Autor Wątek: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo  (Przeczytany 90236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #105 dnia: Styczeń 22, 2013, 07:03 »
Fajnie widzieć, że prace idą do przodu i jest tego jakiś fizyczny efekt;) W komentarzach Chris Lewicki napisał, że celują w koniec 2014, początek 2015 jako daty wystrzelenia pierwszych Arkryd'ów-100

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #106 dnia: Styczeń 22, 2013, 10:20 »
O kurczę ale świetny filmik!

Nawet jeśli nic im się nie uda, to przynajmniej zostawią po sobie świetne satelity. 11 kg! Przecież to tyle co nic.
Jestem ciekaw tylko jak sobie poradzą z obróbką danych z większej ilości teleskopów. Dużo rzeczy da się zautomatyzować, ale nie wszystko.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #107 dnia: Styczeń 31, 2013, 14:01 »
Wygląda nieźle jak na "firmę wydmuszkę", próbującą "naciągać głupich inwestorów na kasę".

Korea Pn. tez pokazała swego "satelitę" przed startem ale jakoś się nim nie zachwycałeś i jak się okazuje słusznie.
Zbudowanie 11 kg. satelity to jedno a przywiezienie na Ziemię (z zyskiem) tony platyny to zupełnie coś innego, ale co ja tam wiem no nie?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 06, 2013, 15:16 »
wiadomo, Od czegos trzeba zaczac, wazne by nie skonczyc na gadaninie i renderkach, bo to juz wielokrotnie przerabialismy. Generalnie inicjatywa wydaje sie byc nie tyle wariacka - biorac rzecz jasna pod uwage tzw. "Doswiadczenie" naszych prywatnych wizjonerow - ile moze naciagana. Osobiscie zawsze dopinguje takiemu Przyslowiowemu Dawidowi, ktory probuje swoich sil z tego typu Goliatem, ale mimo wszystko nie wierze, ze cos konkretnego moze sie z tego narodzic. Byc moze misja zwiadowcza sie nawet uda, co bylo by olbrzymim sukcesem ale do wydobycia nawet paru gramow regolitu nie wspominajac juz o jakims kosmicznym kruszcu - dystans bardzo odlegly.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 06, 2013, 15:16 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 28, 2013, 21:03 »
Nie zakładam nowego wątku bo chyba nie warto. W każdym razie powstała nowa firma Stott Space Inc. (http://stottspace.com/), która obiecuje zająć się górnictwem asteroidowym. In the near future ma ogłosić szczegóły, a pomysłem biznesowym jest... crowdfunding. I kto by się spodziewał ;)

Widzę tu pozytywny aspekt. Otóż wiara, że można zrobić biznes niekoniecznie na samej astronautyce, ale choćby na wyciąganiu pod tym pretekstem pieniędzy od ludzi świadczy o tym, że temat stał się społecznie nośny, skoro można w taki sposób cokolwiek zarobić. Pewno tylko ci co wcześniej na to wpadli zarobią na górniczo-crowdfundingowym interesie, ale jest ogólne zainteresowanie tematem, dzięki któremu jedna z poważniejszych inicjatyw może naprawdę coś konkretnego zdziałać...

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #110 dnia: Luty 28, 2013, 23:27 »
A ja widzę to tak, że ludzie szybko się pokapują, że to wszystko to wyłudzanie pieniędzy i sprzedawanie koszulek z logo i na trwale zrażą się do inicjatyw związanych z badaniem kosmosu, a które czasem przecież mają trochę sensu (patrz: Fundacja B612)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 01, 2013, 00:20 »
Nie zakładam nowego wątku bo chyba nie warto. W każdym razie powstała nowa firma Stott Space Inc. (http://stottspace.com/), która obiecuje zająć się górnictwem asteroidowym. In the near future ma ogłosić szczegóły, a pomysłem biznesowym jest... crowdfunding. I kto by się spodziewał ;)

Widzę tu pozytywny aspekt. Otóż wiara, że można zrobić biznes niekoniecznie na samej astronautyce, ale choćby na wyciąganiu pod tym pretekstem pieniędzy od ludzi świadczy o tym, że temat stał się społecznie nośny, skoro można w taki sposób cokolwiek zarobić. Pewno tylko ci co wcześniej na to wpadli zarobią na górniczo-crowdfundingowym interesie, ale jest ogólne zainteresowanie tematem, dzięki któremu jedna z poważniejszych inicjatyw może naprawdę coś konkretnego zdziałać...

