Autor Wątek: Kosmiczne artykuły  (Przeczytany 64448 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 01, 2016, 13:20 »
Prawie 10,5 mln zł na badania żelazostopu, który podniesie jakość stali
30.05.2016

Hutnicza spółka z Łazisk Górnych wraz z naukowcami z krakowskiej AGH chce stworzyć pierwszy na świecie stop żelaza o bardzo niskiej zawartości węgla oraz obniżonej zawartości gazów, w tym azotu i wodoru.

Projekt uzyskał prawie 10,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeżeli się powiedzie, w przyszłości powstanie stal o niespotykanej dotąd wytrzymałości.
 
Żelazostopy są niezbędne do produkcji stali, która dzięki nim osiąga pożądane właściwości. Im mniej jest w żelazostopach niepożądanych pierwiastków – np. węgla i gazów - tym lepsza jest jakość stali, która staje się bardziej wytrzymała i odporna na zużycie. (…)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409894,prawie-105-mln-zl-na-badania-zelazostopu-ktory-podniesie-jakosc-stali.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 01, 2016, 13:21 »
Cegła z niedopałkiem - budowlane rozwiązanie problemu środowiska?
30.05.2016

Dodanie niedopałków papierosów do cegieł pozwala za jednym zamachem rozwiązać problem zanieczyszczenia środowiska i obniżyć koszty związane z wypalaniem cegieł. Rozwiązanie to zaproponowali inżynierowie z Royal Melbourne Institute of Technology w Australii.

Na świecie co roku produkowane są biliony papierosów. Przy okazji ich palenia do środowiska trafiają miliony ton toksycznych odpadów w postaci niedopałków.
 
Niedopałki nie należą do najlepiej biodegradowalnych odpadów: ich rozkład wymaga lat. Ich obecność w środowisku oznacza też, że do gleb i wód trafiają toksyczne metale ciężkie (arszenik, chrom, nikiel i kadm), kumulujące się w filtrach. (…)

Źródło:  http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409848,cegla-z-niedopalkiem---budowlane-rozwiazanie-problemu-srodowiska.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 01, 2016, 13:24 »
Masowe wymieranie dotknęło również strefę polarną
31.05.2016

Analiza ponad 6 tys. morskich skamieniałości z Antarktyki wskazuje, że masowe wymieranie, które spowodowało śmierć dinozaurów, było równie gwałtowane i zebrało takie same śmiertelne żniwo w strefie podbiegunowej - poinformowali naukowcy w "Nature Communications".

Dotychczas naukowcy uważali, że zwierzęta zamieszkujące najbardziej na południe wysunięte rejony Ziemi w okresie wielkiego wymierania były bezpieczniejsze od gatunków zasiedlających inne obszary.
 
W czasie sześcioletnich badań naukowcy przeanalizowali ponad 6 tys. skamieniałości morskich, mających od 69 do 65 mln lat. Fosylia pozyskali w czasie wykopalisk naukowcy z Uniwersytetu w Leeds i British Antarctic Survey na wyspie Seymour Island na Półwyspie Antarktycznym. Jak poinformowali badacze, jest to obecnie jeden z największych zbiorów morskich skamieniałości z tego okresu na świecie. Wśród nich są przedstawiciele różnorodnych gatunków - od małych ślimaków, zamieszkujących dno morskie, po wielkie zwierzęta pływające po wodach powierzchniowych. (…)

 Źródło:  http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409893,masowe-wymieranie-dotknelo-rowniez-strefe-polarna.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 01, 2016, 13:26 »
Neandertalczycy i ludzie różnili się pod względem diety
06.05.2016

Neandertalczycy i ludzie paleolitu żywili się odmiennie, obierając różne strategie przetrwania w obliczu zmian klimatu – informują naukowcy w piśmie „PLOS ONE”.

Badania śladów na zębach pomagają w ustaleniu paleolitycznej diety ludzi i neandertalczyków. Obie populacje musiały sprostać zmianie klimatu, która dokonywała się w trakcie ostatniego zlodowacenia.
 
