Autor Wątek: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014  (Przeczytany 21017 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 29, 2014, 17:15 »
Przeniosłem wątek do działu bezzałogowego...
A ja wydzieliłem posty i przeniosłem rano do "załogowego"?? Człowiek rano to jeszcze śpi... dzięki!
The Dark Side of the Moon

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 29, 2014, 18:03 »
Masakra, mam nadzieję że nie zaszkodzi to zanadto Orbitalowi...
Za to pewnie SpaceX się cieszy bo przejmą część zaplanowanych dla Antaresa ładunków...

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 29, 2014, 18:33 »
Masakra, mam nadzieję że nie zaszkodzi to zanadto Orbitalowi...
Za to pewnie SpaceX się cieszy bo przejmą część zaplanowanych dla Antaresa ładunków...
Po pierwsze to nie jest tak łatwo a po drugie na tym etapie po prostu się nie wyrobią z prostaniem w terminie dodatkowych misji do ISS.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 29, 2014, 21:31 »
Masakra, mam nadzieję że nie zaszkodzi to zanadto Orbitalowi...
Za to pewnie SpaceX się cieszy bo przejmą część zaplanowanych dla Antaresa ładunków...

Wątpię aby SpaceX był przygotowany na taką ewentualność, mają i tak mocno obciążony grafik i ewentualnie będą zapewne w stanie "wziąć" co najwyżej jeden dodatkowy lot w ciągu najbliższego roku. Można chyba bowiem racjonalnie już założyć, że Orbital Sc. nie podniesie się po tym pierwszym KO tak szybko.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 29, 2014, 21:31 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 29, 2014, 21:46 »
Za to pewnie SpaceX się cieszy bo przejmą część zaplanowanych dla Antaresa ładunków...

Raczej astronauci zacisną pasa, a z pewnych eksperymentów się zrezygnuje lub przesunie w nieokreśloną przyszłość.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 30, 2014, 05:51 »
Nie jest tak źle po wybuchu na platformie ; cytat z florydziaka:
Udostępnione przez NASA zdjęcie platformy w Wallops. Jak widać zdumiewająco mało zniszczeń. Wygląda na to że zbiorniki ciekłego tlenu oraz azotu są nietknięte. Większość platformy też wygląda na w dość dobrym stanie. Wieża jest bezdyskusyjnie do wymiany bo góra jest spalona. A obok flame trench jest wielka dziura w miejscu gdzie wybuchła rakieta - wygląda na to że Orbital miał sporo szczęścia w tym nieszczęściu - rakieta uderzyła na wschód od platformy a struktura flame trench osłoniła resztę przed zniszczeniami. Eksplozja zniszczyła dwa z czterech piorunochronów, ale to niewielka strata. Wygląda na to że eksplozja poszła głównie w stronę morza.

Koło zbiornika ciekłego tlenu leży coś, co wygląda jak kawałek jakiegoś cylindra. Obejrzałem platformę na zdjęciach satelitarnych i nie wydaje mi się żeby ten cylinder był częścią platformy. Czyżby to jakiś kawałek Cygnusa? Rozmiarami wydaje się idealnie pasować. Fotka w załączniku


http://florydziak.blogspot.com/2014/10/krajobraz-po-wybuchu.html

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 30, 2014, 10:00 »
Platforma startowa to jedno i oczywiście dobrze, że jest w większości nietknięta, ale tak czy owak komisja ustalająca przyczyny awarii, potem kwestia wsadzenia nowych silników, pytanie czy ponownie RDków... Rok strzeli jak nic.

