Autor Wątek: Działalność POLSA w roku 2017  (Przeczytany 52615 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Działalność POLSA w roku 2017
« dnia: Styczeń 27, 2017, 19:21 »
Minął prawie cały miesiąc 2017 roku, a temat się jeszcze nie pojawił, to wrzucam. Swoją drogą nie ma się chyba co dziwić, bo działań POLSY specjalnie nie widać (albo niespecjalnie się reklamują). Zaskoczyła mnie dzisiaj informacja, że dopiero teraz oficjalnie przejmują promocję polskiego sektora kosmicznego od PARP:

http://www.space24.pl/533216,polska-agencja-kosmiczna-przejmie-odpowiedzialnosc-za-promocje-sektora-kosmicznego

 

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2017, 03:54 »
Polska Agencja Kosmiczna objęła patronat nad programem TopMinds
ŚRODA, 01 LUTEGO 2017, 15:04


Ilustracja: TopMinds via Facebook

Program TopMinds to nowa inicjatywa Stowarzyszenia Top 500 Innovators oraz Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Jest to program szkoleniowo-mentoringowy skierowany do studentów i doktorantów polskich uczelni, którzy kończąc studia planują swoją karierę w nauce, biznesie czy administracji publicznej. Edycja pilotażowa Programu została objęta patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej.

W ramach Programu TopMinds mentorzy i eksperci - absolwenci Programu Fulbrighta oraz Programu MNiSW Top 500 Innovators - będą wspierać uczestników w podejmowaniu wyzwań i odnajdywaniu własnej ścieżki dla realizacji celów i zamierzeń, pomogą w rozwijaniu kompetencji interpersonalnych, a także wskażą sposoby na wzmocnienie poczucia wartości zawodowej i osobistej. Program oferuje udział w mentoringu indywidualnym, spotkaniach i wykładach z przedstawicielami różnych zawodów oraz szkoleniach z rozwijania kompetencji interpersonalnych. Edycja pilotażowa Programu ruszy w marcu i potrwa do lipca 2017 r.

Cele TopMinds są następujące:

– przygotowanie uczestników do podejmowania wyzwań i odnalezienia własnej ścieżki dla realizacji celów zawodowych,
– rozwijanie kompetencji interpersonalnych i budowanie postaw proaktywnych,
– wzmocnienie poczucia wartości zawodowej i osobistej,
– nawiązanie relacji i rozwinięcie sieci kontaktów.



Program TopMinds został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej. Jego realizację wspierają także Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Stowarzyszenie Alumni, Polskie Stowarzyszenie Stypendystów Fulbrighta, Fundacja Perspektywy, Fundacja Młodej Nauki, Krajowa Reprezentacja Doktorantów, Collegium Wratislaviense oraz Bury & Bury Kancelaria patentowa Sp. z o.o.

Rekrutację do Programu rozpoczęto 23 stycznia i potrwa do 10 lutego 2017. Udział w programie jest bezpłatny. Wykłady i szkolenia odbędą się w Warszawie. Więcej informacji dostępne na stronie programu.
http://www.space24.pl/538895,polska-agencja-kosmiczna-objela-patronat-nad-programem-topminds

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2017, 07:15 »
Big Data from Space – nowa domena technologiczna ESA
BY REDAKCJA ON 20 LUTEGO 2017


Satelita konstelacji COSMO-SkyMed - wizualizacja / Credit: Thales Alenia Space

W Polskiej Agencji Kosmicznej odbyło się spotkanie przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek naukowo-badawczych poświęcone Big Data from Space – nowej domenie technologicznej ESA.

Branżowe spotkanie miało miejsce w warszawskim biurze PAK we wtorek, 7 lutego 2017 r. Wydarzenie miało na celu przygotowanie udziału polskich podmiotów do spotkania mappingowego grupy zadaniowej THAG ds. harmonizacji technologii ESA poświęconego domenie Big Data from Space, zebranie wiedzy o potencjale i kompetencjach polskiego przemysłu w tej domenie w kontekście przygotowywanego przez PAK Krajowego Programu Kosmicznego oraz wskazanie korzyści z udziału polskich przedsiębiorców w procesie tzw. mapowania kompetencji technologicznych w Europie. Spotkanie miało również na celu stworzenie platformy wymiany informacji i nawiązywania kontaktów.

