Autor Wątek: Stała baza księżycowa ISS  (Przeczytany 17067 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arkadio

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
  • LOXem i ropą! ;)
    • Pogotowie komputerowe Kalisz
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 15, 2014, 22:59 »
Ostatnio słyszałem że rosjanie chcą zbudować stałą bazę księżycową niestety nie jestem w stanie teraz podać źródła. Czy to możliwe by jedno państwo dało by rade udźwignąć koszt takiego przedsięwzięcia ?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 15, 2014, 23:18 »
Ostatnio słyszałem że rosjanie chcą zbudować stałą bazę księżycową niestety nie jestem w stanie teraz podać źródła. Czy to możliwe by jedno państwo dało by rade udźwignąć koszt takiego przedsięwzięcia ?
            ... nie. To raczej deklaracja, checi wspolpracy z innymi. Poczekamy, jak narazie to laziki ksiezycowe poza nimi testuja chinczycy, amerykanie, hindusi i japonczycy, ciekawe, kto z nich  zdecyduje sie na jakies konkrety. Z powazaniem
                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 16, 2014, 11:37 »
Ostatnio słyszałem że rosjanie chcą zbudować stałą bazę księżycową niestety nie jestem w stanie teraz podać źródła. Czy to możliwe by jedno państwo dało by rade udźwignąć koszt takiego przedsięwzięcia ?

Rosjanie co jakiś czas wyskakują z takimi zapowiedziami, ale potem czynów za bardzo nie widać. :) Warto rosyjskie zapowiedzi z przymrużeniem oka traktować.

Poza tym - raczej bardziej prawdopodobne, że na Księżycu by powstała też jakaś "międzynarodowa baza" niż dzieło jednego państwa. USA samo w sobie też nie dałoby z rady.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 16, 2014, 12:19 »
Ostatnio słyszałem że rosjanie chcą zbudować stałą bazę księżycową niestety nie jestem w stanie teraz podać źródła. Czy to możliwe by jedno państwo dało by rade udźwignąć koszt takiego przedsięwzięcia ?

Rosjanie co jakiś czas wyskakują z takimi zapowiedziami, ale potem czynów za bardzo nie widać. :) Warto rosyjskie zapowiedzi z przymrużeniem oka traktować.

Poza tym - raczej bardziej prawdopodobne, że na Księżycu by powstała też jakaś "międzynarodowa baza" niż dzieło jednego państwa. USA samo w sobie też nie dałoby z rady.
           ... wydaje mi sie, ze rosjanie sa najmniej ... dyskretni. I ich deklaracja oznacza li tylko, ze zaczely sie rozmowy na ten temat wsrod pozostalych panstw bioracych udzial w budownie ISS. I zgadzam sie w 100% zadnego z panstw nie stac na samotne wybudowanie  takiej bazy. Z powazaniem
                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 16, 2014, 12:19 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 21, 2014, 15:26 »
           ... wydaje mi sie, ze rosjanie sa najmniej ... dyskretni. I ich deklaracja oznacza li tylko, ze zaczely sie rozmowy na ten temat wsrod pozostalych panstw bioracych udzial w budownie ISS. I zgadzam sie w 100% zadnego z panstw nie stac na samotne wybudowanie  takiej bazy. Z powazaniem
                                                Adam Przybyla

Adasiu obyś miał rację  :) Ale myslę, że USA przy podwyżce budżetu NASA spokojnie taką bazę by wybudowały.Inna sprawa, że pieniążki dla NASA są ostanio bardzo, ale to bardzo racjonowane  :'(
Ciekawe czy takie ozmowy okołobazowe są prowadzone? I czy sprawa Ukrainy tu nie namieszała za bardzo? Ach ci Rosjanie, po mieszają na Ukrainie?  :P Lepiej niechby mieszali na Księżycu  ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 21, 2014, 18:35 »
Ech... ich nawet nie bylo stac na samodzielne wybudowanie ISS, a baza na Ksiezycu kosztowaloaby oc najmniej 2 rzedy wielkosci wiecej. BTW, nie zauwazylem aby rosjanie mieszali na ukrainie.Przestan kopiowac njusy z pudelka czy inszajszego onetu;-)  Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 21, 2014, 18:51 »
Ach ci Rosjanie, po mieszają na Ukrainie?  :P Lepiej niechby mieszali na Księżycu  ;)
Mieszanie na Ukrainie raczej latwo im przychodzi, mozna powiedziec wrecz "naturalnie", przeniesienie ludzi na Ksiezyc raczej bedzie dla nich czyms bardzo nienaturalnym, nigdy tego nie robili.

