Autor Wątek: NROL-27  (Przeczytany 16211 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
NROL-27
« dnia: Marzec 07, 2011, 14:15 »
Startuje 11 marca (podobno między 220 a 23, ale to nic pewnego), rakieta Delta IV z misją NROL-27, niestety własciwie nic nie wiadomo o tym gdzie i co leci. Znalazłem w sieci kila zdjęć pokazujących CCB w HIF:




I jeszcze moje zdjęcie wieży na platformie widzianej z NASA Causeway:


Wygląda na to że to Delta IV Medium+ (4,2) - 9240 - jeden CCB i dwa SRB.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2011, 14:29 wysłana przez MarekFloryda »
Zapraszam na mój blog :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2011, 17:34 »
Startuje 11 marca (podobno między 220 a 23, ale to nic pewnego), rakieta Delta IV z misją NROL-27, niestety własciwie nic nie wiadomo o tym gdzie i co leci.

Wysoce prawdopodobne, że będzie to szósty satelita przekazu danych z serii SDS-3. To taki wojskowy odpowiednik TDRS, przekazuje dane np. z satelitów zwiadowczych lub samolotów, które są akurat w pobliżu biegunów, do stacji naziemnych. Poleci na orbitę geostacjonarną. Prawdopodobna nazwa kodowa programu to Quasar.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2011, 20:05 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2011, 22:30 »
Podano przed chwilą dokładną godzinę startu: 5:57 PM. Kurcze, nie będę mógł pojechać tam i zobaczyć startu z bliska z uwagi pewne piątkowe plany :(
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2011, 14:53 »
Pogoda 90% go, a ja trzymam kciuki żeby cos im sie dzis zepsulo i zeby polecieli dopiero jutro.
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: NROL-27
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2011, 14:53 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2011, 19:57 »
Pogoda 90% go, a ja trzymam kciuki żeby cos im sie dzis zepsulo i zeby polecieli dopiero jutro.

Bardzo mi przykro, ale na razie na to się nie zanosi. Tankowanie rakiety pomału dobiega końca, pogoda jeszcze się poprawiła, do 95%.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2011, 20:03 »
Pogoda 90% go, a ja trzymam kciuki żeby cos im sie dzis zepsulo i zeby polecieli dopiero jutro.

Bardzo mi przykro, ale na razie na to się nie zanosi. Tankowanie rakiety pomału dobiega końca, pogoda jeszcze się poprawiła, do 95%.

Zrobiłem blogowpis z kilkoma podkradzionymi zdjęciami i filmikiem:
http://florydziak.blogspot.com/2011/03/dzis-startuje-delta-iv-medium42-z.html
Zapraszam na mój blog :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 11, 2011, 20:03 »
Niecałe 4 godziny do startu.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 11, 2011, 20:05 »
Niecałe 4 godziny do startu.

Nie strasz mnie, muszę jeszcze kwiaty żonie kupić!
Zapraszam na mój blog :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2011, 20:52 »
Niecałe 4 godziny do startu.

Nie strasz mnie, muszę jeszcze kwiaty żonie kupić!

Oho czyli dzisiaj masz więcej niż jedno odliczanie (oby bez dodatkowych odpaleń! :D).

Mobilna wieża serwisowa MST wraz z rakietą została wytoczona dzisiaj rano (czasu lokalnego) na stanowisko startowe SLC-37 (Cape Canaveral, AFS). Dzisiejszy start będzie trzecim dla ULA w tym roku, 16. dla rakiety Delta IV i 7. w konfiguracji Medium+ (4,2).

Więcej informacji z kosmonauty:

"Dziś (11.03.2011) z wyrzutni LC-37B położonej na Przylądku Canaveral wystartuje rakieta nośna Delta IV w wersji Medium+ wynosząc tajnego satelitę wojskowego Narodowego Biura Rozpoznania - NROL-27. W większości opinii przeważa zdanie, iż satelita ten będzie prawdopodobnie pełnił zadania w ramach sieci SDS (Satellite Data System), stanowiąc bezpieczną platformę telekomunikacyjną przekazu danych.

