Grudzień 30, 2018, 15:09

Autor Wątek: Podsumowanie 2018: świat  (Przeczytany 10697 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Podsumowanie 2018: świat
« dnia: Grudzień 10, 2018, 19:31 »
Skoro zostałem wytypowany przez moderatora do zainicjowania listy najważniejszych wydarzeń astronautycznych 2018, daję pierwszą przymiarkę:

Technologie
- Pierwszy start rakiety SpaceX Falcon Heavy - największej będącej obecnie w użyciu rakiety nośnej

Astronautyka załogowa
- Doprowadzenie do zaawansowanego etapu planów budowy międzynarodowej stacji wokółksiężycowej Gateway
- Postępy w realizacji programu NASA NextSTEP - budowy habitatu dla stacji Gateway
- Postępy w realizacji programu budowy prywatnych statków SpaceX Dragon 2 i Boeing CST-100 Starliner
- Awaria Sojuza MS-10 - pierwszy od kilkudziesięciu lat nieudany start statku Sojuz [wydarzenie negatywne, ale istotne]

Eksploracja Układu Słonecznego
- Start i lądowanie na Marsie sondy InSight - najbardziej zaawansowane badania marsjańskiej gleby
- Start sondy słonecznej Parker Solar Probe - planowane największe zbliżenie sondy kosmicznej do Słońca
- Start międzynarodowej misji BepiColombo - dwóch orbiterów Merkurego
- start Chang'e 4 - lądownika, który jako pierwszy wyląduje po drugiej stronie Księżyca

Miłego uzupełniania!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2018, 19:35 wysłana przez JSz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 10, 2018, 20:21 »
Dzięki serdeczne! :) Zadam tylko pytanie, czy nie warto przydzielić poszczególnym punktom numerację, gdyż sugerowałbym pod koniec grudnia zrobić głosowanie (z np. trzema głosami na użytkownika)?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 10, 2018, 21:18 »
Numerki jak najbardziej, ale może dopiero po zamknięciu list by nie mieszać nimi?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2018, 21:24 »
Bardzo dobry pomysł. Jeszcze wiele dodać można  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2018, 21:24 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2018, 21:33 »
Numerki jak najbardziej, ale może dopiero po zamknięciu list by nie mieszać nimi?

Jak najbardziej - brzmi logicznie! :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 15, 2018, 16:52 »
No to ja zrobię swoje dodatki:

Technologie
- Pierwszy start rakiety SpaceX Falcon Heavy - największej będącej obecnie w użyciu rakiety nośnej
- Choć wydaje się to mało ważne, ale ja sądzę, że setny lot Ariane 5 w tym roku to duże osiągnięcie
- Ogólnie ilość startów (po raz pierwszy od dawna >100) to spore osiągnięcie
- Pomiędzy wojskiem a technologiami satelitarnymi - rosyjskie manewry na orbicie - czy to początek militaryzacji kosmosu?
- Bardzo ciekawa misja RemoveDEBRIS - satelity testującego technologie redukcji "śmieci kosmicznych"

Astronautyka załogowa
- Doprowadzenie do zaawansowanego etapu planów budowy międzynarodowej stacji wokółksiężycowej Gateway
- Postępy w realizacji programu NASA NextSTEP - budowy habitatu dla stacji Gateway
- Postępy w realizacji programu budowy prywatnych statków SpaceX Dragon 2 i Boeing CST-100 Starliner
- Awaria Sojuza MS-10 - pierwszy od kilkudziesięciu lat nieudany start statku Sojuz [wydarzenie negatywne, ale istotne]
- Testy indyjskiego systemu ratowniczego dla pojazdu załogowego
- Pewnie niektórzy będą kręcić nosem, że to tutaj, ale warto to dać - pierwszy "kosmiczny" lot VSS Unity

Eksploracja Układu Słonecznego
- Start i lądowanie na Marsie sondy InSight - najbardziej zaawansowane badania marsjańskiej gleby
- Start sondy słonecznej Parker Solar Probe - planowane największe zbliżenie sondy kosmicznej do Słońca
- Start międzynarodowej misji BepiColombo - dwóch orbiterów Merkurego
- start Chang'e 4 - lądownika, który jako pierwszy wyląduje po drugiej stronie Księżyca
- Voyager 2 przekracza heliopauzę
- wykrycie rekordowej ilości kamyczków zbliżających się do Ziemi (ok 70.)
- Hayabusa 2 dociera do Ryugu a OSIRIS-REx do Bennu
- duża burza na Marsie - Opportunity milczy
- okres minimum aktywności słonecznej, ale też kończące się misje SOHO i STEREO (brak zamienników na te misje poza SDO - jak dobrze będziemy monitorować kolejny cykl aktywności?)
-

Dalszy kosmos
- początek misji TESS: nowy teleskop poszukujący egzoplanety
- odkrycie GJ 699 b - egzoplanety gwiazdy Barnarda

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2018, 23:55 »
Mars, Księżyc i Słońce - pod takimi wyzwaniami minął miniony rok, ale nie tylko.
To jest bardzo bogaty rok w wydarzenia.
Jedno ze szczątkowych podsumowań:

Mars 'terror,' future Moon missions and an epic journey to the Sun: 2018’s year in space
By James Rogers | Fox News Published 1 day ago

(...) PLANETS IN GALAXIES BEYOND MILKY WAY SPOTTED FOR FIRST TIME

In February, revealed the discovery, for the first time, of planets in galaxies beyond the Milky Way.

