Autor Wątek: Buran  (Przeczytany 45167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Buran
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 27, 2010, 12:42 »
Waldek, a jak jest z tymi silnikami odrzutowymi? Miał mieć czy nie?

Na bardzo wczesnym etapie projektowania miał mieć. Później z nich zrezygnowano, jedynie 2M (BST-002) został w nie wyposażony, aby przeprowadzć serię wzlotów i lądowań.

Dzięki.
Nota bene, widziałeś te materiały może co sprzedają w Energii na trzech płytkach? Bo rozważam ich kupno...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Buran
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 27, 2010, 12:45 »
Nota bene, widziałeś te materiały może co sprzedają w Energii na trzech płytkach? Bo rozważam ich kupno...

W Energii?? Ja mam trzy płytki CD, ale to jest poszerzone wydanie Buran.Ru Wadima Łukaszewicza...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 12:47 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Buran
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 27, 2010, 12:54 »
Niemcy kupili go od Rosjan (za 37 milionów dolarów), do Bahrajnu był tylko wypożyczony.

Sporo, 'prawie' tyle co amerykańskie wahadłowce z prawdziwego zdarzenia ;)

Zdecydowanie polecam taką wycieczkę, w muzeum jest też sporo innych atrakcji astronutycznych.

Ano, trzeba będzie kiedyś zwiedzić. Dzięki za odpowiedzi!

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Buran
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 27, 2010, 13:16 »
Nota bene, widziałeś te materiały może co sprzedają w Energii na trzech płytkach? Bo rozważam ich kupno...

W Energii?? Ja mam trzy płytki CD, ale to jest poszerzone wydanie Buran.Ru Wadima Łukaszewicza...

Na buran-energia.com - ale rozumiem, że to są dokładnie te trzy płytki.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Buran
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 27, 2010, 13:16 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Buran
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 09, 2010, 19:37 »
Ciekawe artykuły są na tym wątku :-) Zastanawiam się tylko czemu Burana wcześniej Rosjanie nie zapodali do muzeum do zwiedzania jak skończył się program radzieckich wahadłowców? Wówczas moglibyśmy oryginalnego Burana oglądać do dziś a nie jego zamienniki. Poza tym co stało się ze szczątkami radzieckiego szatla po wypadku z 2002 roku?Hmm i czemu go tak beznadziejnie zabezpieczyli, że został zniszczony w takich okolicznościach  :-[

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Buran
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 09, 2010, 19:40 »
A propos astropl, Waldek nie wiedziałem, że siedziałeś nie tylko w Sojuzie, ale i w Buranie ;) Zazdroszczę i gratuluję Ci takich przygód. Ja to nawet w zwykłym samolocie nie siedziałem a co mówić o statkach kosmicznych  ::)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Buran
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 09, 2010, 20:20 »
A propos astropl, Waldek nie wiedziałem, że siedziałeś nie tylko w Sojuzie, ale i w Buranie ;) Zazdroszczę i gratuluję Ci takich przygód. Ja to nawet w zwykłym samolocie nie siedziałem a co mówić o statkach kosmicznych  ::)

W Buranie - a raczej jego analogu - nie siedziałem - w sensie kabiny. Byłem tylko wewnątrz ładowni i w dolnej wnęce technicznej. Ale mam jeszcze na swoim koncie symulatory Mira i Spacelaba. Żadne to cuda, można to zrobić za naprawdę niewielkie pieniądze.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Buran
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 09, 2010, 23:20 »
Był w PTA plan, żeby zrobić coś takiego, ale nie było pieniędzy.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Buran
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 10, 2010, 13:03 »
Ale plan czego? Zrobienia symulatorów np. Mira  czy odwiedzenia muzeów z analogami kosmicznych ustrojstw?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Buran
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 10, 2010, 13:33 »
Swego czasu był plan zrobienia symulatora modułu orbitalnego lub habitatu księżycowego. Ja osobiście stawiałbym na to drugie - grawitacji się nie usunie, a moduł taki nadal pozwala na zabawy z optymalizacją przestrzeni użytkowej itp.

Był też luźny pomysł zbudowania małego symulatora opartego na Orbiterze i dodatkowym oprogramowaniu umożliwiającym interakcję przełączników w kabinie z samym programem. Sugerowałem X-20, bo tak się składa, że jest mały no i mam informacje o jego strukturze i urządzeniach samej kabiny.

Gdyby były na to pieniądze... ;)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Buran
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 22, 2010, 12:22 »
Na YT pojawiło się jakieś nowe nagranie o Buranie, niestety nie znam rosyjskiego ani trochę więc mogłem sobie tylko pooglądać obrazki:P


Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Buran
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 22, 2010, 19:41 »
Majtnęło zaraz po starcie tą wielgachną Energią, ale wyprostowała lot i dalej poszło gładko. Ponoć ten rykoszet spowodował trochę zniszczeń, wyrwało pancerne drzwi do jednego z bunkrów i posypało się trochę betonu. Słyszałem to od znajomego, który wówczas był na kontrakcje w Moskwie i oglądał reportaż tv ze startu.
 
Filmik jest typowo wspominkowo-nostalgiczny, gdzie kilku byłych zatrudnionych w programie inżynierów opowiada o zapale i dumie jaki towarzyszył pomyślnemu startowi Burana, który był odpowiedzią radzieckich wojskowych na amerykański program wahadłowców. Jeden z nich stwierdził, że pod placem startowym jest 5 pięter pomieszczeń obsługowych, celowo zatopionych wodą. Chodzi oczywiście o stanowisko startowe 110, to samo, z którego wcześniej czterokrotnie startowała rakieta N1.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Buran
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 03, 2011, 23:12 »
Dziś na innym forum zauważyłem taki link:
http://englishrussia.com/index.php/2011/02/01/destiny-of-a-soviet-spaceship/#more-34809

Nie wiem który to egzemplarz ale niektóre zdjęcia są straszne:


"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Buran
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 04, 2011, 01:43 »
O rany.. po tym znaku widzę, że kierowca był wcześniej na szklaneczce czystej gdzieś.. Uszkodzenie od znaku! :o

Widać też chyba jakiś mech (?) na górnej części, więc to pewnie egzemplarz który trzymano na świeżym powietrzu (zatem to chyba model testowy, któryś z Kazachstanu).

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: Buran
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 01, 2011, 11:58 »
Nie lubię ruskich właśnie za to, że nie potrafią szanować historii. Prom Buran (a najlepiej cały komplet startowy) powinien być u nich wystawiony w najlepszym muzeum i być jedną z największych atrakcji muzealnych Rosji. Ale oni nie przeznaczają pieniędzy na takie rzeczy zazwyczaj. Tak samo jest z innymi podobnymi przypadkami (okręty, samoloty, itp.). Beznadziejna mentalność.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Buran
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 01, 2011, 11:58 »