Część analityków sugeruje również, że nowy satelita będzie mógł także realizować część zadań polegających na wspieraniu przekazywania danych z urządzeń orbitalnego wywiadu elektronicznego SIGINT/ELINT (choć możliwa jest również transmisja z innych urządzeń np. zwiadu optycznego OPTINT). Satelity tego systemu wypełniają zadania tego typu począwszy od 1976 roku, kiedy wysłano pierwszego przedstawiciela tej konstelacji, opartego na satelicie wojskowego TACSAT, ważącego około 630 kilogramów i wyposażonego w antenę o trzymetrowej średnicy SDS-F1, tworząc sieć SDS pierwszej generacji. Wszystkie urządzenia pierwszej generacji były wysyłane na orbity o inklinacji zbliżonej do 63 stopni (+-0,8 stopnia) przy apogeum równym około 39000 kilometrów, a perygeum mieszczącym się pomiędzy 250-500 kilometrów.

Satelity drugiej generacji stały się już bardziej zaawansowane - oparte o konstrukcję satelity przekazu danych TDRS-3 o masie 3000 kilogramów i oprócz kilku dużych anten zawierały także system wykrywający starty rakiet balistycznych, działający w paśmie podczerwieni. Obecne satelity trzeciej generacji pozostają tajne i prawdopodobnie funkcjonują pod nazwą kodową Quasar, choć pierwszy ich przedstawiciel (o którym wiadomo, że został wyposażony w system wczesnego ostrzegania COBRA BRASS) figuruje pod nazwą kodową Capricorn (koziorożec), a obecny - Gryphon.

Do wyniesienia satelity zostanie użyta rakieta Delta IV w wersji Medium+ w wariancie 4,2, a więc zawierająca dodatkowe dwa silniki pomocnicze GEM 60 na paliwo stałe oraz cztero-metrowej średnicy osłonę ładunku. Pierwszy stopień napędzany jest pojedynczym silnikiem rakietowym RS-68 na kriogeniczne paliwa - ciekły wodór oraz ciekły tlen, podobnie jak silnik R10-B2, stanowiący napęd stopnia drugiego.

Szacuje się, że pogoda nie będzie dziś przeszkodą w locie zaplanowanym na godzinę 23:57 CET - według oficjalnych prognoz, szanse na wystąpienie niesprzyjających warunków atmosferycznych wynoszą zaledwie 10%.

Start będzie można oglądać na żywo dzięki transmisji udostępnionej przez United Launch Alliance. Początek planowany jest na 23:32 CET."

Źródło: http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/przygotowania-delta-iv-nrol-27.html

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2011, 20:58 »
Tankowanie natomiast zostało już praktyczne zakończone.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 11, 2011, 21:22 »
Oho czyli dzisiaj masz więcej niż jedno odliczanie (oby bez dodatkowych odpaleń! :D).

Teraz rozumiesz powody dla których nie będę na starcie :( Ale myslę że swietnym miejscem na romantyczną kolację był by Port Canaveral, patio nad wodą i startująca w oddali rakieta :)
Zapraszam na mój blog :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2011, 21:43 »
Stan izolacji cieplnej po tankowaniu - bez uwag.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 11, 2011, 21:53 »
Trwa sprawdzanie łączności pomiędzy rakietą a infrastrukturą naziemną. Zaczął się też przekaz od SFN.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2011, 21:56 wysłana przez jmvh »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 11, 2011, 22:50 »
Hmm, a czy ten watek nie powinien wylądować w "starty rakiet"? Wszak praktycznie jedyne co tu możemy komentować to sam start.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: NROL-27
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 11, 2011, 23:07 »
Ojojoj, coś się dymi z tej naszej Delty ;) T-0 trzy minuty przed północą jeśli dobrze liczę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: NROL-27
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 11, 2011, 23:07 »