Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 561268 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1200 dnia: Luty 10, 2019, 20:49 »
Rosjanie lubia zaskakiwac;-) Zobaczymy co wyciagna tym razem;-) Amerykanskie zalogowce w najblizszym czaise to bedzie dobry
czas na wyciagniecie tego "asa", obstawiam, ze cos pokaza;-) Z powazaniem
                                                                                                               Adam Przybyla

Obstawiam, że pokażą kolejne makiety :) zresztą cały Roscosmos to jedna wielka makieta pełna obietnic kompletnie bez budżetowego pokrycia. Dziwię się, że niektórzy na forum ciągle głęboko wierzą w te wierutne bzdety. Wystarczy, że spalony Rogozin znowu opowiada kolejny ruski „dowcip o kosmosie” i już jest wrzawa i sensacja :). Alnitak ma w pełni rację, a - wiadomo - Ruskie muszą „wyjść naprzeciw” realnym działaniom Amerykanów czy Chińczyków. Zatem...dokładamy na półkę kolejną ślicznie oprawioną rosyjską bajeczkę. Mamy tam już bardzo poczytny zbiór. Trzeba ich tytuły zebrać i przedstawić ☺️
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8600
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1201 dnia: Luty 10, 2019, 21:18 »
Szkoda, ze Rosjanie nie chcą wrócić do Energii. Owszem elementy tej rakiety powstawały na Ukrainie. Ale zawsze można by boostery nowsze wstawić niż od nowa wymyślać kolejne renderowe rakiety  :P

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1202 dnia: Luty 10, 2019, 21:27 »
Sojuz 5 to na razie papierowa kopia ukraińskiego Zenita, natomiast o reaktywacji Energii można zapomnieć. Stanowiska startowe i wieże obsługi w Bajkonurze już dawno pordzewiały.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2019, 22:13 wysłana przez juram »

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1203 dnia: Luty 10, 2019, 22:10 »
Jeszcze krótki acz wymowny cytat z dzisiejszej wypowiedzi D. Rogozina dla programu - "Moskwa.Kreml. Putin", nadawanego na kanale Rossija-1;

"Gdy rozmawiamy o tym, gdzie obecnie znajduje się ROSKOSMOS, nie mogę pominąć jednego, istotnego faktu - bezsprzecznie zatrzymaliśmy się na etapie starej, rakietowo-kosmicznej techniki."


https://tass.ru/kosmos/6098881

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1203 dnia: Luty 10, 2019, 22:10 »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1204 dnia: Luty 10, 2019, 22:41 »
Zdawało mi się, że Juram pisał o Sojuzie 5, a ten nie ma żadnych busterów
A ja myślałem że piszemy o tym superciężkim dziwolągu.To w takim razie żadna zmiana na lepsze bo osiągi tej rakiety stawiają nią między Zenitem a Protonem.Z Federacją to to chyba latać nie będzie bo za słabe.

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1205 dnia: Luty 11, 2019, 07:30 »
A ja myślałem że piszemy o tym superciężkim dziwolągu.To w takim razie żadna zmiana na lepsze bo osiągi tej rakiety stawiają nią między Zenitem a Protonem.Z Federacją to to chyba latać nie będzie bo za słabe.

Ja zrozumiałem, że latał by na tym ten zmodyfikowany Sojuz z lepszą osłoną termiczną, podtrzymywaniem życia itd.
Federacja to za ciężki kolos.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2019, 07:34 wysłana przez eRKa »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1206 dnia: Luty 11, 2019, 07:44 »
Jeszcze krótki acz wymowny cytat z dzisiejszej wypowiedzi D. Rogozina dla programu - "Moskwa.Kreml. Putin", nadawanego na kanale Rossija-1;

"Gdy rozmawiamy o tym, gdzie obecnie znajduje się ROSKOSMOS, nie mogę pominąć jednego, istotnego faktu - bezsprzecznie zatrzymaliśmy się na etapie starej, rakietowo-kosmicznej techniki."


https://tass.ru/kosmos/6098881

Rozdwojenie jaźni u Dimitrija. Najpierw budowa "rosyjskiego imperium kosmicznego na Księżycu, Marsie itd." (aby czymkolwiek i jakoś tam tymczasowo chociaż uratować posadkę przed gniewem wszechmocnego Władymira), aby zaraz potym stwierdzić, że "co Wy, jaja sobie robicie....jest tak kiepsko, że czarno to wszystko widzę". Nie sądziłem, że kiedykolwiek Dimitrij sam machnie ręką na to jawne sci-fi i przestanie wyrzucać kilogramy pudru na smutne, ruskie realia, tym bardziej dzierżąc jeszcze fotel szefa ROSKOSMOS. Być może stwierdził, że również huknięcie na nie niego przez Miediedjewa przerasta jego psychiczną wytrzymałość. Jedno powiedzenie sprawdza się chyba we wszystkich językach i realiach - "z g... bata nie ukręcisz".
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2019, 07:46 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1207 dnia: Luty 11, 2019, 08:47 »
Zdawało mi się, że Juram pisał o Sojuzie 5, a ten nie ma żadnych busterów
A ja myślałem że piszemy o tym superciężkim dziwolągu.To w takim razie żadna zmiana na lepsze bo osiągi tej rakiety stawiają nią między Zenitem a Protonem.Z Federacją to to chyba latać nie będzie bo za słabe.

