Autor Wątek: Problemy Progressa M-27M  (Przeczytany 48446 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 29, 2015, 05:37 »
Z forum NFS - niestety, w trakcie ostatniego przelotu nie udało się nawiązać połączenia.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 29, 2015, 08:46 »
Wiruje i to mocno - widzieliśmy przed chwilą z Kanarkiem na obrazie z Houston, gdzie mieli na obrazach wirujący bardzo szybko statek, Ziemia pojawiała się na ułamek sekundy i znikała. Wygląda to na kompletny brak kontroli orientacji.
pierwszy Progres stabilizowany obrotowo! nowy sukces rosyjskiej astronautyki!
jakoś mi ich nie bardzo żal.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 29, 2015, 08:49 »
A mi owszem - i to nie tylko ich. Zobacz co sie dzieje chociazby na FB NASA, czy ISS - wszyscy narzekaja ile to kosztuje, trzesienie ziemi w Nepalu, a oni na to wydaja pieniadze itd. Debile nawet nie odrozniaja, ze to statek Roskosmosu :)
Czy nam sie podoba, czy nie, przelozy sie to na koszty utrzymania ISS - i to pomiedzy wszystkich, takze NASA i ESA.
Moze chociaz SpaceX wiecej lotow dostanie, ale w to watpie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 29, 2015, 09:50 »
Czyli status na dziś jest taki:
- nie ma kontaktu z Progressem
- kręci się on wokół jednej z osi z czasem około 5s / obrót
- orbita jest "w miarę ok" i pierwsze informacje o parametrach orbity nie były prawdziwe. Wczorajsze parametry to:
40619/2015-024A: 188 x 260 km x 51.65 deg. (epoch 20:49:49 UTC)
40620/2015-024B: 176 x 187 km x 51.65 deg. (epoch 20:11:58 UTC)
- Progress przebywa na niższej orbicie od ISS, więc nie ma zagrożenia dla Stacji. :)
- Pojawiła się informacja, że dziś może zapaść decyzja co do deorbitacji Progressa, jeśli nie uda się odzyskać kontroli. (Tak jedno drugiemu przeczy, ale tak można zrozumieć wypowiedź stąd: http://www.interfax.ru/russia/439173

To chyba tyle?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 29, 2015, 09:50 »

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 29, 2015, 09:54 »
Deorbitacja w tym przypadku, to chyba zaprzestanie prob nawiazania polaczenia ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 29, 2015, 09:59 »
Wydaje mi się, że tak. Aczkolwiek Progress zawsze może się stać celem dla rosyjkiej broni ASAT (żart oczywiście :) ).

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 29, 2015, 10:33 »

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 29, 2015, 10:39 »
Od Marka:
"
Edycja - wygląda na to że Progress się rozpadł na orbicie, U.S. Strategic Command podobno poinformowało o tym że zamiast jednego obiektu, śledzi już dwa w miejscu gdzie był Progress. Miejmy nadzieję że nie eksploduje on - eksplozja pojazdu będącego na tej samej orbicie nie jest groźna dla ISS, jednak może spowodować spore problemy dla innych rakiet.

Edycja - pojawiło się trochę komentarzy na temat obecnej sytuacji. Jeden z nich zauważa że awaria w czasie lotu CRS-7 (i związane z nią długotrwałe śledztwo i opóźnienie CRS-8) mogą spowodować konieczność opuszczenia ISS albo przynajmniej zredukowania załogi. Inny potwierdza że Progress M-27M miał kilka modyfikacji - inną antenę systemu automatycznego dokowania KURS-NA + zmodyfikowaną antenę dla poprzedniego systemu dokowania KURS-A.

Edycja - oba kawałki Progressa wejdą w atmosferę jutro nad ranem zakładając że nie uda się nawiązać łączności z Progressem i nakazać mu zmiany orbity.
"

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 29, 2015, 10:40 »
Ale się narobiło :-(

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 29, 2015, 10:53 »
Kurcze, przepraszam, cos ostaniej linijki mi copy-paste nie zlapal, nieco bardziej optymistyczna jest:
"
Awaria pojedynczego Progressa nie spowoduje jakichś poważniejszych problemów na ISS, jednak nie wiadomo jak długo potrwa śledztwo i kiedy poleci następny. ISS jest uzależniona od Progressów - tylko one są w stanie dostarczyć paliwo dla silników manewrowych stacji i tylko Progress jest w stanie pomóc ISS zwiększyć orbitę.
"

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 29, 2015, 11:16 »
Paliwo mogą dostarczać jeszcze ATV i HTV. A w tym roku właśnie szykują HTV (ponoć w wersji R?). Możliwe, że ten poratuje ISS.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 29, 2015, 11:20 »
Dwa kawałki Progressa? Eeee śmiem w to wątpić. Drugi obiekt to górny stopień rakiety. Z tą deorbitacją w najbliższych godzinach to chyba też nie jest prawda...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 29, 2015, 11:23 »
Od Marka:
"
Edycja - wygląda na to że Progress się rozpadł na orbicie, U.S. Strategic Command podobno poinformowało o tym że zamiast jednego obiektu, śledzi już dwa w miejscu gdzie był Progress. Miejmy nadzieję że nie eksploduje on - eksplozja pojazdu będącego na tej samej orbicie nie jest groźna dla ISS, jednak może spowodować spore problemy dla innych rakiet.

Edycja - oba kawałki Progressa wejdą w atmosferę jutro nad ranem zakładając że nie uda się nawiązać łączności z Progressem i nakazać mu zmiany orbity.
"

Cóż za bzdury! NORAD śledzi dwa obiekty - samego Progressa i trzeci człon rakiety, która go wyniosła. Skąd jest informacja, że się rozpadł? Co ma eksplodować, jak prawdopodobnie ma już tylko rezerwy paliwa - resztę prawdopodobnie wytracił na "samorozkręcenie się"? Progress spłonie 7-11 maja.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2015, 13:03 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 29, 2015, 11:26 »
Paliwo mogą dostarczać jeszcze ATV i HTV. A w tym roku właśnie szykują HTV (ponoć w wersji R?). Możliwe, że ten poratuje ISS.

ATV już nie ma i nie będzie, "piątka" była ostatnia. HTV do dostarczania paliwa? W kanistrach chyba... A wersja R istnieje tylko na papierze.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 29, 2015, 11:35 »
Bardzo dużo szumu informacyjnego jest wokół tego Progressa. Polecam pilnować postów Astropl, bo on je mocno weryfikuje!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Problemy Progressa M-27M
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 29, 2015, 11:35 »