Autor Wątek: Konkurs CanSat 2016/2017  (Przeczytany 249 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3125
  • Very easy - Harrison Schmitt
Konkurs CanSat 2016/2017
« dnia: Styczeń 26, 2017, 02:45 »
W Polsce powstanie rakieta do wynoszenia CanSatów
BY IGA ZACHER ON 25 STYCZNIA 2017


CanSat podczas testów i integracji. Źródło: Dario Cruz/ESA/Cansats in Europe

Centrum Nauki Kopernik ogłasza przetarg na budowę i przeprowadzenie startu rakiety do wynoszenia CanSatów. To pierwszy tego typu przetarg publiczny w Polsce.

Przedmiotem zamówienia ogłoszonego 23 stycznia przez Centrum Nauki Kopernik (CNK) jest usługa dostarczenia rakiety umożliwiającej wyniesienie dziesięciu minisatelitów formatu CanSat na wysokość przynajmniej 2 km wraz z przygotowaniem dokumentacji technicznej, przeprowadzeniem testów oraz wystrzału rakiety na poligonie. Zamówienie realizowane jest przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-PL w ramach polskiej edycji konkursu CanSat 2016/2017.
Kompletna rakieta powinna składać się z następujących elementów: głowica, korpus, stateczniki, komputer pokładowy, silnik rakietowy na stały materiał pędny, zasobnik na 10 CanSatów oraz system odzysku.

W pierwszym etapie Wykonawca zobowiązany będzie do dostarczenia m.in. opisu technologii wykonania poszczególnych części, parametrów silnika, symulacji numerycznej lotu rakiety, czy algorytmu działania komputera pokładowego.

W drugim etapie będą przeprowadzane testy oraz wykonanie rakiety. W trzecim etapie odbędzie się przygotowania rakiety do startu i ostateczna realizacja wystrzału na poligonie w Nowej Dębie, do którego powinno dojść do 09.04.2017.

Oferty na realizację zamówienia mogą być przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej do dnia 6 lutego 2017 roku do godziny 12:00 na adres e-mail: esero@kopernik.org.pl. Przy ocenie oferty pod uwagę będzie brana w równej mierze zaproponowana cena, jak i specyfikacja techniczna rakiety.

Więcej informacji można otrzymać pod adresem email: esero@kopernik.org.pl lub na stronie Centrum Nauki Kopernik.

(CNK)
http://kosmonauta.net/2017/01/w-polsce-powstanie-rakieta-do-wynoszenia-cansatow/#prettyPhoto

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3125
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Konkurs CanSat 2016/2017
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2017, 08:04 »
Finał polskiej edycji zawodów CanSat
BY REDAKCJA ON 9 KWIETNIA 2017

(...) Uczniowie muszą umieścić w puszce całe wyposażenie satelity, czyli system zasilania, komputer pokładowy, moduł komunikacji i niezbędne czujniki. Początkujący zawodnicy mogą skorzystać z gotowych zestawów, dostosowując je do swoich potrzeb. Gotowe CanSaty  zostaną umieszczone w specjalnej rakiecie, zbudowanej na potrzeby konkursu przez firmę Bowman Dynamics i wyniesione na wysokość kilku kilometrów. Spadając ku Ziemi, przeprowadzą różnorodne badania, zaprojektowane przez uczniów. Mogą one dotyczyć poziomu promieniowania jonizującego, aktywności słońca, wilgotności powietrza czy temperatury. Dlatego w niewielkich puszkach muszą zmieścić się różne akcesoria pomiarowe: termometry, barometry, kamery, kompasy. Pomysłowość uczniów jest nieograniczona – w poprzednich finałach europejskich podjęli nawet próby kontrolowanego lądowania minisatelity z wykorzystaniem specjalnej konstrukcji na wysuwanych nogach. (...)

http://kosmonauta.net/2017/04/final-polskiej-edycji-zawodow-cansat/