Autor Wątek: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014  (Przeczytany 21028 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 30, 2014, 19:19 »
Witamy:) większość szczątków jednak da się pozbierać z lądu

Tylko gdzie one są? Na zdjęciach od NASA nie widać żadnych szczątków poza tym kawałkiem jakiegoś cylindra który moim zdaniem jest kawałkiem Cygnusa (choć nie upieram się przy tej teorii). Gdzie reszta? :)

Ktoś był w nocy i pozbierał.  :D

Offline esha

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 30, 2014, 20:23 »

"Tylko gdzie one są? Na zdjęciach od NASA nie widać żadnych szczątków poza tym kawałkiem jakiegoś cylindra który moim zdaniem jest kawałkiem Cygnusa (choć nie upieram się przy tej teorii). Gdzie reszta? :)"
 
No właśnie, gdzie reszta ? Wyrzutnia jak pozamiatana. Czy będzie co badać i w czym szukać luźnego nita  ?
A tak serio, czy mogło to wszystko wyparować ?



Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 30, 2014, 20:49 »
Dlaczego mam wrażenie, iż wszyscy zakładają, że Antares na silnikach NK-33 już nie poleci?

Nie pytaj nas o swoje wrażenia. To nie ten wątek ;)

Odnośnie tego, że Orbital wycofa się za jakiś czas z NK-33, są poważne przesłanki. Oto fragment tekstu TASS-a z maja tego roku:

Cytuj
MOSCOW, May 15. /ITAR-TASS/. Russia's Energomash is going to export new rocket engines RD-181 for Antares launch systems to the US after 2016, the manufacturer’s executive director Vladimir Solntsev told ITAR-TASS on Thursday.

Źródło: http://en.itar-tass.com/non-political/731768

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 30, 2014, 21:13 »
Kiedyś muszą, gdyż NK-33 występują w ograniczonej ilości. Zapodana informacja pokazuje, że miało to nastąpić już po zrealizowaniu CRS. Teraz mogą przyspieszyć, ale nie muszą. Zauważmy, że sprawa katastrofy jest dość świeża i emocje jeszcze nie upadły.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 30, 2014, 21:13 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 30, 2014, 21:38 »
Podczas śledztwa raczej się takimi zdjęciami nie chwalą

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 30, 2014, 21:53 »
Kiedyś muszą, gdyż NK-33 występują w ograniczonej ilości. Zapodana informacja pokazuje, że miało to nastąpić już po zrealizowaniu CRS. Teraz mogą przyspieszyć, ale nie muszą. Zauważmy, że sprawa katastrofy jest dość świeża i emocje jeszcze nie upadły.

Dziś pojawiła się wiadomość że nie RD-181 ale RD-193.
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 30, 2014, 21:57 »
No właśnie, gdzie reszta ? Wyrzutnia jak pozamiatana. Czy będzie co badać i w czym szukać luźnego nita  ?
A tak serio, czy mogło to wszystko wyparować ?

Podejrzewam że kluczem do śledztwa będą dane telemetryczne. A potem różne teorie (nit, uszczelka, przepalenie ścianki, mikropęknięcie w turbinie) i skutki jakie mogły by wywołać zostaną porównane z danymi pomiarowymi i będzie wiadomo co się stało. Rozpadnięciu się turbiny towarzyszą wibracje - jeżeli np. wibracje były zanim ciśnienie zaczęło spadać to na pewno nie było to przepalenie ścianki. I tak dalej. Silnik ma bardzo dużo różnych czujników, z których dane nieustannie spływały do komputerów na ziemi. teraz trzeba tylko te dane przejrzeć i już będzie wiadomo co po kolei się działo.
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 31, 2014, 00:57 »

Update – October 30, 2014

Launch Site Status:

Based on initial sweeps conducted by an Orbital safety team, it appears a significant amount of debris remains on the site and it is likely substantial hardware evidence will be available to aid in determining root cause of the Antares launch failure. Some of the Cygnus cargo has also been found and will be retrieved as soon as we have clearance to do so to see if any survived intact. After up close visual inspections by the safety team, it still appears the launch site itself avoided major damage. There is some evidence of damage to piping that runs between the fuel and commodity storage vessels and the launch mount, but no evidence of significant damage to either the storage vessels or launch mount. Detailed evaluations by MARS and their engineering team will occur in the next couple of days. An Orbital-led team has begun cataloging and documenting the location of all pieces of debris over the next several days after which the debris will be relocated to storage bays on the island for further evaluation.

