Autor Wątek: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo  (Przeczytany 88642 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 26, 2012, 20:53 »
Takie pytanie mam odnośnie tego dokumentu: dlaczego na orbitę księżycową łatwiej sprowadzić większe planetoidy niż na orbitę ziemską? jakoś nie mogę tego załapać;)
Myślę, że dlatego bo:
-Mniejsza masa Księżyca niż Ziemi wygeneruje mniejszą prędkość, którą statek z ładunkiem asteroidy będzie musiał wyhamować aby wejść na orbitę. Zresztą pomijając wszelkie ruchy orbitalne, prędkość końcowa swobodnego spadku pewnego ciała na powierzchnię innego masywnego ciała (jakaś planeta) dąży do drugiej prędkości kosmicznej tej planety gdy rozważymy spadek z nieskończonej odległości.
-Bardziej masywne asteroidy trudniej wyhamować.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 27, 2012, 10:32 »
Takie pytanie mam odnośnie tego dokumentu: dlaczego na orbitę księżycową łatwiej sprowadzić większe planetoidy niż na orbitę ziemską? jakoś nie mogę tego załapać;)
Myślę, że dlatego bo:
-Mniejsza masa Księżyca niż Ziemi wygeneruje mniejszą prędkość, którą statek z ładunkiem asteroidy będzie musiał wyhamować aby wejść na orbitę. Zresztą pomijając wszelkie ruchy orbitalne, prędkość końcowa swobodnego spadku pewnego ciała na powierzchnię innego masywnego ciała (jakaś planeta) dąży do drugiej prędkości kosmicznej tej planety gdy rozważymy spadek z nieskończonej odległości.
-Bardziej masywne asteroidy trudniej wyhamować.

Myślę, że można dodać jeszcze co najmniej 2 powody:
- orbita księżyca jest względnie pusta, nie grozi zderzenie z jakimś satelitą ( i ew. odszkodowanie )
- dla wizerunku firmy, lepiej coby manipulować okruszakmi 100m średnicy nieco dalej od nas, bo tak ciekawe, coby ludzie powiedzieli, jakby "tuż" nad głowa krążył taki kawałek.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 27, 2012, 11:31 »
Takie pytanie mam odnośnie tego dokumentu: dlaczego na orbitę księżycową łatwiej sprowadzić większe planetoidy niż na orbitę ziemską? jakoś nie mogę tego załapać;)
Myślę, że dlatego bo:
-Mniejsza masa Księżyca niż Ziemi wygeneruje mniejszą prędkość, którą statek z ładunkiem asteroidy będzie musiał wyhamować aby wejść na orbitę. Zresztą pomijając wszelkie ruchy orbitalne, prędkość końcowa swobodnego spadku pewnego ciała na powierzchnię innego masywnego ciała (jakaś planeta) dąży do drugiej prędkości kosmicznej tej planety gdy rozważymy spadek z nieskończonej odległości.
-Bardziej masywne asteroidy trudniej wyhamować.

Myślę, że można dodać jeszcze co najmniej 2 powody:
- orbita księżyca jest względnie pusta, nie grozi zderzenie z jakimś satelitą ( i ew. odszkodowanie )
- dla wizerunku firmy, lepiej coby manipulować okruszakmi 100m średnicy nieco dalej od nas, bo tak ciekawe, coby ludzie powiedzieli, jakby "tuż" nad głowa krążył taki kawałek.

dzięki airq za odpowiedź:) KEP te powody rozumiem, ciekawiło mnie tylko dlaczego na orbitę księżycową można sprowadzić większy okruch niż na orbitę ziemską przy użyciu tego samego sprzętu. Jakoś dla mnie mało to było logiczne: no bo wiadomo im mniejszy obiekt tym łatwiej od niego uciec, więc zawsze zakładałem że im większy obiekt tym łatwiej do niego wrócić:)

LooZ^

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 29, 2012, 14:18 »
Swoją drogą, gdzie byście upatrywali podwykonawców dla tej firmy? SpaceX i Falcon Heavy czy jest jeszcze jakaś ciekawsza alternatywa?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 29, 2012, 14:18 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 29, 2012, 20:21 »
Swoją drogą, gdzie byście upatrywali podwykonawców dla tej firmy? SpaceX i Falcon Heavy czy jest jeszcze jakaś ciekawsza alternatywa?

Dostawcy rakiet? To może jeszcze ULA (czy ta firma USA), od sprzedaży m.in. Atlasów 5. Do głowy przychodzi mi jeszcze Orbital ze swoim Antaresem. Oczywiście to z prywatnych firm z zachodu, a mamy jeszcze ukraińskich, rosyjskich i innych dostawców rakiet.

Obejrzałem filmik prezentujący satelitę z tej pierwszej generacji. Generalnie podoba mi się koncepcja wstępnego rozpoznania - po części też dlatego, że szybko przekonamy się jak firma będzie działać :) Na początku to m.in. współpraca z NASA i różnymi instytutami (z tego co usłyszałem z tego filmiku). Zaprojektowanie satelity wyposażonego w teleskop oraz zorganizowanie miejsca na jakiejś rakiecie to pierwsze zadania Planetary Resources.

