Autor Wątek: Fobos-Grunt  (Przeczytany 209243 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Fobos-Grunt
« dnia: Sierpień 03, 2010, 09:04 »
Zauważyłem że nie ma jeszcze tu wątku o tej rosyjskiej wyprawie a chciałbym zauważyć że teraz także polskiej - jak podaje Lotnictwo nr 6/2010 CBK PAN - podpisało porozumienie z ŁAwoczkinem - polacy zaprojektują (pewnie w oparci o doświadczenia z lądownika Philae) i zbudują penetrator i przyrząd do pobierania próbek gruntu Phobosa o nazwie CHOMIK a także - kapsułę powrotnika próbek gruntu !  która po zakończeniu misji ma trafić do Polski wraz z częścią próbek gruntu Phobosa - to była krótka notka w stałej rubryce Waldemara Zwierzchlejskiego ale ja jestem normwlnie w szoku !

http://www.russianspaceweb.com/phobos_grunt.html
http://www.russianspaceweb.com/phobos_grunt_preflight.html
http://www.russianspaceweb.com/phobos_grunt_2010.html

a powyżej trochę o pokręconej historii tej misji która pierowtnie miała startować w ...
.... 2005 r. !!!!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2010, 12:05 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2010, 10:31 »
Tak, dobrze że założyłeś ten wątek :) O tych rewelacjach wiemy już od kilku miesięcy, są to bardzo pozytywne wiadomości. Za chwilę podrzucę tutaj więcej informacji.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2010, 10:59 »
Przede wszystkim CHOMIK oparty jest o konstrukcję próbnika MUPUS, z tym, że ten drugi w założeniach nie ma pobierać próbek. CHOMIK dla odmiany wykorzystuje system kotwiczenia dla MUPUS w nieco inny sposób (w zasadzie pozostaje system elektromechaniczny, ale zmienia się końcówka.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:00 »
Jaka jest dokladna nazwa tej misji? Czy to 'Mars-Fobos-Grunt' czy tylko 'Phobos-Grunt'? Pytam, bo lepiej by na wszelki wypadek doprecyzowac temat.
-------
Dzieki Astropl ! :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2010, 12:07 wysłana przez kanarkusmaximus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:00 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:02 »
Jaka jest dokladna nazwa tej misji? Czy to 'Mars-Fobos-Grunt' czy tylko 'Phobos-Grunt'? Pytam, bo lepiej by na wszelki wypadek doprecyzowac temat.

Tak pomiędzy jednym a drugim :) Fobos-Grunt.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:16 »
ja bym wolał Mars-Fobos-Grunt rosjanie nazywają swoje misje międzyplanetarne w zależności od celu Łuna - Księżyc, Wenera - Wenus, Mars - Mars, Wega - WEnera + GAliej, Fobos - Phobos

celem MFG ma być nie tylko pobranie gruntu i badania Phobosa ale równierz obserwacje Marsa z powierzchni jego księżyca, swoją drogą był juz orbiter wykorzystany w roli lądownika  (NEAR- Shoemaker) przyszedł czas na lądownik w roli orbitera :))

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:20 »
ja bym wolał Mars-Fobos-Grunt rosjanie nazywają swoje misje międzyplanetarne w zależności od celu Łuna - Księżyc, Wenera - Wenus, Mars - Mars, Wega - WEnera + GAliej, Fobos - Phobos

celem MFG ma być nie tylko pobranie gruntu i badania Phobosa ale równierz obserwacje Marsa z powierzchni jego księżyca, swoją drogą był juz orbiter wykorzystany w roli lądownika  (NEAR- Shoemaker) przyszedł czas na lądownik w roli orbitera :))

Ale istnieje rosyjski projekt misji przywiezienia gruntu z Marsa (oczywiście obecnie skrajnie mało prawdopodobny) i nosi właśnie nazwę Mars-Grunt. Więc lepiej nie mieszajmy tych dwóch nazw.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2010, 02:47 »
Troszkę zaszłej historii. :P