Nową domenę technologiczną ESA Big Data from Space przedstawił podczas swojego wystąpienia prof. Marek Moszyński, Wiceprezes PAK ds. Nauki. Zaprezentował on m.in. zakres technologii objętych domeną Big Data from Space oraz wskazał kluczowe obszary wymagające harmonizacji technologicznej w ramach tej domeny, takie jak pobieranie danych dostarczanych przez systemy satelitarne, zarządzanie i przechowywanie tych danych, przetwarzanie i analiza danych oraz tworzenie dodatkowych usług wykorzystujących te dane.

Celem tego dnia obrad było ukazanie młodym, jaką drogę rozwoju należy wybrać, jeśli chce się swoją przyszłość związać z dziedzinami związanymi z kosmosem. Stąd na sali obrad byli zarówno przedstawiciele najważniejszych instytutów naukowo-badawczych związanych z problematyką kosmiczną (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Instytut Lotnictwa), jak i uczelni wyższych (Politechnika Łódzka i Rzeszowska) oraz polskich firm związanych z kosmonautyką (Astronika Sp. z o.o. z Warszawy, Sener Polska Sp. z o.o. z Warszawy i Hertz Systems z Zielonej Góry).

Działalność grupy zadaniowej THAG ds. harmonizacji technologii ESA opowiedział mówił Zbigniew Burdzy z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK. Przedstawił on cele przyświecające grupie THAG i wytłumaczył, jak krajowe firmy mogą się włączyć w proces harmonizacji technologii ESA. Dzięki takiemu zaangażowaniu polscy przedsiębiorcy mają możliwość zaprezentowania swoich kompetencji podczas spotkań mappingowych, w których uczestniczą przedstawiciele europejskich firm i jednostek naukowo-badawczych oraz nawiązania kontaktów z potencjalnymi partnerami z Europy.

Druga część spotkania poświęcona była prezentacji polskich kompetencji w obszarze rozwiązań wykorzystujących dane satelitarne. Swoje osiągnięcia w tej dziedzinie zaprezentowały firmy Blue Dot Solutions, CloudFerro i Newind oraz Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii i Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie zakończyło się dyskusją na temat zaangażowania polskiego przemysłu w aktywności grupy zadaniowej ESA THAG, zapotrzebowania podmiotów na wsparcie ze strony Polskiej Agencji Kosmicznej oraz możliwości rozwoju polskiego potencjału w tej dziedzinie w ramach Krajowego Programu Kosmicznego.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kilkunastu krajowych przedsiębiorstw i jednostek naukowo-badawczych, takich jak : Creotech Instruments, PCO SA, Wasat, MERIS Space Technologies, OS Partner, Integrated Solutions, Topologic Consulting Przemysław Turos, Newind, CloudFerro, Blue Dot Solutions, Centrum badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności, IGiK, Instytut Lotnictwa, UW.

Źródło: POLSA
http://kosmonauta.net/2017/02/big-data-from-space-nowa-domena-technologiczna-esa/#prettyPhoto

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2017, 11:32 »
Polskie podmioty coraz bliżej włączenia do Govsatcom Precursor
BY REDAKCJA ON 21 LUTEGO 2017



Polska Agencja Kosmiczna zorganizowała spotkanie poświęcone programowi opcjonalnemu ESA ARTES i jego elementowi – Govsatcom Precursor.

W Polskiej Agencji Kosmicznej odbyło się spotkanie informacyjne dla przedstawicieli administracji rządowej i biznesu z udziałem reprezentantów ESA. Jego celem było omówienie działań związanych z planowanym uruchomieniem Govsatcom Precursor oraz jego fazy przygotowawczej – realizowanej przez ESA.

