Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 549858 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #945 dnia: Sierpień 05, 2017, 10:38 »
Bez przesady. Indie jeszcze nie mają załogowca.

Z drugiej strony, czy bez ISS Rosja by często korzystała z Sojuza?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #946 dnia: Sierpień 05, 2017, 12:42 »
Bez przesady. Indie jeszcze nie mają załogowca.

Z drugiej strony, czy bez ISS Rosja by często korzystała z Sojuza?

Podejrzewam, że tak często jak obecnie Chiny z Shenzou, chociaż Chiny akurat powoli prą do przodu. Ruskie zaś nie mieliby po co latać, bez stacji? To wyglądałoby zresztą jak gigantyczny krok wstecz, jak powrót do lat 60-tych, to nawet nie możnaby już nazwać stagnacją. Rosja bez ISS nic nie znaczy, jeśli Putin przestanie kłaść ciężką kasę na swe wojenne rozgrywki, a znacznie więcej położy na badania kosmosu przy okazji robiąc czystkę w łapówkarskim zarządzie poszczególnych oddziałów przemysłu kosmicznego - wtedy rzeczywiście coś ruszy do przodu. A tak na razie mamy wieczne odgrażanie się bezzębnego, ruskiego niedźwiedzia, który zdaje sobie sprawę, że za chwilę straci swój jedyny atut jakim są kapsuły Sojuz.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2017, 12:45 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #947 dnia: Sierpień 05, 2017, 23:27 »
Kurczę, podejrzewam, że nawet rzadziej niż Chińczycy. Albo by kombinowali coś z "mini modułem" na badzie Progressa, do którego by poleciał na tydzień lub dwa Sojuz.

Z drugiej strony - bez lotów na ISS może by była większa szansa na loty turystyczne?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #948 dnia: Sierpień 06, 2017, 14:48 »
W 30 sekudn po podjeciu decyzi o rezygnacji z ISS, rosjanie podjeli by decyzje o lotach do stacji chinskiej i/lub wyslaniu tam wlasnych modulow;-) Oni sa naprawd w komfortowaje sytuacji. Co nie znaczy, ze nie musza o tym subtelnie, co pewien czas, amerykanom przypominac;-) Z powazaniem
                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #948 dnia: Sierpień 06, 2017, 14:48 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #949 dnia: Sierpień 06, 2017, 15:05 »
W 30 sekudn po podjeciu decyzi o rezygnacji z ISS, rosjanie podjeli by decyzje o lotach do stacji chinskiej i/lub wyslaniu tam wlasnych modulow;-) Oni sa naprawd w komfortowaje sytuacji. Co nie znaczy, ze nie musza o tym subtelnie, co pewien czas, amerykanom przypominac;-) Z powazaniem
                              Adam Przybyla


Adamie, policz proszę, jaką masę mógłby mieć satelita, wynoszony Protonem-M w wersji trójstopniowej z Bajkonuru (51 st.) na orbitę Tiangong (42 st.).  To jest prościutkie zadanie, wierzę, że uwiniesz się z nim do jutra.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #950 dnia: Sierpień 06, 2017, 18:09 »
Zawezasz zadanie, btw, mysle, ze jesli bylaby mozliwa wspolpraca z chinami, to nie 51 a 46 st;-)
Z powzaniem
                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #951 dnia: Sierpień 06, 2017, 20:18 »
Zawezasz zadanie, btw, mysle, ze jesli bylaby mozliwa wspolpraca z chinami, to nie 51 a 46 st;-)
Z powzaniem
                      Adam Przybyla

Może i z "powzaniem", cokolwiek by to nie znaczyło, jednak nadal proszę o rozwiązanie tego, prościuteńkiego zadania.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #952 dnia: Sierpień 06, 2017, 20:23 »
Również dokładam się do tej prośby. Adamie - liczę na Twoje zdolności w prostych wyliczeniach matematycznych!