Dość podobnie było przy pierwszym XPrize. Wówczas wiele firm tak naprawdę "siało" marketing i obiecywało lot balistyczny, a tymczasem zajmowało się swoimi sprawami i nawet nie myśleli o czymś więcej. Pewnie tak jest i teraz.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 01, 2013, 11:43 »
A ja widzę to tak, że ludzie szybko się pokapują, że to wszystko to wyłudzanie pieniędzy i sprzedawanie koszulek z logo i na trwale zrażą się do inicjatyw związanych z badaniem kosmosu, a które czasem przecież mają trochę sensu (patrz: Fundacja B612)

Nie ma rady na to, że wszędzie tam gdzie są lub mogą być pieniądze, tam ciągną krętacze i naciągacze (skrajnym przykładem jest bankowość, nie tylko w Polsce). Nie da się ich odseparować.

Ale wątpię czy to zagraża poważnym firmom, bo w branży astronautycznej trzeba mieć przede wszystkim kapitał, niepotrzebne im "społeczne zaufanie". Sięganie do kieszeni ludzi może być co najwyżej niewielkim dodatkowym źródłem dochodu, ale nie podstawą działalności.

Dość podobnie było przy pierwszym XPrize. Wówczas wiele firm tak naprawdę "siało" marketing i obiecywało lot balistyczny, a tymczasem zajmowało się swoimi sprawami i nawet nie myśleli o czymś więcej. Pewnie tak jest i teraz.

Jest pewna różnica: o ile w XPrize od biedy można było powalczyć w garażu, to tutaj już nie. Firma, która nie ma własnego kapitału na pewno naciąga czy zacznie wkrótce naciągać. Oczywiście ten podział nie jest wyraźny, jeśli niektóre firmy mają kapitał, ale zbyt mały.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #113 dnia: Marzec 01, 2013, 12:18 »
To caly czas jest jeden i podstawowy problem, czasmi okreslany zlotym gralem eksploracji kosmosu - pierwszy zarobiony tam dolar;-) Nawet jesli bedzie mozliwosc to uzyskania 1001$ z 1000$ wkladu to chetni na takie inwestycje sie znajda;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #114 dnia: Marzec 01, 2013, 14:22 »
Nie twierdzę że to zagraża firmom tylko odbiorowi społecznemu branży jako takiej. Nie wiem na ile firmy typu SpaceX i inni poważni gracze mogą coś takiego odczuć, pewnie nie odczują bo robią swoje. Ale jeśli w przyszłości ktoś wpadnie na pomysł typu Fundacja B612, i nie trafi mu się akurat najbardziej widowiskowy bolid XXI wieku, to może zostać z automatu wrzucony do worka "kosmiczni naciągacze", który nam się powoli tworzy...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #115 dnia: Marzec 01, 2013, 14:36 »
Forma fundacji jest bardzo wygodna pod względem prawnym i finansowym, ale nadaje się tylko stosunkowo do niedużych i jasno sprecyzowanych zadań. A i tak musi zbierać fundusze raczej nie crowfundingiem pośród ludu ciułając pojedyncze dolary, ale bardziej pukając do drzwi możnych, np. SpaceX. Fundacje nie zmienią więc stanu przemysłu astronautycznego, ale pewne atrakcyjne i użyteczne wizje mogą zaszczepiać.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #116 dnia: Marzec 05, 2013, 00:21 »
Niedawno w Sydney odbyła się konferencja nt. górnictwa pozaziemskiego ;) Niektóre prezentacje dostępne w linkach poniżej. Jak znajdziecie coś ciekawego to dawać znać! :)
http://www.acser.unsw.edu.au/oemf/presentations.html
http://www.acser.unsw.edu.au/oemf/Presentations/
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2013, 00:23 wysłana przez Matias »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #117 dnia: Marzec 06, 2013, 20:35 »
Być może już było - prezentacja w "Solve for X":

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #118 dnia: Marzec 10, 2013, 15:55 »
Nowe nagranie od "Planetarnyj Rizorcjes"

---
Edit - przeprosiny dla Borysa oraz wszystkich za mą ślepotę! :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2013, 16:00 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #119 dnia: Marzec 10, 2013, 15:59 »
Nowe nagranie od "Planetarnyj Rizorcjes"

Hmm, kanarkusie, zerknij post wyżej ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetary Resources, czyli kosmiczne górnictwo
« Odpowiedź #119 dnia: Marzec 10, 2013, 15:59 »