Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 561192 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1590 dnia: Marzec 01, 2022, 13:11 »
Adamie, rozumiem, że dział reklamy zredukowali, czyli nic się nie stało, czy po prostu stracili kontrakty komercyjne, ale reszta się ma dobrze?

Co do ilości sprzętu, gdzie jest rosyjski udział, to czy mamy taką listę? W zasadzie są to:
- rakieta Atlas V - silniki RD-180
- rakieta Antares - silniki RD-181
- zawory w CST-100 (mogę się mylić, ale chyba tak jest?)
- "europejski Sojuz" z Kourou (użyjmy tego określenia na potrzeby tej listy)
- nie do końca określony udział w stacji Gateway (czyli zerowy)

I tyle? Adamie, poszerzysz listę? Bo chodzi mi o Twoją opinię "we wszystkich".
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2022, 14:31 wysłana przez kanarkusmaximus »

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1591 dnia: Marzec 01, 2022, 13:18 »
... sam podales przyklad u niemcow, maly element. Jak myslisz ile takich elementow jest oferowane przez rosjan? Dla wszystkich
mozliwuych agencji. Obstawiam setki ... A potem pomysl o indianach czy chinczykach ... Pomysl o radioizotopach ... Z powazaniem
                                                                                                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1592 dnia: Marzec 01, 2022, 13:47 »
Adamie, to było w drugą stronę, że to Niemcy to sprzedają do Sojuzów!

Właśnie co do tej kwestii którą podnosisz, to mam bardzo poważne podejrzenie, że tak wcale nie jest. A bo:
- Indie i Chiny z pewnością robią wszystko we własnym zakresie, m.in. dlatego że są to rodzime rozwiązania albo przy współpracy z Francją
- w przypadku Indii dopiero były rozmowy o technologiach z Rosją, dla GSLV, ale chyba nie poszło w ogóle:

Cytuj
Russia was to supply the cryogenic engine for GSLV but that did not happen because of sanctions imposed on India. ISRO had to develop its own cryogenic engine, but ISRO did get 7 cryogenic engine for testing and using in initial launches of GSLV.
As Arkarup as pointed out, PSLV’s Vikas engine was developed with CNES of France (Though this engine is also is used in GSLV)

https://www.quora.com/Did-Russia-make-any-technological-contributions-for-the-development-of-the-PSLV-and-GSLV-If-so-what-are-they
(wiem, że słabe źródło, ale jednak)

- chyba jedynie można założyć, że coś przy indyjskim statku załogowym będzie rosyjskie (skafandry takie były), ale zakładam, że u Chińczyków już nie ma czegoś takiego
- U Chińczyków też były oferty na silniki rakietowe, ale nic z tego nie poszło

Podsumowując, wydaje się, że jest jednak mało takiego udziału Rosji w czymkolwiek na świecie.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1593 dnia: Marzec 01, 2022, 14:03 »
... podalem przyklad komponentu od niemcow jako zaleznosci. Rosjanie w podobny sposob ale w odwrotna strone maja IMHO
wplyw na setki komponentow na swiecie. Z powazaniem
                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1593 dnia: Marzec 01, 2022, 14:03 »

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1594 dnia: Marzec 01, 2022, 14:12 »
Adamie, rozumiem, że dział reklamy zredukowali, czyli nic się nie stało, czy po prostu stracili kontrakty komercyjne, ale reszta się ma dobrze?

Co do ilości sprzętu, gdzie jest rosyjski udział, to czy mamy taką listę? W zasadzie są to:
- rakieta Atlas V - silniki RD-180
- zawory w CST-100 (mogę się mylić, ale chyba tak jest?)
- "europejski Sojuz" z Kourou (użyjmy tego określenia na potrzeby tej listy)
- nie do końca określony udział w stacji Gateway (czyli zerowy)


Silniki RD-181 do Antaresa.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1595 dnia: Marzec 01, 2022, 14:30 »
... podalem przyklad komponentu od niemcow jako zaleznosci. Rosjanie w podobny sposob ale w odwrotna strone maja IMHO
wplyw na setki komponentow na swiecie. Z powazaniem
                                                                              Adam Przybyla

Ok Adamie, masz pracę domową abyś zweryfikował swoje zdanie i przedstawił listę. Liczę na Ciebie, że się postarasz - przyda się nam wszystkim!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1596 dnia: Marzec 01, 2022, 14:32 »

Silniki RD-181 do Antaresa.

Dziękuję - dodałem do listy.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1597 dnia: Marzec 01, 2022, 18:56 »
Pierwszy stopień Antaresa był produkowany na Ukrainie, w zakładach które zdaje się już zostały zniszczone.
Na najbliższe planowane dwa starty całość potrzebnego sprzętu podobno jest już w USA.
Spodziewałbym się że to koniec tej rakiety i dalszych egzemplarzy może już nie być. Tak po prawdzie to nieodzyskiwana rakieta która rzadko lata ma niespecjalnie wiele sensu w obecnych czasach.

Rosja, poza ISS, chyba pójdzie w autarkię. Loty wyłącznie na własne potrzeby, tak cywilne jak i wojskowe. Tak po prawdzie to na rynku komercyjnym byli coraz mniej konkurencyjni odkąd pojawił się Spacex.

