Autor Wątek: ILR-33 „Bursztyn"  (Przeczytany 41193 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 15, 2015, 12:38 »
Oczywiście, że nie:) Ale to jest nasz forumowy smerf maruda.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 16, 2015, 11:22 »
Taki już nasz charakter... ale na plus trzeba zaliczyć, że Adam Przybyła nie przemalował Bursztyna na czarno, jeszcze:)
               ... dlaczego mam cos malowac? To tylko ludzie, ktorzy przy tym pracuja beda tracic lub nie swoj czas ...
Z powazaniem
                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 18, 2015, 16:48 »
Swoją drogą dobrze, że ta rakieta nie jest na etanol. Bo nigdzie by nie poleciała, znając historię wycieków z IL ;). No tak czy inaczej Bursztyn to zabawka dla prof. Wolańskiego i reszty ekipy z IL-u. Na 10 poleci. Na 100, raczej nie w tej wersji. Choć było kilka interesujących przetargów z IL-u, które w specyfikacji miały właśnie tak ustawione parametry. Zobaczmy najpierw te 10 km. Sceptycyzm wskazany...

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 18, 2015, 17:01 »
Swoją drogą dobrze, że ta rakieta nie jest na etanol. Bo nigdzie by nie poleciała, znając historię wycieków z IL ;). No tak czy inaczej Bursztyn to zabawka dla prof. Wolańskiego i reszty ekipy z IL-u. Na 10 poleci. Na 100, raczej nie w tej wersji. Choć było kilka interesujących przetargów z IL-u, które w specyfikacji miały właśnie tak ustawione parametry. Zobaczmy najpierw te 10 km. Sceptycyzm wskazany...
             ... jaki sceptycyzm, na razie ktos cos zadklarowal. Nie mozna byc sceptycznym ,w stosunku do tego pojedynczego faktu, jest prawdziwy. Mozna zaproponowac dwie dosc sprzeczne wizje to go co sie bedzie dzialo. ale moze warto tak jak sugerujsz sprobowac ocenic po tym co sie bedzie dzialo w miedzyczasie? Jelsi ktos deklaruje ze poleci na 100km, to gdzies po drodze jest tez strat na 10km,
ten start jest latwieszy, mozn apodac dokladna date osiagniecia tego celu i pokazac, ze sie go osiagnelo. Mozna sprobowac podjac krok na 20km itp. To jest weryfikowalne , podmiot proszacy o pieniadze jest wiarygodny. Jesli  nie bedzie takiej przejrzystosci od razu mozemy zalozyc, ze nic z tego nie bedzie. Z powazaniem
                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 18, 2015, 17:01 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 19, 2015, 03:27 »
Rzeczywiście, dużo się słyszy niepochlebnych opinii o Instytucie Lotnictwa o projektach rakietowych - m.in. to co R1 napisał. Nie jestem w stanie ocenić na ile są to potwierdzone informacje. Zastanawiam się natomiast, czy są jeszcze inne podobne konstrukcje w Polsce, które mogą "konkurować" z tym Bursztynem.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 19, 2015, 10:16 »
Rzeczywiście, dużo się słyszy niepochlebnych opinii o Instytucie Lotnictwa o projektach rakietowych - m.in. to co R1 napisał. Nie jestem w stanie ocenić na ile są to potwierdzone informacje. Zastanawiam się natomiast, czy są jeszcze inne podobne konstrukcje w Polsce, które mogą "konkurować" z tym Bursztynem.
             ... nie wypowiedzialem sie na temat projkektuu ani jego szans realizacji, ale trudno mowic aby cos konkurowalo z bursztynen, bo ten projekt nie istnieje. Sama deklaracje intencji, bez jakiejkolwiek przejrzystosci i pokazania czegokolwiek nie jest jeszcze jakism projektem. Pod tym wzgledem moze co najwyzej mozne ona konkurowac z moim sasiadem ktory tez dziwne rzeczy wygaduje po pijaku;-) Z powazaniem
                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 19, 2015, 16:14 »
Ciekawe, zatem - skąd te parametry rakiety, model 1:1, itd. Z sufitu? To tylko fanaberie kogoś z IL, czy po prostu zgadujesz?
Link: http://forum.rakiety.org.pl/targi-mspo-kielce-2015-t2323-10.html


Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 19, 2015, 16:53 »
Ciekawe, zatem - skąd te parametry rakiety, model 1:1, itd. Z sufitu? To tylko fanaberie kogoś z IL, czy po prostu zgadujesz?
Link: http://forum.rakiety.org.pl/targi-mspo-kielce-2015-t2323-10.html
            ... to tylko plotka, skoro to powazna instytucje jest w stanie generowac cos ewiecej niz plotki. Zwroc uwage, ze napisalem na podstawie tego co jest aktualnie odstepne, ze  nie mozna wypowiadac sie na temat stanu tego projektu. I tym barzdiej moja wypowiedz nie byla ocena tego projektu , bio nie mam zadnych danych. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 19, 2015, 17:35 »
Ciekawe, zatem - skąd te parametry rakiety, model 1:1, itd. Z sufitu? To tylko fanaberie kogoś z IL, czy po prostu zgadujesz?
Link: http://forum.rakiety.org.pl/targi-mspo-kielce-2015-t2323-10.html

Odpowiedzi szukałbym właśnie na wskazanym przez Ciebie forum. Jest tam więcej ludzi rakietowych, którzy od lat pracują nad różnymi konstrukcjami. Trudno się wypowiedzieć co do kompetencji Instytutu w tym temacie.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 19, 2015, 17:55 »
Może raczej intencji a nie kompetencji. Nie przypuszczam, by IL - skąd pięć dekad temu wyszły METEORY, miał być mniej kompetentny od grupy doświadczonych pasjonatów-amatorów?


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 19, 2015, 19:11 »
To jest ciekawa sprawa, którą warto by porównać i w jakiś sposób zweryfikować.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 19, 2015, 20:05 »
Może raczej intencji a nie kompetencji. Nie przypuszczam, by IL - skąd pięć dekad temu wyszły METEORY, miał być mniej kompetentny od grupy doświadczonych pasjonatów-amatorów?
To żadna nowość że ludzie zatrudnieni w instytutach w pewnym wąskim zakresie bywają mniej kompetentni od grupy pasjonatów-amatorów :) Na przykład IMGW w zakresie burz.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 19, 2015, 22:31 »
Z drugiej strony - pamiętajcie, że w Polsce nie działa tylko Polskie Towarzystwo Rakietowe, które jest organizacją pasjonatów. Bardziej profesjonalne projekty są rozwijane w firmach: dwie z nich to Jakusz (nadtlenek wodoru, technologia właśnie z IL) oraz SpaceForest (mają niesamowity projekt z FP7). Pod tym względem czasy się zmieniły.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 19, 2015, 22:38 »
No nie, żeby nie było. Bursztyna widziałem na własne oczy. I to kilka razy. Widziałem też ostatnio rozruch nowego silnika. Nawet nie wybuchł tym razem (rok temu jak widziałem to tak walnął, że obecny taki jeden w randze podsekretarza stanu próbował uciekać). Tak czy inaczej to wciąż zabawki dla dużych chłopców. Brakuje wciąż 20-30 mln PLN sensownie wydanych. W sumie to niedużo. Aj... napisałem że sensownie... A konkurencji poważniejszej na cały system w Polsce nie ma. Podsystemy są robione tu i tam, ale kompleksowego opracowania nie ma.

Offline OrestesGaolin

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Dominik Roszkowski
Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 25, 2015, 23:57 »
Ktoś wie, czy testowy lot planowany na koniec roku 2015 odbędzie się w najblizszym czasie?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 25, 2015, 23:57 »