Autor Wątek: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty  (Przeczytany 120831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #255 dnia: Październik 23, 2017, 13:46 »
Jak myślicie - doczekamy się takiej bazy na Księżycu ?  :)

Zdecydowanie to jest zbyt duże.
I z tego co się orientuje, to na Księżycu nie ma jaskiń, które by były odpowiednie do budowania w nich bazy.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #256 dnia: Maj 29, 2018, 18:43 »
Ciekaw jestem czy do takiej współpracy dojdzie a jeśli tak to kiedy  :)

Bezos będzie współpracować z NASA, ESA, aby stworzyć bazę księżycową

https://www.nextbigfuture.com/2018/05/bezos-will-work-with-nasa-esa-to-create-moon-base.html



A może to się uda  :)

Zubrin Moon Direct Plan
https://www.nextbigfuture.com/2018/05/zubrin-moon-direct-plan.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #257 dnia: Maj 29, 2018, 21:42 »
Pozyjemy zobaczymy  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #258 dnia: Maj 29, 2018, 22:26 »
Ale to i tak nie wcześniej niż za ok 20 lat, bo wcześniej musi powstać baza na orbicie, jako "pole testowe".

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #258 dnia: Maj 29, 2018, 22:26 »

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #259 dnia: Maj 30, 2018, 00:16 »
Ciekaw jestem czy do takiej współpracy dojdzie a jeśli tak to kiedy  :)

Bezos będzie współpracować z NASA, ESA, aby stworzyć bazę księżycową

Jak powstanie DSG, to NASA będzie corocznie wydawać miliardy, na to żeby to Księżycowe ISS utrzymać, no i na Księżycową baze nie starczy kasy.
Bezos na takie coś dziesiątek miliardów nie wyda, więc zostaje jedynie ESA, która o własnych siłach niewiele jest w stanie zrobić.

piools

  • Gość
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #260 dnia: Maj 30, 2018, 06:39 »
Rozwiązaniem jest redukcja kosztów utrzymania bazy księżycowej. Odpada koszt utrzymywania stałej orbity. Co będzie kolejnym największym kosztem na liście (po zmontowaniu bazy lunarnej i przywiezieniu tam ludzi)?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #261 dnia: Maj 30, 2018, 09:52 »
Jak myślicie - doczekamy się takiej bazy na Księżycu ?  :)

Zdecydowanie to jest zbyt duże.
I z tego co się orientuje, to na Księżycu nie ma jaskiń, które by były odpowiednie do budowania w nich bazy.

Pierwsze bazy na Księżycu będą mniej więcej wyglądały jak ta z renderku powyżej, chociaż ja stawiam mimo wszystko na puszki (nie kopuły) pokryte regolitem, bo z tym całym "drukowaniem 3D na miejscu" to mniej więcej taki sam poziom fantazjowania jak z kopalniami na asteroidach.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #262 dnia: Maj 30, 2018, 16:24 »
Pierwsze bazy na Księżycu będą mniej więcej wyglądały jak ta z renderku powyżej, chociaż ja stawiam mimo wszystko na puszki (nie kopuły) pokryte regolitem, bo z tym całym "drukowaniem 3D na miejscu" to mniej więcej taki sam poziom fantazjowania jak z kopalniami na asteroidach.

Mi tam bardziej pasuje Polski projekt bazy Ksiezycowej.




Powłoka tej bazy ma w jakiś tam sposób pozyskiwać tlen, więc tutaj jest dość duża przewaga nad tymi kopułami pokrytymi regolitem.
No i oczywiście to wszystko trzeba przewieźć na powierzchnie Księżyca, w końcu nie bardzo sobie wyobrażam tego, żeby to na miejscu wydrukować. 

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #263 dnia: Październik 28, 2018, 15:33 »
W nawiązaniu do informacji z innego wątku:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=100.msg123507#msg123507,
ale ten wydaje się właściwszy - symulacja bazy marsjańskiej w celach popularyzatorskich:

« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2018, 15:36 wysłana przez ah »

Offline Zeppo

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 24
  • czosnkiem i kołkiem ;)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #264 dnia: Październik 28, 2018, 18:11 »
Taki rozmach mi się podoba. A nie postawią 3 kontenery z demobilu na krzyż na jakiejś starej żwirowni i "o patrzcie, prowadzimy mega symulację, obserwacje behawioralne ludzi używamy wyimaginowanej śluzy do wyjścia na zewnątrz w stroju nurka, to wielki postęp dla ludzkości za jedyne 64M$".