Największy problem ma OneWeb. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Natomiast Rosja mogłaby być w zupełnie innym miejscu, dzięki odziedziczeniu technologii po ZSRR i długotrwałych problemów, spowodowanych przez wahadłowce, amerykańskich lotów załogowych. No, ale woleli przejadać środki i budować kosmodromy.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1598 dnia: Marzec 01, 2022, 19:51 »
Pierwszy stopień Antaresa był produkowany na Ukrainie, w zakładach które zdaje się już zostały zniszczone.
Na najbliższe planowane dwa starty całość potrzebnego sprzętu podobno jest już w USA.
Spodziewałbym się że to koniec tej rakiety i dalszych egzemplarzy może już nie być. Tak po prawdzie to nieodzyskiwana rakieta która rzadko lata ma niespecjalnie wiele sensu w obecnych czasach.

Rosja, poza ISS, chyba pójdzie w autarkię. Loty wyłącznie na własne potrzeby, tak cywilne jak i wojskowe. Tak po prawdzie to na rynku komercyjnym byli coraz mniej konkurencyjni odkąd pojawił się Spacex.

Największy problem ma OneWeb. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Natomiast Rosja mogłaby być w zupełnie innym miejscu, dzięki odziedziczeniu technologii po ZSRR i długotrwałych problemów, spowodowanych przez wahadłowce, amerykańskich lotów załogowych. No, ale woleli przejadać środki i budować kosmodromy.

Rosja ze względu na swoje dziedzictwo po ZSRR i zasoby naturalne to powinna na głowę bić Chińczyków a tak jest daleko za nimi  :(

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2561
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1599 dnia: Marzec 02, 2022, 09:33 »
Wygląda na to, że Rosja nadal planuje wystrzelić satelity OneWeb na Soyuz.

https://twitter.com/roscosmos/status/1498898008687226880

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1600 dnia: Marzec 02, 2022, 09:43 »
Jak widać satelity są już wewnątrz osłony aerodynamicznej rakiety, więc ich wystrzelenie będzie prostsze niż demontaż i wysyłka z powrotem do UK.
Ale mozliwe, że to ostatni start dla OneWeb...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1601 dnia: Marzec 02, 2022, 09:43 »
Jeszcze jedna kwestia:
Pozycjonowanie satelitarne wymaga stałego wsparcia ze strony stacji naziemnych, które laserowo mierzą odległość i pozycję satelitów tego typu konstelacji. Jedną z nich jest rosyjski GLONASS. Poniższa petycja, skierowana do organizacji International Laser Ranging Service (ILRS) ma na celu wskazanie, że współpraca z Rosją w tej kwestii powinna być zatrzymana.


Nie jest tajemnicą, że rosyjski GLONASS ma przede wszystkim znaczenie militarne.


https://www.change.org/p/stop-ilrs-from-supporting-russian-satellite-navigation-system

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1602 dnia: Marzec 02, 2022, 12:14 »
... one w leb. Z powazaniem
                                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1603 dnia: Marzec 02, 2022, 12:43 »
... one w leb. Z powazaniem
                                   Adam Przybyla

Czyli One Web nie poleci - w zasadzie mozna się było spodziewać jakiejś odpowiedzi ze strony Rosjan. Ciekawe, czy teraz przejmą te satelity.

Edit - jest weselej:
OneWeb może a może nie polecieć, wszystko zależne jest od tego, czy rząd UK zagwarantuje, że satelity będą używane tylko do celów cywilnych. Jeśli nie zagwarantuje, to rakieta zejdzie z wyrzutni. Czas mają do chyba północy naszego czasu z 4 na 5 marca.

Edit 2:
Czas na odpowiedź jest mniej więcej do 19:30 CET 4 marca, czyli na około 3 godziny przed startem. Oznacza to, że będa trwać przygotowania do startu rakiety.

Edit 3:
To już nie do spełnienia: do tego czasu rząd UK ma zrezygnować z bycia udziałowcem OneWeb. :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2022, 13:03 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1604 dnia: Marzec 02, 2022, 17:39 »
Tak w ogóle może warto zadać pytanie,  czy  za pomocą Cygnusów i Dragonów da się utrzymać w jakiejś formie ISS. Ale to rozmowa na inny wątek!

Cygnus ma właśnie to zademonstrować w aktualnej misji.

Z Dragonem jest jeszcze ciekawiej:
- zasadniczo on cumuje w osi stacji, duży plus
- silniki nie są w osi, są odchylone (bo osłona termiczna), minus
- zgodnie z zapowiedziami, zdolność odpalenia silników do korekty orbity ISS to jedynie kwestia oprogramowania!
- DragonXL!

Zatem sytuacja nie jest z kategorii "niedasie" ale w kategoriach "dajcie kasę na wdrożenie zdolności".

Jak sytuacja się jeszcze zaogni nie widzę problemu, żeby wypierdolić część obsługiwaną przez zbrodniarzy wojennych, tymczasowo robić korekty Dragonem2 towarowym a docelowo robić moduł napędowy. Nawet Scott Manley twierdzi, że ISS bez "stałej zdolności silnikowej" będzie na orbicie kilka lat.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1604 dnia: Marzec 02, 2022, 17:39 »