Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1377007 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2145 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:11 »
Taki BFR to chyba nie dla satelitów - wywalenie setki satelitów z tej samej rakiety to chyba duże ryzyko kolizji między sobą, co trzeba by rozważnie analizować.

BFR to jednak dla wielkich sprzętów, ale na LEO ostatnio jednak idzie się w coraz mniejsze satelity. A tutaj bardziej chodzi o dostępność małej rakiety niż czekanie, aż się rakieta "zapełni" a główny płacący pozwoli na lot innym satelitom (nie każdy musi się zgadzać). Więc nie mieszajmy jednego z drugim - to nie jest takie oczywiste.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2146 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:13 »
Taki BFR to chyba nie dla satelitów - wywalenie setki satelitów z tej samej rakiety to chyba duże ryzyko kolizji między sobą, co trzeba by rozważnie analizować.

To może kilka modułów stacji kosmicznej?

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2147 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:13 »
Ale konstelacje satelitów ciągle rosną i nie zawsze są to rakiety małe. Obstawiam, że SpaceX zaproponuje swoją platformę, która ułatwi wystrzeliwanie dużej ilości satelitów przy jednym starcie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2148 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:24 »
Ale konstelacje satelitów ciągle rosną i nie zawsze są to rakiety małe. Obstawiam, że SpaceX zaproponuje swoją platformę, która ułatwi wystrzeliwanie dużej ilości satelitów przy jednym starcie.

Tak, ale ich inklinacja i inne parametry będą takie same. To znaczy, że gromada by przelatywała razem nad jednym miejscem, a nie stale z regularnym odstępem czasu. Do tego drugiego trzeba kilku startów rakiet o różnych momentach...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2148 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:24 »

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2149 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:34 »
No nic, w piątek będziemy mądrzejsi! :) Nie mogę się doczekać.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2150 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:35 »
Taki BFR to chyba nie dla satelitów - wywalenie setki satelitów z tej samej rakiety to chyba duże ryzyko kolizji między sobą, co trzeba by rozważnie analizować.

No chyba że satelity byłyby duże i latałyby wysoko. Tutaj stary ruski projekt geostacjonarnego satelity telekomunikacyjnego o masie 21 ton.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2151 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:38 »
Jeszcze mały niuansik - Musk powiedział w wywiadzie, że "szczególnie największy rodzaj satelitów jest przestarzały technicznie, bo klienci boją się ryzyka".

I jeszcze jeden - SpaceX ma 4.000 pracowników i ~1/3 pochodzi z  LM i Boeinga i innych firm aeronautycznych.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2015, 18:41 wysłana przez LooZ^ »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2152 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:41 »
Raczej pojdą w kierunku produkcji masowej i obniżenia kosztów budowy satelitów. Tanie satelity to większa liczba chetnych na posiadanie takowych co w konsekwencji daje nam więcej zadań dla rakiet. Pozatym wiele technologii będzie w sam raz dla misji marsjańskiej.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2153 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:46 »
Tak, to na pewno będzie masówka :)

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2154 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:51 »
Ciekawy raport do analizy branży satelitarnej - http://www.sia.org/wp-content/uploads/2014/05/SIA_2014_SSIR.pdf

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2155 dnia: Styczeń 13, 2015, 20:14 »
I jeszcze jeden - SpaceX ma 4.000 pracowników i ~1/3 pochodzi z  LM i Boeinga i innych firm aeronautycznych.


To jest dla mnie zaskakujące - dotychczas myślałem że lwia część inżynierów SpaceX to ludzie podebrani przez Muska konkurencji. 1/3 to chyba nie aż tak wiele.


A co tych satelitów - Czyj ja dobrze zrozumiałem że Musk chce mieć 1000 (!) satelitów na orbicie? Po co taka flota, co one będą robić?



LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2156 dnia: Styczeń 13, 2015, 20:37 »
Mowa jest o 700 satelitach, które pozwolą dostarczać Internet na całym świecie.

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2157 dnia: Styczeń 13, 2015, 22:35 »
Nie wiem czy wspieranie małych satelitów ma sens w obliczu poszukiwania rynku dla Falcona Heavy. Liczyłbym raczej na coś średniego, jonowego do wynoszenia na GTO czwórkami, albo szóstkami (zależy jaką nośność faktycznie uzyskają).

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2158 dnia: Styczeń 13, 2015, 22:42 »
Na NSF sugerują, że SpaceX współpracuje z jakąś firmą w Seattle, która pracuje nad satelitami zasilanymi elektrycznie (?). Też raczej obstawiają satelity średnie, a nie małe.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2159 dnia: Styczeń 13, 2015, 23:05 »
zasilanymi elektrycznie

Raczej o napędzie elektycznym (jonowym), bo wszystkie satelity są zasilane elektrycznie
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2159 dnia: Styczeń 13, 2015, 23:05 »