Celem inicjatywy Govsatcom podjętej przez Komisję Europejską, Europejską Agencję Kosmiczną i Europejską Agencję Obrony jest stworzenie niezależnego, autonomicznego i bezpiecznego systemu łączności satelitarnej dla rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej. Działania przygotowawcze do uruchomienia programu – Govsatcom – prowadzone są obecnie przez ESA w ramach programu opcjonalnego ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems).

W spotkaniu zorganizowanym przez Departament Projektów Obronnych wzięło udział czterech przedstawicieli administracji rządowej oraz reprezentanci polskich firm i instytucji badawczo-naukowych sektora kosmicznego, m.in.: Blue Dot Solutions/Kosmonauta.net KenBit, Assecco, Politechnika Warszawska, Orange Polska i PGZ. Podczas części prezentacyjnej przedstawiciele ESA: Hermann L. Moeller, Szef Biura Programów Instytucjonalnych i Europejskich (Head of Institutional and European Programmes Office) oraz Dr Harald Hauschildt, Szef Sekcji Govsatcom i Bezpiecznej Komunikacji (Head of the Govsatcom and Secure Communications Section) omówili elementy programu opcjonalnego ARTES: Govsatcom Precursor, SCYLIGHT oraz GlobeNET. W drugiej części spotkania, podczas konsultacji indywidualnych, reprezentanci ESA odpowiadali na pytania dotyczące możliwości włączenia polskich firm w tworzenie Govsatcom.

Organizacja spotkań informacyjnych jest jednym z działań realizowanych przez Departament Projektów Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej zmierzających do włączenia polskich podmiotów w Govsatcom Precursor. Udział w Govsatcom pozwoli rodzimym przedsiębiorstwom zwiększyć swoje kompetencje technologiczne i pozyskać cenne doświadczenie w realizacji zaawansowanych projektów satelitarnych i kosmicznych.

Źródło: POLSA
http://kosmonauta.net/2017/02/polskie-podmioty-coraz-blizej-wlaczenia-do-govsatcom-precursor/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2017, 11:32 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2017, 12:16 »
Czterech kandydatów na nowego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej
WTOREK, 21 LUTEGO 2017, 18:16

Trwa weryfikacja zgłoszeń w powtórnym naborze na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Spośród wszystkich nadesłanych ofert etap weryfikacji formalnej przeszły pomyślnie cztery kandydatury. Ostateczny wynik bieżącej procedury powinien być znany pod koniec marca br.

Jak wynika z informacji podanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, powtórny nabór na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej jest nadal w toku. Nową procedurę ogłoszono 10 stycznia 2017 roku w następstwie niewyłonienia żadnego z kandydatów w poprzednim postępowaniu. Termin nadsyłania zgłoszeń w obecnym naborze upłynął 23 stycznia br. - do tego momentu swoje oferty przedłożyło siedmiu kandydatów.

Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń etap weryfikacji formalnej przeszły pomyślnie cztery oferty. Kandydatów czeka jeszcze proces oceny merytorycznej, która zgodnie z założeniami naboru będzie obejmowała rozmowę kwalifikacyjną na temat zagadnień z zakresu spraw należących do właściwości Prezesa PAK, a także weryfikację kompetencji kierowniczych i znajomości języka angielskiego. Przewidywany termin zakończenia naboru zapowiedziano na koniec marca 2017 roku.

Obecnie osobą pełniącą obowiązki na stanowisku Prezesa PAK jest Wiceprezes ds. Obronnych płk Piotr Suszyński. Pierwszym i do tej pory jedynym prezesem agencji był prof. Marek Banaszkiewicz, który został odwołany przez Premier Beatę Szydło 7 października 2016 roku. Powodem było niezatwierdzenie sprawozdania finansowego i merytorycznego agencji za 2015 rok.

http://www.space24.pl/551755,czterech-kandydatow-na-nowego-prezesa-polskiej-agencji-kosmicznej

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2017, 10:00 »
Polska Agencja Kosmiczna pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju?
PONIEDZIAŁEK, 20 MARCA 2017, 9:16 Andrzej Hładij


Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Obecnie Polska Agencja Kosmiczna (PAK) podlega bezpośrednio pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Już wkrótce może się to jednak zmienić. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt nowelizacji ustawy o PAK. Zakłada on przejęcie nadzoru nad agencją przez Ministerstwo Rozwoju.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UD 228 znalazł się projekt ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. Głównym celem proponowanej nowelizacji jest przeniesienie nadzoru nad PAK z Kancelarii Premiera Prezesa Rady Ministrów do Ministerstwa Rozwoju i Finansów. Konieczność dokonania zmian motywowana jest z jednej strony dostosowaniem do praktyk stosowanych w krajach członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), gdzie w żadnym kraju agencja kosmiczna nie podlega bezpośrednio pod premiera (lub analogiczną instytucję) tylko pod konkretne resorty realizujące politykę kosmiczną, a z drugiej chęcią usprawnienia działania Agencji i zapewnienia niezbędnej koordynacji i współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w działalność kosmiczną w Polsce. Za opracowanie zmian w ustawie o PAK odpowiada Wiceminister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W Polsce to właśnie Ministerstwo Rozwoju odpowiada za politykę kosmiczną oraz opracowało wspólnie z innymi podmiotami Polską Strategię Kosmiczną. W efektywnym i skutecznym jej wdrażaniu resort będzie stale korzystać ze wsparcia Polskiej Agencji Kosmicznej. Będzie ona też odpowiedzialna za opracowanie niezwykle ważnego Krajowego Programu Kosmicznego, który obok programów realizowanych w ramach ESA ma być jednym z filarów rozwoju branży kosmicznej w kraju.

Nowelizacja ustawy o PAK proponuje również uporządkowanie i doprecyzowanie zakresu zadań Polskiej Agencji Kosmicznej, w tym również jako agencji wykonawczej odpowiedzialnej za prowadzenie Krajowego Rejestru Obiektów Kosmicznych i sprawowanie nadzoru nad działalnością kosmiczną polskich podmiotów (zgodnie z przygotowywanym przez Ministerstwo Rozwoju projektem ustawy o Krajowym Rejestrze Kosmicznym). Zaproponowane poprawki o charakterze technicznym mają z kolei na celu ujednolicenie rozwiązań przewidzianych w ustawie takich jak np. termin przekazywania sprawozdań oraz kryteria odwoływania prezesa i wiceprezesa agencji. Warto podkreślić, że udostępniony projekt nowelizacji ustawy o PAK nie podnosi kwestii przeniesienia siedziby agencji do Warszawy.

http://www.space24.pl/564631,polska-agencja-kosmiczna-pod-nadzorem-ministerstwa-rozwoju
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2017, 10:02 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2017, 08:45 »
POLSA nadal bez Prezesa, trzeci konkurs
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 5 KWIETNIA 2017

(...) Drugi konkurs na stanowisko Prezesa POLSA także nie przyniósł rozstrzygnięcia. Informacja na ten temat została opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) tej Agencji 30 marca 2017. Tym razem było czterech kandydatów.

Jednocześnie otwarto trzeci już konkurs na stanowisko Prezesa POLSA. Termin składania ofert upływa 10 kwietnia.  O stanowisko może ubiegać się osoba, która posiada co najmniej stopień naukowy doktora, uznany dorobek naukowy w dziedzinie związanej z zakresem działalności Agencji oraz co najmniej trzyletnią praktykę na stanowisku kierowniczym albo tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, co najmniej trzyletnią praktykę na stanowisku kierowniczym i co najmniej sześcioletni staż pracy w przemyśle wysokich technologii. Poza tym, kandydat powinien znać angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym.

Nie wiadomo, czy ten konkurs zakończy się wyłonieniem nowego prezesa. Nie wiadomo także, jakie są przyczyny odrzucenia kandydatów. Przynajmniej kilku z tych kandydatów to osoby aktywne od lat w polskim sektorze kosmicznym, z pewnością o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu.

