Autor Wątek: JUICE  (Przeczytany 56226 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: JUICE
« Odpowiedź #90 dnia: Kwiecień 10, 2018, 11:04 »
Rosyjski lądownik na Ganimeda, który miałby polecieć na pokładzie sondy JUICE jest nieaktualny, prawda?

https://www.space.com/21622-russia-europe-jupiter-probes.html

 :(

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: JUICE
« Odpowiedź #91 dnia: Kwiecień 10, 2018, 11:46 »
Od dawna nic o nim nie było słychać...

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: JUICE
« Odpowiedź #92 dnia: Kwiecień 10, 2018, 14:41 »
Rosyjski lądownik na Ganimeda, który miałby polecieć na pokładzie sondy JUICE jest nieaktualny, prawda?

https://www.space.com/21622-russia-europe-jupiter-probes.html

 :(

"Niestety, ze względu na ograniczone środki, musieliśmy dokonać wyboru między Wenus a Jowiszem. W rezultacie, do tej pory porzuciliśmy plany zbadania systemu Jowisza i jego satelitów, chociaż opracowywaliśmy plany lądowania statku kosmicznego w Europie lub Ganimedesie.

Oprócz finansowej strony sprawy, realizacja tych planów była utrudniona przez wysoki poziom promieniowania wychwyconego w pobliżu Jowisza. Stało się dla nas jasne, że dysponując elektroniką, będzie nam trudno pracować."

Wiceprezes Rosyjskiej Akademii Nauk Lew Zielenyj w wywiadzie dla rosyjskiej agencji prasowej TASS (15 lipca 2017)

Źródło:
http://tass.ru/opinions/interviews/4411146

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2018, 14:53 wysłana przez artpoz »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: JUICE
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 10, 2018, 15:43 »
Porzucili Rosjanie Jowisza i do tej pory na Wenus ich nie widać  :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: JUICE
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 10, 2018, 15:43 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: JUICE
« Odpowiedź #94 dnia: Kwiecień 10, 2018, 15:50 »
Czyli decyzja zapadła już ponad rok temu... Trudno czasem takie informacje wychwycić.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: JUICE
« Odpowiedź #95 dnia: Maj 28, 2018, 13:37 »
Porzucili Rosjanie Jowisza i do tej pory na Wenus ich nie widać  :P

Na renderach zapewne długo jeszcze będą obecni na każdym ciele niebieskim Ukł. Sł. jaki sobie tylko wyobrazisz :)
Inaczej - z ich poziomem finansowania - zawsze na pewno będą dojeżdzać do etapu renderingów ;-)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #96 dnia: Lipiec 29, 2018, 08:17 »
Rozwiązania Astri Polska pomogą zbadać Jowisza
25 lipca 2018

Już niedługo, pierwsze polskie rozwiązania zasilą program JUICE – europejską misję badawczą, której zadaniem będzie zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców. Astri Polska rozpoczęła właśnie walidację pierwszego urządzenia dla tej misji, które zostanie przekazane jeszcze w tym roku.

JUICE (JUpiter ICy Moons Explorer) to jeden z głównych projektów długofalowego planu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Cosmic Vision 2015-2025”. Sonda JUICE ma za zadanie dotrzeć do Jowisza (2030 r.) i przez okres minimum trzech lat dokonać szczegółowych obserwacji „gazowego olbrzyma” i jego trzech lodowych księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Start sondy planowany jest na rok 2022.

Testy awioniki sondy

Dwa urządzenia o nazwie „Simulation Front End” zaprojektowane i wyprodukowane przez Astri Polska posłużą do sprawdzenia awioniki sondy JUICE. W chwili obecnej trwają testy walidacyjne pierwszego z nich, których celem jest weryfikacja jego funkcjonalności. Przekazanie urządzenia przewidziane jest jeszcze w tym roku.

Udział w projekcie JUICE to nie tylko cenne doświadczenie dla naszej firmy ale także dla krajowego sektora kosmicznego. To znaczący transfer know-how oraz duży krok w kierunku wykształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr rodzimego sektora. Warto też podkreślić, że nasze doświadczenie zdobyte w wielu wiodących projektach ESA sprawia, że już w chwili obecnej posiadamy niezbędne kompetencje by zaprojektować i wyprodukować podobne rozwiązania dla potrzeb programu budowy polskiego satelity.

