Autor Wątek: Koncepcje bezzałogowych misji kosmicznych (zbiorczo)  (Przeczytany 44078 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Koncepcje bezzałogowych misji kosmicznych (zbiorczo)
« dnia: Sierpień 03, 2010, 10:29 »
Niniejszy wątek traktuje o misjach bezzałogowych będących we wstępnych fazach planowania czy projektowania.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2012, 17:18 wysłana przez Scorus »
GG 8698011

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2010, 11:53 »
czy ktoś jest może bardziej zorientowany w indyjskich dalekosiężnych planach misji automatycznych (nie dotyczących Księżyca) ?  Kiedys (na lata przed Chandrayaan-1) na stronach bharat-rakshak.com czytałem o planach hinduskich misji na Wenus, Marsa i .... Merkurego via Wenus oczywiście, ale te "plany" nie były w żaden sposób skonkretyzowane a jedynie wymienione w jednym zdaniu. Ciekaw jestem czy coś się przypadkiem nie materializuje w tej sprawie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:24 wysłana przez Scorus »

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:04 »
czy ktoś jest może bardziej zorientowany w indyjskich dalekosiężnych planach misji automatycznych (nie dotyczących Księżyca) ?  Kiedys (na lata przed Chandrayaan-1) na stronach bharat-rakshak.com czytałem o planach hinduskich misji na Wenus, Marsa i .... Merkurego via Wenus oczywiście, ale te "plany" nie były w żaden sposób skonkretyzowane a jedynie wymienione w jednym zdaniu. Ciekaw jestem czy coś się przypadkiem nie materializuje w tej sprawie.

W bieżącej dekadzie, to co najwyżej rendery mogą powstać :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:24 wysłana przez Scorus »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:11 »
W bieżącej dekadzie, to co najwyżej rendery mogą powstać :)
[/quote]

mi się nie spieszy - na przeoczone rendery właśnie liczyłem.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:24 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:11 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:18 »
mi się nie spieszy - na przeoczone rendery właśnie liczyłem.

Na rendery też poczekamy ;) Ja nie słyszałem o żadnych misjach bezzałogowych oprócz tych na Księżyc. Hindusi zdaje się że bardziej cisną w kierunku astronautyki załogowej, zbudowania własnego statku załogowego, włączenia się w program ISS, itd.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:24 wysłana przez Scorus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 06, 2010, 13:31 »
Trochę stary artykuł, ale można w nim przeczytać o trzech misjach ubiegających się o realizację trzeciej misji klasy New Frontiers

NASA wybrała trzech finalistów spośród wielu kandydatów zgłoszonych do nowej misji w ramach programu New Frontiers, która ma być gotowa do lotu do końca 2018 roku. Ostateczny zwycięzca stanie się trzecią misją, będącą owocem tego programu - pierwsza to trwająca obecnie misja sondy New Horizons, która ma przelecieć obok Plutona oraz jeszcze nie wybranych obiektów z pasa Kuipera. Oprócz New Horizons program umożliwił również budowę sondy Juno, która uda się do Jowisza w roku 2011.

Te trzy misje to :
- OSIRIS-REX
OSIRIS-REX to misja typu "sample return", która miałaby udać się do asteroidy i wejść na jej orbitę, z której przeprowadziłaby dokładne pomiary przed zaplanowanym lądowaniem na jej powierzchni. Po wykonaniu tego manewru pojazd zbierze około 60 gramów materiału asteroidy i odeśle go na Ziemię do dalszego badania. Uzyskane w ten sposób próbki rzuciłyby nowe światło na sposób formowania się Układu Słonecznego oraz na pochodzenie złożonych cząsteczek, niezbędnych do powstania życia. Potencjalnymi kandydatami wśród asteroid są: 1999 RQ36, 1999 JU3, 2002 AT4, 2001 SG286, 1998 UT18, 1989 UQ oraz 4015 Wilson-Harrington.

Podobnie jak w przypadku SAGE brak jest obecnie dokładnych informacji na temat misji. Dostępny jest jednak dokument, który został przedstawiony na konferencji ESA przez PI Dante Lauretta i opisuje z grubsza założenia misji OSIRIS-REX. Dokument ten jest dostępny tutaj.