(BIP POLSA)
http://kosmonauta.net/2017/04/polsa-nadal-bez-prezesa-trzeci-konkurs/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2017, 08:50 »
Skoro POLSA tak długo obywa się bez prezesa to może nie jest on tak bardzo niezbędny do funkcjonowania agencji ?
Po takich zawirowaniach w agencji niełatwo będzie chyba o kandydatów.
 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2017, 10:57 »
Ktoś jednak musi podpisywać umowy w imieniu agencji. Ktoś też musi reprezentować agencję przed rządowymi czy też przed międzynarodowymi partnerami. Do takich zadań pełniący obowiązki nie zawsze się sprawdza...

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2017, 21:11 »
No dobrze. A czym się powinna w takim razie zajmować POLSA? Każdy krytykuje, a nikt nie ma pomysłu na tą organizację. Przynajmniej takie mam wrażenie.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2017, 23:27 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 10, 2017, 23:48 »
Całkiem ciekawy artykuł. A jakie są wasze opinie na ten temat?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 11, 2017, 00:48 »
Nie znając sprawy od środka trudno oceniać. Powierzchownie można zauważyć, że:

Wprowadzając Polską Strategią Kosmiczną obniżono rangę Agencji. W ustawie o POLSA (Artykuł 3) agencja ma za zadanie:
-inicjowanie, przygotowywanie i wdrażanie założeń, kierunków badań [...]
-zapewnianie spójności polskiej polityki kosmicznej
-reprezentowanie polskiego interesu [...] w programach Unii Europejskiej, ESA, EUMETSAT, EDA
- + więcej punktów mówiących o doradztwie, analizach, współdziałaniu z innymi jednostkami, działalności edukacyjnej i tak dalej.

Natomiast w PSK mamy:

-Ministerstwo Rozwoju jako ośrodek zarządzający
-Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Kosmicznej w Polsce
-MNiSW (Copernicus i Horyzont 2020)
-MC (Galileo)
-MŚ (EUMETSAT)
-POLSA - od wdrażania Krajowego Programu Kosmicznego, a także wspieranie przemysłu, analiz, doradztwa i działań promocyjnych. Ani słowa o inicjowaniu działań, zapewnianiu spójności czy reprezentowaniu Polski.

Jak widać, agencja została pozbawiona funkcji zarządzającego, zamiast tego ma wykonywać zadania zlecone z MR i być od bieżących analiz itp. Co więcej, pomimo że ustawa wskazuje że to POLSA ma reprezentować PL w UE, ESA i EUMETSAT, to działania te są podzielone między ministerstwa.

Jak pisałem, będąc obserwatorem z zewnątrz i mając dostęp jedynie do oficjalnych dokumentów (siłą rzeczy będących produktem typu public relations) trudno oceniać zasadność takiego podziału zadań. Realizowanie polityki przez ministerstwo nie musi być złe np. Czechy w ogóle nie mają agencji tylko odpowiedni departament w jednym z ministerstw. Jedyne co wiadomo na pewno to że 3 razy nie udaje się wyłonić prezesa, a to jest bardzo niepokojące.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 27, 2017, 08:07 »
POLSA podpisała porozumienie o współpracy z Meksykańską Agencją Kosmiczną
BY REDAKCJA ON 26 KWIETNIA 2017

(...) Celem porozumienia jest nawiązanie współpracy w obszarze zarządzania danymi satelitarnymi (w tym m.in. rozbudowy infrastruktury naziemnej oraz wykorzystania danych w administracji państwowej) oraz wymiany informacji dotyczących technologii komunikacyjnych i obserwacji Ziemi. Trzy potencjalne kierunki wspólnych przedsięwzięć PAK i AEM dotyczą budowy i rozwoju małych satelitów, monitorowania zanieczyszczenia atmosfery oraz wspólnych projektów naukowych związanych m.in. z badaniami pogody kosmicznej. (...)

http://kosmonauta.net/2017/04/polsa-podpisala-porozumienie-o-wspolpracy-z-meksykanska-agencja-kosmiczna/


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2017, 09:34 »
Z tą opowieścią jest ciekawa historia: informowaliśmy o tym w październiku 2016, tuż po IAC 2016
http://kosmonauta.net/2016/10/polsa-rozszerza-wspolprace-z-meksykanska-agencja-kosmiczna/

Teraz już widać czym się zakończyły te rozmowy. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w roku 2017
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2017, 09:34 »