Autor Wątek: Przyszłe załogi  (Przeczytany 600738 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #825 dnia: Luty 05, 2016, 20:24 »
A oto jeszcze parę starszych posterów z astronautami z roku 2015, 2012, 2007, 2004 i 2002.

Zapraszam do obejrzenia pod adresem: www.nasa.gov/directorates/heo/sfa/sfa-posters  ;)
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 430
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #826 dnia: Luty 05, 2016, 20:58 »
No wreszcie wątek się wznowił...
chociaż nie zupełnie w sprawach PRZYSZŁYCH ZAŁÓG.
Dlatego pozwolę sobie przypomnieć trochę informacji w ścisłym rozumieniu tego wątku.

Oddział astronautów NASA w 2015 powiększył się w porównaniu do stanu sprzed roku.
Z oddziału ubyło dwoje astronautów (Cady Coleman i Rick Mastracchio) którzy przeszli do „managementu” i troje (Tony Antonelli, Nicole Stott i Steven Swanson), którzy odeszli z NASA w ogóle, ale do oddziału „powróciła” z „managementu” Stephanie Wilson, no i oczywiście przybyło ośmioro astronautów z naboru 2013, który ukończyli przygotowanie kandydackie.
Tak więc po tych zmianach oddział NASA wzrósł z 43 do 47 astronautów.

Wykorzystanie tych astronautów (do tego co jest najważniejsze, czyli do lotów kosmicznych) było niestety niewielkie. W ciągu 2015 w kosmos wystartowało zaledwie trzech z nich: S.Kelly do swego rocznego lotu, K.Lindgren – nowicjusz z naboru 2009 oraz T.Kopra).

Więcej weteranów odchodzi niż nowicjuszy ma szansę polecieć w kosmos. Zatem spada liczba astronautów z doświadczeniem pracy na orbicie. Jest ich teraz 33 (przed rokiem 36).
Najbardziej doświadczonym jest S.Kelly – ciągle w kosmosie w swoim czwartym locie. Ponadto ośmioro było w kosmosie trzykrotnie, szesnaścioro dwukrotnie (w tym T.Kopra na pokładzie Stacji w swoim drugim locie), ośmioro – jeden raz.
Czternaścioro jest nowicjuszami (sześcioro z naboru 2009 i ośmioro z naboru 2013)

Miejsca w PRZYSZŁYCH ZAŁOGACH statków kosmicznych, których starty są zaplanowane 2016 i 2017, są obsadzone przez 8 astronautów (4 doświadczonych i 4 nowicjuszy).

Doświadczonymi astronautami są J.Williams i P.Whitson (którzy odbędą swoją trzecią turę na pokładzie Stacji), R.Kimbrough i R.Bresnik (dla których to będzie drugi lot w kosmos).
Zwraca uwagę promowanie nowicjuszy z naboru 2009. Do tej pory wyznaczano ich do lotów „oszczędnie” – po jednym rocznie. W 2016 poleci też tylko jedna K.Rubins, ale w 2017 poleci już trzech nowicjuszy pod rząd (M.VandeHei, J.Fisher i S.Tingle).

Ponadto NASA wyselekcjonowała grupę czworga doświadczonych astronautów (B.Behnken, E.Boe, D.Hurley i S.Williams) do treningu do pierwszych lotów komercyjnych amerykańskich statków kosmicznych, które mają się odbyć w 2017.

[Tu dygresja historyczna: miejmy nadzieję, że właśnie ta czwórka dokona oblotów Dragona i Starlinera, a że nie będzie tak jak w przypadku Space Shuttle’a ponad trzydzieści lat temu, że Haise, Fullerton, Engle i Truly testowali Enterprise w lotach atmosferycznych w 1979, a Young i Crippen pilotowali Columbię w pierwszym locie w 1981].

Oprócz dwóch astronautów pracujących na orbicie i dwunastu trenujących do lotów NASA dysponuje jeszcze 33 astronautami, którzy nie mają znanego obecnie przydziału do PRZYSZŁYCH ZAŁÓG.

Wśród nich jest 23 doświadczonych i 10 niedoświadczonych.
Dla 19 z nich doświadczenie obejmuje uczestniczenie w długotrwałych lotach na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dla 6 uczestniczenie tylko w lotach Space Shuttle’ów.

Kto będzie miał szansę na lot w kosmos w następnych latach?