Poobserwujemy, zobaczymy ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 29, 2012, 20:34 »
Teraz? Na 99% nie. Ale pierwsze, testowe wydobycie gazu łupkowego w USA też nie było ;)

Warto tutaj przytoczyć fakt, że wydobycie łupków w USA rozpoczęło się dekadę temu, a obecnie jest to już produkt eksportowy (lub niebawem będzie). Inwestycje związane z wydobyciem wydają się też być mniej ryzykowne w dobie pokryzysowej, jak kiedyś dorobię się miliardów to pewnie chętnie stanę się udziałowcem Planetary Resources lub jakiejś innej powstałej w tym celu firmy (może KGHMu ;) )

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 29, 2012, 20:38 »
Tak czy inaczej warto by zadać pytanko - jak to bezpiecznie sprowadzić na Ziemię tam gdzie byśmy chcieli a nie do, ekhm naszej konkurencji - lub co gorsza - cywilizacji ośmiorniczej!

Między Ziemią a Księżycem widziałbym kursujące (w trybie nieprzerwanym) holowniki napędzane silnikami jonowymi. Na orbicie ziemskiej ładunek mógłby przechwycić taki Dragon, który jak wiemy z sąsiedniego wątku, może w ładowni sprowadzić około 3 ton ładunku (oczywiście przy uwzględnieniu odpowiednich modyfikacji statku). Hardware już powstaje :)

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 30, 2012, 13:01 »
Wszystko to ładnie pięknie wygląda na obrazkach a teraz mam pytanie: KTO WYKŁADA KASĘ ?

jest to pytanie istotne ale to jeszcze nie wszystko, przypominają mi się tekst z "Misia: Bareji
 - Prawdziwe pieniądze robi się tylko na dużych, słomianych inwestycjach.

Ciekawe kiedy zaczną wyemitują akcje żeby sciągnąć kasę na "dokapitalizowanie" przedsięwzięcia, amerykany nie wiedzą gdzie Polska leży to i w mit o kopalniach na asteroidach uwierzą ;)

LooZ^

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 30, 2012, 21:25 »
byko: Z całym szacunkiem, ale czy ty poświęciłeś chociaż moment na to, żeby przeczytać jakąkolwiek krótką notkę na ten temat? Firmę założyli i finansują m.in. twórcy Google, którzy chyba doskonale pokazali, że potrafią budować wizjonerskie firmy.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 30, 2012, 22:28 »
Wszystko to ładnie pięknie wygląda na obrazkach a teraz mam pytanie: KTO WYKŁADA KASĘ ?

http://www.planetaryresources.com/team/

LooZ^

  • Gość
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 10, 2012, 15:31 »
Ciekawostka.

Cytuj
Since April 24, Planetary Resources, Inc. has received close to 2,000 job applications. Thank you for overwhelming interest in asteroid mining. We'll redefine natural resources together!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 10, 2012, 16:54 »
Chyba o to im też chodziło! :)

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 13, 2012, 00:11 »
Patrzę na to sceptycznie, prawdę mówiąc. Przy aktualnej technologii, ekonomii i cen wniesienia kg w kosmos jest to mrzonka. Sądząc z ich planów, mają to rozłożone na dekady. Jeśli serio tym chcą się zająć (a nie natworzyć oczu dla Wielkiego Brata za $$ i cichcem się wycofać z reszty bajeczekplanów), musza zakłądać, ze w ciagu najblizszej dekady, dwóch cena lotów w kosmos znacząco (rząd, dwa wielkości) spadnie.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 17, 2012, 11:29 »
Może wcale nie takie trudne.

100 ton platyny to tylko około 5 m3. To znaczy, że asteroida miałaby tylko około 2 metrów średnicy. Złoto bardzo podobnie.

Ale powiedzmy, że zamiast tego znajdziemy mniejszą, powiedzmy 50 tonową asteroidę na której będzie 5 ton Renu. Ren ma zbliżoną gęstość do Platyny. Czyste 5 ton to będzie kula o średnicy około 78 centymetrów. Te same pięć ton to oczywiście 5000 kilogramów.

W 2008 roku cena Renu (za Wiki) przekraczała 10tyś dolarów. Te pięć ton byłoby zatem warte ponad 50 milionów dolarów.


A ile kosztowałby pojazd który przywiezie to na Ziemię ?
Wystarczyłoby tego metalu na sfinansowanie czegoś takiego jak NEAR-Shoemaker - może by na panele słoneczne  i makietę wystarczyło ;)))))
nie wspomnę już o wysłaniu (i kosztach) misji która wybrałaby te cele czy o prawdopodobnym spadku ceny rynkowej po dostarczeniu na Ziemię znaczącej ilości rzadkich metali.

Ta fantazja powstała tylko w jednym celu - wycisnąć kasę z prywatnych inwestorów poprzez emisję akcji przedsiębiorstwa lub dla większego rozgłosu i reklamy innych bardziej realnych przedsięwzięć zainteresowanych.


 

Offline luksol

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Taxi na LEO
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 17, 2012, 12:22 »
Na razie nie wiadomo ze czy to bedzie oplacalne czy nie, wiec powstrzymywalbym sie z jednoznaczna ocena 'na pewno tak' i 'na pewno nie'. Zobaczymy.

Skoro, jak padaja tu sugestie, wydaje sie ze jest to nieoplacalne, to moze maja jakiegos asa w rekawie tudziez zastosuja technologie ktore dla celow naukowych by sie nie nadawaly a sa tansze? Tak tylko sobie gdybam :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 17, 2012, 12:22 »