Using data from NASA’s Chandra X-ray Observatory, a team of astrophysicists from the University of Oklahoma identified the extragalactic planets about 3.8 billion light-years away. The space observatory helped scientists find about 2,000 objects with comparable mass to the Moon and Jupiter.

The Oklahoma University team used a technique called microlensing, which identifies the gravitational signature of planets orbiting extremely distant stars. (...)

https://www.foxnews.com/science/mars-terror-future-moon-missions-and-an-epic-journey-to-the-sun-2018s-year-in-space

velo

  • Gość
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 17, 2018, 12:57 »
Dodałbym jeszcze rozpoczęcie operacyjnych lotów Electrona

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 17, 2018, 13:01 »
Czyli aktualizacja. Proszę o dalsze komentarze! :)

Technologie
- Pierwszy start rakiety SpaceX Falcon Heavy - największej będącej obecnie w użyciu rakiety nośnej
- Choć wydaje się to mało ważne, ale ja sądzę, że setny lot Ariane 5 w tym roku to duże osiągnięcie
- Ogólnie ilość startów (po raz pierwszy od dawna >100) to spore osiągnięcie
- Pomiędzy wojskiem a technologiami satelitarnymi - rosyjskie manewry na orbicie - czy to początek militaryzacji kosmosu?
- Bardzo ciekawa misja RemoveDEBRIS - satelity testującego technologie redukcji "śmieci kosmicznych"
- Rozpoczęcie lotów operacyjnych przez Electrona - przykład nowej generacji małych rakiet nośnych

Astronautyka załogowa
- Doprowadzenie do zaawansowanego etapu planów budowy międzynarodowej stacji wokółksiężycowej Gateway
- Postępy w realizacji programu NASA NextSTEP - budowy habitatu dla stacji Gateway
- Postępy w realizacji programu budowy prywatnych statków SpaceX Dragon 2 i Boeing CST-100 Starliner
- Awaria Sojuza MS-10 - pierwszy od kilkudziesięciu lat nieudany start statku Sojuz [wydarzenie negatywne, ale istotne]
- Testy indyjskiego systemu ratowniczego dla pojazdu załogowego
- Pewnie niektórzy będą kręcić nosem, że to tutaj, ale warto to dać - pierwszy "kosmiczny" lot VSS Unity

Eksploracja Układu Słonecznego
- Start i lądowanie na Marsie sondy InSight - najbardziej zaawansowane badania marsjańskiej gleby
- Start sondy słonecznej Parker Solar Probe - planowane największe zbliżenie sondy kosmicznej do Słońca
- Start międzynarodowej misji BepiColombo - dwóch orbiterów Merkurego
- start Chang'e 4 - lądownika, który jako pierwszy wyląduje po drugiej stronie Księżyca
- Voyager 2 przekracza heliopauzę
- wykrycie rekordowej ilości kamyczków zbliżających się do Ziemi (ok 70.)
- Hayabusa 2 dociera do Ryugu a OSIRIS-REx do Bennu
- duża burza na Marsie - Opportunity milczy
- okres minimum aktywności słonecznej, ale też kończące się misje SOHO i STEREO (brak zamienników na te misje poza SDO - jak dobrze będziemy monitorować kolejny cykl aktywności?)


Dalszy kosmos
- początek misji TESS: nowy teleskop poszukujący egzoplanety
- odkrycie GJ 699 b - egzoplanety gwiazdy Barnarda
- pierwsze egzoplanety poza naszą Drogą Mleczną

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 20, 2018, 11:02 »
Dziś powinniśmy zacząć ankietę na temat 2018 roku! (JSz piszę do Ciebie PW)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2018, 13:43 »
Podsumowanie 2018 r. w NASA:

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-begins-america-s-new-moon-to-mars-exploration-approach-in-2018

 :)

A dla przypomnienia jeszcze 30 - 20 lat temu rok 2018 miał być rokiem startu pierwszej załogowej wyprawy na Marsa.....

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2018, 14:15 »
A dekadę temu to uważano, że Constellation właśnie będzie się rozwijać w najlepsze! :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 20, 2018, 14:47 »
A dekadę temu to uważano, że Constellation właśnie będzie się rozwijać w najlepsze! :)

Ciekawe co wspominać będziemy za dekadę, że tak miało być świetnie a nie wyszło?  ;) :P

Oby to nie były ambitne plany SPACE X i Blue Origin!  ::)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 20, 2018, 15:09 »
Udało się! uruchomiłem ankietę. Czas na głosowanie do 30 grudnia do 15:09. Proszę się udzielać! Po 3 głosy na głowę! :)

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 20, 2018, 16:43 »
Punkt Pomiędzy wojskiem a technologiami satelitarnymi - rosyjskie manewry na orbicie - czy to początek militaryzacji kosmosu? ma trochę dziwne brzmienie, przecież kosmos jest już od dawna ,,zmilitaryzowany"  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Podsumowanie 2018: świat
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 20, 2018, 16:43 »