Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1161453 razy)

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6180 dnia: Styczeń 18, 2023, 21:13 »
Wszyscy się mylą w ocenach, tylko nie forumowicze. Tak to jakoś jest w tym internecie, odkąd go pamiętam, a pamiętam od 1996 roku.

Jeszcze raz: to nie fachowcy mają problem ze swoimi umiejętnościami, lecz niefachowcy ze swoim wyobrażeniem o robieniu czegokolwiek, co ma znamiona nowości, nie mówiąc o znamionach przełomu. Każdy złożony problem przed zakończeniem realizacji wygląda prościej niż się okazuje po jej zakończeniu. Każdy, bez najmniejszego wyjątku. To reguła, którą ludzie elementarnie obyci z historią rozwoju nauki i techniki powinni znać.

Zagadnienie wygląda na teoretycznie łatwe. Dochodzi do pierwszej realizacji. Tu materiał jest nie taki. Tam fizyka działa jednak trochę inaczej, bo nagle się okazuje, że coś płynie wolniej czy szybciej i są jakieś dodatkowe efekty. Tam nie ma dostatecznie dobrego podproducenta. Itp. itd. Przy przewidywaniu czasu bierze się pod uwagę aktualną wiedzę i koryguje o doświadczenia wcześniejsze. Problem w tym, że w trakcie realizacji wiedzę trzeba rozszerzyć, a za tym idą konkretne, zjadające czas działania.

Fakt, że Musk nie dotrzymuje terminów, nie świadczy o tym, że jest niekompetentny czy naiwny. Świadczy o złożoności problemów. Nad tym się zastanówcie. I nad swoim wyobrażeniem o realizacji złożonych projektów technicznych.

A tak w ogóle to jak się Wam opóźnienia Muska nie podobają, zróbcie sobie sami tego Starshipa. Najlepiej w weekend i na gaz z Orlenu.

Ileż do licha można czytać tego wiecznego marudzenia na ludzi robiących coś ze strony ludzi, którzy nigdy nie zrobili nic...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6181 dnia: Styczeń 18, 2023, 21:22 »
Wszyscy się mylą w ocenach, tylko nie forumowicze. [ciach]

Nic dodać, nic ująć.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 864
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6182 dnia: Styczeń 18, 2023, 21:47 »
Otóż to. Ja bym jeszcze przypomniał,że oprócz oporu praw fizyki, stanieje jeszcze tak zwany opór materii. Dlaczego Musk nie wykonał więcej lotów testowych? Bo by złamał prawo. Musk i tak zresztą budując monstrualna samowolkę budowlaną o nazwie Boca Chica, miał pozwolenie na loty do bodajże 30 kilometrów. I te loty zostały wykonane. Na pozwolenie na latanie wyżej i woogie warunkowe użytkowanie swego kosmodromu, Musk czekał ponad dwa lata. Czekając zbudował wieżę, kilka iteracji, Superhevy i ulepszona wersje Raptora. Skoro ma już przenajświętszy papierek, wyrzutnię i rakietę do niej, to najwyraźniej uznał, że nie ma co zawracać głowy kolejnymi testami Starshipów, tylko od razu wystrzeli całość. Jak wybuchnie (oby tylko nie na wyrzutni) to w kolejce czekają już kolejne budowane egzemplarze.
A jak w końcu poleci bez problemów, to Musk będzie miał dla tego potwora już trzy wyrzutnie (i pewnie czwarta w Boca Chica w budowie) i dopiero wtedy pokaże na co jego rozwiązanie stać.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6183 dnia: Styczeń 18, 2023, 21:53 »
Wszyscy się mylą w ocenach, tylko nie forumowicze. [ciach]

Nic dodać, nic ująć.
Jestem tego samego zdania  - forum jest niestety pożywką dla kilku " ekspertów Adamsów" i podobnych trolli

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6183 dnia: Styczeń 18, 2023, 21:53 »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6184 dnia: Styczeń 18, 2023, 21:55 »
Ileż do licha można czytać tego wiecznego marudzenia na ludzi robiących coś ze strony ludzi, którzy nigdy nie zrobili nic...
Tym przydlugim i nudnym wywodem przyznałeś właśnie im rację:budowa Starshipa jest po prostu trudniejsza niż sądził Musk i jego owce wieszczący lot orbitalny 3 lata temu,zalogowe loty wokółksiężycowe w tym roku i lot marsjański cargo w przyszlym.Brawo,cieszę się ze zrozumiałeś wreszcie to o czym pisałem m.in.ja kilka lat temu żeby nie nastawiać się na szybki sukces oraz że w trakcie budowy wyjdzie masa różnych nieprzewidzianych problemów.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2023, 21:58 wysłana przez alnitak »