Animacja ukazująca przebieg misji (po rosyjsku):


Pierwotna data publikacji - 22/09/2007 - juram

Muszę przyznać, że ta animacja robi wrażenie, choć nie wiem dlaczego, dla przedstawienia Fobosa w pewnych fragmentach użyto zdeformowanego graficznie globusa ziemskiego Księżyca. Misja jest bardzo złożona nawigacyjnie i energochłonna (naliczyłem tam co najmniej kilkanaście manewrów silnikowych), co wymagać będzie wydajnej sieci łączności (sieć naziemnych anten). Historia badań Marsa pokazała, że na tym polu Rosjanom nie wiodło się totalnie, gdyż praktycznie żadna z ich misji marsjańskich nie zakończyła się sukcesem. Może wreszcie los się odmieni? :)

----------------

Pierwotna data publikacji - 22/09/2007 - astropl

Jest całkiem możliwe, ze misja zostanie opóźniona o jedno okno startowe (czyli dwa lata) z powodu problemów technicznych i finansowych. W tej chwili nie ma jeszcze decyzji na ten temat. Wiadomość pochodzi z CBK, który robi jakieś drobiazgi dla projektu Fobos-Grunt. Wart też dodać, że rozważane jest dołączenie do sondy chińskiego orbitera Yinghuo-1.

Z linków pozwolę sobie dorzucić producenta, czyli NPO Ławoczkina: http://www.laspace.ru/rus/phobos.php oraz swoją skromną stroniczkę: http://astro.zeto.czest.pl/sondy/fg.htm

----------------

Pierwotna data publikacji - 18/09/2009 - ekoplaneta

No i stało się:
http://www.marsdaily.com/reports/Russia_delays_Mars_probe_launch_until_2011_report_999.html

Okienko marsjańskie 2009 będzie jednak niewykorzystane :(

----------------

Pierwotna data publikacji - 23/03/2010 - Matias

Tutaj jest najnowsze ogłoszenie aktualności z procesu przygotowań do misji. Niestety nie łapię rosyjskiego, także jakby ktoś kto zna ten język rzucił na to okiem i mnie naprostował, bo byłbym wdzięczny :)

Wg tej wiadomości dwa tuziny instrumentów pokładowych, które polecą na rosyjskiej sondzie, są już zainstalowane lub nastąpi to w najbliższym czasie.

Z kolei z tego źródła dowiadujemy się dużo ciekawych, nowych rzeczy. Jak wiadomo w chwili obecnej zakłada się, że sondę wyniesie rakieta Zenit, jednak istnieją w związku z tym pewne problemy. Otóż potencjalny start w okienku startowym w 2011 roku (sprawa powiązana z mechaniką orbitalną) sprawia, że zdolności rakiety do wyniesienia ładunku spadną o 150 kg. Jak nietrudno się domyśleć, trzeba będzie szukać oszczędności masowych (co nigdy nie wychodzi na plus) lub - co mniej realistyczne z uwagi na finanse - wymienić rakietę na mocniejszego Protona.   

Z najświeższych informacji - jeszcze z tego miesiąca, których źródło można skojarzyć z zastępcą szefa Roskosmosu - Anatoly Shilova, dowiadujemy się także o zmianie całego mechanizmu pobierania próbek. Doszło do tego najpewniej z uwagi na słabo poznaną strukturę geologiczną powierzchni Fobosa.
Według oryginalnego planu, sonda miała być wyposażona w robotyczny manipulator, który pobrał by próbki Fobosowego gruntu. Jednak teraz mowa jest o zmianie na mechanizm oparty na wiertle, tudzież penetratorze. Wg źródła, była to także główna przyczyna dwuletniego opóźnienia.

Zmiana tej istotnej części sondy wymagać będzie najprawdopodobniej użycie czegoś w rodzaju harpuna, którym sonda 'podczepi' się do powierzchni księżyca Marsa. Wepchnięcie i praca wiertła w początkowej fazie mogłyby odepchnąć całą sondę od powierzchni. W grę wchodzi także odpalenie silniczkami, które kontrowałyby siłę odpychającą wiertła.

