Autor Wątek: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce  (Przeczytany 12136 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« dnia: Luty 05, 2011, 02:13 »
Jeszcze jedno... czy nasz uklad sloneczny mozna zaliczyc do jakiejs lokalnej gromady gwiazd tworzacej gesciejsze skupisko w odniesieniu do szerszej okolicy?

Ciężka sprawa ;) Z mojego krótkiego riserczu wynika, że oczywiście do żadnej skupionej gromady nie należymy. W naszym otoczeniu (do nieco ponad 16 lat świetlnych) naliczyć można do 50 gwiazd. Lista dostępna tutaj. W pierwszym załączniku mapka przedstawiająca rozkład 32 najbliższych systemów gwiezdnych w promieniu 14 lat świetlnych.

Idąc troszkę dalej dowiadujemy się, że nasz układ leży blisko wewnętrznej obręczy w formacji nazywanej Lokalnym Bąblem, czyli obszarem o małej gęstości (1/10 w porównaniu do średniej gęstości ośrodka międzygwiazdowego w Drodze Mlecznej) wynoszącej około 0,05 atomu na cm sześcienny. Rozpościera się on na 300 lat świetlnych i powstał około 2-4 mln lat temu, przy okazji wybuchu supernowej. Przypuszczalną pozostałością po tej supernowej jest dzisiaj pulsar o nazwie Geminga (położony w gwiazdozbiorze Bliźniąt, w odległości około 815 lat świetlnych od nas). Podgląd na tę formację w drugim załączniku - obrazek górny to kompozycja przedstawiająca Lokalny Bąbel (kolor biały), sąsiednie obłoki molekularne (różowy kolor) oraz pewne sekcje sąsiedniego Bąbla Loop I (trzeci kolor); na dolnym obrazku widać sam Lokalny Bąbel (z zaznaczonym Słońcem) oraz Loop I Bąbel, gdzie zawarty jest Antares. Formacja ta oddalona jest od naszego Słońca o około 500 lat świetlnych.

Od kilkudziesięciu tysięcy lat poruszamy się w bardziej gęstym ośrodku - obłoku (gęstość około 0,1 atomu na cm sześcienny), który znajduje się na granicy Lokalnego Bąbla i pobliskiego bąbla. Jest to Lokalny Obłok Międzygwiazdowy (Local Fluff), który jest częścią Lokalnego Bąbla i w którym obecnie jesteśmy zanurzeni. Wg angielskiej wikipedii obecnie nasz Układ Słoneczny właśnie w nim się porusza - weszliśmy około 44-150 tysięcy lat temu i pozostaniemy w nim jeszcze 10-20 tysięcy lat. Formacja ta powstała w momencie zderzenia się Lokalnego Bąbla oraz Loop I Bąbla. Do gwiazd 'zanurzonych' w tym obłoku zaliczamy jeszcze m.in Alfę Centauri, Formalhauta, Altaira czy Wegę.

Wpływ na naszą planetę Lokalnego Obłoku Międzygwiazdowego ograniczany jest przez wiatr słoneczny i pole magnetyczne Słońca. Badania nad interakcją tego obłoku z naszym Układem Słonecznym bada amerykańska sonda IBEX.

Największą wyróżnialną formacją, w której się znajdujemy, to Ramię Oriona (bądź Ramię Lokalne). Jak widać na czwartym załączniku jesteśmy 'zakleszczeni' pomiędzy Ramieniem Strzelca i Perseusza :) Na załączniku trzecim jest też podgląd na Ramię Oriona z uwypukleniem najważniejszych gwiazd.

Dodatkowo można wspomnieć o Pasie Goulda, do którego prawdopodobnie należy także nasze Słońce (nie wiem prawdę mówiąc jak to się odnosi do Ramienia Oriona). Do centrum tego Pasa mamy jakieś 325 lat świetlnych. Wg najnowszej teorii Pas Goulda powstał około 30 mln lat temu w wyniku kolizji bąbla ciemnej materii z chmurą molekularną w naszym regionie. Formacja ta rozciągać ma się na 3000 lat świetlnych i nachylona jest pod kątem 16-20 stopni do płaszczyzny Drogi Mlecznej.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2011, 02:14 wysłana przez Matias »

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2011, 17:00 »
Matias - dzieki wielkie za szerokie objasnienie, w końcu moge jakos "zlokalizowac" nasz US i mam jako takie pojecie skali.
Tak mi sie wydaje, ze moze warto by bylo ten post wyodrebnic dla innych, ktorzy sa mnej biegli i zrobic z tego nowy watek? Bo tu przepadnie w ciagu dyskusji, a szkoda by bylo.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2011, 18:31 »
Tak mi sie wydaje, ze moze warto by bylo ten post wyodrebnic dla innych, ktorzy sa mnej biegli i zrobic z tego nowy watek? Bo tu przepadnie w ciagu dyskusji, a szkoda by bylo.