                            Jacek Mandas, prezes Astri Polska

Cyfrowe modele symulacyjne

Oprócz samych urządzeń testowych Astri Polska dostarczy dla misji JUICE dedykowane oprogramowanie testowe. Programiści warszawskiej firmy pracują obecnie nad cyfrowymi modelami symulacyjnymi, których zadaniem będzie przeprowadzenie testów sondy pod kątem konkretnych scenariuszy. Oprogramowanie pozwoli na uzyskać pogląd na to w jaki sposób funkcjonować będzie wyposażenie sondy JUICE po wysłaniu jej w przestrzeń kosmiczną.

10 gotowych produktów od Astri Polska dla ESA w 2018 roku

Astri Polska planuje dostarczyć ESA w tym roku 10 gotowych produktów. Jest to rekordowy rok pod tym względem, jednocześnie wyróżniający firmę w Polsce i w regionie. W chwili obecnej, Astri Polska prowadzi 20 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych z dziedziny elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych, realizowanych w większości dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: Astri Polska
https://www.space24.pl/rozwiazania-astri-polska-pomoga-zbadac-jowisza

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: JUICE
« Odpowiedź #97 dnia: Listopad 12, 2018, 18:46 »
W sierpniu magnetometr JUICE przechodził testy:

During August, the JUICE Test Campaign switched to thermal tests of a Structural and Thermal Model (STM) of a segment of the magnetometer (MAG) boom, equipped with five STMs of the scientific sensors.

The tests were run as part of the MAG boom development programme in order to validate current engineering assumptions and guarantee the overall thermal performance of the boom and of the sensors attached to it.


http://www.spacedaily.com/reports/Thermal_testing_of_the_magnetometer_boom_999.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: JUICE
« Odpowiedź #98 dnia: Listopad 16, 2018, 13:58 »
Astri Polska dostarczyła urządzenie dla misji badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem będzie zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców. Urządzenie będzie miało istotne znaczenie dla powodzenia tej misji i jest najbardziej zaawansowanym technicznie produktem opracowanym przez warszawską firmę. W nadchodzącym roku Astri Polska planuje dalszą ekspansję na europejskim rynku kosmicznym.

JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) to misja badawcza Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ma za zadanie przeprowadzić badania Jowisza i jego trzech lodowych księżyców. Start sondy planowany jest na rok 2022. Urządzenie dostarczane przez Astri Polska zostanie podłączone do sondy i umożliwi przetestowanie jej systemów elektronicznych, przed wysłaniem w przestrzeń kosmiczną. Jest to ważny etap każdego programu kosmicznego, ponieważ po rozpoczęciu misji inżynierowie nie mają już możliwości dokonania modyfikacji systemów urządzenia umieszczonego na orbicie. Docelowo, warszawska firma przekaże dla misji JUICE jeszcze jedno urządzenie tego typu oraz cyfrowe środowisko testowe, które pozwoli na przetestowanie oprogramowania obsługującego komputer pokładowy sondy.


https://astripolska.pl/polskie-urzadzenie-pomoze-zbadac-jowisza-astri-polska-realizuje-dostawe-dla-europejskiej-agencji-kosmicznej/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: JUICE
« Odpowiedź #99 dnia: Grudzień 21, 2018, 10:56 »
Ciekawy artykuł o udziale Polski w misji JUICE:

O udziale Polaków w misji mówiła prof. Hanna Rothkaehl z CBK PAN. "Jesteśmy członkiem konsorcjum instrumentu RPWI - radioplasma wave investigator. Za pomocą tego przyrządu będziemy badali pole elektromagnetyczne (...). A także właściwości plazmy. Będziemy obserwowali środowisko wokół Jowisza - to, jak ono wygląda" - podsumowała badaczka. I dodała: "Za pomocą naszych pomiarów będziemy też mogli zdiagnozować, czy pod powierzchnią Ganimedesa jest ogromny ocean wody".

Wiceprezes Astroniki Łukasz Kamiński, mówiąc o misji JUICE, powiedział: "Astronika wysyła w stronę Jowisza aż siedem mechanizmów kosmicznych". Wymienił, że to cztery tzw. sondy Langmuira do badania plazmy. A także składająca się z trzech elementów antena do pomiarów fal radiowych.