Antares Data Review:

Telemetry data has been released to Orbital and our engineers presented a very quick look assessment to the Accident Investigation Board at the end of the day. It appears the Antares vehicle had a nominal pre-launch and launch sequence with no issues noted. All systems appeared to be performing nominally until approximately T+15 seconds at which point the failure occurred. Evidence suggests the failure initiated in the first stage after which the vehicle lost its propulsive capability and fell back to the ground impacting near, but not on, the launch pad. Prior to impacting the ground, the rocket’s Flight Termination System was engaged by the designated official in the Wallops Range Control Center.
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 31, 2014, 06:00 »
The Wallops Incident Response Team zakończył wstępną ocenę skutków eksplozji rakiety Antares. Do wypadku doszło przed dwoma dniami podczas startu pojazdu z Wallops Flight Facility w stanie Virginia.

Wstępna ocena polega na obejrzeniu terenu wypadku i oszacowaniu szkód. Na poznanie przyczyn katastrofy poczekamy być może wiele tygodni.

Inspekcja wykazała, że w wielu budynkach otaczających miejsce startu powypadały drzwi i szyby. Najpoważniejszych uszkodzeń doznało stanowisko startowe Pad 0A i przyległe budynki. Zarządzający Wallops Flight Facility spotkali się już z przedstawicielami lokalnych władz i agend rządowych, by omówić konieczne działania. Zespół ekspertów ds. ochrony środowiska, po przeprowadzeniu oględzin, stwierdził, że skutki wypadku są ograniczone głównie do południowej części Wallops Island. Natychmiast po wypadku zebrano próbki powietrza ze środkowej części wyspy, wyjazdu na autostradę 175 oraz na wyspie Chincoteague. W próbkach nie stwierdzono obecności substancji niebezpiecznych. Straż Wybrzeża i Virginia Marine Resources Commission poinformowały, że dotychczas nie zauważono żadnych oznak zanieczyszczenia okolicznych wód. Wstępne oględziny nie ujawniły też negatywnego wpływu eksplozji na ryby i inne zwierzęta. W najbliższym czasie zostaną pobrane próbki gleby, wody i powietrza zarówno z miejsca wypadku jak i obszarów kontrolnych. Ich analiza pozwoli określić ewentualny poziom zanieczyszczenia.

Po wstępnej ocenie skutków wypadku zdecydowano, o ponownym otwarciu dla Marynarki Wojennej obszarów, które zamknięto natychmiast po eksplozji. Władze przypomniały też obywatelom, by w razie znalezienia jakichkolwiek szczątków nie dotykali ich, ale zawiadomili odpowiednie służby.

 http://kopalniawiedzy.pl/Antares-Wallops-Flight-Facility-NASA-rakieta,21306

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 31, 2014, 10:43 »
Zdjęcie, które już tu się przewinęło, ale w większej rozdzielczości:



3 000px × 2 000px
The Dark Side of the Moon

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 31, 2014, 19:35 »
Filmik ukazujący nie tylko sam wybuch, ale też odległość na jaką spadło paliwo i ile pożarów powstało. Polecam jednak w HD po przełączeniu się bezpośrednio na jutub.

The Dark Side of the Moon

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 02, 2014, 19:30 »
Pojawiają się informacje, na razie nie całkiem oficjalne, że rakieta została zniszczona celowo przez kontrolera. Gdy wystąpiła awaria, pojawiło się niebezpieczeństwo że rakieta może spaść na zamieszkane tereny lub wybuchnąć nad nimi.

Cytuj
The rocket was intentionally detonated before it hit the ground.
(...)
They commanded the destruct system to make sure it didn't wind up in a populated area when they knew it wasn't going to make it to orbit

Źródło: http://edition.cnn.com/2014/10/30/us/antares-rocket-explosion/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 02, 2014, 20:00 »
Też czytałem owe informacje o zniszczeniu przez kontrolera, ale... nic takiego chyba nie było na NSF (ani forum NSF), ani Nasawatch, gdzie najczęściej by się takie informacje pojawiały w pierwszej kolejności. Osobiście napiszę jako komentarz: hmm. ;)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 02, 2014, 20:09 »
Też czytałem owe informacje o zniszczeniu przez kontrolera, ale... nic takiego chyba nie było na NSF (ani forum NSF), ani Nasawatch, gdzie najczęściej by się takie informacje pojawiały w pierwszej kolejności. Osobiście napiszę jako komentarz: hmm. ;)

W obu konferencjach prasowych powiedziano ze range safety wysłało sygnał zniszczenia rakiety. To ze nie widzieliśmy latającego w przypadkowych kierunkach Castora XL wraz z Cygnusem wskazuje na to ze sygnał dotarł i obudowa Castora została rozerwana ładunkiem wybuchowym.
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 02, 2014, 20:12 »
O dzięki! Musiałem nieźle przeoczyć ważne kawałki konferencji. Dzięki Marku! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 02, 2014, 20:12 »