Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1377012 razy)

0 użytkowników i 13 Gości przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3735 dnia: Wrzesień 29, 2017, 07:22 »
Daty  to bajki wyssane z palca

velo

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3736 dnia: Wrzesień 29, 2017, 07:23 »
Na szczęście nie było pytań.

Jestem nieco rozczarowany. Myślałem, że będzie nieco więcej kwestii finansowych. W sensie wizja fajna, ale modelu biznesowego jak nie było tak i teraz mało go widać.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3737 dnia: Wrzesień 29, 2017, 07:25 »
MSR to chyba lot w 2024 w tym przypadku. Wraz z ludźmi.

Koniec prezentacji. Chyba nie ma sesji pytań. Albo nie ma ich streamu.
Slajdy marsjańskie.

Offline DreamBigOrGoHome

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 27
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3738 dnia: Wrzesień 29, 2017, 07:25 »
Daty to bajki wyssane z palca

TRZEBA PILNIE DZWONIĆ DO ELONA! Dobrze, że mamy to forum, można szybko sprowadzić na ziemię tych debili ze SpaceX.

Cytuj
W sensie wizja fajna, ale modelu biznesowego jak nie było tak i teraz mało go widać.

Zamknięcie linii produkcyjnych Falcona i zastąpienie całości działań w kosmosie tańszym rozwiązaniem nie jest modelem biznesowym? To co nim ma być? Wróżka zębuszka?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3738 dnia: Wrzesień 29, 2017, 07:25 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3739 dnia: Wrzesień 29, 2017, 07:25 »
Jestem nieco rozczarowany. Myślałem, że będzie nieco więcej kwestii finansowych. W sensie wizja fajna, ale modelu biznesowego jak nie było tak i teraz mało go widać.

Na sam koniec był ten filmik z ziemskimi pasażerami za pomocą BFR.

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3740 dnia: Wrzesień 29, 2017, 07:35 »
Kanarkusie wielkie dzięki za relację z prezentacji. Dzięki Tobie mogłem być na bieżąco z prezentacją Elona  :)

ITS 150 tonowy bardziej mi się podoba niż 500 tonowy... Przynajmniej stanowisko startowe wytrzyma ciężar statku. Ciekawe ile z tych marzeń się ziści. Poza tym porzucenie Falconów i Dragonów i postawienie na jedną kartę - ITS jest jednak ryzykowne. Przykład NASA z lat 80-tych, która chciała postawić wszystko na wahadłowca, z likwidowaniem rakiet Atlas, Titan i Delta sam się kłania. Dopiero katastrofa Challengera ostudziła ich zapędy. Lepiej jednak, żeby zostawili sobie Falcona na wypadek awarii ITS....

Szkoda jednak, że Red Dragona nie będzie. Co zrobią z tym Czerwonym Smokiem co czekał na Cape Canaveral? Był już on gotowy do lotu? Nawet jego zdjęcia nie pokazali....

Jak dobrze pójdzie to ITS chyba zawiezie Deep Space Gateway w jednym kawałku  ;D.

A tutaj
https://www.space.com/38306-lockheed-martin-reusable-mars-lander-unveiled.html

godnie z obietnicą marsjańskie wahadłowce Lockheed Martin i Mars Base Camp  :) Ciekawe, która wizja się ziści? Wizja Muska jest wg mnie bardziej realistyczna ale wizja LM jest obecnie bardziej politycznie popierana.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3741 dnia: Wrzesień 29, 2017, 07:47 »
Ekoplaneto - o lądowniku Lockheeda warto dać w oddzielnym (albo nowym!) wątku.

Wracając do BFR (rozumiem, że to jest obecnie nazwa, nie ITS?):

- podoba mi się mniejsza skala
- podoba mi się koncepcja lotów na Księżyc --> przed lotem na Marsa to byłby fajny test w 2022 czy 2023. :)
- lot na Marsa brzmi mocno sensownie - oczywiście jestem nieco sceptyczny co do dat, ale sądzę, że jest to mocno wykonalne

Nieco niepokoją mnie skrzydełka w pojeździe - ogólnie wystawianie osłony aerodynamicznej oznacza pewne ryzyko uszkodzenia od śmieci czy mikrometeoroidów w trakcie lotu w przestrzeni kosmicznej. Jak to naprawić na powierzchni Marsa?