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2535
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6185 dnia: Styczeń 18, 2023, 22:13 »
Ja tylko przypomnę, że FAA decyzje środowiskowa wydało dopiero w czerwcu zeszłego roku, wiec o żadnym locie orbitalnym lub teście wszystkich 33 silników nie mogło być mowy. SpaceX musiało wykonać ponad 75 działań agencji, aby ubiegać się o licencje na start. NSF opublikowało artykuł i obecny plan zakłada test WDR całego zestawu. Następnie S24 zostanie usunięty, aby przeprowadzić końcowe prace przy płytkach TPS. B7 wykona test SpinPrime, a potem SF 33 silników. Jeśli test przebiegnie zgodnie z planem Ship24 zostanie ponownie ułożony na szczycie Boostera 7 i pozostanie jedynie czekanie na licencję, aby ustalić datę startu.

https://twitter.com/NASASpaceflight/status/1615793906586734592

Offline rad

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6186 dnia: Styczeń 18, 2023, 22:15 »
Ileż do licha można czytać tego wiecznego marudzenia na ludzi robiących coś ze strony ludzi, którzy nigdy nie zrobili nic...
Tym przydlugim i nudnym wywodem przyznałeś właśnie im rację:budowa Starshipa jest po prostu trudniejsza niż sądził Musk i jego owce wieszczący lot orbitalny 3 lata temu,zalogowe loty wokółksiężycowe w tym roku i lot marsjański cargo w przyszlym.Brawo,cieszę się ze zrozumiałeś wreszcie to o czym pisałem m.in.ja kilka lat temu żeby nie nastawiać się na szybki sukces oraz że w trakcie budowy wyjdzie masa różnych nieprzewidzianych problemów.
Dobrze, że Musk nie wiedział, że wyjdzie masa nieprzewidzianych problemów, bo może nigdy nie podjąłby się realizacji pomysłu.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajdzie się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi."

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6187 dnia: Styczeń 18, 2023, 22:25 »
Ja tylko przypomnę, że FAA decyzje środowiskowa wydało dopiero w czerwcu zeszłego roku, wiec o żadnym locie orbitalnym lub teście wszystkich 33 silników nie mogło być mowy.
Ach ten słynny spisek FAA i Boeinga zeby zatrzymać Starshipa i puścić pierwszego SLS,ile to ja się na ten temat naczytałem na różnych fanbojskich forach.Ile od czerwca minęlo miesięcy?Static fire 33 silników wykonany?Nie?Czyli nie mialo to żadnego znaczenia dla tempa budowy.(inna sprawa ze FAA nie ma nic do static fire)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2023, 22:30 wysłana przez alnitak »

Offline malisz182

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 4
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6188 dnia: Styczeń 19, 2023, 10:51 »
Nie chcę się wymądrzać bo ja to forum tylko czytam, śledząc co ciekawsze wątki. Ale czy serio na 1 post o postępach prac nad SS/SH musi przypadać 10 postów które są ciągle o tym samym? Mam na myśli wiadomości typu: moim zdaniem SpaceX ma innowacyjne podejście, moim zdaniem robią wolno, moim zdaniem szybko, konstruowanie polega na..., ale mają tempo, ale nie mają tempa etc? Nie warto tego offtopu przenieść do hydeparku a tutaj wrzucać tylko posty dotyczące postępow?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6189 dnia: Styczeń 19, 2023, 13:28 »
Zgadzam się z malisz182, bo posty tego rodzaju bardzo utrudniają śledzenie danego tematu. Ale z drugiej strony jest to forum dyskusyjne.

Sprawę można rozwiązać tak, jak zrobiono to w forum NSF, gdzie tego rodzaju wątki skłaniające do wypowiadania własnych opinii podzielono na dwa: "... UPDATE Thread" i "... DISCUSSION Thread".

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2535
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6190 dnia: Styczeń 19, 2023, 16:00 »
Wracając do tematu to znana jest lokalizacja gdzie powstanie kolejna orbitalna wieża dla Starshipa. Pierwotnie planowana lokalizacja to ta zaznaczona na zielono. Za kilka lat SpaceX będzie posiadało cztery wieze - dwie w Starbase i dwie na Florydzie(LC-39 i LC-49).

https://twitter.com/CSI_Starbase/status/1615868006822707203

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6191 dnia: Styczeń 19, 2023, 23:04 »
Jestem nieco zaskoczony tak małą, planowaną odległością pomiędzy wieżami.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6192 dnia: Styczeń 20, 2023, 08:20 »
Zdecydują po odpaleniu 33 Raptorów. ;D

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6193 dnia: Styczeń 20, 2023, 17:36 »
Trwa rozbiórka/demontaż B8.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 864
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6194 dnia: Styczeń 20, 2023, 17:48 »
Jestem nieco zaskoczony tak małą, planowaną odległością pomiędzy wieżami.
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #6194 dnia: Styczeń 20, 2023, 17:48 »