Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)  (Przeczytany 177050 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #525 dnia: Sierpień 24, 2011, 20:20 »
Słusznie zauważono, że raczej problem powinien być łatwy do zidentyfikowania oraz naprawy (tzn. pewnie wyeliminowania możliwości pojawienia się takowego w przyszłości). W końcu pod względem technicznym wszystko dobrze działa od kilkudziesięciu lat. Możliwe, że w tym wypadku zawiodła kontra jakości.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #526 dnia: Sierpień 24, 2011, 20:25 »
(dodatkowo nie wiem czy wyjaśniona została ta sytuacja z wibracjami powodowanymi przez odpalanie tych silników).

Z tego co mi się przypomina to tak, odpowiednie testy wypadły pomyślnie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #527 dnia: Sierpień 24, 2011, 20:27 »
(dodatkowo nie wiem czy wyjaśniona została ta sytuacja z wibracjami powodowanymi przez odpalanie tych silników).

Z tego co mi się przypomina to tak, odpowiednie testy wypadły pomyślnie.

Dobrze wiedzieć :)

Przy okazji, ostatecznie mamy do czynienia (przynajmniej nieoficjalnie) z awarią II czy III stopnia?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #528 dnia: Sierpień 24, 2011, 21:02 »

Przy okazji, ostatecznie mamy do czynienia (przynajmniej nieoficjalnie) z awarią II czy III stopnia?

Ostatniego :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #528 dnia: Sierpień 24, 2011, 21:02 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #529 dnia: Sierpień 24, 2011, 21:15 »

Przy okazji, ostatecznie mamy do czynienia (przynajmniej nieoficjalnie) z awarią II czy III stopnia?

Ostatniego :)

Oto najlepsza odpowiedź na to pytanie. ;)

W trakcie konferencji na NASA TV padło pytanie, ile ISS byłaby w stanie wytrzymać (bez załogi) bez dostaw paliwa do manewrów. Odpowiedź - ponad rok.

Oprócz tego - ISS można utrzymać także bez obecności ludzi na pokładzie (oczywiście trzeba polegać na niezawodności sprzętu), co też jest dość pozytywną wiadomością.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #530 dnia: Sierpień 24, 2011, 22:37 »
Człowieka nie ma kilkanaście godzin, a tu takie wydarzenia!  ;)

Awaria oczywiście może zdarzyć się zawsze i każdemu. Zwłaszcza w podboju kosmosu.
Implikacje oczywiście też będą, ale - podejrzewam - że raczej personalne niż inne. Owszem, przepadło zaopatrzenia dla stacji, ale z tego co czytałem, na IIS-ie jest sporo zapasów. Można poczekać - a opcji jest kilka. Pisali już o tym przedmówcy.
Co prawda Matias zapytał o możliwości dostarczenia zapasów ("podsumowując" brak takowych), Maquis mówił o redukcji załogi, ale myślę, że jeden nieudany start nie może pokrzyżować całego międzynarodowego programu ISS!

Nie? A może warto zapytać o sensowność utrzymywania stacji? Oczywiście nie pytam o korzyści z jej posiadania tak praktyczne jak teoretyczne, ale o stosunek ryzyka i kosztów od tychże korzyści.
Było na forum już parę Userów, którzy bardzo krytycznie wypowiadali się co do załogowej eksploracji kosmosu. Może coś jest na rzeczy?
The Dark Side of the Moon

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #531 dnia: Sierpień 24, 2011, 22:40 »
Pisałem tak zanim pojawiła się informacja o ilości zaopatrzenia.

Teraz wygląda na to, że to w zasadzie nie jest problemem - pytanie tylko jak to wpłynie na obecną i przyszłą ekspedycję - czy trójka wróci zgodnie z planem czy jednak zostanie dłużej. Wtedy trójosobowa załoga mogła by pozostać do startu nowej misji załogowej po przesunięciu.

Większy problem może być w marcu jeśli ATV złapie opóźnienie, Dragon nie będzie jeszcze dostarczał ładunków, a Sojuz nadal będzie uziemiony. Wątpliwe, ale...

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #532 dnia: Sierpień 25, 2011, 10:47 »
Interfax poinformował, że loty rakiet Sojuz zostają wstrzymane, aż do wyjaśnienia przyczyn nieudanego startu Progressa. Dotyczy to też wersji pasażerskiej.
The Dark Side of the Moon

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #533 dnia: Sierpień 25, 2011, 12:29 »
Interfax poinformował, że loty rakiet Sojuz zostają wstrzymane, aż do wyjaśnienia przyczyn nieudanego startu Progressa. Dotyczy to też wersji pasażerskiej.
Mam nadzieje że w tym kontekście ci,co proponowali obcięcie funduszy na 3 runde CCDev wreszcie otrzeźwieją.

