Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1378216 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2655 dnia: Grudzień 08, 2015, 13:42 »
Już wcześniej się zdarzało że SpaceXStats czasem zamula. Widać autor nie pracuje regularnie. Szkoda.

Offline winged

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2656 dnia: Grudzień 13, 2015, 05:46 »
No skoro lądowanie na ladzie to wreszcie będziemy mogli obejrzeć je na żywo. Nie muszę chyba mówić jak wielką robi to różnicę dla widza :)

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2657 dnia: Grudzień 13, 2015, 17:10 »
O kur...czę.

Dzisiaj na reddit pojawił się wyciek (?) ze SpaceX na temat ich BFR. Tutaj porównanie jak może wyglądać wielkościowo w porównaniu do Saturn V.

https://i.imgur.com/otQcEBs.png

Więcej tutaj - https://i.imgur.com/otQcEBs.png

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2658 dnia: Grudzień 13, 2015, 17:44 »
O kur...czę.

Dzisiaj na reddit pojawił się wyciek (?) ze SpaceX na temat ich BFR. Tutaj porównanie jak może wyglądać wielkościowo w porównaniu do Saturn V.

https://i.imgur.com/otQcEBs.png

Więcej tutaj - https://i.imgur.com/otQcEBs.png
I tutaj https://plus.google.com/+TheSpaceXFanClub/posts/Qi2omFbuwXQ
Wielka Kur... Rakieta w pełnej krasie ;)

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2658 dnia: Grudzień 13, 2015, 17:44 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2659 dnia: Grudzień 13, 2015, 18:06 »
Cytat z tego ostatniego:

Cytuj
This is 100% Rumor

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2660 dnia: Grudzień 13, 2015, 18:24 »
O ile dobrze poznaję, to screeny pochodzą z L2 NSF, więc plotki, ale dosyć wiarygodne.

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2661 dnia: Grudzień 13, 2015, 18:27 »
Cytat z tego ostatniego:

Cytuj
This is 100% Rumor
Zgadza się. Ale to plotka, której źródłem jest Chris Bergin z NSF. Ten ziomal na skali wiarygodności, z tego co wiem, jest na tyle wysoko od lat, że można się przynajmniej lekko podekscytować ; )

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2662 dnia: Grudzień 13, 2015, 18:56 »
Niestety skąpię na dostęp do L2 i nie wiem co rzeczywiście pochodzi od Bergina, a co jest dopowiedziane przez innych. Ale z pewnością, gdyby to coś miało wypchnąć 100 t na Marsa, to musiałoby być podobnych rozmiarów.

Zajrzałem na rzeczonego reddita i ktoś zapodał tam takie liczby (https://www.reddit.com/r/spacex/comments/3wl5iz/preliminary_mctbfr_information/):

Cytuj
                     BFR/MCT         Saturn V        SLS (Block 1)   Falcon Heavy
Mass (liftoff)       5,500,000 kg    2,970,000 kg    2,495,000 kg    1,394,000 kg
Diameter             15 m            10.1 m          8.4 m           3.66 m
Liftoff Thrust       66,000 kN       34,020 kN       37,365 kN       20,000 kN
Mass to LEO          236,000 kg      140,000 kg      70,000 kg       53,000 kg
Height               180 m           110.6 m         98 m            70 m

Ale od razu podniósł się tumult, że liczby te są całkiem niespójne jeśli idzie o rozmiary i masę, na którą składa się głównie paliwo, więc proporcje powinny zostać zachowane. Tak więc coś bardziej wiarygodnego otrzymamy dopiero bezpośrednio od SpaceX.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 941
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2663 dnia: Grudzień 14, 2015, 01:12 »
Na stronie Spaceflight Now pojawiła się fotka Marca Eisenberga z firmy Orbcomm - której 11 satelitów ma zostać wysłanych na niską orbitę w najbliższym - Return to Flight - starcie Falcona 9 v1.2 - pierwszym locie od czasu czerwcowej katastrofy. W artykule na Spaceflight Now jest też nieco informacji o najbliższych planowanych 4 startach (trzech startach nowego Falcona 9 v1.2 i ostatniego Falcona 9 v1.1 z Jasonem 3 z Vandenberg) które mają szansę się odbyć w najbliższych dwóch miesiącach.  Więcej na: https://www.spaceflightnow.com/2015/12/13/falcon-9s-near-term-manifest-coming-into-focus/

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2664 dnia: Grudzień 14, 2015, 09:28 »
Rzeczywiście to już za 6 dni! O ile oczywiście nie będzie kolejnych obsuw. W każdym razie założyłem już wątek: Falcon 9: Return To Flight + lądowanie 1. stopnia (na lądzie).

