Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1377704 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3810 dnia: Październik 01, 2017, 21:22 »

Wiadomo, że ma być tańszy. Ale czy będzie - zobaczymy. Pewno tak, ale nie aż tak, jak Musk zapowiada - Musk nie rożni się pod względem słowności od konkurencji. Ale chodzi mi o to, że BFR nie posunie niczego do [przodu, bo ten pojemnik z ludźmi + cargo będzie mógł równie dobrze umieścić na orbicie SLS. Zeszłoroczna duża wersja rzeczywiście zrewolucjonizowałaby eksplorację "deep space".

Zrobi różnicę jeżeli będzie tani w wystrzeliwaniu i będzie w stanie latać często (często w sensie codziennie).  SLS faktycznie może umieścić taki ładunek na orbicie ale SLS jest jednorazowy i nie może nigdzie wylądować (o ponownym starcie nie wspominam nawet).

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3811 dnia: Październik 01, 2017, 23:56 »
Wiadomo, że ma być tańszy. Ale czy będzie - zobaczymy.

Jeśli nie będzie tańszy, to między możliwościami BFR i SLS też nie będzie różnicy. Cały koncept opiera się na osiągnięciu radykalnie niższej (dzięki odzyskowi) ceny w przypadku BFR.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3812 dnia: Październik 02, 2017, 11:12 »
Wiadomo, że ma być tańszy. Ale czy będzie - zobaczymy.

Jeśli nie będzie tańszy, to między możliwościami BFR i SLS też nie będzie różnicy. Cały koncept opiera się na osiągnięciu radykalnie niższej (dzięki odzyskowi) ceny w przypadku BFR.

Dokładnie tak. Bez odzysku - i to wielokrotnego - wraz z minimalnym serwisowaniem pomiędzy lotami - nie ma mowy o niższych kosztach.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6541
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3813 dnia: Październik 02, 2017, 12:31 »
Wiadomo, że ma być tańszy. Ale czy będzie - zobaczymy.

Jeśli nie będzie tańszy, to między możliwościami BFR i SLS też nie będzie różnicy. Cały koncept opiera się na osiągnięciu radykalnie niższej (dzięki odzyskowi) ceny w przypadku BFR.

Dokładnie tak. Bez odzysku - i to wielokrotnego - wraz z minimalnym serwisowaniem pomiędzy lotami - nie ma mowy o niższych kosztach.
              ... i potem zaczeli robic STS;-) Tak, zalozenia sa dobre ale czy to wyjdzie;-) Z powazaniem
                                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3813 dnia: Październik 02, 2017, 12:31 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3814 dnia: Październik 02, 2017, 12:54 »
No ale STS to zupełnie inna bajka - SpaceX z pewnością nie jest naciskany przez wojskowych i nie musi korzystać z rakiet pobocznych na paliwo stałe. ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6541
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3815 dnia: Październik 02, 2017, 18:51 »
No ale STS to zupełnie inna bajka - SpaceX z pewnością nie jest naciskany przez wojskowych i nie musi korzystać z rakiet pobocznych na paliwo stałe. ;)
        ... zobaczymy. Sa duze szanze na powtorke. Shuttle bardzo szybko ulegalo deformacjom i starzalo sie.
jak ktos slusznei zauwazyl, bedziemy tu miec do czynienia z wiekszymi predkociami, przy wejsciu w atmosfere
Marsa wlasciwie cale hamowanie bedzei ten pojazd bral "na klate" .... Z powazaniem
                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3816 dnia: Październik 02, 2017, 18:54 »
Czy ITS/BFR będzie wchodził na orbitę Marsa i potem lądował czy też stylem Mars Pathfindera, MPL, MERów, Phoenixa i Curiosity od razu ma lądować podczas przybycia do Czerwonej Planety?

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3817 dnia: Październik 02, 2017, 20:03 »
Czy ITS/BFR będzie wchodził na orbitę Marsa i potem lądował czy też stylem Mars Pathfindera, MPL, MERów, Phoenixa i Curiosity od razu ma lądować podczas przybycia do Czerwonej Planety?

Raczej od razu, bo nie ma co orbitować zatem po co? Całość ląduje ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3818 dnia: Październik 02, 2017, 20:33 »
Mam pytanko: czy BFR będzie pierwszym w historii SSTO, czy też statek będzie zarazem 2. stopniem, który będzie brał udział w dotarciu do orbity?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6541
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3819 dnia: Październik 02, 2017, 20:52 »
Nie potrafie tego znalzec, ale gdzie byl chyba filmik gdzie podawali, ze ponad 90% zmiany predkosci na marsie
wynikac bedzie z hamowania w atmosferze. Jak ktos sie natknal, to poprosze o linka.
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3820 dnia: Październik 02, 2017, 20:58 »
Z tego co wiem to nie było jeszcze przypadku SSTO transferowej. A hamowanie 800m3 ładunku w rzadkiej atmosferze to będzie ciekawostka. Czy przypadkiem TGO nie testuje tego manewru od nieomal roku?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3821 dnia: Październik 02, 2017, 21:00 »
A przyśpieszenia? Elon właśnie ćwierknął:
Cytuj
Assuming max acceleration of 2 to 3 g's, but in a comfortable direction. Will feel like a mild to moderate amusement park ride on ascent and then smooth, peaceful & silent in zero gravity for most of the trip until landing.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6541
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3822 dnia: Październik 02, 2017, 21:09 »
Hamowanie za pomoca atmposfery pierwszy trenowal MRO:
https://www.space.com/2439-tricky-task-aerobraking-mars.html
Podejrzewam, ze jesto jednak pierwsze powazne zastosowanie rozwiazania, ktore bylo
badane za pomoca wielu satelitow, tazke ziemskich. Na wenus badaia przeprowadzano
przy okazji zakonczenia misji Venus Express. Z powazaniem
                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3823 dnia: Październik 02, 2017, 21:14 »
ale weź pod uwagę że Wenus ma atmosferę setki razy gęstszą od Ziemi, Mars tysiąc razy rzadszą. Ja mam na myśli to że taki manewr oparty wyłącznie o nurkowanie w atmosferze trwałby pewnie kilka miesięcy, zanim to BFR wystarczająco zwolni

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6541
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3824 dnia: Październik 02, 2017, 21:46 »
ale weź pod uwagę że Wenus ma atmosferę setki razy gęstszą od Ziemi, Mars tysiąc razy rzadszą. Ja mam na myśli to że taki manewr oparty wyłącznie o nurkowanie w atmosferze trwałby pewnie kilka miesięcy, zanim to BFR wystarczająco zwolni
             ... no dokladnie. Dlatego zakladam, ze hamowanie byloby dosc gwaltowne i przebiegalo jak w przypadku
lazika marsjanskiego ... Z powazaniem
                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3824 dnia: Październik 02, 2017, 21:46 »