Autor Wątek: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)  (Przeczytany 34844 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 24, 2011, 19:19 »
Jest też The redemption of Snow White w trzech króciutkich częściach. Autorem jest oczywiście Mike Brown. Polecam bo bardzo przyjemnie się to czyta! Dla leniwych mogę zamieścić niewielki podsumowujący fragment:
Cytuj
I love this spectrum of Snow White, since it tells a long complex history of a little icy world all in one glance. Snow White formed 4.5 billion years ago in the chaos that was the outer solar system. It had an evaporating atmosphere and a surface that was slowly gunking up from all of the frosts sitting in the sunlight on the surface.  It would have been a cold, dark, uneventful place, until suddenly water burst out from the interior and began its slow slush flow on the surface before quickly freezing up. The volcanic period probably didn’t last long, and most of the atmosphere didn’t last much longer. The nitrogen went first, then the carbon monoxide. And finally, today, when we look at Snow White we see the very last gasps of a dying atmosphere covering a once dynamic but now dead and frozen world.

Autor pisze także, że rzeczywiście zamierza przechrzcić Snow White :). Dodaje też, że potrzeba jeszcze bardzo dużo obserwacji aby dowiedzieć się co tak naprawdę dzieje się na tym malutkim świecie.

Dla bardziej ciekawskich papier o Snow White lub papier o szczątkowych atmosferach KBO. Zaledwie po 4 strony każdy.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2011, 08:08 wysłana przez Scorus »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 14, 2011, 11:49 »
Wpis New Horizons z twittera:
Cytuj
New data from a stellar occultation show Eris is likely smaller than Pluto--making Pluto the largest of the KB. Both r planets!
To rzeczywiście mowa o jakiś najnowszych badaniach? Czy może tylko wspominają ostatnie?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 14, 2011, 18:10 »
Hmm - ostatnie zaćmienie miało miejsce w listopadzie 2010 roku:
http://www.spaceobs.com/perso/recherche/Eris/

Czy coś było w międzyczasie? Raczej mało prawdopodobne. Bardziej możliwa jest chyba nowa analiza danych.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 14, 2011, 18:24 »
Bardziej możliwa jest chyba nowa analiza danych.
Pewnie tak... Choć może to jakaś gafa.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 14, 2011, 18:24 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 26, 2011, 21:22 »
Tak.. To nie gafa :) lecz wnioski z ostatnich danych.

Kolorowy filmik z ESOcast:


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 27, 2011, 11:28 »
Ciekawy artykuł o planecie karłowatej Eris:
http://www.spacedaily.com/reports/Dwarf_planet_sized_up_accurately_as_it_blocks_light_of_faint_star_999.html
Ciekawe, kiedy poleci do niej pierwsza sonda z planety Ziemia? Całkiem interesująca ta ,,planetka". Skalisty glob z warstwą (prawdopodobnie) zamrożonej atmosfery na powierzchni.
Ciekawe czy jest ciemno na jej powierzchni?  ::)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 27, 2011, 18:25 »
Tak więc Pluton znów jest królem planet karłowatych.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 27, 2011, 21:56 »
Tak więc Pluton znów jest królem planet karłowatych.

Ja jestem dobrej myśli i uważam, że Pluton co najwyżej ma brązowy medal w tej kategorii. Dwa pozostałe miejsca na podium czekają na odkrycie! :) 

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 27, 2011, 23:36 »
Pluton ma aż 4 księżyce, jak na razie :P
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 31, 2011, 20:49 »
Ja jestem dobrej myśli i uważam, że Pluton co najwyżej ma brązowy medal w tej kategorii. Dwa pozostałe miejsca na podium czekają na odkrycie! :)
Mam taką nadzieję :)


Warto w tym wątku zamieścić ten link:
http://www.gps.caltech.edu/%7Embrown/dps.html
Lista planet karłowatych i kandydatów :). Jest aktualizowana na bieżąco. Ponad 1000 obiektów!

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 27, 2014, 12:50 »
GG 8698011

Scorus

  • Gość
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 27, 2014, 13:17 »
To może być drugi (po Sednie) obiekt wchodzący w skład wewnętrznego Obłoku Oorta. Gadają tu, że orbita jest podobna do orbity Sendy, co może sugerować występowanie planety typu superziemi w odległej części Układu Słonecznego. Tak więc twierdzą tak na podstawie dwóch przykładów oraz kilku obiketów z zewnętrznego Pasa Kuipera. Pewnie dobranych ta aby pasowały do tej koncepcji. Przegląd WISE natomiast sugeruje, że w zewnętrznym Układzie Słonecznym nie ma nic wielkości Saturna do odległości 10 000 AU i wielkości Jowisza do 100 000 AU. A po wykresie widać, że nie ma też nic o masie 0.01 masy Jowisza do jakiś 700 AU.

http://wise.ssl.berkeley.edu/sciupdates_no_PlanetX.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 27, 2014, 14:48 »
Bardzo miłe odkrycie! :)

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 27, 2016, 02:06 »
Odkryto za pomocą danych z teleskopu kosmicznego Hubble'a księżyc wokół planety karłowatej Makemake.
Księżyc ten ma ok. 180 km średnicy i obiega Makemake w czasie przynajmniej 12 dni.
http://www.pulskosmosu.pl/2016/04/26/hubble-odkrywa-ksiezyc-planety-karlowatej-makemake/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 13, 2016, 21:22 »
Obiekt 2015 RR245 odkryty poza  orbitą Neptuna może być jedną z ostatnich dużych planet karłowatych za orbitą Neptuna. Średnica planety karłowatej jest szacowana na 700 km.

Dr JJ Kavelaars z National Research Council of Canada po raz pierwszy zauważył RR245 w lutym 2016 roku na zdjęciach z przeglądu OSSOS wykonanych we wrześniu 2015 roku. „Po prostu pojawiła się na ekranie – ta jasna kropka powoli przesuwająca się na tle gwiazd. Przesuwała się na tyle wolno, że musiała znajdować się co najmniej dwa razy dalej od Słońca niż Neptun,” mówi Bannister.

Zespół jeszcze bardziej zdziwił się gdy zorientował się, że orbita obiektu prowadi go nawet na odległość 120 razy większą niż odległość Ziemi od Słońca. Rozmiar RR245 nie jest jeszcze znany ponieważ określenie właściwości powierzchni wymaga dalszych pomiarów. „To może być mały i bardzo jasny obiekt, lub duży i ciemny,” mówi Bannister.
(...)

Ponad 80 jednostek astronomicznych od Słońca, RR245 zdąża do peryhelium swojej orbity znajdujące się ok. 5 miliardów kilometrów od Słońca (34 AU), do którego dotrze w okolicach 2096 roku. RR245 znajduje się na swojej wysoce eliptycznej orbicie co najmniej przez ostatnie 100 milionów lat.

Z uwagi na fakt, że RR245 była obserwowana tylko raz, a jej okres orbitalny wynosi 700 lat, jak na razie nie wiemy w jaki sposób jej orbita będzie ewoluowała w przyszłości. Orbita tego obiektu będzie uszczegóławiana w nadchodzących latach. dopiero potem RR245 otrzyma nazwę własną.

Źródło: https://www.pulskosmosu.pl/2016/07/12/astronomowie-odkryli-nowa-planete-karlowata/
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160711150825.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obiekty Pasa Kuipera i Obłoku Oorta (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 13, 2016, 21:22 »