Około 40 tys. lat temu neandertalczycy wyginęli z nieznanych naukowcom powodów.
 
Zespół pod kierunkiem Sireen El Zaatari z Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy) wziął pod uwagę dietę neandertalczyków, jako możliwy czynnik tego wyginięcia. (…)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409493,neandertalczycy-i-ludzie-roznili-sie-pod-wzgledem-diety.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 01, 2016, 13:26 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 01, 2016, 13:27 »
Jedna z najstarszych konstrukcji – dziełem neandertalczyków
31.05.2016

Licząca ponad 170 tys. lat jedna z najstarszych konstrukcji na świecie została wykonana przez neandertalczyków – informują naukowcy na łamach „Nature”.

W głębi jaskini Bruniquel leżącej w południowo-zachodniej Francji natknięto się na pozostałości najstarszej konstrukcji na świecie. Są to półokrągłe ściany zbudowane ze stalagmitów.
 
„Pytanie, dlaczego w ogóle to zbudowano” - zastanawia się paleoantropolog, Jean-Jacques Hublin z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku (Niemcy). Jak dodaje, zapewne możliwe są interpretacje w kontekście rytualnym. Jednak jak tego dowieść? - pyta. (…)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409882,jedna-z-najstarszych-konstrukcji--dzielem-neandertalczykow.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 01, 2016, 13:28 »
W Hiszpanii odkryto malowidła naskalne sprzed ponad 12 tysięcy lat
01.06.2016

Malowidła naskalne przedstawiające sceny polowań na dzikie zwierzęta sprzed około 12 tys. lat odkryto w hiszpańskiej jaskini – informuje serwis internetowy The Local.

Archeolog Diego Garate odkrył prehistoryczne malowidła w jaskini Atxurra, położonej w Kraju Basków w północnej Hiszpanii w odległości ok. 50 kilometrów od miasta Bilbao, w niezbadanej dotychczas części jaskini na głębokości 300 metrów poniżej poziomu wejścia.
 
Jaskinia Atxurra została odkryta w 1929 roku, ale jej najgłębsze rejony z malowidłami na ścianach nie były dotąd szczegółowo badane.
 
Odkryte rysunki i malowidła przedstawiają rozmaite zwierzęta, jak bizony, konie i kozły, a także sceny polowań.
 
Jeden z kilkudziesięciu rysunków przedstawia bizona, w ciało którego myśliwi wbili ponad 20 włóczni.
 
Według ekspertów, doskonale zachowane malowidła pochodzą z okresu 14-12 tysięcy lat temu, a w jaskini odkryto też dodatkowy materiał archeologiczny z tego okresu – pozostałości węgla drzewnego oraz narzędzia z krzemienia.
 
Jak poinformował Diego Garate, badający jaskinie w Kraju Basków od 10 lat, odkrycie malowideł na ścianach jaskini Atxurra ma dla niego wielkie znaczenie – jest najważniejszym okryciem w jego dotychczasowej zawodowej karierze. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409914,w-hiszpanii-odkryto-malowidla-naskalne-sprzed-ponad-12-tysiecy-lat.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 01, 2016, 13:29 »
Mieszkańcy Chin już 5000 lat temu obserwowali gwiazdy
01.06.2016

Archeolodzy zbadali gwiezdne zdobienia na domowych sprzętach sprzed 5000 lat – informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Naukowcy z Muzeum Reliktów Osady Dahe, znajdującego się na przedmieściach Zhengzhou - stolicy prowincji Henan w środkowo-wschodnich Chinach - ustalili, że mieszkańcy Dahe obserwowali gwiazdy i rysunkami przedstawiającymi m.in. gwiazdozbiory ozdabiali przedmioty domowego użytku 5000 lat temu.
 