Offline sebastiansz

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • ...
    • Wiadomości o lotach kosmicznych
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #534 dnia: Sierpień 25, 2011, 13:34 »

Cytuj
ISS Program Manager Mike Suffredini spoke with media on the failure of the Progress 44 Spacecraft to reach orbit.

Progress 44 was due to bring 3 tonns of supplies to the International Space Station.



Huragan Irene widziany z MSK 23/08/2011. Huragan kategorii 3.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2011, 13:46 wysłana przez sebastiansz »
http://kosmicznewiadomosci.wordpress.com/ - loty kosmiczne, astronautyka.

''That may have been one small step for Neil, but it's a heck of a big leap for me." Bruce McCandless II

Offline Ulmar

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #535 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:00 »
No i masz Babo placek niedługo wyjdzie, że rosyjskie tanie sprawdzone rozwiązania będą tak samo drogie i niebezpieczne jak amerykańskie wahadłowce. Powoli zaczyna się sypać misterny plan po wycofaniu Space Shuttle. Ale to było do przewidzenia. Teraz rosjanie będą musieli wprowadzić nowe zabezpieczenia i nowe rozwiązania które w ostateczności okażą się tylko odrobinę tańsze od amerykańskich standardów z czasów STS. Moim zdaniem kwestią czasu przy rosyjskich standardach bezpieczeństwa jest katastrofa załogowego Sojuza. Taniość, Taniość i jeszcze raz taniość. Te wszystkie forsowane przez amerykańską administrację tanie programy komercyjne udowodnią tylko jak skutecznie marnotrawić państwowe pieniądze. To ile to amerykańskich dolarów poszło z dymkiem w katastrofie Progresa ???
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2011, 15:09 wysłana przez Ulmar »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #536 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:16 »
Co prawda Matias zapytał o możliwości dostarczenia zapasów ("podsumowując" brak takowych), Maquis mówił o redukcji załogi, ale myślę, że jeden nieudany start nie może pokrzyżować całego międzynarodowego programu ISS!

Hmm, wiesz, tak sobie myślę, że to nie takie proste.
No bo ile Sojuz może być maksymalnie na orbicie? O ile pamiętam to 6 miesięcy, tak?

Z tego wynika, że w październiku może być problem bo wtedy mija 6 miesięcy od pobytu TMA-21 (miał wrócić we wrześniu). To znów wprowadza ograniczenie dla załogi - czyli 3 osoby musiałyby wrócić tak czy siak, bo inaczej nie będzie dość kapsuł w charakterze pojazdów ratunkowych (heh, kłania się brak CRV).

Z tego znów wniosek, że ten pobyt załogi to chyba wartość czysto teoretyczna? Jeśli kapsuła będzie musiała wrócić to automatycznie trzy osoby załogi również?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #537 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:33 »
Przerwanie lotu spowodowała awaria związana z silnikiem 3 stopnia rakiety Sojuz U produkowanych w Woroneżu. Oto taki silnik:

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Ulmar

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #538 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:43 »
Balszaja Tiechnałogia. Zaraz mi się przypomina jak widziałem filmik na którym rosyjską rakietę ciągnęły konie zaprzęgnięte do jakiejś przyczepy.
No może nie pochodził on z ostatnich lat ale prawdę mówiąc to rosjanie wielkiego postępu technologicznego od lat 70-tych to nie zanotowali.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2011, 15:45 wysłana przez Ulmar »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #539 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:44 »
Zgadza się - Sojuzy mają 6-miesięczne gwarancje. Zatem sytuacja wydaje się klarowna: TMA-21 będzie musiał wrócić we wrześniu, a TMA-02M w listopadzie/grudniu. I tu chyba nie ma żadnego pola do manewru.

Teraz tylko pytanie: jeśli opóźnienie w startach wyniesie więcej niż kilka tygodni, tak że na ISS nie pojawi się kolejna zmiana, to czy pechowcom, ktorzy mieli teraz startować kolejka przepadnie? Nie wiem, czy poszczególne 6-osobowe załogi ISS również dobiera się pod kątem dopasowania psychicznego.

Zaś co do opóźnienia w dostawie zaopatrzenia, to ileż mieliśmy kilkumiesięcznych przesunięć w startach promów, które też przecież zabierały zapasy. Gdyby sytuacja rzeczywiscie miała być awaryjna, chyba można wysłać kolejnego Progressa (mają chyba jakiś zapas) w ciągu kilku tygodni, nawet gdyby istniało duże ryzyko kolejnej awarii. Ale do tej pory Samokutiajew i s-ka będą już w domu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #539 dnia: Sierpień 25, 2011, 15:44 »