Najpierw trzeba przeanalizować amerykańskie plany załogowej aktywności w kosmosie.
O ile dobrze odczytuję zakładane scenariusze, to w 2018 są planowane cztery starty Sojuzów, dostarczających załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Oznacza to utrzymanie jeszcze przez ten rok dotychczasowego trybu obsługi Stacji, czyli 6 miejsc do obsługi USOS-u, z tego co najmniej 4 dla Amerykanów oraz 1 lub 2 dla partnerów europejskich lub japońskich.

Dodatkowo w 2018 mają się jeszcze odbyć pierwsze misje operacyjne Dragona i Starlinera, ale one w moim odczuciu wyglądają na raczej „testowo-operacyjne”. Załogi mają być dwuosobowe, a loty mają być z podobno kilkumiesięcznym pobytem na Stacji. Oznacza to dodatkowe 4 możliwości startu w kosmos dla astronautów amerykańskich i okresowo zwiększoną do 8 osób obsadę Stacji.

Następnie od 2019 Amerykanie mają przejść na dostarczanie członków załóg USOS wyłącznie swoimi statkami kosmicznymi – w trybie dwa czteroosobowe loty rocznie i to bez „mieszanych z Rosjanami” składów załóg. Ponoć Amerykanie mają być niechętni do wpuszczania Rosjan na pokład swoich statków i tym samym „udostępniania” im swoich nowych technologii. Zapewne da to możliwość lotów dla co najmniej 6 astronautów NASA przy oddaniu 2 miejsc dla ESA, JAXA lub Kanadyjczyków.

Liczba pracujących (na koniec 2015) w NASA astronautów „managerów” zmniejszyła się nieznacznie z 33 do 31. No i spadła do 30 po odejściu K.Forda w dniu 29 stycznia 2016.
W 2015 astronautów aktywnych dwoje (C.Coleman i R.Mastracchio) objęło funkcje „managerskie”, natomiast S.Wilson powróciła do astronautów aktywnych (jej biogram był umieszczony wśród „Management Astronauts” od lipca 2013 do października 2015).
Ponadto trzech (K.Cockrell, M.Foreman i S.Frick) odeszło z NASA w ogóle.

Nadal nic nie wiadomo o ewentualnych astronautach komercyjnych.
SpaceX zrezygnował z wystawienia swojego pracownika do lotu testowego Dragona i w tym locie ma wziąć udział dwóch astronautów NASA.
Nikt dotąd nie zmienił informacji, że w locie testowym Starlinera będzie pilotować jeden astronauta z NASA i jeden pilot Boeinga. Tylko, że nie ma żadnych informacji o selekcji czy szkoleniu takiego pilota.

Nie ma również informacji o wyborze czy szkoleniu pilotów Dragona do późniejszych i ewentualnych całkiem prywatnych lotów (innych niż dla NASA). Pojawiały się natomiast sugestie, że w jakimś kolejnym locie chciałby wziąć udział sam Elon Musk. No to musi wyszkolić jakiegoś „szofera”. Ale to oczywiście nie jest problem dla oddziału astronautów NASA i ich szans na lot w kosmos.

c.d.n.
NewMan

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 430
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #827 dnia: Luty 06, 2016, 18:42 »
Z rosyjskiego oddziału kosmonautów w 2015 odszedł 1 kosmonauta (J.Tariełkin).
Zatem na początku 2016 w Rosji jest 39 kosmonautów.

W jakim są oddziale lub oddziałach?
Jeżeli rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna została przekształcona państwową korporację przemysłu kosmicznego, to czy obejmie ona również Korporację Rakietowo-Kosmiczną „Energia” im. Korolowa?
I czy zostanie zlikwidowany podział na 37 kosmonautów z Centrum Przygotowań Kosmicznych im. Gagarina i 2 kosmonautów z oddziału korporacji „Energia”?
Zobaczymy jak to wszystko w Rosji ułożą.

Pięciu kosmonautów w 2015 wystartowało w kosmos: G.Padałka, M.Kornijenko, O.Kononienko, S.Wołkow i J.Malenczenko.

Spośród tych 39 kosmonautów 23 ma już doświadczenie w lotach:
J.Malenczenko pracuje teraz na pokładzie Stacji w swoim szóstym locie,
dwóch latało pięciokrotnie,
jeden czterokrotnie,
pięciu trzykrotnie (w tym S.Wołkow w swoim trzecim locie),
pięciu dwukrotnie (w tym M.Kornijenko w swoim drugim prawie rocznym locie),
dziewięcioro jeden raz.

Poza nimi jest 16 kosmonautów, którzy jeszcze nie latali w kosmos. Trzech czeka na swoją szansę jeszcze od 2006.