Jak poinformował Hu Jizhong, kurator muzeum, na badanych naczyniach i artefaktach znajdują się rysunki przedstawiające słońce, księżyc, gwiazdozbiory, a także zjawiska optyczne obserwowane wokół tarczy słonecznej – tzw. halo. (…)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409915,mieszkancy-chin-juz-5000-lat-temu-obserwowali-gwiazdy.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 02, 2016, 14:26 »
Projekt licealistów z Płocka prześwietlania piramid mionami wygrał globalny konkurs CERN
01.06.2016

Projekt użycia mionów, czyli cząstek elementarnych, do prześwietlenia egipskich piramid opracowany przez uczniów L.O. im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (Mazowieckie), najstarszej szkoły w Polsce, wygrał globalny konkurs Beam Line For Schools 2016 CERN.

Zgodnie ze stworzonym przez płockich licealistów modelem matematycznym, weryfikującym wcześniejsze naukowe ustalenia, w piramidzie Chefrena w Gizie, pochodzącej z ok. 2532 r. p.n.e., może znajdować się nieodkryte dotąd pomieszczenie. Swoją hipotezę uczniowie zweryfikują we wrześniu podczas serii doświadczeń, jakie przeprowadzą w CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.
 
CERN to działający od 1954 r. pod Genewą (Szwajcaria) największy i najważniejszy na świecie ośrodek badawczy fizyki cząstek elementarnych. Dzięki prowadzonym eksperymentom z użyciem akceleratora Large Hadron Collider – Wielkiego Zderzacza Hadronów odkryto tam w 2012 r. bozon Higgsa. ...)

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409906,projekt-licealistow-z-plocka-przeswietlania-piramid-mionami-wygral-globalny-konkurs-cern.html
 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2016, 14:28 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 02, 2016, 14:28 »
Raport: rekordowe inwestycje w odnawialne źródła energii
02.06.2016

Wydatki na nowe inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) przekroczyły w 2015 r. co najmniej dwukrotnie te spożytkowane na elektrownie gazowe i węglowe - wynika z raportu organizacji Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN21).

Autorzy opublikowanego w środę raportu podkreślają, że wydatki na OZE z roku na rok rosły, ale 2015 r. przyniósł po raz pierwszy rekordowy poziom w wielu kategoriach wydatków. Podkreślono, że rekordowe inwestycje w OZE odnotowano, mimo że ceny węgla kamiennego, jednego z głównych źródeł energii nieodnawialnej, w ostatnich latach gwałtowanie spadły.
 
W 2014 w branżę OZE zainwestowano 273 mld USD, a w 2015 - 285,9 mld USD. To rekordowa kwota, która przewyższa poprzedni rekord z 2011 roku o blisko 7,5 mld USD - wynika z raportu. (...)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409921,raport-rekordowe-inwestycje-w-odnawialne-zrodla-energii.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 03, 2016, 12:11 »
Populacje pszczół rozprzestrzeniły się po ostatnim zlodowaceniu
03.06.2016

Po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia, w trakcie globalnego ocieplenia klimatu, populacje pszczół znacznie rozprzestrzeniły się – dowodzą naukowcy na łamach pisma „Journal of Hymenoptera Research”.

Badania prowadzono na australijskiej populacji pszczół samotnic o nazwie zadrzechnie (Xylocopa). Zadrzechnie występują również w Polsce.
 
Ok. 18 tys. lat temu nastąpił okres cieplejszego klimatu, wtedy to australijska populacja zadrzechni zwiększyła się – dowodzą Rebecca Dew i Michael Schwarz z Flinders University of South Australia, we współpracy z Sandrą Rehan z University of New Hampshire (USA). Zgadza się to z badaniami z Ameryki Północnej i Fidżi, z których wynika, że populacje pszczół są ściśle zależne od zmian klimatycznych. (...)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409916,populacje-pszczol-rozprzestrzenily-sie-po-ostatnim-zlodowaceniu.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 04, 2016, 08:21 »
Życie w nowoczesnych miastach często odbywa się w warunkach bardzo ograniczonego dostępu do świata natury.
Peter Kahn  z University of Washington,  współautor pracy na temat negatywnych aspektów  życia w miastach zwraca uwagę , że  dorastające  dzieci mogą nigdy  nie zobaczyć  gwiazdy na niebie.