Scorus

  • Gość
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 21, 2014, 19:37 »
Przestan kopiowac njusy z pudelka czy inszajszego onetu

To oficjalne komunikaty rządu Ukrainy.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 21, 2014, 19:41 »
Ach ci Rosjanie, po mieszają na Ukrainie?  :P Lepiej niechby mieszali na Księżycu  ;)
Mieszanie na Ukrainie raczej latwo im przychodzi, mozna powiedziec wrecz "naturalnie", przeniesienie ludzi na Ksiezyc raczej bedzie dla nich czyms bardzo nienaturalnym, nigdy tego nie robili.
             ... przeciez mieszaja, dasz sobie cos odciac, ze nie wspolpracuja z chinczykami w jakis sposob w ich skoku krolika na Ksiezyc?;-) Zadna technologia nie bierze sie z niczego. Shenzhou tez w 100% oryginalnie nie wyglada;-) Z powazaniem
                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 21, 2014, 19:43 »
Przestan kopiowac njusy z pudelka czy inszajszego onetu

To oficjalne komunikaty rządu Ukrainy.
             ... to podaj zrodlo;-) BTW, wiadomo jakie rosyjskie rakiety sa zalezne od ukrainskich komponentow? Ktos cos wie? Z powazaniem
                                                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 21, 2014, 19:56 »
Proszę, przenieście tę dyskusję do offtopów łącznie z kilkoma powyższymi postami. Jest tam zdaje się nawet odpowiedni wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 21, 2014, 20:26 »
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2014, 20:38 wysłana przez Scorus »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 21, 2014, 21:14 »
No i Dniepr, tez jakiby ukrainski.  Z powazaniem
                                                                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 21, 2014, 22:08 »
No i Dniepr, tez jakiby ukrainski.
tak, terytorialnie jak najbardziej.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2014, 22:10 wysłana przez olasek »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 23, 2014, 07:52 »
wracając na Ziemię z Ukrainy tj. do tematu - kilka reasum, które dają odpowiedni obraz całości:

- zawsze wspominając o placówkach naukowych na Księżycu (czy Marsie itd.) najpierw pod uwagę należy wziąść koszta, zapoznać się z szacunkami chociażby pojedycznej misji "tam i spowrotem" i szybciutko skonfrontować te niebotyczne kwoty z aktualnym, dostępnym budżetem poszczególnych agencji. Wynik jest oczywisty (czyt.smutny) i na jakiś czas powinien zdecydowanie ugasić wszelkie mżonki o tego typu przedsięwzięciach,

- w kwestii baz kosmicznych (a nawet aparatów bezzałogowych) plany rosyjskie należy traktować zawsze jako swego rodzaju wymachiwanie dawno zardzewiałą szabelką. Chłopaki nie potrafią solidnie podejść do żadnej misji bezzałogowej a co dopiero mówić o jakiś własnych ... bazach na Księżycu, Marsie. Ot, typowe "ruskie" gadanie co my potrafimy i jacy to dobrzy jesteśmy.

- żadne państwo, w tym USA czy Chiny nie są i nie byłyby w stanie same podołać projektowi placówki naukowej na jakimkolwiek ciale niebieskim, wliczając w to asteroidy. No...chyba, że nagle budżet NASA osiągnąłby pułap Pentagonu, wtedy może i tak....
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stała baza księżycowa ISS
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 23, 2014, 07:52 »