Miejsca w PRZYSZŁYCH ZAŁOGACH statków kosmicznych, które mają wystartować w 2016, 2017 i połowę 2018 ma 15 kosmonautów: 10 doświadczonych i 5 nowicjuszy.

Najbardziej doświadczonym z nich jest F.Jurczychin (4 loty) przewidziany na dowódcę Sojuza MS-5 (start w maju 2017).
Poza nim są A.Skworcow i A.Samokutiajew (po 2 loty) oraz O.Skripoczka, A.Iwaniszyn, A.Borisienko, O.Nowickij, A.Misurkin, S.Riazanskij i O.Artiemjew (po 1 locie).
W kosmos polecą także ostatni nowicjusze z naboru 2006: A.Owczynin, S.Ryżikow i N.Tichonow oraz pierwsi nowicjusze z naboru 2010: I.Wagner i S.Prokopiew.

Na swoją szansę na znalezienie się w składzie PRZYSZŁYCH ZAŁÓG czeka jeszcze 21 kosmonautów – 10 doświadczonych i 11 nowicjuszy.

Perspektywa dla Rosjan ciągle pozostaje taka sama: rocznie sześciu kosmonautów w mieszanych załogach czterech Sojuzów do 2018, od 2019 także sześć miejsc w dwóch Sojuzach rocznie.
I tu wspomnę o obawach wyrażanych na rosyjskojęzycznych forach internetowych: miejsc dla kosmonautów może być mniej, jeżeli Rosja zdecyduje na udostępnienie miejsc jakimś dobrze płacącym kosmicznym turystom.

c.d.n.
Newman

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #828 dnia: Luty 06, 2016, 20:37 »
Perspektywa dla Rosjan ciągle pozostaje taka sama: rocznie sześciu kosmonautów w mieszanych załogach czterech Sojuzów do 2018, od 2019 także sześć miejsc w dwóch Sojuzach rocznie.
I tu wspomnę o obawach wyrażanych na rosyjskojęzycznych forach internetowych: miejsc dla kosmonautów może być mniej, jeżeli Rosja zdecyduje na udostępnienie miejsc jakimś dobrze płacącym kosmicznym turystom.

Jeśli ma być taka sama liczba miejsc dla Rosjan na Sojuzach jak teraz, to owi turyści musieliby przebywać na orbicie przez cały półroczny turnus. Chyba że dojdzie znowu do jakiegoś rocznego pobytu, co zwolni dwa miejsca na krótszy pobyt.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #828 dnia: Luty 06, 2016, 20:37 »

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 430
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #829 dnia: Luty 08, 2016, 22:28 »
Jeśli ma być taka sama liczba miejsc dla Rosjan na Sojuzach jak teraz, to owi turyści musieliby przebywać na orbicie przez cały półroczny turnus. Chyba że dojdzie znowu do jakiegoś rocznego pobytu, co zwolni dwa miejsca na krótszy pobyt.

Możliwy jest taki scenariusz, że załoga ROS (Russian Orbital Segment) zostaje zredukowana do dwóch kosmonautów, a trzecie miejsce w Sojuzach jest wykorzystywane do celów "turystycznych". Taki był mechanizm funkcjonowania Stacji w latach 2004-2008.

Dokończenie szans na lot w kosmos.

Państwo Środka (czyli Chiny Ludowe) dobrze strzeże informacji o swoich możliwościach i planach. Nic nie wiadomo o tym co się dzieje w oddziale chińskich taikonautów.

Jeżeli nie nastąpiły żadne odejścia z tego oddziału, to przypuszczalnie ciągle liczy on 19-20 taikonautów, 8-9 (w tym 2 kobiety) którzy latali w kosmos i 11 którzy nie mieli takiej możliwości.

Cóż zresztą może się zmienić, jeżeli Chiny nie przeprowadziły żadnego lotu załogowego od ponad dwóch lat.
Cóż może się zmienić, jeżeli ujawnione chińskie plany dotyczą jednego startu statku Shenzhou (być może w czwartym kwartale 2016) do stacji Tiangong (która być może zostanie wyniesiona na orbitę w trzecim kwartale 2016).
O ewentualnych dalszych lotach załogowych nie ma żadnych informacji.

Korpus astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej przez 2015 pozostawał bez większych zmian.
Tylko w biogramie Hiszpana Pedra Duque znajdujemy informację, w 2015 wrócił do obowiązków astronauty i pełnej zdolności do lotów.

