Autor Wątek: Sondy marsjańskie - misje planowane  (Przeczytany 149114 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #330 dnia: Luty 26, 2017, 14:09 »
Prośba na jutro do moderatora - czy można ostatnie cztery posty przenieść do wątku o załogowych lotach na Marsa? Bo o planowanych sondach marsjańskich tu mowa a nie o załogowych lotach na Czerwoną Planetę.  :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #331 dnia: Luty 26, 2017, 15:14 »
Materiał krótko podsumowujący problematykę załogowych lotów kosmicznych i rozjaśniający naiwniakom lubiącym Marsa bo jest czerwony i taki "trendy" bo tam jeszcze nie byliśmy i nie wbliliśmy flagi oraz ludziom kompletnie nie w temacie, z czym się to je i z czym się to wiąże. Na pierwszym miejscu ze wszystkich wymienionych czynników wymieniłbym przede wszystkim wszędobylską radiację. Jeśli z tym sobie poradzimy, w znaczeniu wynaleziemy skuteczny sposób na prawie 100% eliminację tego zabójczego czynnika - to o resztę nie ma co się aż tak martwić. Oczywiste jest bowiem to, że rakieta może eksplodować, bądź nie udać się lądowanie, ale te sprawy mogą się zdarzyć niezależnie od natury i wyłącznie z ludzkiej winy. Natomiast kwestie mniejszej grawitacji czy hydroponicznych farm pozostawiłbym naprawdę na sam koniec kolejki. Ciekawą i faktycznie istotną sprawą jest zaś czynnik psychologiczny, stąd te eksperymenty na Ziemi, ale obejmujące ludzi raczej "przypadkowych" czy coraz dłuższe misje kosmiczne profesjonalistów na ISS. I tak jak wielokrotnie, do znudzenia, już powtarzałem jak mantrę - fajnie byłoby pomyśleć najpierw o poligonie księżycowym jako wspaniałym sprawdzianie dla organizacji logistyki dostaw zaopatrzeniowych, zorganizowania i sprawdzenia specjalnych ekranowanych modułów, sprawdzenia możliwości wykorzystania lokalnego materiału jako budulca stanowiącego ochronę przed właśnie promieniowaniem itd. itd. itd.
No, ale w końcu Mars jest "fajny, modny, czerwony no i na pewno kiedyś tam płynęła woda". Ale, że jest o wiele dalej i że kompletnie nie jesteśmy na niego przygotwani - to już się nie myśli. Na szczęście przynajmniej coraz większa ilość naukowców zaczyna bardziej myśleć o Księżycu niż brnąć ślepo na Marsa.
I dlatego powinniśmy podjąć takie wyzwanie i nie dlatego bo to łatwe :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #332 dnia: Luty 26, 2017, 15:48 »
BTW, to doze ze rozbija sie problem na mniejsze. Przy okazji problemow do ostatniego podchodza ostatnio japonczycy,
ich pierwszy dwutygodniowy eksperyment ze zamknietonautami wlasnei sie skonczyl i zostali po dwoch tygodniach wypuszczeni ze srodowiska testowego, , o ile dobrze rozumiem translator:
https://translate.googleusercontent.com/translate_c?act=url&depth=1&hl=pl&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=auto&sp=nmt4&tl=pl&u=http://iss.jaxa.jp/topics/2017/02/20170224.html&usg=ALkJrhhlHYPf78ZqsjE1JAt3FY4N0gJZUw
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #333 dnia: Luty 26, 2017, 18:43 »
Hmm ciekawa sprawa z tym testem zamkniętonautów - jest jakaś informacja po angielsku może?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #333 dnia: Luty 26, 2017, 18:43 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #334 dnia: Luty 26, 2017, 19:07 »
Hmm ciekawa sprawa z tym testem zamkniętonautów - jest jakaś informacja po angielsku może?
           ... sam widzisz, ze jak cos mam to podsylam. Informacje wygrzebane z krzakow tylko;-)
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #335 dnia: Kwiecień 04, 2018, 08:37 »
Skrzydlate małe roboty Marsbees zwiększą możliwości eksploracyjne Marsa

Marsbee - Swarm of Flapping Wing Flyers for Enhanced Mars Exploration
March 30, 2018 Chang-kwon Kang University of Alabama, Huntsville