- SAGE
SAGE jest misją, której celem jest przelot przez atmosferę Wenus oraz lądowanie na jej powierzchni. Podczas lotu atmosferycznego instrumenty pokładowe dokonają pomiarów składu atmosfery na różnych wysokościach oraz zbiorą dane meteorologiczne. Po wylądowaniu sonda rozpocznie drugą część swojej misji, jaką jest analiza skał powierzchniowych. Do tego celu ma zostać wyposażona w urządzenie, które usunie zwietrzałą powierzchnię skał i odsłoni ich wewnętrzną strukturę, która następnie zostanie zbadana pod kątem składu i mineralogii. Zespół liczy, iż dane uzyskane za pośrednictwem sondy pozwolą na określenie warunków, które spowodowały, że Wenus tak bardzo różni się od Ziemi.

W tej chwili brak jest konkretnych informacji na temat urządzeń, które sonda będzie wykorzystywać, jej kształtu oraz dokładnej charakterystyki misji. Pewną pomocą mogą być jednak informacje zawarte w dokumencie opisującym "Baseline Design" misji SAGE, pochodzącym z 2003 roku i dostępnym tutaj.


- MoonRise
MoonRise jest również misją typu "sample return", której celem byłoby wylądowanie na powierzchni Srebrnego Globu w rejonie bieguna południowego, a konkretnie w Basenie Aitken. Region ten pokrywają skały, które w myśl obecnych teorii stanowiły fragment księżycowego płaszcza - ich analiza pozwoliłaby zatem na zbadanie wczesnej historii układu Ziemia-Księżyc. Lądownik miałby pobrać prawie kilogram próbek i następnie odesłałby je na Ziemię do analizy. Jest to misja o której obecnie najmniej wiadomo, choć w nieco innej formie była konkurentem do planowanej na 2011 rok misji Juno.

Niezależnie od tego jaka będzie ostateczna decyzja NASA w tej sprawie, każda z wymienionych wyżej misji jest niezwykle interesująca z naukowego punktu widzenia i z pewnością przyczyni się do szerszego poznania naszego Układu Słonecznego.


Wybór misji miał zostać dokonany w tym roku, chyba jeszcze nie było oficjalnej decyzji? :) Każda z propozycji jest ciekawa, ale mi chyba najbardziej podoba się MoonRise, na efekty misji nie trzeba by było długo czekać...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:24 wysłana przez Scorus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2010, 15:44 »
Z zaległych rzeczy warto wspomnieć o kilku misjach :

- Niemiecka misja Archimedes na Marsa (ma wykorzystać m.in. balon stratosferyczny) - http://www.archimedes-ballon.de/index.php?id=EN
- Fińska misja MetNet w założeniu której na Marsa miało być posłanych kilkanaście małych lądowników. Pierwsze dwa egzemplarze mają dotrzeć na Czerwoną Planetę wraz z misją Phobos-Grunt (oraz chińskim Yinghuo 1?). W załączniku schemat lądownika, na uwagę zasługuje chyba dmuchana osłona termiczna, dużo więcej info w tym pdf (1,4 Mb).

Pierwotna data publikacji - 16/03/2010 - ekoplaneta

Kto chce wiedzieć jakie koncepty sond marsjańskich i nie tylko (oczywiście jeszcze nie zatwierdzonych) właśnie wylęgają się w głowach inżynierów i naukowców niech zajrzy tu:
http://ftp://ftp.lpi.usra.edu/pub/outgoing/lpsc2010/full336.pdf

Niektóre propozycje:

Mars Ice Condensation and Density Orbiter

A ROBOTIC MISSION TO STUDY WET GULLIES ON MARS

HALL: A PHOBOS AND DEIMOS SAMPLE RETURN MISSION

IO VOLCANO OBSERVER (IVO) MISSION (więcej o niej w tym dokumencie, poza tym Maquis ma znajomego który pracuje przy niej ;))

THE TITAN MARE EXPLORER (TiME) MISSION

HORUS - HERSCHEL ORBITAL RECONNAISSANCE OF THE URANIAN SYSTEM

Ponadto są streszczenia planowanych misji: Yinghuo 1, europejskich planów marsjańskich oraz łazika planowanego na 2018 rok MAX-C do zbierania próbek marsjańskich.