Prof. Hanna Rothkaehl z CBK PAN powiedziała, że udział polski w tej misji to koszt rzędu 4,5 mln euro.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32207%2Cpolskie-instrumenty-w-misji-juice-pomoga-badac-ksiezyce-jowisza.html

Nie wiedziałem, że JUICE ma w końcu misji upaść na powierzchnię Ganimedesa  :( To grozi ewentualnym skażeniem jego powierzchni ziemskimi mikrobami. Przydałyby się tej sondzie silniki jonowe, żeby po latach orbitacji wokół tego księżyca odlecieć w czarną dal.....

Ale to zdanie pani Profesor Rothkael mnie rozwaliło:

"Są pomysły, by kiedyś na Ganimedesie powstała baza techniczna czy habitat jako następny - po Księżycu - krok w eksploracji Układu Słonecznego" - przypomniała.

Zaraz po eksploracji Księżyca od razu na Ganimedesa. Co tam Mars? Rdzawa pustynia  ;) Od razu po Łysym lećmy do Jowisza!  :o  ;D

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #100 dnia: Czerwiec 24, 2019, 18:58 »
JUICE: europejska misja z udziałem Polaków, która zbada księżyce Jowisza
18.06.2019  Ewelina Krajczyńska

Zbadanie Jowisza i jego księżyców to cel misji JUICE, realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. W prace związane z misją zaangażowani są polscy naukowcy, inżynierowie i firmy. Trwająca ponad siedem lat podróż ku najmasywniejszej planecie Układu Słonecznego wyruszy w 2022 r.

Misja JUICE (JUpiter ICy Moons Explorer) to jeden z projektów realizowanych obecnie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Jego łączny koszt sięga niemal 900 mln euro. Projekt jest częścią strategicznego programu naukowego ESA o nazwie "Kosmiczna Wizja" (ang. Cosmic Vision). Ma on dać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące naszego Wszechświata: jakie warunki umożliwiają formowanie się planet i pojawianie się życia, jak funkcjonuje Układ Słoneczny, jak powstał Wszechświat i z czego jest zrobiony? Cele badawcze misji JUICE są ściśle powiązane z odpowiedzią na te pytania.

Głównym celem misji JUICE jest badanie układu planetarnego Jowisza, a przede wszystkim Ganimedesa - największego księżyca tej planety i jednocześnie największego księżyca w Układzie Słonecznym. Za jego odkrywcę uważa się Galileusza, który w XVII wieku zaobserwował i opisał też pozostałe największe naturalne satelity Jowisza: Io, Europy, Kallisto.

"Chociaż jak dotąd udało się odkryć ponad 70 naturalnych satelitów orbitujących wokół największego z gazowych olbrzymów, masa czterech +księżyców Galileuszowych+ stanowi niemal 99 proc. masy materii krążącej wokół Jowisza" – zwraca uwagę Jacek Kosiec, prezes firmy Creotech Instruments S.A., która uczestniczy w przygotowaniach do misji. "Na ich powierzchni znajdziemy lód, a naukowcy podejrzewają, że panujące na większej głębokości warunki, w tym obecność wody w stanie ciekłym, mogą być dogodne dla powstania życia" – dodaje Kosiec, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

Jak to jest możliwe, że tak daleko od Słońca może być woda w stanie ciekłym? Otóż potężny Jowisz tworzy ze swoją gwiazdą unikalny układ grawitacyjny. Masa Jowisza jest tak wielka, że zakłóca grawitację jego satelitów. Według matematycznych modeli, opracowanych przez naukowców, prowadzi to do rozciągania się i kurczenia największych księżyców planety. Powstałe tarcie może "rozgrzać" ich jądra do temperatur sprzyjających występowaniu wody w stanie ciekłym. JUICE leci więc sprawdzić tę teorię - czytamy w prasowym komunikacie.

