Autor Wątek: Dawn  (Przeczytany 221288 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #75 dnia: Lipiec 14, 2011, 17:15 »
I co my tu widzimy? Moim zdaniem stosunkowo "niewiele" kraterów i dużo różnych rowów - czy one sugerują jakieś przemiany "objętościowe" np podczas krzepnięcia jakiejś roztopionej części Westy?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dawn
« Odpowiedź #76 dnia: Lipiec 14, 2011, 17:15 »
Satelizacja nastąpi w sobotę 16 lipca około godziny 7 CEST.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dawn
« Odpowiedź #77 dnia: Lipiec 14, 2011, 17:22 »
Zastanawia mnie od kiedy mówimy, że sonda jest na orbicie? Jak wygląda warunek matematyczny?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Dawn
« Odpowiedź #78 dnia: Lipiec 14, 2011, 18:05 »
Na "unmanned" porównali najnowsze zdjęcie planetoidy do jednego z satelitów Urana, Mirandy.

Rzeczywiście relatywnie niewiele kraterów widać na tej fotografii. Za to interesująco wygląda ten klif na lewo. W najbliższych dniach zobaczymy pewnie więcej :)
GG 8698011

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #78 dnia: Lipiec 14, 2011, 18:05 »

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #79 dnia: Lipiec 15, 2011, 03:17 »
to znaczy że nastapi przechwycenie przez Westę bez impulsu silnikiem chemicznym ?
Orbita też będzie zaciesniania za pomocą siolnika jonowego a nie skokowo silnikiem chemicznym ?

Właśnie tak. Jest to metoda bardzo dobra, bo odpada ryzyko utraty misji w przypadku awarii silnika, jak w przypadku Akatsuki. Podobnie zrobi BepiColombo na Merkurym. W przypadku kłopotów będzie mógł zostać umieszczony nawet na trajektoriach wokół punktów libracji układu Merkury - Słońce, co stworzy kilka okazji do ostatecznego wejścia na orbitę.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #80 dnia: Lipiec 15, 2011, 17:15 »
I nadal nic nie wiadomo, czy coś będzie na NASA TV albo stronach NASA w momencie wejścia na orbitę Westy... Pewnie więc nic nie będzie.

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 15, 2011, 23:16 »
I co my tu widzimy? Moim zdaniem stosunkowo "niewiele" kraterów i dużo różnych rowów - czy one sugerują jakieś przemiany "objętościowe" np podczas krzepnięcia jakiejś roztopionej części Westy?

Rowy układają się faliście na dnie krateru pokrywającego prawie całą półkulę. Może mają związek z powrotem do równowagi izostatycznej, jak "pająk" na dnie basenu Caloris na Merkurym?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 16, 2011, 09:59 »
Na bezzałogowym forum ktoś wrzucił to zestawienie odwiedzonych planetoid. Jak widać - na Weście jest co zwiedzać. :)

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Dawn
« Odpowiedź #83 dnia: Lipiec 16, 2011, 11:04 »
Dawn obiega już Westę. Satelizacja nastąpiła dzisiaj rano, ok. godziny 7:00 CEST. Szczegóły wejścia na orbitę i jej parametry będą znane najprawdopodobniej już w dniu jutrzejszym.
GG 8698011

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dawn
« Odpowiedź #84 dnia: Lipiec 16, 2011, 15:23 »
Cytuj
Inżynierowie NASA spodziewają się, że wejście na orbitę nastąpi 16 lipca o godzinie 7 polskiego czasu. Po dokonaniu tego manewru sonda powinna skontaktować się z Ziemią 17 lipca o godzinie 8:30. Punkt wejścia na orbitę będzie znajdować się około 16 tysięcy kilometrów od Westy, a oba obiekty będą w tym czasie odległe od Ziemi o 188 milionów kilometrów.

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2867

A więc sonda jutro rano skontaktuje się z Ziemią, czyli mam rozumieć, że w zasadzie to nie wiadomo w tej chwili czy sonda żyje, czy manewr się udał i generalnie co się dzieje z sondą?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 16, 2011, 17:58 »
Tu jest odpowiedź:
http://www.space.com/12306-dawn-vesta-asteroid-orbit-arrival.html

W skrócie - silnik jonowy sondy działa - brak komunikacji z Ziemią. Nie działa - można ustawić antenę i się odezwać.

Zatem do jutra rano! :)

Offline STANLEY

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 17, 2011, 07:39 »
Na tym porównaniu brakuje planetoidy Steins odwiedzonej przez sondę Rosseta , Annefrank przez Stardust , oraz głównego celu misji Hayabusa Itokowały . Też należy wspomieć o 2002 JF 56 z którą spotkał się New Horizon . Dlaczego ich nie ma .

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 17, 2011, 08:47 »
Ponieważ w tej skali, ich rozmiary miały by poniżej 1 piksela.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dawn
« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 17, 2011, 09:14 »
Cytuj
Inżynierowie NASA spodziewają się, że wejście na orbitę nastąpi 16 lipca o godzinie 7 polskiego czasu. Po dokonaniu tego manewru sonda powinna skontaktować się z Ziemią 17 lipca o godzinie 8:30. Punkt wejścia na orbitę będzie znajdować się około 16 tysięcy kilometrów od Westy, a oba obiekty będą w tym czasie odległe od Ziemi o 188 milionów kilometrów.

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2867

A więc sonda jutro rano skontaktuje się z Ziemią, czyli mam rozumieć, że w zasadzie to nie wiadomo w tej chwili czy sonda żyje, czy manewr się udał i generalnie co się dzieje z sondą?

NASA przed chwilą potwierdziła wejście na orbitę!

Press release.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2011, 09:18 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dawn
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 17, 2011, 10:48 »
Łuhu! Historyczny moment!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 17, 2011, 10:48 »