Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 558483 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 12, 2010, 21:01 »
Interesujące wieści. O tym kosmodromie Baiterek słyszę pierwszy raz...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 12, 2010, 21:30 »
Baiterek to nie jest kosmodrom, ale będzie to kompleks startowy na Bajkonurze przeznaczony dla rakiet Angara. Powstanie on na stanowisku 250, obecnie nieużywanym. Zob. u Anatolija Żaka.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 12, 2010, 22:24 »
Baiterek to nie jest kosmodrom, ale będzie to kompleks startowy na Bajkonurze przeznaczony dla rakiet Angara. Powstanie on na stanowisku 250, obecnie nieużywanym. Zob. u Anatolija Żaka.

O stanowisku startowym myślałem, a o kosmodromie napisałem :) W każdym razie to chyba rzadkość, żeby stanowisko dostawało taką nazwę?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 16, 2010, 22:54 »
Kilka dni temu umieściłem ten post w wątku o ISS, ale na skutek wydarzeń, które tam się działy, i które komentowaliśmy, szybko spadł do tylu i chyba mało kto go zauważył. A zależy mi na uzyskaniu informacji od kogoś, kto zna się na temacie lepiej. Zatem powtarzam w tym spokojniejszym zakątku naszego Forum:

Rosyjska część ISS

Post ten nie jest głosem w dyskusji, ale sam dla siebie chciałbym uporządkować moją bardzo niepewną wiedzę w zakresie rosyjskiej części ISS. Dzielę się z nią w nadziei, że jeśli jest błędna to ktoś z Was ją skoryguje. Przede wszystkim mam wątpliwość, czy człony FGB, a więc Zaria, są konstrukcyjnie oparte również na konstrukcji DOS, a więc Saluta? Bo wyglądem i rozmiarami przypominają DOS.

Moduł     Konstrukcja  Rakieta  Rok     Uwagi
----------------------------------------------------------------------
Zaria     FGB          Proton   1998    sfinansowany przez NASA
Zwiezda   DOS          Proton   2000    pierwotnie miał stanowić Mir 2
Pirs      SO           Sojuz    2001
Poisk     SO           Sojuz    2009
Rasswiet  FGB (TKS)    STS      2010
Nauka     FGB          Proton   2012?


FGB – moduł towarowy dla ISS,
FGB (TKS) – moduły ISS oparte na module zaopatrzeniowym FGB statku TKA,
DOS – moduły oparte na konstrukcji stacji Salut i głównego modułu stacji Mir,
SO – niewielki moduł, proponowany jako człon orbitalny dla przyszłego PTK NP.

               
Nauka – jeden z dwóch modułów typu FGB            Zwiezda – zbudowany na wzór Salutów

               
Pirs – jedna z dwóch śluz powietrznych                Rasswiet oparty na dawnym FGB statku TKS

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 16, 2010, 22:54 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 19, 2010, 22:46 »
JSz, dzięki serdeczne za przypomnienie o rosyjskiej części w tym wątku! :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 24, 2010, 16:03 »
Polecam na kosmonaucie artykuł Huberta Bartkowiaka na temat jądrowych kosmicznych planó rosyjskiej Energii. Cieszy mnie chęć rozwoju tej części napędów w spejsie.Może w sukurs Rosjanom pójdą i Amerykanie, bo przecież to niepolitycznie dać tu samodzielną rękę Rosji  :D Gdzieś kiedyś czytałęm (tylko gdzie?), żepodonmo NASA i Roskos mają sobie na tym polu współpracować.
Martwi mnie jedynie chęć budowy rakiety startującej z Ziemi z napędem jądrowym. Hmm lepiej czegoś takiego nie uruchamiać w naszej ziemskiej atmosferze. Mam nadzieję, że tego to im zabronią  ::) Inna sprawa otwarta przestrzeń międzyplanetarna. Tam sobie już takie silniki mogą włączać do woli  ;)

