Autor Wątek: Chang'e 4  (Przeczytany 160292 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #345 dnia: Luty 17, 2019, 21:38 »
Denerwuje mnie ten brak informacji o stanie łazika Yutu 2. Liczyłem na fotki z postępów jazdy rovera a tu taki zonk  :(
Nie należy się spodziewać niczego nowego do początku marca, kiedy/jeżeli się "obudzi" po drugiej nocy.

...tylko, że dane z SOL-2 przecież mają (przynajmniej "chyba" mają) u siebie i mogliby rzucić chociaż jakiś tzw. "ochłap" czy garstkę samej informacji - jaki jest stan misji. Dziwne to jest tym bardziej w sytuacji, gdy Chińczycy po pierwszym, całkowicie udanym SOL - zarzucili net ciekawymi fotkami, informacjami a nawet znakomitymi filmikami. Teraz totalna cisza w eterze..... Albo coś - kolokwialnie ujmując - klękło i nie chcą o tym mówić do czasu rozwiązania problemu, albo nastąpiła gwałtowna zmiana w poliyce informacji reszty luda, bo nie sądzę by ich święto miało aż taki wpływ na przetworzenie i publikację chociaż szczypty informacji.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #346 dnia: Luty 17, 2019, 23:09 »
marudzicie, to macie:
https://mp.weixin.qq.com/s/DILOVmbCJPL_oh1Ix13Qdg
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #347 dnia: Luty 17, 2019, 23:32 »
Czy te zdjęcia nie wyglądają tak a nie inaczej, z uwagi na to, że Yutu jest niskim łazikiem?

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #348 dnia: Luty 18, 2019, 09:19 »
marudzicie, to macie:
Z powazaniem
                         Adam Przybyla


Ten obrazek już był zamieszczony 3 dni temu. Możemy marudzić dalej.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #348 dnia: Luty 18, 2019, 09:19 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #349 dnia: Luty 18, 2019, 09:29 »
Ten obrazek już był zamieszczony 3 dni temu. Możemy marudzić dalej.

No właśnie  ;) Marudzimy dalej  :P

A ta fotka jakaś dziwna jest bo nie widać szczegółów gruntu na pierwszym planie zdjęcia  :( Jakby Chińczycy posprzątali i wyrównali grunt  :P

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #350 dnia: Luty 18, 2019, 10:58 »
marudzicie, to macie:
https://mp.weixin.qq.com/s/DILOVmbCJPL_oh1Ix13Qdg
Z powazaniem
                         Adam Przybyla



pobudka Adamie ;)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #351 dnia: Luty 18, 2019, 11:00 »
Ten obrazek już był zamieszczony 3 dni temu. Możemy marudzić dalej.

No właśnie  ;) Marudzimy dalej  :P

A ta fotka jakaś dziwna jest bo nie widać szczegółów gruntu na pierwszym planie zdjęcia  :( Jakby Chińczycy posprzątali i wyrównali grunt  :P

Pisałem o tym wcześniej. Wygląda na wyblurowany pierwszy plan i sztucznie powiększony (wykadrowany) horyzont.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #352 dnia: Luty 27, 2019, 09:26 »
Nad kraterem Von Karman wzeszło Słońce. Pobudka dla Ch-4 i jego małego łazika. :D

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #353 dnia: Luty 27, 2019, 15:35 »
Nad kraterem Von Karman wzeszło Słońce. Pobudka dla Ch-4 i jego małego łazika. :D

....czy pobudka to nie wiadomo, nie wiadomo nic o SOL-2, także nie wiadomo czy łazik gdziekolwiek jechał, czy działa lądownik... po bogatym SOL-1 zapadła kompletna cisza....
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #354 dnia: Luty 27, 2019, 16:30 »
Teraz mamy już zatem SOL-3 dla misji Chang'e 4? Szkoda, że tak niewiele informacji się pojawia o statusie lądownika i łazika...

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #355 dnia: Luty 28, 2019, 00:27 »
Teraz mamy już zatem SOL-3 dla misji Chang'e 4? Szkoda, że tak niewiele informacji się pojawia o statusie lądownika i łazika...

Powinien się rozpocząć SOL-3, ale odnoszę coraz większe wrażenie, że misja CH-4 już się zakończyła. Całe instrumentarium najpewniej nie dało rady w ciągu pierwszej nocy księżycowej. Na podejrzenia takie składa się nie tyle kompletna cisza z chińskiej strony ile fotografia wykonana przez LRO już w czasie trwania SOL-2, gdzie wyraźnie widać, że Yutu-2 nie przejechał nawet metra względem końcowej pozycji z SOL-1. Oczywiście to tylko moje skromne dywagacje, ale naprawdę nawet na chińskich forach nie wiedzą co się dzieje z tą misją...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #356 dnia: Luty 28, 2019, 07:45 »
Yutu-2 został automatycznie obudzony.  Ch 4 obudzi się jutro.

https://twitter.com/AJ_FI

Jakieś trzy godziny temu (około godz. 5 naszego czasu) LRO przelatywał nad miejscem lądowania Ch 4.

« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2019, 07:56 wysłana przez juram »

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #357 dnia: Luty 28, 2019, 08:10 »
Tymczasem, Ph. Stooke na UMSF pokazał dalszy odcinek jazdy Yutu-2.



http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=8453&pid=244084&st=15&#entry244084

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #358 dnia: Luty 28, 2019, 08:27 »
hm...ale zdjęć nadal totalnie brak... Phil to jednak znakomite źródło informacji, więc najwyższy czas by Chińczycy łaskawie podzielili się paroma nowymi fotkami.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #359 dnia: Luty 28, 2019, 08:44 »
W kwestii tego ostatniego zdjęcia, pozaznaczałem strzałkami ślady łazika, jego pozycja zgadzałaby się (patrząc na ostatni dzień SOL-2) z pozycją uwzględnioną na mapie.

Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 4
« Odpowiedź #359 dnia: Luty 28, 2019, 08:44 »