"JUICE skupia się na zebraniu danych umożliwiających opisanie warunków fizycznych panujących w tym mini układzie planetarnym, które mogłyby doprowadzić do uformowania się środowisk przyjaznych powstawaniu życia" - wyjaśnia dr hab Hanna Rothkaehl, prof. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Za cel najbardziej szczegółowych badań wybrany został Ganimedes, ponieważ, zdaniem naukowców, stanowi on formę naturalnego laboratorium do analizowania ewolucji geologicznej i środowisk przyjaznych rozwojowi życia w lodowych warunkach oraz może być miejscem tworzenia przyszłych baz eksploracyjnych w Układzie Słonecznym. Sonda wykona także badania struktur geologicznych i atmosfer Europy, Kallisto oraz samego Jowisza.

Zgodnie z założeniami misji badania w systemie Jowisza potrwają co najmniej trzy i pół roku, ale podróż na miejsce zajmie ponad dwukrotnie więcej czasu.

Ważący ponad 5 ton statek kosmiczny wyniesiony zostanie przez masywną rakietę Ariane 5, a w długiej podróży w stronę Jowisza wykona kilka manewrów wykorzystujących tzw. asystę grawitacyjną. Manewry te polegają na wykorzystaniu grawitacji planety lub innego ciała niebieskiego do zwiększenia prędkości i zmiany kierunku lotu statku kosmicznego. Podczas podróży w stronę orbity Jowisza JUICE skorzysta z asysty grawitacyjnej Wenus i Marsa, a także, aż trzykrotnie, z asysty Ziemi. Sonda musi ruszyć w podróż w stronę Jowisza w konkretnym, bardzo krótkim, bo trwającym tylko trzy tygodnie, oknie czasowym - wiosną 2022 roku, aby wykorzystać koniunkcję położenia Wenus, Marsa i Ziemi. "JUICE to bardzo duża i skomplikowana misja, a dodatkowym utrudnieniem, przed jakim stoją jej uczestnicy, jest sztywna data startu misji" – mówi Tomasz Zawistowski z Creotech Instruments S.A.

O sukcesie misji w dużej mierze zadecyduje to, czy licznym podmiotom zaangażowanym w budowę sondy JUICE uda się na czas zaprojektować i wyprodukować wszystkie elementy wchodzące w jej skład. W przeciwnym razie start zostanie przesunięty i nie wszystkie zaplanowane badania będą mogły być wykonane. Za integrację całego systemu odpowiadać będzie Airbus Defence and Space, ale w łańcuch dostawców zaangażowanych jest wiele firm i instytucji naukowych z całej Europy.

Z Polski w pracach biorą udział specjaliści m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, spółki Creotech Instruments S.A., firmy Astronica, Astri Polska i Sener Polska.

Firma Creotech Instruments S.A. będzie odpowiadać za montaż części elementów elektronicznych dwóch z dziesięciu instrumentów badawczych, które znajdą się na pokładzie JUICE. Projektowanie i testy tych elementów leżą w kompetencji inżynierów i naukowców z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, którego Creotech jest podwykonawcą.

Pierwszy z instrumentów nosi nazwę SWI (ang. Sub-millimeter Wave Instrument) i będzie wykonywał badania rozkładu temperatury, składu oraz dynamiki stratosfery i troposfery Jowisza, a także egzosfer i powierzchni księżyców lodowych. Wyposażony zostanie w antenę o średnicy 30 cm. Drugi instrument nazwano RPWI (ang. Radio & Plasma Wave Investigation) i składają się na niego aż cztery mniejsze instrumenty, które pozwolą zdiagnozować w szerokim zakresie częstotliwości, właściwości pola elektrycznego i magnetycznego oraz opisać ekstremalne środowisko plazmowe w układzie Jowisza.

"Dzięki RPWI dowiemy się w jaki sposób silne, pochodzące z Jowisza, pola elektryczne i magnetyczne, oddziałują na największe księżyce tej planety - Ganimedesa i Europę" – wyjaśnia dr. hab Hanna Rothkaehl. "Pole magnetyczne Jowisza jest 14 razy silniejsze od ziemskiego i w całym Układzie Słonecznym ustępuje pod tym względem jedynie plamom słonecznym, które stanowią najsilniejsze naturalne źródło promieniowania elektromagnetycznego w naszym kosmicznym sąsiedztwie" - dodaje.