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 24, 2010, 18:17 »
Polecam na kosmonaucie artykuł Huberta Bartkowiaka na temat jądrowych kosmicznych planó rosyjskiej Energii. Cieszy mnie chęć rozwoju tej części napędów w spejsie.Może w sukurs Rosjanom pójdą i Amerykanie, bo przecież to niepolitycznie dać tu samodzielną rękę Rosji  :D Gdzieś kiedyś czytałęm (tylko gdzie?), żepodonmo NASA i Roskos mają sobie na tym polu współpracować.
Martwi mnie jedynie chęć budowy rakiety startującej z Ziemi z napędem jądrowym. Hmm lepiej czegoś takiego nie uruchamiać w naszej ziemskiej atmosferze. Mam nadzieję, że tego to im zabronią  ::) Inna sprawa otwarta przestrzeń międzyplanetarna. Tam sobie już takie silniki mogą włączać do woli  ;)

Pozostaje też pytanie o sens odpalania tego w atmosferze, ciąg będzie to miało wszak niewielki, a pracować będzie mogło przez kilkadziesiąt minut i tym samym np. posłać na TLI lądownik z bezzałogowym łazikiem o masie 30 ton ;D, te kilka pierwszych minut nas nie zbawi. NTR odpalany w docelowo przestrzeni międzyplanetarnej też trochę mija się z celem, głównym jego zastosowaniem były by EDSy, tutaj ostatni człon chemiczny musiał by osiągnąć  II prędkość kosmiczna lub większą. W artykule nie wspomniano o jaki dokładnie rodzaj silnika chodzi, może to być też nuklearny jonowiec, powolne rozpędzanie ładunku w ten sposób tez jest ciekawe, ale to coś co rozwija naprawdę skrzydła dopiero poza układem ziemia-księżyc,  myślę że to na nim astronautyka załogowa (i bezzałogowa) powinna się narazie skupiać.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 24, 2010, 18:40 »
Polecam na kosmonaucie artykuł Huberta Bartkowiaka na temat jądrowych kosmicznych planó rosyjskiej Energii. Cieszy mnie chęć rozwoju tej części napędów w spejsie.Może w sukurs Rosjanom pójdą i Amerykanie, bo przecież to niepolitycznie dać tu samodzielną rękę Rosji  :D Gdzieś kiedyś czytałęm (tylko gdzie?), żepodonmo NASA i Roskos mają sobie na tym polu współpracować.
Martwi mnie jedynie chęć budowy rakiety startującej z Ziemi z napędem jądrowym.

Chodzi o budowę jądrowych źródeł zasilania, np. dla silników elektrycznych. Rosjanie mają takie od dawna [1, 2, 3] i być może chcą je sobie zmodernizować (np. zmniejszyć masę albo podnieść moc). Reszta (jak ta informacja o rakiecie) to zwykły szum informacyjny.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 28, 2010, 00:00 »
- Budowa nowego kosmodromu Wostocznyj nie spowoduje większych zmian w korzystaniu przez Rosję z kosmodromu Bajkonur, ponieważ tylko niektóre programy zostaną przeniesione do Wostocznego. Urządzenia startowe dla zmodyfikowanego Sojuza, Protona i Zenita pozostaną w Bajkonurze.

Haa.. możliwe, że jednak trochę się namiesza skoro Rosjanie do 2020 roku chcą przenieść 45% wykonywanych przez nich startów właśnie do Wostocznego. To ja nie wiem co jeszcze będzie latało z Bajkonuru, jakieś ładunki komercyjne zapewne tylko ;) Jak myślicie? Do tej rozterki w świetle posta Jsz skłonił mnie ten artykuł z kosmo, fragment poniżej.

"Wiktor Remiszewski, Zastępca dyrektora Roskosmosu, powiedział, że do 2020 roku Centrum Kosmiczne Wostocznyj, położone na dalekim wschodzie Rosji, w obwodzie Amurskim, będzie mogło przejąć nawet 45% startów rosyjskich rakiet nośnych.

Remiszewki nazwał je "nowym etapem rozwoju rosyjskiej kosmonautyki". Ośrodek ma składać się z prawie 1500 elementów infrastruktury, w tym dwóch stanowisk startowych, centrum szkoleniowego, wytwórni tlenu i wodoru. Ośrodek będzie zawierał również część mieszkalną dla 30-40 tysięcy osób: nowoczesną i wygodną, by móc gościć specjalistów kosmonautyki wraz z rodzinami.

