Autor Wątek: STS-133  (Przeczytany 498018 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #510 dnia: Listopad 24, 2010, 23:45 »
A ile to kosztów generuje.

W zasadzie to nie generuje (w zależności z której strony patrzeć). Jeśli prom Discovery by wystartował 1 listopada i dziś byśmy dokonywali podsumowania misji, to i tak NASA by musiała wciąż opłacać te same koszty stałe, czyli utrzymanie infrastruktury i tysięcy osób pracujących w programie. Z tej perspektywy niezależnie kiedy miałaby miejsce misja, to i tak olbrzymie koszty by były generowane.

Nie piszę tutaj o kosztach operacji naprawczych na LC-39A, ale domyślam się, że są one znacznie niższe od kosztów stałych...

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: STS-133
« Odpowiedź #511 dnia: Listopad 25, 2010, 00:00 »
Pisałem oczywiście w dużo szerszym kontekście

Szkoda tylko, że przez tyle lat lotów (i tyle lotów!) nie dopracowali sytemu (STS) do jako takiej pewności i niezawodności.
Cały czas wynikają problemy, starają się je zrozumieć, zaradzić, ale nie bardzo potrafią...
I to właśnie generuje te koszty! NASA musi wciąż opłacać te same koszty stałe, utrzymanie infrastruktury i tysięcy osób pracujących w programie. Na kilka startów rocznie. Gdyby nie było tylu problemów, a startów byłoby dużo więcej (np. 24 rocznie), to koszty na pojedyńczy start byłyby wielokrotnie mniejsze.

Co, de facto, sam napisałeś. ;)


---
P.S. - pierwotne założenia programu STS mówiły o bardzo częstym lataniu, szybkiej obsłudze promu na Ziemi i niewielkich kosztach...
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2010, 00:03 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #512 dnia: Listopad 25, 2010, 00:09 »
P.S. - pierwotne założenia programu STS mówiły o bardzo częstym lataniu, szybkiej obsłudze promu na Ziemi i niewielkich kosztach...

I miejmy nadzieję, że się tego doczekamy - oczywiście nie w STS, ale jakimś komercyjnym programie. Przynajmniej doświadczenia (pozytywne i negatywne) z programu STS już są i można je wykorzystać... :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #513 dnia: Listopad 25, 2010, 00:59 »
Szkoda tylko, że przez tyle lat lotów (i tyle lotów!) nie dopracowali sytemu (STS) do jako takiej pewności i niezawodności.
Cały czas wynikają problemy, starają się je zrozumieć, zaradzić, ale nie bardzo potrafią...

Hmm.. na tę sprawę trzeba spojrzeć dużo szerzej. Weźmy pod lupę sprawę ostatnich pęknięć. Czy przytrafiały się one w latach 80-tych? Być może, ja nic o czymś takim nie słyszałem, w każdym razie pęknięcia zaczęły występować po przejściu ze zbiorników lekkich LWT na super lekkie SLWT, także trzeba rozwiązać problemy, które teraz wystąpiły w wyniku postępującego ulepszania sprzętu, materiałów, itd. Nie da się dopracować systemu, w którym wprowadzane są tak duże zmiany.
Jakby zostali przy LWT to ograniczenia masowe w ładowności trochę by nam zeżarły dzisiejszych możliwości STS, który bądź co bądź jest drogim, ale dobrym statkiem do przewozu dużych ładunków na orbitę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #513 dnia: Listopad 25, 2010, 00:59 »

Offline ubezo

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: STS-133
« Odpowiedź #514 dnia: Listopad 25, 2010, 08:46 »
Przepraszam za OT...

Mówi Shannon, objaśnia dokładnie problem na małym modelu :P


czy ktoś z Was wie gdzie można kupić taki model?
Czy te modele do sklejania np. z allegro prezentują się faktycznie dobrze?

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: STS-133
« Odpowiedź #515 dnia: Listopad 25, 2010, 09:20 »
STS-y są duże i skomplikowane. Zatankowany zestaw wahadłowcowy waży jakieś 2000 ton, sam orbiter może warzyć od kilkudziesięciu do ponad stu ton, na to wszystko składają się miliony części, nieraz poddawanych ekstremalnym warunkom i do tego jeszcze odzyskiwanych. Stopień skomplikowania programu jest ogromny, mówiąc o niezawodności musimy o tym pamiętać, doprowadzenie do tego stanu np. stateczka klasy Sojuz to zupełnie inna robota. Biorąc pod uwagę skalę wyzwania nie można mówić że nic nie osiągnięto, program ewoluował w czasie i moim zdaniem osiągnięto bardzo dużo. Istotnie, koszty są wysokie, ale kto przy zdrowych zmysłach liczy, że NASA zrobi coś taniego ;).

