Autor Wątek: STS-133  (Przeczytany 498094 razy)

0 użytkowników i 11 Gości przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #165 dnia: Październik 29, 2010, 14:04 »
Niepotwierdzone: Podobno jest jakiś nowy przeciek i start może być przesunięty o dzień.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: STS-133
« Odpowiedź #166 dnia: Październik 29, 2010, 15:33 »
Niepotwierdzone: Podobno jest jakiś nowy przeciek i start może być przesunięty o dzień.

Już jest oficjalnie przesunięty o CO NAJMNIEJ jeden dzień. Nowy termin to 2 listopada o 20:17:56 GMT=21:17:56 CET.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2010, 15:35 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #167 dnia: Październik 29, 2010, 16:22 »
Uuu.. nie dobrze. Z tego co kojarzę to pogoda we wtorek już gorsza będzie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #168 dnia: Październik 29, 2010, 18:00 »
Niespodzianka! Dobrze, że okienko startowe ma kilka dni i problem techniczny nie wydaje się być ogromny.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #168 dnia: Październik 29, 2010, 18:00 »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #169 dnia: Październik 29, 2010, 18:26 »
Czyli jakby szczęście w nieszczęściu, ale trochę się zmartwiłem ::)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #170 dnia: Październik 29, 2010, 19:54 »
Dobra, czas na więcej detali :

Problem pojawił się w czasie nadawania właściwego ciśnienia w prawym systemie OMS (czyli to samo miejsce co źródło problemu IPR-47, którego naprawa kosztowała 4 dni z procesu przygotowawczego, jednak nie jest to ten kołnierz układu paliwowego). Tym razem problem rozbija się o dwa IPRs (Interim Problem Reports)

Przesunięcie wszystkiego o jedną dobę oznacza rozpoczęcie odliczania jutro (30.10) o godzinie 20:00 CEST, tankowanie o godzinie 12:52 CEST we wtorek.

Prawdopodobna lokalizacja - na prawej gondoli OMS, pod panelami serwisowymi 59-02.

Plan jest taki, aby wymienić łączenia (ang. couplings). Wymagane będzie do tej operacji kolejne opróżnienie zbiorników z paliwem hipergolicznym (a parę dni temu to robili celem wymiany uszczelek, będą mieli niezłe doświadczenie :P). Później zabawy z ciśnieniem, ogólnie naprawy nie mają być skomplikowane. Zabiorą jednak 16 godzin czasu.

Dzisiaj o godzinie 22:00 spotyka się MMT i będą dodatkowo około 2 godziny dyskutować nad dalszym planem.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #171 dnia: Październik 30, 2010, 14:16 »
Mały update pogodowy (wcześniej zamieściłem w tym poście).

Sytuacja na Atlantyku zrobiła się ciekawa, mamy obecnie dwa twory natury:

- huragan Shary, 1 w skali Saffir-Simpsona, słabnie, wiatry wieją w jego okolicach z szybkością 110 km/h. Co ciekawe to zdaje się być obszar niskiego ciśnienia zaznaczony dwójką na ostatniej mapie pogodowej, którą przytaczałem (link wyżej). Jako laik pogodowy nie znam się jakoś super na temacie, ale dynamika tego huraganu (porusza się z prędkością około 55 km/h!) oraz stopień skrętu jaki wykonał mocno mnie zaskoczył :)

- obecnie sztorm tropikalny Tomas, który lada chwila zostanie chyba przemianowany na huragan kategorii 1, wiatry wieją w jego okolicach z szybkością 100 km/h. Porusza się z 'normalną' prędkością - 25 km/h w kierunku zachód-północny zachód.

O ile tym pierwszym nie musimy się przejmować (chociaż ciekawe jak namiesza z pogodą w Zachodniej Europie ;)), to trzeba mieć na oku Tomasa, który może wprawdzie nie uderzy bezpośrednio w Florydę, ale może nam sporo namieszać.

Meteorolog z NSF ocenia możliwość wpływu pogody na wtorkowy start na 70%. Później będzie już tylko gorzej (o czym nie chciał powiedzieć wprost, sporo osób siedzi teraz w samolotach i jest w drodze na Florydę).

Nie ma to jak starty w sezonie huraganów :P Ciekawostką może być też fakt, że Tomas ma zadatki na jeden z większych huraganów w tym sezonie.. :P

Stronka NOAA - http://www.nhc.noaa.gov/
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2010, 14:19 wysłana przez Matias »

axion

  • Gość
Odp: STS-133
« Odpowiedź #172 dnia: Październik 30, 2010, 15:32 »
Film z załadunku R2:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2010, 15:31 wysłana przez axion »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #173 dnia: Październik 30, 2010, 15:35 »
Mamy dalsze opóźnienie startu. Tym razem to już jest 3 listopada - godzina (chyba) 20:52 CET, tak?

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #174 dnia: Październik 30, 2010, 16:51 »
Dokładnie tak, start o 20:52 w środę 3 listopada.
Jakby to powiedzieć... lepiej nic nie powiem :-\

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #175 dnia: Październik 30, 2010, 17:16 »
Ooo.. nie powiodły się naprawy? Dzisiaj rano wymienili jakieś elementy..

Niezłe jaja będą jak nie polecą w tym roku.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #176 dnia: Październik 31, 2010, 04:42 »
Wszystkie niezbędne naprawy (wymiany uszczelek, np. typu o-ring) zostały przeprowadzone. Obecnie trwa proces przywracania ciśnienia w zbiornikach (chyba helu). Ma on trwać 16 godzin, rozpoczął się trochę ponad 7 h temu.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #177 dnia: Październik 31, 2010, 15:25 »
Nadanie odpowiedniego ciśnienia w zbiorniku prawego OMS zostało zakończone (ciśnienie jest już takie jakie będzie utrzymywane w czasie następnych 2.5 tygodni, w tym 13 dni misji na orbicie). Wahadłowiec jest już uruchomiony.

Trwa odłączanie połączeń QDs (Quick Disconnects), przeprowadzanie testów oraz innych procesów otwierających stanowisko startowe.

Jeśli dobrze przeliczam po zmianie czasu(:P) to rozpoczęcie odliczania do startu rozpocznie się dzisiaj o godzinie 19:00 CET.

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #178 dnia: Październik 31, 2010, 17:31 »
Troche nowych niusuf :)

Technikom udało się zreperować uszkodzone miejsca w okolicach prawego silnika OMS. Operacja przywracania prawidłowego ciśnienia także się powiodła i otworzyło to drogę do rozpoczęcia oficjalnego odliczania. Póki co - nic nie stoi na przeszkodzie, by o 19:00 naszego czasu oficjalny zegar wreszcie ruszył w dół.
"Prace postępują zgodnie z naszym harmonogramem. Przywracanie prawidłowego ciśnienia, które zakończyliśmy dzisiejszego poranka powiodło się" - to słowa Steve'a Payna, dyrektora testów NASA.
Oprócz wycieku helu, który tak odłożył całe przygotowania przedstartowe i procedurę odliczania zespół musiał zlokalizować kilka innych miejsc, w których nastąpił wyciek azotu. Payne twierdzi, że wszystkie te miejsca zostały zlokalizowane i naprawione.

Zanosi się więc na to, że za 90 minut zegar zacznie tykać... :)


Pogoda na Florydzie jak widać piękna... całkowity brak zachmurzenia 8)
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2010, 17:32 wysłana przez Sokole Oko »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #179 dnia: Październik 31, 2010, 19:01 »
Zaczęło się! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #179 dnia: Październik 31, 2010, 19:01 »