Autor Wątek: Przyszłe załogi  (Przeczytany 600690 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #600 dnia: Styczeń 28, 2014, 12:55 »
Pojawił się wizerunek emblematu Ekspedycji 44, której początek jest zaplanowany po odłączeniu Sojuza TMA-15 w maju 2015 roku.



"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #601 dnia: Styczeń 28, 2014, 12:59 »
To część rocznej misji Kelly'ego ?

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #602 dnia: Styczeń 28, 2014, 13:09 »
Tak

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #603 dnia: Styczeń 28, 2014, 14:25 »
To część rocznej misji Kelly'ego ?

I Kornijenki też :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #603 dnia: Styczeń 28, 2014, 14:25 »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #604 dnia: Styczeń 28, 2014, 14:47 »
Roczny lot Scotta Kelly'ego i Michaiła Kornijenki będzie się odbywał w ramach 4 ekspedycji MSK od 43 do 46, ostatnimi 2 czyli 45 i 46 będzie dowodzić Scott Kelly.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #605 dnia: Styczeń 28, 2014, 17:41 »
Состоялось заседание Межведомственной комиссии по отбору космонавтов.

Cytuj
27 января под председательством руководителя Федерального космического агентства О.Н.Остапенко состоялось заседание Межведомственной комиссии (МВК) по отбору космонавтов и их назначении в составы экипажей кораблей и станции.
Основными темами повестки дня МВК стали: рассмотрение заявления М.Р.Аймаханова о зачислении в отряд космонавтов Роскосмоса и определение основных и дублирующих экипажей сорок третьей – сорок восьмой экспедиций Международной космической станции (МКС-43/44 – МКС-47/48) и экспедиции посещения (ЭП-18).
Рассмотрев заявление М.Р.Аймаханова и заслушав доклад ФГБУ «НИИ ЦПК им. Ю.А.Гагарина», Межведомственная комиссия приняла решение:
- рекомендовать ФГБУ «НИИ ЦПК им. Ю.А.Гагарина» зачислить Аймаханова Мухтара Рабатовича на должность в Отряде космонавтов Роскосмоса по результатам его освидетельствования Главной медицинской комиссии.
- включить в состав основных и дублирующих экипажей сорок третьей – сорок восьмой экспедиций Международной космической станции (МКС-43/44 – МКС-47/48) и экспедиции посещения (ЭП-18) следующих космонавтов:

Дублирующий экипаж МКС-43/44

Овчинин Алексей Николаевич - бортинженер МКС-43, МКС-44 командир ТПК «Союз ТМА-М» (Роскосмос)

Волков Сергей Александрович - бортинженер МКС-43, МКС-44, МКС-45, МКС-46 (годовой полет) бортинженер ТПК «Союз ТМА-М» (Роскосмос)

Уильямс Джеффри - бортинженер МКС-43, МКС-44, МКС-45, МКС-46 (годовой полет) бортинженер-2 ТПК «Союз ТМА-М» (НАСА)

Дублирующий экипаж МКС-45/46/ЭП-18

Скрипочка Олег Николаевич - бортинженер МКС-45, МКС-46 командир ТПК «Союз ТМА-М» (Роскосмос)

Песке Тома - бортинженер МКС ЭП-18 бортинженер ТПК «Союз ТМА-М» (ЕКА)

Подлежит определению - участник космического полета

Основной экипаж МКС-47/48

Овчинин Алексей Николаевич - бортинженер МКС-47, МКС-48 командир ТПК «Союз ТМА-М» (Роскосмос)

Скрипочка Олег Николаевич - бортинженер МКС-47, МКС-48 бортинженер ТПК «Союз ТМА-М» (Роскосмос)

Уильямс Джеффри - бортинженер МКС-47/командир МКС-48 бортинженер-2 ТПК «Союз ТМА-М» (НАСА)
 
Пресс-служба Роскосмоса

Czyli potwierdziły się wcześniejsze doniesienia. Ajmachanow ma od 2012 rosyjskie obywatelstwo!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2014, 19:48 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 430
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #606 dnia: Styczeń 28, 2014, 21:32 »
Nie jest łatwo powiedzieć, czy w 2013 nastąpiły zmiany w składzie korpusu astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ta „niełatwość” wynika z pewnych sprzeczności, które dają się zauważyć na stronie internetowej ESA.
W dziale zatytułowanym „ESA Astronauts” jest umieszczonych 14 nazwisk, w tym 6 nazwisk astronautów z „Class of 2009”.
Natomiast jak się wchodzi na „ESA Astronaut biographies” to znajduje się na niej 15 zdjęć z linkami do biografii, mimo że w lewej kolumnie na tej strony ciągle pozostaje 14 nazwisk.