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #516 dnia: Listopad 25, 2010, 14:14 »
Przepraszam za OT...
czy ktoś z Was wie gdzie można kupić taki model?
Czy te modele do sklejania np. z allegro prezentują się faktycznie dobrze?

Pewnie w sklepie na KSC. O ile pamiętam ktoś mi kiedyś coś mówił o tym.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: STS-133
« Odpowiedź #517 dnia: Listopad 27, 2010, 20:53 »
Pozwalam sobie podlinkować artykuł z kosmonauty. 20 stycznia startuje HTV, dokuje siedem dni później, odłącza się 24 lutego, 15 lutego startuje ATV, dokuje on 26 lutego, 27 lutego startuje STS-134, dokuje 1 marca. W skrócie - strasznie ciasno, obsuwa Discovery poza grudzień skutkowała by startem 27 lutego i obsuwą Endeavour-a do następnego okna.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #518 dnia: Listopad 28, 2010, 11:54 »
Zdecydowanie - początek przyszłego roku (luty szczególnie) będzie bardzo wyjątkowy dla ISS.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #519 dnia: Listopad 28, 2010, 12:05 »
Słyszałem, że możliwe będzie wepchnięcie misji w styczeń, ale wiąże się to ze strasznymi problemami, jednym z nich jest konieczność odchudzenia middecku o około 270 kilogramów ładunków.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #520 dnia: Listopad 28, 2010, 12:29 »
Prawdopodobnie sytuacja się dość dynamicznie tutaj zmienia i dlatego wciąż możliwe są pewne roszady z planem misji.

Czy przypadkiem start 18 grudnia też nie wiąże się z potrzebą odchudzenia mid-decka o tyle właśnie kilogramów?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #521 dnia: Listopad 28, 2010, 12:36 »
Prawdopodobnie sytuacja się dość dynamicznie tutaj zmienia i dlatego wciąż możliwe są pewne roszady z planem misji.

Czy przypadkiem start 18 grudnia też nie wiąże się z potrzebą odchudzenia mid-decka o tyle właśnie kilogramów?

Jeśli dobrze kojarzę to przewijały się takie plotki na początku, nie jestem pewien, ale start w tym oknie startowym chyba jednak nie oznacza konieczności odchudzenia misji.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #522 dnia: Listopad 30, 2010, 11:14 »
Zrobiło się trochę leniwie, ale to przez długi weekend w USA ;) Od wczoraj rozpoczęto ponownie prace na stanowisku. Mały update z dnia wczorajszego:
- w zeszłą środę na spotkaniu PRCB postanowiono o potrzebie większej ilości czasu na przeprowadzenie wszystkich analiz oraz stworzenie dokumentu kwalifikującego zbiornik (podłużnice) do lotu
- wahadłowiec został wyłączony na czas długiego weekendu
- kolejny PRCB planowany jest na 2 grudnia, a zatem w czwartek/piątek dowiemy się więcej szczegółów pod tytułem 'co dalej', nie ma oficjalnej nowej daty startu, 17 grudnia to tylko wyznacznik terminu
- próbne tankowanie jest wciąż rozważane
- w rejonach adaptera GUCP zainstalowano pewne wyznaczniki, które pozwolą stwierdzić czy dochodzi do obluzowania jednostki.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #523 dnia: Grudzień 01, 2010, 00:28 »
Krążą plotki, że luty wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Okienko grudniowe jest bardzo ciasne i nie wiadomo czy ze wszystkim zdążą.

W zalączniku podgląd na świeżo 'zapylone' wymienione podłużnice i miejsce napraw przy którym grzebano od kilku tygodni ;)
http://twitpic.com/3bp05b

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #524 dnia: Grudzień 01, 2010, 11:45 »
Ano rzeczywiście - pojawił się tekst na naszymspejsflajcie o lutym. Ponadto, raczej na 100% nie ma szans na start w styczniu.

Trwają w tej chwili analizy potencjalnych uszkodzeń, jakie mógłby wywołać jakiś kawałek pianki lub czegoś bardziej aluminiowego, gdyby się oderwał od zbiornika w trakcie startu. Z tym chyba nie zdążą na czas...

Hmmm... A miesiąc temu mógł się juz odbyć start... :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #524 dnia: Grudzień 01, 2010, 11:45 »