Niemniej większość moich uwag (sprzed roku) o braku precyzyjnych danych na stronach internetowych ESA pozostaje aktualne.
Przypomnę, że w opisie hasła „European Astronaut Corps” (ostania aktualizacja w listopadzie 2012!) jest mowa o 14 aktywnych astronautach, ale wśród krajów z których pochodzą nie wymienia się Hiszpanii.

No i ciągle klasyfikuję jako „managera” Belga Franka De Winne’a (z nieśmiałością zauważając, że „Loty kosmiczne” uważają go za aktywnego), argumentując to zawieszeniem jego biogramu na podstronie „European astronauts in new function”.

Przyjmuję zatem, że jest 13 aktywnych astronautów ESA.

Najwięcej w nim (czworo astronautów) pochodzi z Włoch, z Francji trzech, z Niemiec dwóch, po jednym z Hiszpanii, Holandii, Danii i Wielkiej Brytanii.

Doświadczenie w lotach kosmicznych posiada 12 z nich; dwóch stratowało w kosmos trzy razy, pięciu startowało w kosmos dwa razy i pięciu – jeden raz (wśród nich jest Brytyjczyk Tom Peake, który obecnie przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).
Bez doświadczenia pozostaje tylko Francuz Thomas Pesquet, niemniej jest on już mianowany do PRZYSZŁEJ ZAŁOGI Sojuza MS-3 w listopadzie 2106. Po jego locie wszyscy astronauci ESA będą mieli już praktykę pracy na orbicie.

Znane są też kolejne miejsca „europejskie” w PRZYSZŁYCH ZAŁOGACH.
Włoch Paolo Nespoli ma polecieć Sojuzem MS-5 w maju 2017.
Następna możliwość to miejsce w Sojuzie MS-9 w maju 2018. Ma ono przypaść Niemcom. Niemców w oddziale ESA jest dwóch. Biorąc pod uwagę, że Hans Schlegel jest z rocznika 1951, typuję, że tym następnym astronautą będzie ten drugi Niemiec, czyli Alexander Gerst – rocznik 1976.

Oddział astronautów Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmicznej w 2014 nie zmienił się.

Japonia dysponuje 7 astronautami.
Na marginesie podam, strona internetowa JAXA przestała wykazywać panią Chiaki Mukai jako „aktywną” astronautkę.

W 2015 Japonię w kosmosie reprezentował Kimiya Yui – pierwszy astronauta z naboru 2009.
JAXA ma obecnie pięciu astronautów doświadczonych (jeden latach w kosmos czterokrotnie, dwóch dwukrotnie i dwóch jeden raz) oraz 2 nowicjuszy z naboru 2009.

Ci nowicjusze mają już swoje miejsce w składach PRZYSZŁYCH ZAŁÓG: T.Onishi poleci Sojuzem MS-1 w maju 2016, a N.Kanai poleci Sojuzem MS-7 listopadzie 2017.

Nie zmieniał się sytuacja w oddziale astronautów Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.
Ciągle jest w nim 2 astronautów – nowicjuszy z naboru 2009.
Kanada ma perspektywę uczestniczenia w pracy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwukrotnie: raz w 2019 i drugi raz w 2024.
To oznacza, że jeden (ten „drugi” z tych Kanadyjczyków) musi się wykazać wieloletnią cierpliwością.

NewMan

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #830 dnia: Luty 10, 2016, 21:40 »
18.01.2016 roku rozkazem szefa CPK kosmonauta Michaił Tiurin został odwołany z funkcji  instruktora-kosmonauty-badacza 1. klasy z własnej woli (opuścił więc oddział rosyjskich aktywnych kosmonautów) i został mianowany zastępcą szefa korpusu kosmonautów CPK (do spraw szkolenia kosmonautów).
Tak więc,  szef oddziału kosmonautów Walerij Korzun ma trzech zastępców:
Wśród aktywnych kosmonautów są aktualnie 36 osoby w oddziale CPK i 2 osoby (Kaleri i Winogradow) są nadal w grupie kosmonautów w RKK "Energia".

Wynika stąd, że Michaił Tiurin już więcej w kosmos nie poleci!

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #831 dnia: Luty 10, 2016, 21:44 »

Wynika stąd, że Michaił Tiurin już więcej w kosmos nie poleci!

On nie, ale może jego córka? Aleksandra Michajłowna jest instruktorką szkolenia kosmonautów w CPK i ma nadzieję w najbliższym naborze zastąpić tatusia :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #832 dnia: Luty 10, 2016, 21:46 »
O ile zostanie zakwalifikowana przy kolejnym naborze, który coś przesuwa się z wiadomych względów na później!

Parę fotek z jej udziałem!

« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2016, 22:20 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #833 dnia: Luty 10, 2016, 22:42 »
Jutro mają się zakończyć treningi przyszłych załóg na MSK w zimowych warunkach (ich składy są już znane).

Oto parę fotografii:

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #834 dnia: Luty 11, 2016, 19:26 »
Ostatnia załoga zakończyła trening.

« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2016, 18:51 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 430
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #835 dnia: Luty 11, 2016, 21:32 »
Patrząc na skład na plakacie widzę parę nazwisk, które nie są już aktualne.

Możliwe że poster został zrobiony na przełomie 2014 / 2015 roku na użytek wewnętrzny JSC i potem jakoś trafił do sieci :)

Zrobiłem takie założenie, że na posterze są "aktywni" astronauci oraz ci spośród "managerów", którzy są zatrudnieni w Centrum Johnsona - w Biurze Astronautów, a nie w jakichś innych działach.

Próbowałem to zweryfikować analizując biogramy astronautów "managerów".

Niestety, trudność weryfikacji polega na tym, że ich biogramy są sporządzone w różnym czasie, w różny sposób opisana jest praca w JSC lub są przez lata nieaktualizowane (najstarsze np. od 2010).

Niektóre biogramy zdają się potwierdzać moje wstępne założenie (np. Catherine Coleman, Stanley Love lub Lee Morin są opisani jako pracujący w Astronaut Office), ale są też takie, które nie usuwają wątpliwości (np. Michael Gernhardt jest opisany jako pracujący w Astronaut Office, ale na posterze go nie ma).

NewMan

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #836 dnia: Luty 13, 2016, 20:04 »
Korpus astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej przez 2015 pozostawał bez większych zmian.
Przyjmuję zatem, że jest 13 aktywnych astronautów ESA.


Bardzo dobre (jak zwykle) podsumowanie. Tylko co zrobić z tym fantem?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #837 dnia: Luty 13, 2016, 21:25 »
...co zrobić z tym fantem?

Rzeczywiście zagadkowa sprawa. Poszperałem po sieci, ale niewiele to dało. Wygląda mi to tak, że Walter Villadei jest astronautą, ale nie ESA tylko włoskich sił powietrznych (!):

Cytuj
Sempre nel primo pomeriggio, in collaborazione con l’Ufficio scolastico regionale del Piemonte, sarà presentata, con la partecipazione del Ten. Col. Walter Villadei, cosmonauta dell’Aeronautica Militare, l’iniziativa DIFESA-Ministero dell’Istruzione, dell’Università e della Ricerca (MIUR) che raccoglierà i progetti tecnologici sviluppati dagli studenti da portare come possibili esperimenti scientifici da realizzare sulla Stazione Spaziale Internazionale (International Space Station-ISS) dedicata proprio alla ricerca scientifica.
(http://militarynewsfromitaly.com/2014/05/09/la-difesa-al-salone-del-libro-di-torino-programma-del-10-maggio/)

Przeszedł w Gwiezdnym półtoraroczne szkolenie obejmujące funkcję inżyniera lotu na Sojuzie, pobyt na ISS i EVA - o tym mówi artykuł podlinkowany przez astropl.

Czyżby włoskie wojsko finansowało szkolenie i lot Villadeia? I to raczej nie wycieczkę, ale misję pełną gębą. A przecież Włochy w korpusie ESA mają swoich wojskowych.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #838 dnia: Luty 13, 2016, 21:30 »
Rzeczywiście zagadkowa sprawa. Poszperałem po sieci, ale niewiele to dało. Wygląda mi to tak, że Walter Villadei jest astronautą, ale nie ESA tylko włoskich sił powietrznych (!):

Czyżby włoskie wojsko finansowało szkolenie i lot Villadeia? I to raczej nie wycieczkę, ale misję pełną gębą. A przecież Włochy w korpusie ESA mają swoich wojskowych.

Prawda, że dziwne i to bardzo? Kto wie, kogo jeszcze przeszkolono w CPK...?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #839 dnia: Luty 13, 2016, 22:14 »
Prawda, że dziwne i to bardzo? Kto wie, kogo jeszcze przeszkolono w CPK...?

Tyle że Włosi nie robili z tego tajemnicy. A że za bardzo nie nagłaśniali, to inna sprawa. Najstarsze informacje o przygotowaniach Villadeia znalazłem z 2013 r.

Domyślam się tu bardziej przyczyn politycznych niż komercyjnych, a już na pewno nie militarnych. W każdym razie najwcześniej chyba możemy spodziewać się jego lotu w 2018 r.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #839 dnia: Luty 13, 2016, 22:14 »