Sojuz 5 ma mieć udźwig na LEO 18 t. Zatem na Federacje w wersji na ISS wystarczy.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1208 dnia: Luty 11, 2019, 10:34 »
A Federacja ma ważyć 17t,trochę spuchnie względem projektu co często się zdarza i będzie problem.Zresztą po co latać Federacją na ISS skoro powstaje z myślą o lotach księżycowych?Dla mnie ta rakieta jest kompletnie bez sensu skoro nawet nie zastąpi Protona pod wzgledem udźwigu

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1209 dnia: Luty 11, 2019, 12:30 »
Loty księżycowe Federacji to na razie SF - Stany już od lat dłubią przy SLS, a mają jakąś tam rezerwę w postaci Falcona H, a w perspektywie też New Glenna (o Starshipie czy New Armstrongu na razie nie ma co mówić), Chiny też już coś wyklepują przy CZ-9. Natomiast Rosja nawet nie ma jeszcze koncepcji, jak ma wyglądać to, czym można by polecieć. Nie mówiąc o tym, że obecnie nie stać ich ani finansowo, ani technicznie.

Natomiast zastąpienie Sojuza w lotach na ISS, czy w turystyce, jest jak najbardziej możliwe. Tę wersję można odchudzić - Dragon 2 i Starliner mają mieć masę ok. 12-13 t. Nie wiem po co Rosjanom 17 t na LEO.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6541
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1210 dnia: Luty 11, 2019, 13:41 »
Moez ruskim starczy jakis skladak? Jak jzu beda mieli na LEO to juz stamtad da sie doleciec w rozne miejsca;-)
Jak podesla jakis dodatkowy czlon do wynoszenia. W skladakach od czasow solutow sa dobrzy;-)  BTW, po co proton
ma miec zastepnika, wiekszosc nowych satelitow od biedy dotupta do GEO sama;-) Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1211 dnia: Luty 11, 2019, 14:31 »
Loty księżycowe Federacji to na razie SF - Stany już od lat dłubią przy SLS, a mają jakąś tam rezerwę w postaci Falcona H, a w perspektywie też New Glenna (o Starshipie czy New Armstrongu na razie nie ma co mówić), Chiny też już coś wyklepują przy CZ-9. Natomiast Rosja nawet nie ma jeszcze koncepcji, jak ma wyglądać to, czym można by polecieć. Nie mówiąc o tym, że obecnie nie stać ich ani finansowo, ani technicznie.

Natomiast zastąpienie Sojuza w lotach na ISS, czy w turystyce, jest jak najbardziej możliwe. Tę wersję można odchudzić - Dragon 2 i Starliner mają mieć masę ok. 12-13 t. Nie wiem po co Rosjanom 17 t na LEO.

Podpisuję się wszystkimi możliwymi kończynami. A z tym 17t to taka wiesz, typowa próba przebitki w typowo ruskim stylu, co prawda tylko na papierze, bo przecież - wiadomo - na nic ich nie stać, ale muszą pokazać resztkę swej kosmicznej mocarstwowości, bo to w końcu Rosja, tak więc jakżeby inaczej ;).
Jeśli za chwilę Amerykanie daliby w jakiejś innej wersji statku orbitalnego np. 19 t, to Ruskie po paru miesiącach odpowiedzieliby 22 t...na papierze, gadając co najwyżej jacy oni są czy już wkrótce będą lepsi. Klasyka w ruskim wydaniu. Nie ma co więcej na ich temat się rozpisywać, strata czasu na ich "rewelacje" i bujdy na resorach.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1212 dnia: Luty 11, 2019, 15:38 »
Zgadzam się z Tobą - station, ale trzeba śledzić ich medialne deklaracje, by móc obiektywnie oceniać rezultaty.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6541
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1213 dnia: Luty 11, 2019, 16:07 »
Zgadzam się z Tobą - station, ale trzeba śledzić ich medialne deklaracje, by móc obiektywnie oceniać rezultaty.
           ... spokojnie, kto powiedzial, ze to musi byc deklaracja, ze cos zrobia?;-) Moze nie bedzie potrzeby?;-)
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1214 dnia: Luty 12, 2019, 23:16 »
Loty księżycowe Federacji to na razie SF - Stany już od lat dłubią przy SLS, a mają jakąś tam rezerwę w postaci Falcona H, a w perspektywie też New Glenna (o Starshipie czy New Armstrongu na razie nie ma co mówić), Chiny też już coś wyklepują przy CZ-9. Natomiast Rosja nawet nie ma jeszcze koncepcji, jak ma wyglądać to, czym można by polecieć. Nie mówiąc o tym, że obecnie nie stać ich ani finansowo, ani technicznie.

Natomiast zastąpienie Sojuza w lotach na ISS, czy w turystyce, jest jak najbardziej możliwe. Tę wersję można odchudzić - Dragon 2 i Starliner mają mieć masę ok. 12-13 t. Nie wiem po co Rosjanom 17 t na LEO.



A co oni będą robić na orbicie, skoro za kilka lat USA rezygnuje z utrzymywania ISS?
No i przecież jest projekt, czy może bardziej pomysł rakiety Angara 7, więc takim czymś spokojnie by na orbite Księżyca, dało rade dolecieć. 

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1214 dnia: Luty 12, 2019, 23:16 »