Główny projektant firmy związanej z budową ośrodka powiedział, że kosmodrom jest budowany z użyciem nowoczesnych technologii, co ma zmniejszyć wpływ na środowisko. W Wostocznym ma pracować do 25 tysięcy ludzi i ma on przejąć główne zadania Bajkonuru, zapewniając Rosji całkowitą niezależność w programach kosmicznych."

I nasz główny aktor - "Władimir Putin na placu budowy kosmodromu Wostocznyj". Trzeba pamiętać, że w zasadzie tam gdzie premier Rosji się pojawia, tam będzie kasa i chęci do zbudowania 'czegokolwiek'. Tak jak było z systemem Glonass, pan Putin rzekł parę lat temu, że konstelacja ma być ukończona, no i w zasadzie w tym roku osiągnięto ten cel hyy :P
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2010, 00:17 wysłana przez Matias »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 28, 2010, 00:03 »
Tak pół żartem pół serio to informacje o Wostocznym mają najmniej typowej rosyjskiej fantazji w sobie. ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 28, 2010, 00:18 »
Tak pół żartem pół serio to informacje o Wostocznym mają najmniej typowej rosyjskiej fantazji w sobie. ;)

Hehe.. ano właśnie - o tym samym napisałem w modyfikacji posta :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 28, 2010, 03:53 »
Rosja modernizuje system nawigacji satelitarnej GLONASS

"Jeszcze za czasów Związku Radzieckiego uruchomiono projekt nawigacji satelitarnej GLONASS (Global'naja Nawigacjonnaja Sputnikovaja Sistema), konkurencyjny do amerykańskiego wojskowego systemu GPS. W 1995 roku zakończono budowę pierwszej generacji systemu, lecz postępujący kryzys ekonomiczny w Rosji był przyczyną jego stopniowej degradacji. Dopiero od 2001 roku Rosja sukcesywnie modernizuje konstelację GLONASS. Tym samym uniezależnia się od innych oferowanych na rynku systemów nawigacji satelitarnej.

W 2013 nastąpi kolejny etap projektu. Wtedy wystrzelony zostanie pierwszy satelita generacji GLONASS K-2. Owe satelity o dziesięcioletniej długości życia będą miały zmodernizowane i dokładniejsze systemy generowania i nadawania sygnałów. W chwili obecnej GLONASS składa się z 26-ciu satelitów, jednak trzy z nich nie są używane."

Więcej na kosmo - link.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 28, 2010, 03:58 »
Polecam na kosmonaucie artykuł Huberta Bartkowiaka na temat jądrowych kosmicznych planó rosyjskiej Energii. Cieszy mnie chęć rozwoju tej części napędów w spejsie.Może w sukurs Rosjanom pójdą i Amerykanie, bo przecież to niepolitycznie dać tu samodzielną rękę Rosji  :D

Warto przytoczyć tego arta :)

Energia skorzysta z jądrowych źródeł energii

"Rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti przekazała słowa dyrektora spółki Energia o rozpoczęciu w przyszłym roku prac nad jądrowym systemem napędowym do wykorzystania w kosmosie.

W wywiadzie udzielonym 23 listopada Witalij Łopota zapowiedział rozpoczęcie prac nad standaryzowanymi modułami kosmicznymi wyposażonymi w zasilanie jądrowe. Pierwsze starty urządzeń o mocy 150-500 kW miałyby odbyć się w 2020 roku."

Cały artykuł na kosmonaucie - link.

Załącznik: Eksperymentalny reaktor amerykański SNAP-10A, generujący 0.5 kW energii elektrycznej.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 30, 2010, 18:57 »
Właśnie o tym arcie wspominałem kilka postów dalej, tylko, że zapomniałem dać linka...  ;D

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 30, 2010, 19:01 »
Jak piszą w arcie zasilanie z tych reaktorów ma być rzędu kilowatów (przynajmniej potencjalnie testowanych w 2020 roku).
Jak takie reaktory mogą się przydać w eksploracji załogowej? Jak czytałem Zubrina to jeśli dobrze pamiętam potrzebujemy reaktory o mocach rzędu megawatów np. do zasilania porządnych silników. Szkoda, ze NTR jak widzę jeszcze na półce......... A szkoda. Myśle, ze NTRy bardziej przydałyby się w lotach na Marsa.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 30, 2010, 19:01 »