Obawiam się, że loty pasażerskie po Ziemi mogą być nie takie proste jak się wydaje. Możliwe, że ich zorganizowanie będzie trudniejsze niż loty orbitalne i dalej. A bo przyśpieszenie i potrzeba badań medycznych, a bo wpływ na loty (tradycyjnych) samolotów, a bo warunki pogodowe, które nie zawsze są ładne przy regularnych lotach, a to certyfikacje itp... Trochę tego będzie do rozwiązania!

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3742 dnia: Wrzesień 29, 2017, 10:30 »
Jak widzę Musk podtrzymuje swoje bardzo ambitne plany. Szczególnie ambitne czasowo biorąc pod uwagę to jak przyciąga się czas do startu Falcona Heavy. Też nie bardzo wierzę w te podane przez Muska daty no ale może czegoś nie wiemy na temat zaawansowania tego projektu. Tak poza tym to nie doczytałem się ilu pasażerów byłby w stanie ten nowy statek zabrać na Marsa. Lockheed Martin odnośnie swojego projektu też chyba tej informacji nie podaje?


Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3743 dnia: Wrzesień 29, 2017, 10:47 »
Tak poza tym to nie doczytałem się ilu pasażerów byłby w stanie ten nowy statek zabrać na Marsa.

Około stu.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3744 dnia: Wrzesień 29, 2017, 11:02 »
Tak poza tym to nie doczytałem się ilu pasażerów byłby w stanie ten nowy statek zabrać na Marsa.

Około stu.
A to ciekawe bo znacznie większy MCT/ITS też miał zabierać 100 pasażerów na Marsa. Czyżby różnica wynikała z ilości zabieranego dodatkowo ładunku ? A może te 100 to tylko na Księżyc  skoro statek firmy LM tylko 4 na Marsa ?!

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3745 dnia: Wrzesień 29, 2017, 11:15 »
A to ciekawe bo znacznie większy MCT/ITS też miał zabierać 100 pasażerów na Marsa. Czyżby różnica wynikała z ilości zabieranego dodatkowo ładunku?

Wówczas pisano "ponad stu", teraz jest to "około stu". Różnica wyraźna, to może być np. 125 a 90.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3746 dnia: Wrzesień 29, 2017, 11:47 »
30 startów Falconów w przyszłym roku. Automatyczne cumowania pojazdów + automatyczne przetaczanie paliwa.
          ... i to jest clou calej prezentacji. Mozemy juz wrocic na Ziemie, bo to i tak ambitny plan. Zwlaszcza, ze
zapotrzebowanie calej Ziemi moze byc na ten czas niewystarczajace;-) Co z tego jednak wynika? IMHO, ze nie ida
w wielkosc a w ilosc. To mogloby oznaczac, ze az tak bardzo nie licza, ze FH zbyt szybko wejdzie do dzialania.
Jesli uda sie przeprowadzic 1-2 starty FH w przyszlym roku, z ktorych, choc jeden wyjdzie, to bedzie juz dobrze.
Czy mamy sie przejmowac? Nie. Konstrukcje na miare ISS da sie zmontowac uzywajac rakiet wielkosci falcona 9.
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2017, 11:49 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3747 dnia: Wrzesień 29, 2017, 11:49 »
Nie FH, ale w ogóle wszystkich Falconów. Na 30 Falconów jest miejsce, szczególnie jeśli takie pojedyncze satelity jak Formosat chcą latać samemu...

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3748 dnia: Wrzesień 29, 2017, 11:56 »
Nie FH, ale w ogóle wszystkich Falconów. Na 30 Falconów jest miejsce, szczególnie jeśli takie pojedyncze satelity jak Formosat chcą latać samemu...
             ... no wlasnie zastanawiam, sie skad znajda sie chetni. Pomimo tego ze zapowiadane sa kolejne
konstelacje. Hmm, po pierwsze musi byc na to kasa, po drugie pozwolenie. Zwroccie uwage. Ze np. JWST dalej
ma poleciec Ariane V, pomimo tego, ze do czasu jego startu powinno byc kupe wczesniejszych opcji lotu na flakonie 9 ...
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3749 dnia: Wrzesień 29, 2017, 11:58 »
Aj to co innego. Po prostu z JWST była długa analiza co i jak i chyba jeszcze była kwestia udziału finansowego. W momencie decyzji Falcon 9 chyba jeszcze nie był zdolny do lotów do punktu L z takim ładunkiem.

Dziś pewnie by rozpatrzono tę rakietę, albo FH.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3749 dnia: Wrzesień 29, 2017, 11:58 »