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2665 dnia: Grudzień 17, 2015, 18:08 »


Now Is the Time to Colonize Mars, Elon Musk Says



Cały tekst w linku:
http://www.space.com/31388-elon-musk-colonize-mars-now.html

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3835
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2666 dnia: Grudzień 17, 2015, 21:17 »
spojrzałem na tę mamucią rakietę...zachowałem spokój....następnie spojrzałem na fakty, które wyglądają tak, że SpaceX musi się teraz podnieść i nie dać przysłowiowej d...y ze swoim standarowym F9....a rozsądek podpowiada mi, że dopóty masowo nie będą latać FH - to tego typu bzdury nie powinny w ogóle pojawiać nawet na Level 5 jeśli takowy by istniał. Tego typu ploty to tylko objaw wyjątkowo niezdrowego podejścia do rzeczywistości, przedawkowania serialów sci-fi i zawziętego tworzenia wizji na miarę Battlestar Galactica. Pozostaje błagać o litość ukrywając twarz w dłoniach....
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2667 dnia: Grudzień 17, 2015, 21:41 »
spojrzałem na tę mamucią rakietę...zachowałem spokój....następnie spojrzałem na fakty, które wyglądają tak, że SpaceX musi się teraz podnieść i nie dać przysłowiowej d...y ze swoim standarowym F9....a rozsądek podpowiada mi, że dopóty masowo nie będą latać FH - to tego typu bzdury nie powinny w ogóle pojawiać nawet na Level 5 jeśli takowy by istniał. Tego typu ploty to tylko objaw wyjątkowo niezdrowego podejścia do rzeczywistości, przedawkowania serialów sci-fi i zawziętego tworzenia wizji na miarę Battlestar Galactica. Pozostaje błagać o litość ukrywając twarz w dłoniach....
Hm, wydaje mi się, że w Battlestar Galactica fizyka przemieszczania się, orbitalna była kompletnie bajkowa i nierealistyczna. Te non stop włączone silniki..
Zresztą jak w większości filmów i książek typu space opera ( np. Jak głośne ostatnio "Expanse").
Więc jak już ktoś z przemysłu astronautycznego miałby za dużo naoglądać się/naczytać to chyba innych gatunkowo tytułów ; )


Sent from my Nexus 6 using Tapatalk


Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3835
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2668 dnia: Grudzień 17, 2015, 22:36 »
Nie chodzi o silniki, ale o rozmiar tj. wielkość tej fantazji. Podobnie ogromne jak sama konstrukcja byłyby koszta wyniesienia czegoś takiego. Sądzę, że saldo nakładów inwestycyjnych zabiło by pomysłodawców już na samym starcie. Dlatego uwierzę w co najwyżej FH, a to jak na razie jest na papierze zaś premiera przesuwana na kolejne lata. Reasumując - SpaceX musi mieć znacznie większy bagaż doświadczeń (udanych przede wszystkim, bo o to przecież chodzi) z zakresu wystrzeliwania swoich standardowych rakiet, potem musi przez długie lata szlifować FH, a to z pewnością nie będą tak częste loty jak zwykłych "dziewiątek". Jako realistę od zawsze drażniły mnie zatem jakieś dywagacje o rakietach typu Saturn V x 2, bo to przecież tylko zawracanie głowy.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline tisher

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 81
  • LOXem i ropą! ;)
    • Blog o rowerach elektrycznych
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2669 dnia: Grudzień 18, 2015, 09:19 »
Udany bagaż doświadczeń?
To własnie porażki uczą...
Mój blog o rowerach elektrycznych: Ebike Blog

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2669 dnia: Grudzień 18, 2015, 09:19 »