Inna sprawa czy ten chiński obiekt ma rzeczywiście jakąś wartość naukową, czy tylko słit fotki dla turystów i dobre miejsce do kręcenia reklam.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #265 dnia: Październik 28, 2018, 18:19 »
Akurat najciekawsze eksperymenty chinczycy robia w trzech duzych kontenerach postawionych w piwnicy;-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Yuegong-1

Ta baza z "rozmachem" to raczej obiekt turystyczny;-) Polski pomysl na eksperyment jest calkiem niezly IMHO  ...
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #266 dnia: Październik 28, 2018, 18:25 »
.....
Inna sprawa czy ten chiński obiekt ma rzeczywiście jakąś wartość naukową, czy tylko słit fotki dla turystów i dobre miejsce do kręcenia reklam.
Chyba nieuważnie się przyglądaliście:
"The base will be turned into China's first cultural and tourist experience base for space and astronomical education, Mars-themed tourism, scientific research and film shooting, according to CCTV.

"It can give the kids a feeling that could have in the Mars, and make them learn that high technology can lead the society forward," said Tian"

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24494
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #267 dnia: Luty 05, 2019, 13:29 »
Koncepcja bazy księżycowej w kraterze
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 5 LUTEGO 2019

(...) Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wspiera konkurs Newspace2060 International Moon Pitch. Jedna z ciekawych koncepcji, jaką nadesłano do tego konkursu dotyczy wykorzystania kraterów do instalacji bazy załogowej. Koncepcja zakłada “piętrową” instalację nadmuchiwanych modułów od dna krateru i stopniowe zasypywanie tego krateru księżycowym regolitem. Dzięki temu możliwe jest stworzenie stosunkowo dużej bazy załogowej z jednoczesnym zabezpieczeniem astronautów przez promieniowaniem oraz dużymi skokami temperaturowymi pomiędzy księżycowym dniem i nocą. Tę koncepcję prezentujemy poniżej.


Koncepcja bazy księżycowej w kraterze / Credits –  Adam Storey, Aidan Cowley, Andrea Casini, Angelus Alfatzis, Corinne Hänggi, Dalmir Hasic, Giorgio Nicola, Lukas Offermann, Pablo Turrion, Rik Volger, Sabrina Alam oraz Yannick Bessekon, European Space Agency, ESA
(...)
https://kosmonauta.net/2019/02/koncepcja-bazy-ksiezycowej-w-kraterze/
https://m.esa.int/Our_Activities/Human_and_Robotic_Exploration/Imagining_a_Moon_base
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2023, 13:26 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #268 dnia: Luty 05, 2019, 23:20 »
Ten pomysł mi się bardzo podoba! Tylko jak praktycznie (i delikatnie!) zasypać takie moduły? Trzeba by całkiem dużej ilości księżycowych kamyczków i regolitu.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #269 dnia: Luty 05, 2019, 23:46 »
Ten pomysł mi się bardzo podoba! Tylko jak praktycznie (i delikatnie!) zasypać takie moduły? Trzeba by całkiem dużej ilości księżycowych kamyczków i regolitu.


Na oko widze, że tego regolitu trzeba by zużyć, dużo więcej niż gdyby te moduły, postawił jeden koło drugiego.

Bo wtedy wystarczy przysypać wszystko 20 może 30 cm warwstą regolitu, i to powinn wystarczyć, a jeśli spojżeć na ten filmik, to od modułu do zbocza tego krateru, mamy kilka albo i nawet kilkanaście metrów, więc to jest setki razy więcej rgolitu, niż gdyby zrobić to w normalny spoób, a efekt końcowy byłby taki sam.
I najaważniejsza kwestia, jest taka że baze to trzeba robić w pobliżu miejsc, gdzie potencjalnie może być jakaś woda, bo wtedy są duże oszczędnosci, i na to trzeba zwracać uwage, a nie na jakieś kratery.
No chyba że średnica modułu, by miała 5 metrów, a średnica wejścia do jaskini czy innego zapadliska to 4 metry, wtedy faktycznie można się zastanawiać, czy zastawienie modułem wejścia do jaskini, miałoby jakiś sens.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bazy na Księżycu i na Marsie - wizje i projekty
« Odpowiedź #269 dnia: Luty 05, 2019, 23:46 »