Standardowo też można polecić tę stronkę, chociaż nie ma tam żadnych planów dot podboju zewnętrznych gazowych planet naszego US (takiej informacji szukałem).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:25 wysłana przez Scorus »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2010, 16:26 »
Gdybym miał decydować to wybrałbym chyba HORUSa, choć ciekawa alternatywa to również TiME. Zasadniczo powinno się chyba dokończyć badanie planet US - a z tych pozostaje nam ciągle Uran i Neptun.

Merkury ma Messengera, Pluton ma New Horizons, nawet Ceres ma misję ;) A już najchętniej widziałbym misję do Neptuna - wiele z jego małych księżyców może pochodzić z pasa Kuipera - a zatem może to być dobry poligon do weryfikacji danych z NH, a także okazja do badań całego systemu. To by było coś ;)

« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:25 wysłana przez Scorus »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 27, 2010, 10:17 »
mi się nie spieszy - na przeoczone rendery właśnie liczyłem.

Na rendery też poczekamy ;) Ja nie słyszałem o żadnych misjach bezzałogowych oprócz tych na Księżyc. Hindusi zdaje się że bardziej cisną w kierunku astronautyki załogowej, zbudowania własnego statku załogowego, włączenia się w program ISS, itd.

na bharat-rakshak nie mogłem odszukać tego tekstu o indyjskich misjach dalej niż na Księżyc ale gdzie indziej ....
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/ISRO/ambitne-kosmiczne-plany-indii.html

Drugi akapit tu Mars i Wenus też są wymienione jednym tchem co raczej nie wróży szybkiej materializacji.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 10, 2010, 15:11 »
no nie mogę :) wszędzie to samo daję słowo :)))))
http://www.russianspaceweb.com/luna_grunt.html
żeby chociaż jedna sonda oparta o ten bus doczekała się w końcu realizacji
teraz czekam już tylko na projekt Merkur-Grunt :)))))))))))))

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2010, 15:44 »
Luna-Glob.. ciekawe :P

Scorus

  • Gość
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2010, 20:39 »
Jest też Kometa Grunt, ale to tylko mało znaczące gadania.

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 10, 2010, 20:45 »
no nie mogę :) wszędzie to samo daję słowo :)))))
http://www.russianspaceweb.com/luna_grunt.html
żeby chociaż jedna sonda oparta o ten bus doczekała się w końcu realizacji
teraz czekam już tylko na projekt Merkur-Grunt :)))))))))))))

Rosjanie idą za ciosem, tylko patrzeć, jak Lew Zielionyj obwieści światu, że w FKA i Ławoczkinie szykują Sołnce-Grunt :)

No cóż, grunt to... wypowiedź/papier/render (niepotrzebne skreślić)...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2010, 21:04 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 13, 2010, 08:46 »
no nie mogę :) wszędzie to samo daję słowo :)))))
http://www.russianspaceweb.com/luna_grunt.html
żeby chociaż jedna sonda oparta o ten bus doczekała się w końcu realizacji
teraz czekam już tylko na projekt Merkur-Grunt :)))))))))))))

Rosjanie idą za ciosem, tylko patrzeć, jak Lew Zielionyj obwieści światu, że w FKA i Ławoczkinie szykują Sołnce-Grunt :)

No cóż, grunt to... wypowiedź/papier/render (niepotrzebne skreślić)...

własnie do to (niestety) miałem na mysli żartując o MerkurGrunt:)

Ale z drugiej strony wydaje się że oparcie sond o ten sam bus i wysyłanie do wielu różnych obiektów mogłoby wypaść stosunkowo tanio, koncepcja w sumie jest "słuszna" :)))))  tylko z realizacją słabo.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 13, 2010, 11:14 »
tylko z realizacją słabo.

Zastanawiam się czy mogłoby się to zmienić w efekcie pozytywnych rezultatów misji Phobos-Grunt :) Jak myślicie?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projektowane/planowane sondy planetarne i księżycowe
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 13, 2010, 11:14 »