Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok  (Przeczytany 11216 razy)

Offline Jarek

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #165 dnia: Czerwiec 23, 2024, 10:32 »
pogrzex,
na Islandii nie mieszkam, ale (wiem częsciowo z praktyki) różnica jest na pewno. Nie dziel wlosa na czworo. Tylko to się sprowadza do większych szans, że zobaczysz coś w ogóle i że akurat będzie to coś spektakularnego.
 Dlatego jest ważne, na jak długo jedziecie. Optymalnie 2 tygodnie lub dłużej - tak ze względu na emisje ze Słońca, jak i zmienną pogodę w miejscu obserwacji. Statystyka rządzi tu i tu. 1-2 okazje powinny się trafić na 2 -tygodniowym wyjeździe, szczególnie teraz w okresie maksimum. Nigdy nie miałem 2-tygodniówki bez zorzy w czasie przełom VIII/IX - pocz. IX. Poza końcówkami lata (w zimie) ze względu na koszta/warunki pobytu na zorze jeździłem na krótsze ok. 4-8 dniowe wypady (liczę dni/noce na miejscu) i choć czesto dawało radę coś zobaczyć, ale trafialy się też porażki.
Ważny tip jeśli chodzi o focenie (zakładam, że też planujesz): koniecznie jak najjaśniejszy obiektyw (F/stop). Wiadomo, że to musi być szeroki kąt, ale z 2 szkieł szerokokątnych bierz zawsze to jaśniejsze, nawet (w granicach rozsądku) kosztem pola widzenia/dłuższej ogniskowej. Lepsza apertura oznacza z definicji krótsze czasy migawki przy tej samej ekspozycji, co pozwala częściej wychwycić ostre, delikatne i subtelne struktury zorzy, które zwykle na zdjęciu rozsmarowuja ruchy zorzy.
 Wracając do logistyki i turystyki: czy masz już zaklepaną grupę czy nadal szukasz? Czy cokolwiek wiesz już o programie/założeniach pobytu ludzi, z którymi ewentualnie jedziesz? Dobry masz plan, jadąc z weteranami tamtejszych okolic, bo to Ci zdejmie z głowy pewne podstawowe rzeczy jeśli chodzi o przygotowania, z drugiej strony może nie być dla Ciebie optymalne z wielu względów, a jesteś skazany na ich wybory.
 Skoro już byli, to mogą świadomie ominąć pewne rejony, ciekawe dla Ciebie tak pod wzgledem turystycznym, jak i zorzowym. Jak mi na priva napiszesz to i owo co do programu, może bede mógł Ci coś porzucić, co akurat da się uwzględnić w  Waszych planach ku obustronnej korzyści. Jeśli zaś nawiązałeś kontakt z wiecej niż jedną ekipą, to bedziesz wiedział, którą świadomie wybrać.
Pozdrawiam
-J.

Offline pogrzex

• Weteran
« Odpowiedź #166 dnia: Czerwiec 23, 2024, 12:34 »
Jeszcze nie znam żadnych szczegółów, kolega organizator ma się odezwać w nadchodzącym tygodniu, bo właśnie wrócił innego wyjazdu i będzie teraz ogarniał tą Islandię. Na pewno będę zachęcał do jak najdłuższego pobytu - na tym mi zależy najbardziej właśnie. Jestem rasowym wizualowcem od lat i nie dałem się wkręcić w astrofoto. Jedyny aparat jaki mam to LUMIX LX100, czyli kompakt z niewymiennym obiektywem zoom. Coś tam idzie na nim zrobić, ale ogólnie foto nocne zostawiam ekipie, która na 100% będzie ekipą ze światka astrofoto.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Online TomIR

• Moderator
« Odpowiedź #167 dnia: Czerwiec 28, 2024, 15:34 »
Po nadejściu CME z protuberancji, do której erupcji doszło na południowej półkuli Słońca, mamy teraz burzę geomagnetyczną G3 (kP = 7).
BZ schodzi do -25 nT, prędkość do 440 km/s, gęstość przyzwoita na poziomie 34 p/cm3. Jeżeli warunki utrzymają się, będzie szansa na zorze widoczne ze sporej części terytorium kraju gdy tylko się ściemni.

Offline Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #168 dnia: Czerwiec 28, 2024, 16:32 »
Już... ehm.... G4 :o
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2024, 16:48 wysłana przez Sokole Oko »

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #168 dnia: Czerwiec 28, 2024, 16:32 »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #169 dnia: Czerwiec 28, 2024, 19:02 »
Chyba szybko się skończyło?

Online TomIR

• Moderator
« Odpowiedź #170 dnia: Czerwiec 28, 2024, 19:11 »
No niestety klapło już :(.

Offline pogrzex

• Weteran
« Odpowiedź #171 dnia: Czerwiec 28, 2024, 19:57 »
Czy ktoś wie przy jakich parametrach zorzy widać by było z Islandii coś takiego jak wrzuciłem na filmiku na poprzedniej stronie?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Jarek

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #172 dnia: Lipiec 01, 2024, 08:08 »
Czy ktoś wie przy jakich parametrach zorzy widać by było z Islandii coś takiego jak wrzuciłem na filmiku na poprzedniej stronie?
Tego szczegółowo nikt Ci nie powie, szukasz zbędnych informacji . Masz powyżej w wątku potwierdzenie, jak trudno to przewidzieć. Po prostu jedź i próbuj, innego sposobu nie ma. Czasem zorza jest przy słabych ogólnych parametrach, czasem wielkie nic z megaoptymistycznych prognoz. Loteria, Panie, loteria  :P
 Inny przykład:  Kiedyś z koleżeństwem przesiedzieliśmy w marcu 4 noce na Lofotach. Zorze były, nawet niezłe, ale widziałe i lepsze. Przed powrotem (który sam trwał dwa dni, bo m. in. wracaliśmy koleją do Oslo) pojawiło się info o wielkim CME idacym w stronę Ziemi, niektórzy przebąkiwali o zostaniu 2 dni dłużęj by tego doczekać - z prognoz wynikało, że uderzenie nastąpi  gdy akurat będziemy dojeżdżąć do Oslo lub lecieć do kraju. Okazało się, że  było dobre 2-3 dni później, 1-2 dni po tym, kiedy wróciłem do domu. Pogoda była super, mimo to z lenistwa zrezygnowałem z nocnego wypadu za miasto z lornetką na widoczną wówczas jasna kometę. Następnego ranka wyłem jak pies, straciwszy szansę na zobaczenie zorzy w kraju po raz drugi w życiu - ludzie z mojego miasta wrzucali właśnie do netu zdjęcia zorzy.
 Aha, Twój aparat jest bardzo OK. do robienia zdjęć zorzy: matryca 4/3 czyli b. duża jak na kompakt, b. jasny obiektyw. Mój bezlusterkowiec m4/3 ma podobne osiagi, fociłem zorze nie raz przy F/2.0-2.8 (różne szkła). Matryca tej samej wielkości.
 Bierz statyw, a przed wyjazdem przećwicz z instrukcją w łapie robienie nocnych ujęć w trybie M (nic trudnego) oraz (koniecznie!!!) manualne ustawianie ostrości po ciemku - to ostatnie jest krytycznie ważne i może na początku sprawić trudność. Służę pomocą na priva (napisz PW, w lipcu - 1/2 sierpnia jestem raczej uchwytny), nie chcę tu spamować wątku obserwacyjnego.
Pozdrawiam
-J.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #172 dnia: Lipiec 01, 2024, 08:08 »