Dobry pomysł, przystępuję do działania.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2011, 00:36 »
Opis w pierwszym poście jeszcze uzupełnię, bo wg mnie jest jeszcze nie dość jasny. Generalnie zasypiałem chyba z trzy razy w trakcie pisania, także dzięki za dobre słowo :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2011, 00:36 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2011, 01:27 »
To może jeszcze krótki filmik obrazujący położenie w Drodze Mlecznej. Generalnie uważam że jest słaby (przestarzały, mamy od 5 lat tylko 8 planet ;)) i nie widać tych wszystkich bąbli, no ale nic lepszego na szybko nie znalazłem. Jak ktoś jednak znajdzie coś bardziej przejrzystego to śmiało wrzucać :)


axion

  • Gość
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2011, 01:31 »
Dobra robota. Mi jak zawsze ciśnie się pytanie - co my u licha robimy na tej drobince? Przecież to jest jakiś absurd, to się nie może dziać naprawdę...

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2011, 09:36 »
A ja mam takie pytanie. Czy to jest poparte jakimiś dowodami czy to tylko przypuszczenia naukowców? Bo jom prosty człek i nie ogarniam tego jak można to zbadać nie opuszczając Drogi Mlecznej :P Czy w ogóle wiemy jak dokładnie wygląda nasza galaktyka, jakie ma ramiona?

Offline Trinkulo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2011, 12:29 »
A ja mam takie pytanie. Czy to jest poparte jakimiś dowodami czy to tylko przypuszczenia naukowców? Bo jom prosty człek i nie ogarniam tego jak można to zbadać nie opuszczając Drogi Mlecznej :P Czy w ogóle wiemy jak dokładnie wygląda nasza galaktyka, jakie ma ramiona?
też mnie to zastanawia, przecież patrzymy na nasza galaktykę będąc w jej środku, równolegle do jej ramion i płaszczyzny. Chodź czy przypadkiem sonda COBE nie przesłała nam jako pierwsza obrazu naszej galaktyki utworzonego z naszego punktu widzenia ?

« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2011, 12:55 wysłana przez Trinkulo »

axion

  • Gość
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2011, 14:05 »
A mnie śmieszy, że mówi się o czymś takim jak "ramiona" galaktyki. Widać w tym momencie jak jesteśmy uwięzieni w konstrukcjach językowych. Pewnie inne cywilizacje nazywają to "mackami" galaktyki.

Jeszcze zastanawia mnie jaki byłby obraz naszej galaktyki w zakresie neutrin?

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2011, 00:53 »
A mnie śmieszy, że mówi się o czymś takim jak "ramiona" galaktyki. Widać w tym momencie jak jesteśmy uwięzieni w konstrukcjach językowych. Pewnie inne cywilizacje nazywają to "mackami" galaktyki.

Jeszcze zastanawia mnie jaki byłby obraz naszej galaktyki w zakresie neutrin?

Ja bym to nazwałą skrętami  ;D
Spoko filmik Matias, szukałam jeszcze czegoś na yt, ale ten chyba jest najlepszy.
Nikon Action 10x50 CF :D

axion

  • Gość
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 07, 2011, 20:24 »
szukałam jeszcze czegoś na yt, ale ten chyba jest najlepszy.

To ja może dorzucę coś o nieco odmiennej tematyce ale za to z motywem artystycznym - [].
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2011, 20:33 wysłana przez axion »

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2011, 21:37 »

To ja może dorzucę coś o nieco odmiennej tematyce ale za to z motywem artystycznym - [].

Bardzo lubię tę analogię - my jako mikrokosmos :)
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Miejsce Układu Słonecznego w naszej Galaktyce
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 07, 2011, 21:37 »