Graphic depiction of Marsbee - Swarm of Flapping Wing Flyers for Enhanced Mars Exploration  Credits: C. Kang

(...) The objective of the proposed work is to increase the set of possible exploration and science missions on Mars by investigating thefeasibility of flapping wing aerospace architectures in a Martian environment. The proposed architecture consists of a Mars rover that serves as a mobile base and a swarm of Marsbees. Marsbees are robotic flapping wing flyers of a bumblebee size with cicada sized wings. The Marsbees are integrated with sensors and wireless communication devices. The mobile base can act as a recharging station and main communication center. The swarm of Marsbee can significantly enhance the Mars exploration mission with the following benefits: i) Facilitating reconfigurable sensor networks; ii) Creation of resilient systems; iii) Sample or data collection using single or collaborative Marsbees. (...)

Marsbee - Swarm of Flapping Wing Flyers for Enhanced Mars Exploration
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2018, 06:42 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #336 dnia: Kwiecień 04, 2018, 08:49 »
Zamiast elektronicznej muchy wolałbym jednak drona. Trudno mi na obecnym poziomie rozwoju techniki wyobrazić takiego robota na Marsie. Poza tym jakby on miał wykonywać zdjęcia powierzchni skoro machanie skrzydłami powodowałoby drgania o wile większe niż jest to u standardowego drona?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #337 dnia: Kwiecień 04, 2018, 14:47 »
Nie martw się Eko, te muchy i pszczółki marsjańskie to kolejne urojenia znudzonego wizjonera z NASA, tego typu artykuły-bzdety pojawiają się regularnie, w końcu oni też jakos na chleb muszą zarobić. Wiadomo, że Marsa badać będą z powietrza w pierwszej kolejnosci konkretne drony, chociaż ja sam nie za bardzo wierzę w powodzenie tego typu misji, po prostu zbyt duże prawdopodobieństwo przedwczesnego zakończenia misji wskutek nawet niewielkiego błędu nawigacyjnego. Poza tym w przypadku dronów wymagana jest o niebo wyższa automatyka i niezależnosć w podejmowaniu decyzji przez komputer pokładowy. Wiadomo bowiem, że w czasie nierzeczywistym, z opóźnieniami nikt takim urządzeniem z Ziemi sterować bezposrednio nie będzie. Tym bardziej jak porównamy to do 'zabójczych" prędkosci rozwijanych przez obecne łaziki i łańcuchom decyzji jakie poprzedzają każdy powolniutki ruch kołowego robota. Zresztą moje obawy odnoszą się w takim samym stopniu do DragonFly na Tytana. Po prostu nie wierzę w latające maszynki bezproblemowo nawigujące na tak oddalonych swiatach. Oczywiscie...bardzo chciałbym się mylić.....
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #338 dnia: Kwiecień 05, 2018, 08:50 »
Nie martw się Eko, te muchy i pszczółki marsjańskie to kolejne urojenia znudzonego wizjonera z NASA, tego typu artykuły-bzdety pojawiają się regularnie, w końcu oni też jakos na chleb muszą zarobić. Wiadomo, że Marsa badać będą z powietrza w pierwszej kolejnosci konkretne drony, chociaż ja sam nie za bardzo wierzę w powodzenie tego typu misji, po prostu zbyt duże prawdopodobieństwo przedwczesnego zakończenia misji wskutek nawet niewielkiego błędu nawigacyjnego. Poza tym w przypadku dronów wymagana jest o niebo wyższa automatyka i niezależnosć w podejmowaniu decyzji przez komputer pokładowy. Wiadomo bowiem, że w czasie nierzeczywistym, z opóźnieniami nikt takim urządzeniem z Ziemi sterować bezposrednio nie będzie. Tym bardziej jak porównamy to do 'zabójczych" prędkosci rozwijanych przez obecne łaziki i łańcuchom decyzji jakie poprzedzają każdy powolniutki ruch kołowego robota. Zresztą moje obawy odnoszą się w takim samym stopniu do DragonFly na Tytana. Po prostu nie wierzę w latające maszynki bezproblemowo nawigujące na tak oddalonych swiatach. Oczywiscie...bardzo chciałbym się mylić.....

