Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1376901 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2790 dnia: Styczeń 17, 2016, 10:19 »
Dopowiem do Looz^-a, żeby była jasność: silniki są odpalane, ale rakieta nie jest zwalniana z wyrzutni.

Coś jak w Ariane5 i STS, gdzie podczas startu silniki główne (SSME i Vulcain) pracują chwilę a zestaw nadal na wyrzutni przed startem? ;) (tak, wiem, że w przypadku STS i Ariane5 da się zrobić taki manewr bo na silnikach głównych zestaw nie ma ciągu przezwyciężającego grawitację).

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2791 dnia: Styczeń 17, 2016, 21:33 »
Wahadłowce przed pierwszym lotem też przechodziły testy statyczne np:

Nie jest to wynalazek Spacex.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2792 dnia: Styczeń 19, 2016, 13:35 »
Elon na twiterze przewiduje, że w 2016 prawidłowo wyląduje 70% rakiet, a w 2017 ma nadzieję, że będzie to już 90%.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2793 dnia: Styczeń 19, 2016, 15:49 »
A na kiedy Elon przewiduje ogłoszenie swych marsjańskich projektów?  2015 rok już mamy za pasem :-S

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2793 dnia: Styczeń 19, 2016, 15:49 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2794 dnia: Styczeń 19, 2016, 17:29 »
Wolę plany później, ale realistyczne, niż takie, po których zapada cisza. Elon moim zdaniem jest świadomy natłoku innych wizji, z których niewiele zostanie zrealizowanych. I dlatego pewnie jeszcze jego koncepcje nie zostały ogłoszone.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2795 dnia: Styczeń 19, 2016, 17:44 »
Elon powiedział, że ujawni je niedługo, kiedy ostatnie niewiadome w projekcie zostaną wyjaśnione, żeby potem już się to nie zmieniało, więc zakładam, że to trochę więcej niż koncepcja, bardziej jak szczegółowy plan.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2796 dnia: Styczeń 19, 2016, 19:51 »
Wizerunkowo mądrym posunięciem będzie przedstawienie planów po starcie FH

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2797 dnia: Styczeń 19, 2016, 21:46 »
Elon powiedział, że ujawni je niedługo, kiedy ostatnie niewiadome w projekcie zostaną wyjaśnione, żeby potem już się to nie zmieniało, więc zakładam, że to trochę więcej niż koncepcja, bardziej jak szczegółowy plan.

Ciekaw jestem tych planów, bo jeśli są oparte na Raptorze, to chyba wymagają poważnej rewizji w dół względem oczekiwań. O ile dobrze pamiętam, to kilka lat temu mówiło się o ciągu w próżni grubo ponad 8 MN, potem 4,4, a obecnie zdaje się ok. 2,2 MN. To rząd wielkości dla silników STS-ów czy BE-4 - chyba za mało na tak poważne plany, jeśli nie chce się pójść w kierunku wytyczonym przez N-1.

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2798 dnia: Styczeń 19, 2016, 22:36 »
Elon powiedział, że ujawni je niedługo, kiedy ostatnie niewiadome w projekcie zostaną wyjaśnione, żeby potem już się to nie zmieniało, więc zakładam, że to trochę więcej niż koncepcja, bardziej jak szczegółowy plan.

Ciekaw jestem tych planów, bo jeśli są oparte na Raptorze, to chyba wymagają poważnej rewizji w dół względem oczekiwań. O ile dobrze pamiętam, to kilka lat temu mówiło się o ciągu w próżni grubo ponad 8 MN, potem 4,4, a obecnie zdaje się ok. 2,2 MN. To rząd wielkości dla silników STS-ów czy BE-4 - chyba za mało na tak poważne plany, jeśli nie chce się pójść w kierunku wytyczonym przez N-1.
Wszystko zależy od tego ile silników chcesz użyć. Czy 1, 2 czy ... 30. SpaceX najwyraźniej bardzo ceni sobie skalowalność i "engine out capability".

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk


Offline kniklas

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2799 dnia: Styczeń 19, 2016, 22:41 »


Ciekaw jestem tych planów, bo jeśli są oparte na Raptorze, to chyba wymagają poważnej rewizji w dół względem oczekiwań. O ile dobrze pamiętam, to kilka lat temu mówiło się o ciągu w próżni grubo ponad 8 MN, potem 4,4, a obecnie zdaje się ok. 2,2 MN. To rząd wielkości dla silników STS-ów czy BE-4 - chyba za mało na tak poważne plany, jeśli nie chce się pójść w kierunku wytyczonym przez N-1.

Umknęło mi, że ciąg raptorów ma być tak mały... Na jakim źródle bazują te informacje ?


Pozdrawiam,
Kamil N.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2800 dnia: Styczeń 19, 2016, 23:50 »
Zdawało mi się, że to jakoś było śledzone na Forum, ale dobra, postaram się coś na szybko znaleźć.

OK, poszukałem teraz tak na szybko poprzez wujka Google, może nie zawsze najlepsze źródła, ale tak:

- o początkowym spodziewanym ciągu 8,2 MN w próżni: http://nextbigfuture.com/2014/10/fifteen-spacex-raptor-engines-five.html (trzeba by poszukać oryginalnej wypowiedzi Muellera),

- o 4,5 MN na początku 2014 r.: http://www.nasaspaceflight.com/2014/03/spacex-advances-drive-mars-rocket-raptor-power/ (też wg Muellera),

- o obecnym 2,2 - 2,3 MN: https://www.reddit.com/user/ElonMuskOfficial (na dole strony post samego Muska). Na NSF też przewija się wartość 2,3 MN, ale nie doszukałem się linku do źródła.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2801 dnia: Styczeń 21, 2016, 23:02 »
https://www.instagram.com/p/BA0Rksxl8Ud/



Mały krok dla silników SuperDraco, wielki krok dla SpaceX ;) Pierwsza próba "lądowania" na ogniu kapsuły Dragon 2. Można to porównać do pierwszego "skoku" Grasshoppera! :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2016, 23:07 wysłana przez LooZ^ »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2802 dnia: Styczeń 22, 2016, 00:53 »
Uprzedziles mnie z tym newsem

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2803 dnia: Styczeń 22, 2016, 08:20 »
Super wiadomość z rana ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2804 dnia: Styczeń 22, 2016, 12:32 »
Mały krok dla silników SuperDraco, wielki krok dla SpaceX ;) Pierwsza próba "lądowania" na ogniu kapsuły Dragon 2. Można to porównać do pierwszego "skoku" Grasshoppera! :)

SuperDraco były już sprawdzane podczas testu pad abort. Powolne obniżanie kapsuły wymaga lepszego zrównoważenia pracy wszystkich silników, ale jest mniej efektowne ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2804 dnia: Styczeń 22, 2016, 12:32 »