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #953 dnia: Sierpień 07, 2017, 14:41 »
Również dokładam się do tej prośby. Adamie - liczę na Twoje zdolności w prostych wyliczeniach matematycznych!
Mysle, ze zamiast moich stalosufitowych obliczen warto zerknac do tego, co pisza inni tu z instrukcji do Protona
widac, ze dla niewiele mniejszej  inklinacji potrzebnej dla lotow do stacji chinczykow, roznice sa niewielkie w stosunku do osiagow maksymalnych z rosyjskiego kosmodromu. http://www.ilslaunch.com/sites/default/files/pdf/PMPG%20Section%20F.pdf
Z powazaniem
                      Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2017, 14:43 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #954 dnia: Sierpień 07, 2017, 14:46 »
Adamie, przepraszam, ale proszę Ciebie o wyraźne zaprezentowanie wyliczeń, a nie podpieranie się tabelką dla sytuacji która nie do końca ma wiele wspólnego z orbitą Tiangonga (42 stopnie, LEO).

No chyba, że od razu przyznasz, że po prostu nie jesteś w stanie ich zrobić.

velo

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #955 dnia: Sierpień 07, 2017, 14:56 »
Piekło zamarzło!

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #956 dnia: Sierpień 07, 2017, 15:28 »
Piekło zamarzło!

Adam usunął konto czy może załadowano MLM do owiewki w ramach przygotowań do startu?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #957 dnia: Sierpień 07, 2017, 15:50 »
Piekło zamarzło!

Adam usunął konto czy może załadowano MLM do owiewki w ramach przygotowań do startu?
            ... wlasnie sie zastanawiam:) BTW, co do konta, to nie bylby glupi pomysl, ostatnio moj wolny czas kurczy sie potwornie;-)
Ale jak ktos przedstawi jakies fajen wyliczenia to bede wdzieczny. Ja sie nie podejmoje od strzalu;-)
Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #958 dnia: Sierpień 21, 2017, 07:21 »
Pralka do zbiorników MLM
BY DOMINIKA PISKOSZ ON 20 SIERPNIA 2017

(...) Do połowy kwietnia 2017 roku menadżerowie projektu z Zakładów Chruniczewa przygotowywali nowy plan naprawy, według którego w sierpniu miało zostać ukończone mycie zanieczyszczonych zbiorników.

Głównym elementem tej operacji było gruntowne mycie rozszerzonej wnęki elastycznych, metalowych miechów, które zawierają paliwo. Aby usunąć strukturę elastyczną, w ramie trzymającej znajdować się będą cztery wycięcia, w tym dwa w grodzi zbiornika, a dwa w wyrzucaczu napędowym. Pierwsze cięcie wykonane będzie w zagłębieniu podgrzewacza grodzi zbiornika, aby zapewnić dostęp do wnęki pędnika. Po zamontowaniu specjalnego pierścienia mocującego można zdjąć, rozszerzyć i umyć mieszek. Na koniec zbiornik będzie zmontowany i zespawany. Nie rozpoczęto jeszcze rzeczywistego rozbioru zbiorników. Ze względu na to, że zadanie to wymaga wręcz chirurgicznej precyzji, na razie inżynierowie z Zakładów Chruniczewa ćwiczą na prototypach. (...)

http://kosmonauta.net/2017/08/pralka-do-zbiornikow-mlm/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #959 dnia: Wrzesień 26, 2017, 23:48 »
Czy deklaracje przeniesienia się Rosjan na chińską stację należy traktować poważnie ?
Może też Sojuzy będą przewożone na chiński kosmodrom  ;)

Jeśli nastąpi porozumienie w sprawie przedłużenia funkcjonowania ISS do 2028 , to Rosji chyba się nie opłaca wycofanie z tego projektu.

Russian Scientists Want to Carry Out Experiments at China’s Planned Space Station
ZHANG XIA 09/13/2017

(...)Russia made clear that instead of independently researching and developing its own space station, it chooses to join China’s space station plan. By 2024, when the International Space Station is retired, countries such as Britain, France, Japan, and Brazil will encounter problems in continuing their space station programs. (...)

https://www.yicaiglobal.com/news/russian-scientists-want-carry-out-experiments-china%E2%80%99s-planned-space-station

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #959 dnia: Wrzesień 26, 2017, 23:48 »