Odizolowanie ludzi od natury  skutkuje w dużych miastach  bardziej powszechnie chorobami psychicznymi i zaburzeniami nastroju.

Jeśli dziecko nie doświadczy kontaktu z przyrodą,  to ciężko będzie mu zrozumieć potem problemy środowiska jak np. problem wymierania gatunków.

Są podejmowane działania zwiększające  dostęp do natury w dużych miastach ,  jak np konstrukcja budynków  mających  otwierane okna, aby wpuścić świeże powietrze i światło dzienne, umieszczanie  więcej ogrodów na dachach (takim znaczącym w naszym kraju miejscem jest ogród na dachu BUW nieopodal CNK). Rolnictwo miejskie ma tutaj dużą rolę do spełnienia.

Wnioski płynące z badań naukowych w dużych miastach powinny być też rekomendacją dla przyszłych konstruktorów baz na innych globach. Problematyka ogrodów pozaziemskich powinna zyskać dodatkowy impuls do badań. Scott Kelly, którego , z uwagi na zajmowanie się hodowlą roślin na orbicie nazywano kosmicznym ogrodnikiem  zapewne byłby gorącym orędownikiem kosmicznych ogrodów. Obecność kwiatków na orbicie bardzo mu poprawiała humor.  Dopiero jesteśmy na początku pozaziemskich upraw. Na razie głównie wykorzystuje się analogi gruntów marsjańskich i księżycowych, ale  nie wszystko da się  symulować w ziemskich warunkach.

http://phys.org/news/2016-06-nature-cities-key-healthy-urban.html

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2016, 08:25 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 04, 2016, 08:50 »
Synchrotron SOLARIS zapełnia się liniami badawczymi
04.06.2016

Krakowskie Centrum SOLARIS będzie budować kolejną linię badawczą, przeznaczoną do spektroskopii miękkiego promieniowania rentgenowskiego. Docelowo polscy i zagraniczni naukowcy będą mieli do dyspozycji w krakowskim ośrodku kilkanaście linii eksperymentalnych.

W Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS przy Uniwersytecie Jagiellońskim znajduje się synchrotron - źródło promieniowania elektromagnetycznego (synchrotronowego). Wyjątkowość synchrotronu polega m.in. na tym, że umożliwia prowadzenie badań przez wiele grup naukowców w tym samym czasie. Korzystają oni z kilkunastu linii badawczych, które mogą działać bez przerwy: cały dzień, przez siedem dni w tygodniu.
 
Jedną z takich linii będzie PHELIX, przeznaczona do spektroskopii miękkiego promieniowania rentgenowskiego. Umożliwi ona badania struktury elektronowej nowych materiałów, w tym nanomateriałów, do których należy grafen, a także tzw. izolatory topologiczne. Materiały te budzą obecnie żywe zainteresowanie, ponieważ stwarzają wyjątkowe perspektywy dla elektroniki przyszłości – spintroniki. (...)

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409952,synchrotron-solaris-zapelnia-sie-liniami-badawczymi.html
 

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 04, 2016, 08:55 »
Jasne światła sprzyjają zdrowym wyborom
04.06.2016

Ludzie częściej zamawiają zdrowe potrawy, gdy znajdują się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Jest to wywołane wysokim poziomem czujności – czytamy na łamach „Journal of Marketing Research”.

Badacze z Uniwersytetu Południowej Florydy (USA) przeanalizowali zamówienia składane przez klientów kilku restauracji i zaobserwowali, że osoby, które przebywały w jasno oświetlonych salach o około 20 proc. częściej wybierały zdrowe posiłki (pieczoną rybę, warzywa, czy białe mięso) niż osoby umieszczone w pomieszczeniach z przyciemnionymi światłami.
 
