Autor Wątek: Nowe planety pozasłoneczne (I kwartał 2011)  (Przeczytany 35963 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline RADZIO112358

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 54
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (I kwartał 2011)
« Odpowiedź #150 dnia: Marzec 24, 2011, 23:50 »
Kolejny gorący jowiszak. Nudy...

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (I kwartał 2011)
« Odpowiedź #151 dnia: Marzec 31, 2011, 18:01 »
Życie na planetach wokół białych karłów?? Ciekawy link http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=33137

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (I kwartał 2011)
« Odpowiedź #152 dnia: Marzec 31, 2011, 18:36 »
Właściwie to w tym wątku powinno być :).

Jakoś mi nie podchodzi ten artykuł (a papier znów na iop :P!). Przecież planety zewnętrzne, które przetrwają utracenie otoczki przez czerwonego olbrzyma, muszą jakimś cudem "przetransportować" się bardzo blisko białego karła, nie wpadając przy tym na histerycznie ekscentryczną orbitę ^^. Na dodatek muszą przejść przez mgławicę planetarną, po czym zostają uwięzione w synchronicznej rotacji (jak Księżyc względem Ziemi). Do tego dochodzi to dziwaczne 'drganie' białych karłów, powodujące zmienność jasności. Wydaje mi się, że nie są to tak spokojne gwiazdeczki jakby się mogło wydawać. Choć co do ostatniego to mogę się mylić ponieważ nie jestem pewien jak duże są te zmiany :). Może ktoś mnie poprawi. Byłoby miło ^^.

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (I kwartał 2011)
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 31, 2011, 20:11 »
Planety mogą powstać zaraz po przejściu w fazę białego karłą tak jak planety wokół pulsara odkryte przez Wolszczana i Fraila

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (I kwartał 2011)
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 31, 2011, 20:11 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (I kwartał 2011)
« Odpowiedź #154 dnia: Marzec 31, 2011, 20:53 »
Planety mogą powstać zaraz po przejściu w fazę białego karłą tak jak planety wokół pulsara odkryte przez Wolszczana i Fraila

Racja, ale czy mgławica planetarna zadziała tak samo jak mgławica po supernowej? Jeśli nawet, to wydaje mi się, że ta pierwsza nie jest tak bogata w cięższe pierwiastki jak ta druga (co raczej przekreślałoby możliwość powstania znanego nam życia - zwłaszcza, że jest w artykule mowa o planetach "earth-like"). Nawet nie wiem czy w ogóle była by zdolna do utworzenia planet. Być może masz jakieś pojęcie o tym?

Myślę jednak, że jakiejś tam nadziei można by się dopatrzeć w pierwszym założeniu. Czyli tym gdzie po przejściu gwiazdy ze stanu czerwonego olbrzyma do stanu białego karła, zewnętrzne planety zaczynają powolną wędrówkę wgłąb orbity. Bo przecież białe karły to chyba mimo wszystko najspokojniejsze gwiazdy. Mam na myśli, że kiedy już powstanie, spokojnie trwa w miejscu i powolutku stygnie. Mówi się nawet, że wszystkie (większość) białe karły które powstały kiedykolwiek we wszechświecie, ciągle istnieją. Oczywiście za wyjątkiem tych z układów podwójnych, które eksplodowały za sprawą towarzysza. Ale zmierzam do tego, że planety które przetrwały rozszerzanie się gwiazdy mają bardzo dużą ilość, względnie spokojnego czasu na stabilizację w układzie z białym karłem w centrum (przynajmniej tak mi się wydaje). Co pewnie dawałoby jakąś tam szansę na ich wejście w ekosferę i powolną ewolucję..... Chociaż i w tym nie widzę większej szansy.

Wiadomo, że nie jestem ekspertem :). To tylko takie luźne przemyślenie. Więc kto wie. Ci od publikacji zapewne znają się lepiej na rzeczy.

Offline RADZIO112358

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 54
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (I kwartał 2011)
« Odpowiedź #155 dnia: Marzec 31, 2011, 23:13 »
Teoretycznie etap czerwonego olbrzyma powinien zakłócić orbity planet w układzie tak że ich wzajemne oddziaływanie grawitacyjne mogłoby przy odrobinie szczęścia przemieścić mała skalista planetę ze starej orbity na nowa, bliższą słońcu. Taka odwrotna sytuacja do tego co spotkało Urana i Neptuna w naszym układzie. Problem polega na tym ze mgławica planetarna wysterylizowała by taka planetę...
...albo wręcz przeciwnie! wzbogaciłaby ją w potrzebne pierwiastki. Kosmos daje nieskończenie wiele możliwości. Dlatego tak go lubię 8)

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23250
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (I kwartał 2011)
« Odpowiedź #156 dnia: Kwiecień 01, 2011, 00:11 »
Zamykam ten wątek i otwieram na II kwartał 2011! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (I kwartał 2011)
« Odpowiedź #156 dnia: Kwiecień 01, 2011, 00:11 »