Jeśli chodzi o drony to można zminimalizować ryzyko rozbicia robota o kamień czy inną przeszkodę terenową podczas przelotów. Otóż wyobrażam sobie, że najpierw dron uniósł by się pionowo wysoko do góry na wysokość np kilkuset metrów fotografując okolice po czym wylądowałby w tym samym miejscu. Po analizie zebranych danych głownie fotografii, naukowcy z Ziemi wybraliby cel do którego następnie przeleciałby robot. Przed każdym kolejnym odlotem procedura byłaby powtarzana :-) Takie coś mogłoby się sprawdzić nawet na Tytanie. Tylko, że wówczas tempo eksploracji byłoby mniejsze niż gdyby dron miał latać na oślep licząc na łut szczęścia :) Ale coś za coś  :)  Myślę, ze taka procedura mogłaby być stosowana już dzisiaj, bez czekania na dalszy rozwój AI  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #339 dnia: Kwiecień 05, 2018, 14:11 »
Może nie kilkuset, ale kilkudziesięciu? :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #340 dnia: Październik 09, 2019, 22:07 »
Nie wiem gdzie to wkleić, jak ktoś zna lepsze miejsce to prosze przenieść:

SatRevolution, kilka polskich uczelni i Virgin Orbit podpisało porozumienie w sprawie stworzenia konsorcjum którego celem będzie wysłanie sond/y w kierunku Marsa. Start miałby być najszybciej w 2022.

https://virginorbit.com/satrevolution-virgin-orbit-and-polish-universities-establish-mars-consortium/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #341 dnia: Listopad 14, 2019, 19:46 »
Nie wiem gdzie to wkleić, jak ktoś zna lepsze miejsce to prosze przenieść:

SatRevolution, kilka polskich uczelni i Virgin Orbit podpisało porozumienie w sprawie stworzenia konsorcjum którego celem będzie wysłanie sond/y w kierunku Marsa. Start miałby być najszybciej w 2022.

https://virginorbit.com/satrevolution-virgin-orbit-and-polish-universities-establish-mars-consortium/

Założyłem dla polsko-amerykańskiego cubesata oddzielny wątek na Forum. Bo grzech byłby tego nie zrobić i wstyd dla Polski  ;)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #342 dnia: Lipiec 10, 2020, 01:26 »
Mały przegląd misji, które być może  w komplecie z powodzeniem zaczną badać Marsa w 2021.

THREE MISSIONS HEAD FOR MARS
BY: EMILY LAKDAWALLA JULY 8, 2020


Mars hosts a fleet of craft that are operational as of March 2020, including NASA’s Insight lander and Curiosity rover as well as six orbiters: India’s Mars Orbiter Mission, the European ExoMars Trace Gas Orbiter and Mars Express missions, and NASA’s Mars Odyssey, MAVEN, and Mars Reconnaissance Orbiter. Gregg Dinderman / S&T / PE3K / shutterstock.com
https://skyandtelescope.org/astronomy-news/three-missions-head-for-mars/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #343 dnia: Marzec 08, 2021, 18:18 »
Mam takie marzenie. Żeby przynajmniej raz na dekadę na Marsa leciał łazik typu Curiosity/Perseverance do zbierania próbek a po nim statki do odbioru próbek wzorem MSR NASA/ESA planowana na 2026 lub 2028 rok. Co dekadę moglibyśmy oczywiście jak wszystko dobrze pójdzie dostawać z Marsa nową dostawę próbek z nowych ciekawych geologicznie miejsc  8) Bardzo to by posunęło aresologię i planetologię do przodu. Nawet jeśli SPACE X się uda latać załogowo na Marsa Starshipami takie misje będą miały uzasadnienie bo na początku misje załogowe będą lądować raczej w jednym wybranym na bazę miejscu najprawdopodobniej południowej części Arcadia Planitia. Więc przynajmniej przez dekadę pozostałe regiony planety nie będą badane in-situ.

Chyba, że załogowe misje Starship będą tańsze od bezzałogowych misji MSR i NASA/ESA zapłaci SPACE-X za misje naukowe w różnych regionach planety  :D
 

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #344 dnia: Marzec 08, 2021, 19:13 »
No ja mam takie marzenie żeby poleciało coś rozmiarów uczciwej koparki, co zrobi porządną odkrywkę i wreszcie się dowiemy co się dzieje kawałek pod powierzchnią.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #344 dnia: Marzec 08, 2021, 19:13 »