Ciekawe co to za zagraniczne instrumenty będą zainstalowane.. ::)

----------------

Pierwotna data publikacji - 23/03/2010 - nevt

Witam.

Zgodnie z życzeniem, autorskie tłumaczenie (z góry wybaczcie "ошибки"):

------------------------------------------------------------------------

Lot rosyjskiej sondy "Phobos-Grunt" na księżyc Marsa - Phobos'a z powodu zmiany założeń dla manipulatora został przełożony na rok 2011, .

"Jedną z przyczyn opóźnienia do 2011 roku są wątpliwości co do skuteczności przyjętej metody pobierania próbek gleby. Przedstawiciel Rosyjskiej Akademii Naukowej otwarcie stwierdził, że pierwotnie przyjęte rozwiązanie nie będzie działać. W związku z tym powstanie nowe urządzenie - nowy manipulator - który będzie korzystać z zupełnie innego sposobu pobierania próbek gleby. Dotychczasowe ramię z chwytakiem do pobierania próbek gruntu zostanie zastąpione urządzeniem penetrującym" - powiedział Anatolij Sziłow, zastępca szefa Federalnej Agencji Kosmicznej, w wywiadzie dla agencji Interfax-AWN .

Według jego opisu, nowe ramię będzie zakończone czymś w rodzaju udarowego (wibracyjnego) młotka (dłuta), który pozwoli oddzielić próbkę gruntu od powierzchni oraz przenieść ją do pojemnika. "Myślę, że nowe urządzenie do pobierania próbek gruntu zwiększy prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku misji " - powiedział A. Sziłow.

Podkreślił, że pobranie próbki gruntu Phobosa i wysłanie jej na Ziemię jest głównym celem misji. Pozostałe dwa tuziny instrumentów naukowych, które są już zainstalowane lub planowane do zainstalowania na sondzie, będą wykonywać zadania dodatkowe.

"Zatem pobranie próbki gruntu - to główne zadanie, bez którego realizacji lot będzie nieuzasadniony" - podkreślił.
W kwestii finansowaniu projektu, Sziłow powiedział, że jest ono zabezpieczone na cały okres do uruchomienia aparatury. "Oczywiście dla tych dodatkowych dwóch lat finansowanie będzie pod szczególną kontrolą " - oznajmił.

Według niego, przeniesienie startu z 2009 na 2011 rok przyniesie projektowi tylko plusy. Oprócz nowego manipulatora, który zwiększy szanse na korzystny wynik misji Phobos-Grunt, zainstalowane zostaną trzy zagraniczne instrumenty naukowe, które nie były gotowe w ubiegłym roku.

------------------------------------------------------------------------

Pozdrawiam,

Leszek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 07, 2010, 02:54 »
Pierwotna data publikacji - 23/03/2010 - kanarkusmaximus

Ciekawe co to za zagraniczne instrumenty będą zainstalowane.. ::)

Również mnie to bardzo ciekawi, szczególnie że są pewne plotki z "bardzo wiarygodnego źródła", że "coś istotnego" może pochodzić z Polski. ;)

----------------

Pierwotna data publikacji - 23/03/2010 - mardo

W dwóch słowach robimy urządzenie do rozkruszania oraz do pobierania próbki, która wróci na Ziemie.

----------------

Pierwotna data publikacji - 08/04/2010 - mardo

Umowa została podpisana więc przyszedł czas na oficjalne informacje:

http://press.cbk.waw.pl/10/cbk10040801/index.html

http://mechatronics.cbk.waw.pl/aktualnosci/chomik-wgryzie-się-w-grunt-zagadkowego-księżyca

http://press.cbk.waw.pl/10/cbk10040801/cbk10040801a_Fobos-Grunt_inf.pras.pdf

i pierwsza wizja części urządzenia:



----------------

Pierwotna data publikacji - 08/04/2010 - Matias

Hmm.. z jakich materiałów zostanie to wiertło wykonane? W jaki sposób chcecie uzyskać pewność, że penetrator podoła zadaniu? Od jak dawna (oczekuję tylko ogólnikowej odpowiedzi w tym wypadku ;)) trwały rozmowy na ten temat z Rosjanami? Wnioskuję, że od kilku miesięcy, kiedy pod koniec zeszłego roku okazało się, że nie podołają z samodzielnym wykonaniem tego najważniejszego elementu lądownika.. co de facto też było chyba najważniejszą przyczyna opóźnienia całej misji.

