Autor Wątek: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia  (Przeczytany 42127 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« dnia: Kwiecień 28, 2015, 01:54 »
Zakładam wątek dla kolejnego startu rakiety Falcon 9v1.1 z próba odzyskania I stopnia. W tym locie ma być wyniesiona misja zaopatrzeniowa Dragon CRS-7 i ma się odbyć w dniu 19 czerwca 2015.

O to dotychczasowe perypetie trzema poprzednimi startami tego typu:
Wątek o starcie numer 1: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1973.0
10 stycznia 2015 o godzinie 10:47 wystartowała rakieta Falcon 9 v1.1 z misją zaopatrzeniową Dragon CRS-5. Po 161 sekundach nastąpiła separacja I stopnia, który powinien wylądować na ASDS między 11:05, a 11:09. Niestety z powodu braku płynu hydraulicznego stopień "prawie" trafił na platformę, a właściwie o nią zahaczył poważnie uszkadzając jeden z kontenerów zbudowanej na niej.

Wątek o starcie numer 2: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2030.0
Ta misja odbyła się pod znakiem okoliczności przyrody: Na pokładzie rakiety znajdowała się sonda przeznaczona do obserwacji klimatu DSCOVR Gore Sat, a ponadto w fazie odliczania do startu jeden z SCRUBów wystąpił w skutek wiatru, a drugi nastąpił na skutek... braku prądu w stacji namierzania. A następnie z racji sztormu i uszkodzenia jednego z silników ASDS podjęto decyzję, że to będzie trzecie wodowanie I stopnia rakiety Falcon 9v1.1. W końcu 12 stycznia 2015 o godzinie 00:03 nastąpił start z misją wyniesienia sondy kosmicznej do punktu L1. To pierwsza misja tego typu w wykonaniu rakiety Falcon 9v1.1 co spowodowało nieprzeciętne obciążenie stopnia podczas wchodzenia w atmosferę. O godzinie 00:06 nastąpiła separacja I stopnia, który następnie po ok. 10 minutach wykonał symulowane lądowanie na powierzchni oceanu po czym zatonął.

Wątek o starcie numer 3: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2076.45
10 stycznia 2015 o godzinie 22:10 wystartowała rakieta Falcon 9 v1.1 z misją zaopatrzeniową Dragon CRS-5 oraz z cubesatami Aggiesat 4, Bevo 2, Serpens. Ok. 5 minut później doszło do separacji I stopnia, który zaczął wracać na zmodernizowaną po sztormie ASDS. O godzinie 22:20 po niepewnym lądowaniu, które wystąpiło w wyniku efektu zwanym ogonem diabła stopień osiadł na ASDS, a potem upadł w skutek czego doszło do jego spektakularnej eksplozji, która uszkodziła nawierzchnię pokładu barki. Jako przyczynę katastrofy podano niesprawny siłownik i złamanie się jednej z nóg stabilizujących stopień.

Przed kolejną misją SpaceX podjął starania, aby przeprowadzić lądowanie na lądowisku ziemnym w Cap Canaveral, jednak pamiętajmy, że to nie jest to podejście do końca służby ASDS ponieważ będzie on lądowiskiem dla I stopnia rakiety Falcon Heavy.

Czekają nas gorące tygodnie, więc zapraszam do komentowania i życzę dobrych wrażeń:)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2015, 22:31 »
Nieoczekiwana katastrofa Progressa M-27M, która jest komentowana w wątku http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2125.60 powoduje, że ta misja urasta do rangi najważniejszego startu roku oraz niespodziewane modyfikacje pojazdu kosmicznego Dragon CRS-7. O tuż okazuje się, że Progress, który niebawem spłonie w atmosferze wiózł wodę i żywność niezbędną do wydłużenie misji ISS bez uszczuplania załogi. Ponadto trzeba zwrócić uwagę, że rosyjski pojazd zaopatrzeniowy wiezie sprzęt niezbędny do ew. naprawy wielu napraw na ISS. Już z tego powodu widać, że awaria ta poważnie demoluje plany transportowe serii Dragon CRS, w tym transportu Dragonem CRS-8 ładunku o nazwie BEAM, czyli modułu samej ISS.
Ponadto okazuje się, że statki Dragon nie są dostosowane do transportu wody co wymusiło na firmie SpaceX do gorączkowej przebudowy w celu dostosowanie pojazdu do tej dość niecodziennej misji.

LooZ^

  • Gość
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 29, 2015, 23:31 »
Czy wiem yna czym miałaby polegać ta przebudowa?

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2015, 23:43 »
Przypuszczam , że wrzucą do środka jakiś specjalny kanister na wodę i to wszystko ( choć tylko w teorii to wygląda pewnie prosto)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2015, 23:43 »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2015, 23:46 »
Przypuszczam , że wrzucą do środka jakiś specjalny kanister na wodę i to wszystko ( choć tylko w teorii to wygląda pewnie prosto)

Czytałem gdzieś ze NASA pracuje nad specjalnymi torbami do przechowywania wody.
Zapraszam na mój blog :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2015, 23:48 »
Tylko, że w kosmosie są bardzo specyficzne warunki, co może spowodować, że kosmiczny smok skończy jak wawelski.

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2015, 23:52 »
No bez przesady, to tylko woda. Myślę, że nie będzie z tym żadnych problemów.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 29, 2015, 23:55 »
Tylko bardzo zimna woda pod bardzo niskim ciśnieniem...

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 30, 2015, 00:22 »
Bardzo zimna? Najlepiej ją trzymać w czterech stopniach, to nie tak zimno, a i zyski z tego maleńkie, niewarte fatygi. Nie rozumiem o co chodzi z ciśnieniem. Przecież zbiornik będzie w kapsule.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 30, 2015, 00:47 »
Pewnie atmosfera w kapsule będzie utrzymywana taka jak trzeba tylko, że tylko woda może być poważną sprawą.... jest jeszcze zagrożenie spięciem instalacji elektrycznej gdyby kanistry okazały się nieszczelne, a w sama w sobie utrzymywać pewne parametry żeby została pitna. Możliwe, że jeszcze coś przeoczyłem.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Zapraszam na mój blog :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 30, 2015, 10:27 »
Z tego wynika, że po zeszłorocznej katastrofie Antaresa, Dragon CRS-6 już zawiózł na ISS wodę. No to można zakładać, że SpaceX sobie poradzi bez zbędnej zwłoki. Sojuz TMA-17M może lecieć bez obaw.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 13, 2015, 10:36 »
Z listy startów prowadzonej przez Astropla wynika, że start się opóźni do ~26 czerwca.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 25, 2015, 23:32 »
Podbijam wątek - teraz to już 28 czerwca (niedziela!).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 27, 2015, 11:30 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Czwarty start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 27, 2015, 11:30 »