Natomiast mam pytanie dot.tajemniczego ładunku, który wyleciał sobie w powietrze wraz z resztą ekwipunku. Jak to jest? Projekt ISS jest międzynarodowy a Amerykanie przewożą (i się jeszcze do tego przyznali po katastrofie) ładunki "wywiadowcze"? Co na to partnerzy, przede wszystkim - wiadomo - Rosja, która nota bene przygotowała już kolejny pakiet kontrsanckji, obejmujący zresztą ISS.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 30, 2014, 14:25 »
Natomiast mam pytanie dot.tajemniczego ładunku, który wyleciał sobie w powietrze wraz z resztą ekwipunku. Jak to jest? Projekt ISS jest międzynarodowy a Amerykanie przewożą (i się jeszcze do tego przyznali po katastrofie) ładunki "wywiadowcze"? Co na to partnerzy, przede wszystkim - wiadomo - Rosja, która nota bene przygotowała już kolejny pakiet kontrsanckji, obejmujący zresztą ISS.

Żadne ładunki wywiadowcze :) Sprzęt do komunikacji z satelitami - jest ona zaszyfrowana i trzeba mieć odpowiednie pudełko z specjalną elektroniką żeby to działało. Dragony też to mają.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 30, 2014, 16:02 »
Dlaczego mam wrażenie, iż wszyscy zakładają, że Antares na silnikach NK-33 już nie poleci? To nie pierwsza katastrofa rakiety w historii, a poprzednie cztery loty były udane. Być może śledztwo wykaże łatwe do naprawienia usterki i powrót do lotów nastąpi względnie szybko.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 30, 2014, 16:18 »
Rzeczywiście nie wygląda to tak źle, ale wieża oczywiście do budowy od nowa.



Orbital pewno z rok będzie pauzował, co w perspektywie zbliżających się rozstrzygnięć CRS-2 (kwiecień/maj 2015) nie nastraja optymistycznie... A szkoda, bo trzeba pamiętać, że Orbital wszedł CRS w wyjątkowo trudnym momencie po wycofaniu się Rocketplane, i nie miał tyle czasu na prace jak SpaceX.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2014, 16:21 wysłana przez JSz »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 30, 2014, 16:21 »
Dlaczego mam wrażenie, iż wszyscy zakładają, że Antares na silnikach NK-33 już nie poleci? To nie pierwsza katastrofa rakiety w historii, a poprzednie cztery loty były udane. Być może śledztwo wykaże łatwe do naprawienia usterki i powrót do lotów nastąpi względnie szybko.

Śledztwo może także wykazać że przyczyną awarii był luźny nit w zbiorniku ciekłego tlenu który rozwalił turbosprężarkę. Osobiście bardziej w to wierzę niż w to że AJ-26/NK-33 eksplodował sam z siebie.
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 30, 2014, 17:03 »
Rzeczywiście nie wygląda to tak źle, ale wieża oczywiście do budowy od nowa.


Wieża i tak była do budowy od nowa, podobnie jak transporter. Wiekszy Cygnus wymuszał te zmiany. Wiec mała strata.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2014, 17:59 wysłana przez MarekFloryda »
Zapraszam na mój blog :)

Offline esha

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 30, 2014, 18:17 »
Witam wszystkich, jestem tu w zasadzie od niedawna. I  mam pytanie: co właściwie  zostało z Antaresa i Cygnusa ? Gdzie szukać resztek , w oceanie czy na lądzie ? Czy sama telemetria może coś powiedziec o tym nicie ?  Sorry , jeżeli napisałem coś niefachowego...

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 30, 2014, 19:00 »
Witam wszystkich, jestem tu w zasadzie od niedawna. I  mam pytanie: co właściwie  zostało z Antaresa i Cygnusa ? Gdzie szukać resztek , w oceanie czy na lądzie ? Czy sama telemetria może coś powiedziec o tym nicie ?  Sorry , jeżeli napisałem coś niefachowego...
Witamy:) większość szczątków jednak da się pozbierać z lądu

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 30, 2014, 19:14 »
Witamy:) większość szczątków jednak da się pozbierać z lądu

Tylko gdzie one są? Na zdjęciach od NASA nie widać żadnych szczątków poza tym kawałkiem jakiegoś cylindra który moim zdaniem jest kawałkiem Cygnusa (choć nie upieram się przy tej teorii). Gdzie reszta? :)
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nieudany start Antaresa 130 28.10.2014
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 30, 2014, 19:14 »