          A ja narzekałem, że stronie internetowej NASA zdarzają się czasem kilkudniowe opóźnienia w aktualizacji.
          Ale to, że obok siebie zamieszczane są różne informacje, to zdarza się tylko w Europie.


To dodatkowe zdjęcie i link do biografii to Belg - Frank De Winne.
Biografia Franka De Winne’a znajduje się także w dziale „European astronauts in new function”. Według niej F.De Winne (czasem też pisany jako „de Winne” – nie wiem jak jest poprawnie i czy ta wielka litera ma znaczenie) już od sierpnia 2012 jest szefem European Astronaut Centre w Kolonii.

Może łatwiej by sobie z tym poradzili, gdyby (wzorem NASA) zechcieli dokonać podziału na astronautów „aktywnych” i pracujących w „managemencie” ESA. Ale sobie nie radzą.

Żeby wytknąć dalsze niekonsekwencje to dodam, że Szwed Ch.Fuglesang (pracujący w European Space Research and Technology Centre - ESTEC w Holandii) jest wykazywany zarówno wśród „ESA Astronauts” (jak można domyślać się tych bardziej obecnych) jak i „European astronauts in new function” (jak można domyślać się tych bardziej byłych).
Z kolei Hiszpan P.Duque (który powrócił do ESA po kilkuletnim specjalnym urlopie i pracuje w Flight Operations Office w Monachium) ma swój biogram tylko wśród „ESA Astronauts”.

Po rozważeniu tych niekonsekwencji dla celów niniejszej analizy lokuję F.De Winne’a jako „managemnet” i przyjmuję, że w ESA jest 12 „aktywnych” astronautów.
Skład narodowościowy jest następujący: czworo Włochów (nadreprezentacja!), trzech Francuzów, dwóch Niemców, Holender, Duńczyk i Brytyjczyk.

Siedmiu z nich jest doświadczonych (w tym Włoch L.Parmitano pierwszy z naboru 2009, który poleciał w kosmos), pozostałych pięcioro z naboru 2009 jeszcze na latało w kosmos.

I właśnie oni są w składzie planowanych PRZYSZŁYCH ZAŁÓG: Niemiec A.Gerst i Włoszka S.Christoforetti polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2014, Duńczyk A.Mogensen (tylko na kilkudniową „wizytę”) i Brytyjczyk T.Peake w 2015.
Francuz T.Pesquet jest dublerem A.Mogensena w załodze Sojuza TMA-18M i przy kontynuowaniu obecnej praktyki dania możliwości lotu astronautom z naboru 2009 zapewne poleci w kosmos w 2016.

Trudno jest przewidzieć szansę na ponowny lot w kosmos tych starszym (przede wszystkim stażem w oddziale) astronautom. Czas płynie nieubłaganie – Niemiec H.Schlegel ma już 63 lata.

             Na marginesie Europejczyków można wspomnieć o prywatnej kandydatce – astronautce europejskiej.
          Sarah Brightman ma zarezerwowane miejsce na Sojuzie TMA-18M w 2015.
          Poleci, czy nie poleci, oto jest pytanie?
          Poleci, czy są to tylko medialne zapowiedzi, jako element artystycznej autopromocji, jak to już w przypadku kilku prywatnych artystów bywało?


Bez zmian pozostaje oddział astronautów Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmicznej.

Na stronie internetowej JAXA ciągle jest 8 nazwisk, ale Japończycy także nie podają oddzielnie astronautów „managerów”.
Zatem podobnie jak poprzednio panią Ch.Mukai (mimo, że jej biogram jest w zakładce „active astronauts”) traktujemy jako astronautę „managera”, czyli zostaje 7 astronautów mogących polecieć w kosmos.

W 2013 K.Wakata poleciał (po raz czwarty w kosmos) na Międzynarodową Stację Kosmiczną i od marca do maja 2014 będzie dowódcą 39 załogi Stacji.
Łącznie z nim doświadczonych jest czterech astronautów, a trzech z naboru 2009 pozostaje nowicjuszami.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach PRZYSZŁYCH ZAŁOGACH będą pracować właśnie ci nowicjusze: w 2015 K.Yui oraz w 2016 T.Onishi.
Jeżeli również Japończycy utrzymają pierwszeństwo lotu w kosmos dla nowicjuszy, to można spodziewać się, że ostatni z naboru 2009 - N.Kanai poleci na Stację w 2017.