Spółka Creotech Instruments S.A. jest także odpowiedzialna za zapewnienie specjalistów-elektroników, którzy wspierają hiszpański oddział Airbus Defence & Space o nazwie CRISA w integracji lotnej elektroniki dla sondy JUICE. W tym wypadku nie chodzi o instrumenty naukowe, ale o platformę, na której oparta będzie architektura całej sondy JUICE.

"Misja jest bardzo wymagająca, ponieważ sonda, zarówno przemierzając pustkę Układu Słonecznego, jak i później, pozostając przez co najmniej trzy i pół roku w systemie Jowisza, narażona będzie na ekstremalne i zmienne warunki termiczne oraz wysoką radiację, szczególnie niebezpieczną dla komponentów elektronicznych. To niezwykle ważne, żeby w tych warunkach wszystkie elementy działały bez zarzutu, bo od tego zależy powodzenie całej misji" - dodaje Paweł Kowalczyk, który w firmie Creotech Instruments S.A. odpowiada za obszar zapewnienia jakości.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77577%2Cjuice-europejska-misja-z-udzialem-polakow-ktora-zbada-ksiezyce-jowisza.html

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: JUICE
« Odpowiedź #101 dnia: Wrzesień 19, 2019, 11:42 »
Sok z japonczyka;-) W misji Juice partycypuje tez JAXA:
https://juice.stp.isas.jaxa.jp/?interview=yasuko-kasai (czytac pod translatorem)
Przy okazji troche informacji o planach wykorzystania pasma terahercowego.
Z powazaniem
                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 670
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: JUICE
« Odpowiedź #102 dnia: Styczeń 02, 2020, 22:22 »
Czy jest jakiś sensowny powód, dla którego sok dla JUICE ma pochodzić z ogniw słonecznych, a nie starego dobrego RTG?
"Space is hard"

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: JUICE
« Odpowiedź #103 dnia: Styczeń 03, 2020, 00:12 »
Czy jest jakiś sensowny powód, dla którego sok dla JUICE ma pochodzić z ogniw słonecznych, a nie starego dobrego RTG?
          ... anglicy nie dogadali sie z amerykiem?;-) Wydaje sie, ze jednak sie udalo ale
troche za pozno;-) https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=48100.0
Z powazaniem
                                                                                       Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2020, 09:53 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 24, 2020, 09:34 »
Urządzenia polskiej firmy kosmicznej polecą w kierunku Jowisza
24.11.2019 aktualizacja 25.11.2019©

(...) Polska firma zaprojektowała dwa rodzaje urządzeń pomiarowych: system anten RWI (Radio Wave Instrument) oraz cztery instrumenty z czujnikami pomiaru potencjału plazmy LP-PWI (Langmuir Probe – Plasma Wave Instrument). "Urządzenia, które zaprojektowaliśmy, będą zbierać dane około 2030 roku - podróż do Jowisza potrwa mniej więcej osiem lat" - wskazał Wiśniewski. Zaznaczył, że Polska uznawana jest za europejskiego lidera technologii RWI.

Przy budowie urządzeń Astronika skorzystała z szeregu innowacyjnych technologii takich jak opatentowana formuła wytworzenia rurek, z których składają się anteny, czy specjalistycznych powłok kosmicznych. "Obydwa systemy są bardzo lekkie, ważą mniej niż 2 kg, co jest ekstremalnie niską wagą, biorąc pod uwagę siły, jakie będą na nie oddziaływać - chociażby przy starcie rakiety" - wyjaśniła firma. Dodała, że mechanizm LP-PWI został zaprojektowany, by wytrzymał wszelkie obciążenia podczas misji, ale też nie zniszczył sam siebie podczas otwarcia sondy.

W trakcie projektowania urządzeń konstruktorzy Astroniki musieli też wziąć pod uwagę temperatury, na jakie będą narażone urządzenia: od ok. 280 stopni Celsjusza w okolicy Wenus do nawet -200 stopni Celsjusza, kiedy sonda znajdzie się w cieniu Jowisza.

W 2018 r. inżynierowie Astroniki, ramach misji NASA InSight, stworzyli penetrator Kret, którego zadaniem jest wbicie się 5 m pod powierzchnię Marsa. (...)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79586%2Curzadzenia-polskiej-firmy-kosmicznej-poleca-w-kierunku-jowisza.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: JUICE
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 24, 2020, 09:34 »