Dalszy ciąg pytań - jak będzie zasilany CHOMIK (w sensie ile V), macie już coś więcej opracowane niż tylko ogólną specyfikację? Kiedy będzie zbudowany model inżynieryjny i jaką rolę w budowaniu penetratora będą mieli Rosjanie, chodzi mi o to czy będzie jakiś nadzór, obowiązek wysyłania co jakiś czas raportów, czy może interesuje ich tylko to abyście za rok dostarczyli im urządzenie? :)

To chyba jedno z większych zleceń dla CBK w ostatnim czasie (jak nie w ogóle?), czy w związku z tym szefostwo będzie wyjątkowo bacznie pilnowało procesu budowania, testów CHOMIKA?

Sorry, że aż tyle, ale sprawa jest po prostu piękna!! :)

Congratulejszyn! :)

Przy okazji kolejne pytanie, tym razem od czytelnika kosmonauty, wklejam tutaj, bo zapewne Mardo będzie znał odpowiedź :)

"Czy CBK robi to jako "Polska", czy jako "Rosja"? Innymi słowy - jesteśmy głównym wykonawca, czy podwykonawca i w świat pójdzie info ze instrument robił ktoś inny, a nie CBK?"

Artykuł z kosmonauty informujący o Chomiku :)
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/2010-04-08-polska-phobos-grunt.html

Offline NH2501

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Kosmonauta.net
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 07, 2010, 11:56 »
Mnie interesuje czy CBK PAN ma szanse powtórzyć udział w planowanych misjach kopii Fobos-Grunt na Merkurego i Łysego. Ale pewnie na to jeszcze dużo za wcześnie...
--
Uszanowanie,
Hubert Bartkowiak aka NH2501

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 07, 2010, 12:30 »
CHOMIK ma być wykorzystany bo jest w stanie pobierać próbki w środowisku o ograniczonym ciążeniu, a w przypadku Łysego problem nie jest tej wielkości.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 08, 2010, 20:59 »
W przypadku Księżyca to chyba nawet i jakaś łopatka mogłaby zadziałać. :)

Scorus

  • Gość
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 08, 2010, 22:17 »
Jak najbardziej - Surveyor 7 kopał rowki łopatką w ramach eksperymentu badań właściwości mechanicznych gruntu.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2010, 16:23 »
W załącznikach dwie grafiki ukazujące lądownik Fobos-Grunt, pierwsza to model w skali 1:1 (spory! :)). Na drugiej widzimy schemat, z jeszcze chyba starym instrumentem pobierania próbek.

Zapodaję jeszcze stronkę związaną z projektem (CNES :P) - http://smsc.cnes.fr/PHOBOS/index.htm

Scorus

  • Gość
Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2010, 06:24 »
W załącznikach dwie grafiki ukazujące lądownik Fobos-Grunt, pierwsza to model w skali 1:1 (spory! :)).

Ale i tak znacznie mniejszy od np Mars 96. Swoją drogą ciekawe, że w Rosji pracują przy sprzęcie w zwykłych fartuchach, bez masek na twarzy, a tutaj nawet bez czepków na głowach.

Chętnie napisałbym opracowanie misji, ale niestety nie znalazłem żadnych publikacji po angielsku charakteryzujących instrumenty rosyjskie (z międzynarodowymi nie będzie problemu). Może ktoś miałby ochotę poszukać publikacji po rosyjsku?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2010, 06:32 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Fobos-Grunt
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2010, 06:24 »