Z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej odszedł Chris Hadfield (po swoim trzecim locie jako dowódca 35 załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).
Tak więc oddział kanadyjskich „aktywnych” astronautów stopniał do 2 astronautów – nowicjuszy z naboru 2009.
Lot (oczywiście tylko jednego) z nich na Stację będzie możliwy około 2019.

Kanadyjczycy mają nadzieję znaleźć jakąś możliwość lotu w kosmos swoich astronautów odrobinę wcześniej; media spekulują o lotach na pokładzie prywatnych statków kosmicznych.
Ale według mnie tam pewnie też jest długa kolejka chętnych i to przy niepewności co do terminów ich zbudowania i użytkowania.

NewMan

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #607 dnia: Styczeń 29, 2014, 01:14 »
Co do lotów europejskich astronautów, to myślę że możliwe że za parę lat zobaczymy lot Pesquesta na nową chińską stację kosmiczną.

Od jakiegoś czasu Pesquet uczy się mandaryńskiego w ramach programu współpracy ESA-CNSA.

Na 2015 zaplanowany jest lot modułu Bigelowa na Falconie 9. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tradycyjne przesunięcia, oraz moment gdy prywaciarze zaczną na dobre latać, to myślę że około koniec 2016 / 2017 można się spodziewać krótkich międzynarodowych lotów na pokład prywatnej stacji.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #608 dnia: Styczeń 29, 2014, 08:29 »
Na 2015 zaplanowany jest lot modułu Bigelowa na Falconie 9. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tradycyjne przesunięcia, oraz moment gdy prywaciarze zaczną na dobre latać, to myślę że około koniec 2016 / 2017 można się spodziewać krótkich międzynarodowych lotów na pokład prywatnej stacji.

Piszesz o module BEAM dla ISS. Jeśli idzie o własny moduł Bigelowa BA-330, nie mówiąc o całej stacji, to jest to niestety sprawa znacznie bardziej odległej przyszłości.

W tej chwili Bigelow nie pracuje nad BA-330, ludzi zwolnił, choć podobno część z nich przyjął po jakimś czasie z powrotem. W tej chwili jego firma pracuje przede wszystkim dla Boeinga, robi system podtrzymywania życia, przeprowadza jakieś testy dla CST-100. To oczywiście też przybliża jakoś do stacji. Ale jeśli idzie o bezpośrednie prace nad BA-330, to nie ma informacji by wyszły one poza stadium modeli (w tym 1:1).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #609 dnia: Styczeń 29, 2014, 09:35 »
Zgubiłem się - to BEAM leci na ISS na pokładzie F9 w 2015 roku, tak?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #610 dnia: Styczeń 29, 2014, 10:53 »
Wszystkie przyszłe załogi MSK są wymienione tutaj, a przyszłe loty kosmiczne tu.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #611 dnia: Styczeń 29, 2014, 10:53 »
Zgubiłem się - to BEAM leci na ISS na pokładzie F9 w 2015 roku, tak?

Tak. Wyciąg z NSF:

2015
June 19 - Dragon SpX-8 (CRS8), BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) - Falcon 9 v1.1 - Canaveral SLC-40

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #612 dnia: Styczeń 29, 2014, 11:23 »
Zgubiłem się - to BEAM leci na ISS na pokładzie F9 w 2015 roku, tak?

Tak. Wyciąg z NSF:

2015
June 19 - Dragon SpX-8 (CRS8), BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) - Falcon 9 v1.1 - Canaveral SLC-40

Kończąc ten off-top - dzięki za odpowiedź. BEAM leci jako "dokładka" dla Dragona, a nie jako jedyny ładunek. To mnie właśnie zakręciło niczym zawór ciekłego wodoru. Dziękuję za wyjaśnienie. :)

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #613 dnia: Styczeń 29, 2014, 11:26 »
To teraz pytanie

Czy właśnie BEAM na Dragonie / CRS jest właśnie tym, co opisuje launch manifest SpaceX "2015 - Falcon 9 - Bigelow Aerospace"
Czy jednak mowa o którymś module? Bo też mnie to teraz zdziwiło

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #614 dnia: Styczeń 29, 2014, 11:30 »
To teraz pytanie

Czy właśnie BEAM na Dragonie / CRS jest właśnie tym, co opisuje launch manifest SpaceX "2015 - Falcon 9 - Bigelow Aerospace"
Czy jednak mowa o którymś module? Bo też mnie to teraz zdziwiło

Ale to nie jest pytanie na ten wątek. Panie Velo, proszę je zadać w odpowiednim wątku!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #614 dnia: Styczeń 29, 2014, 11:30 »