Dzięki kolejnemu badaniu przeprowadzonemu na studentach naukowcy ustalili, że zwiększona gotowość do wybierania zdrowych potraw w dobrze oświetlonych pomieszczeniach jest następstwem wzmożonej czujności.
 
Okazało się, że studenci, którzy siedzieli w przyciemnionych pomieszczeniach, ale byli pod wpływem kofeiny, bądź zostali wcześniej poproszeni o zachowanie czujności, zamawiali zdrowe przekąski tak samo często jak pozostali rówieśnicy.
 
„Słabe oświetlenie nie jest wcale takie złe. Co prawda może skłonić cię do zamówienia mniej zdrowego jedzenia, ale może też sprawić, że będziesz jeść wolniej, zjesz mniej i będzie bardziej cieszyć się jedzeniem” – komentuje jeden z badaczy Brian Wansink.
 
Więcej na ten temat można przeczytać pod adresem: doi: 10.1509/jmr.14.0115 (PAP)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409943,jasne-swiatla-sprzyjaja-zdrowym-wyborom.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 04, 2016, 09:02 »
System ochrony przed dronami
02.06.2016

Brytyjski system ochronny wykrywa pojawiające się na przykład w pobliżu lotnisk bezzałogowe obiekty latające i zakłóca sterujące nimi sygnały radiowe - informuje serwis BBC News.

Wraz z rozpowszechnianiem się zdalnie sterowanych statków powietrznych (UAV) rośnie ryzyko wykorzystania ich do misji szpiegowskich czy ataków terrorystycznych. Nawet niewielki dron, który znajdzie się w nieodpowiednim miejscu i czasie może spowodować zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury.
 
Anti-UAV Defense System (AUDS) został opracowany przez trzy brytyjskie firmy: Enterprise Control Systems, Blighter Surveillance Systems oraz Chess Dynamics. Za pomocą radaru o zasięgu do 10 kilometrów i rejestrujących podczerwień kamer AUDS wykrywa latające obiekty, które mogą stanowić niebezpieczeństwo na przykład dla startujących i lądujących samolotów, śledzi je, a następnie za pomocą anteny kierunkowej wysyła silny sygnał radiowy, który przerywa łączność ze sterującym maszyną operatorem.
 
Nowa technologia ma zostać przetestowana w kilku portach lotniczych, wybranych przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) - organ nadzoru lotniczego w USA.
 
"Czasami ludzie latają dronami w niebezpieczny sposób" - powiedział BBC Marke "Hoot" Gibson, doradca FAA. - "Rząd i przemysł ponoszą odpowiedzialność za utrzymanie bezpiecznego nieba i jesteśmy zadowoleni, że te trzy firmy podjęły ważne wyzwanie".(PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409928,system-ochrony-przed-dronami.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 04, 2016, 19:57 »
Sztylet faraona Tutanchamona wykuto z meteorytu
03.06.2016

Zespół naukowców z Włoch i Egiptu ustalił, że do wyrobu sztyletu z grobowca Tutanchamona wykorzystano meteoryt – informuje serwis internetowy Discovery News.

Włoscy naukowcy z Politechniki w Mediolanie i Uniwersytetu w Pizie oraz archeolodzy z Muzeum Egipskiego w Kairze przeprowadzili nowe badanie sztyletu, który znajdował się w sarkofagu faraona Tutanchamona w jego grobowcu w Dolinie Królów, obok prawego uda mumii władcy.
 
Tutanchamon był władcą Egiptu z XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.), panującym w latach ok. 1333-1323 p.n.e., a jego nienaruszony grobowiec został odkryty w 1922 roku przez angielskiego archeologa Howarda Cartera. (...)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409929,sztylet-faraona-tutanchamona-wykuto-z-meteorytu.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kosmiczne artykuły
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 04, 2016, 19:57 »